Idi na sadržaj

Preporučene poruke

Pa sad, vidim po netu da je Klajn zaista tako rekao, ali... ne zvuči mi kao da je u duhu srpskog jezika. Možda i jeste ispravno.

I meni to potpuno rogobatno zvuci, a i sam sam negodovao dok nisam video da Klajn (koji je za mene najprvi :kez: autoritet za srpski jezik), ali jedini logicni razlog mi se namece ako se "prvi" posmatra kao pridev.

Ali mi se ne svidjaju te razlicite struje lingvisticara i nepostojanje, recimo nekog njihovog javnog foruma, na kome bi ukrstili koplja, raspravili pravila i saopstili odluke nama koje to zanima.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Da, upravo to sto kaze Gresni ...imam izbora da ne koristim ono sto je, u neku ruku, 'novokomponovano'. Drzim se one gramatike koju sam ucila u skoli, i sva nova pravila ignorisem. Teskom mukom sam izbacila iz upotrebe OBA DVA, i briga me sto je sada ispravno. Ako je jezik 'toliko ziv' i gramaticka pravila promenljiva, kako da znam da li vladam jezikom 'danas', ako nije isti kao 'juce'? Da nosim najnovije izdanje Klajnovog recnika pod miskom? Pfff :uzdise:

Izmenjeno od strane člana ELA
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Baš sam preturio net u potrazi za ovom razlikom između "ispravno" i "pravilno" i ne nađoh ništa. Ja ta dva termina koristim ravnopravno, mada vidim da bi "ispravno" pre moglo značiti "nije neispravno/pokvareno", pa bi onda "pravilno" bilo pravilnije. :lol: No, s obzirom na to koliko sam različitih gramatika učio, dobro je da uopšte govorim srpski. :lol:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ja bas htedoh da opisem pravilno/ispravno relaciju kao sto je i Morph. Dakle, ispravno:

- Tako je ispravno uraditi. (opisivanje moralne radnje)

- Masina je potpuno ispravna. (govori se o funkcionalnosti necega)

A pravilno bi bilo nesto sto je utvrdjeno pravilom :beyond:

- Tako je pravilno uraditi. (nesto sto ne odstupa od pravila, ne mora da znaci da je ispravno)

Za drugi primer ne moze da se vrsi zamena prideva na relaciji ispravno/pravilno jer se, meni bar, cini da pridev pravilno ima samo to jedno znacenje. To, naravno, ne mora da bude istinito, ali posto nisam nasla nista od Klajna (koji je i meni amin za takve stvari), posluzila sam se sopstvenom logikom.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 godinu kasnije...

Sve, svo, celo vreme

Reč svo ne postoji u srpskom jeziku. Sav u srednjem rodu glasi sve (sve sirće, sve vreme, sve selo). Iako je ova pridevska zamenica dobila poimeničen oblik koji je osamostaljen, ako bismo prihvatili oblik svo u jednom slučaju valjalo bi da to uradimo i u drugom.

Celo vreme

Opravdanost ovog izraza zavisi od našeg pojma vremena. Ukoliko bismo vreme posmatrali kao jednu celinu, onda je ovo svakako korektno. Međutim, ustaljeno je stanovište da vreme zapravo predstavlja gomilu parčića, i shodno tome treba reći sve vreme. Ipak, naglašavam da je ovaj izraz samo bolji od izraza celo vreme, koji posle svega rečenog ipak nije pogrešan. To potvrđuje i Ivan Klajn u svom Rečniku jezičkih nedoumica.

Sav je muški rod, sva ženski, a sve srednji. Padežni oblici za muški i srednji rod razlikuju se u nominativu, akuzativu i vokativu:

1. sav/sve

2. sveg

3. svem

4. sav/sve

5. sav/sve

6. svim

7. svem

Promena ženskog roda:

1. sva

2. sve

3. svoj

4. svu

5. sva

6. svom

7. svoj

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 5 meseci kasnije...
  • 2 godina kasnije...

Ja sam Morpheus i gramatički sam zgrešio. :andjeo: 

Videh na netu kako devojka ispravlja lika koji je u jednom delu teksta napisao "na žurci" - rekavši mu da se pravilno piše "na žurki". Ja požurim da napadnem njenu nepismenost, ali rešim da prethodno proverim. I zaprepastim se - pravilno JESTE žurki! :sokiran: 

Navodno se reč žurka, jer je novija, ODUPIRE PALATALIZACIJI. Pa jbm ti, uskoro neću znati sopstveni jezik, pre provere bih se zakleo da je jedini mogući oblik "na žurci".

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ja sam Morpheus i gramatički sam zgrešio. :andjeo: 

Videh na netu kako devojka ispravlja lika koji je u jednom delu teksta napisao "na žurci" - rekavši mu da se pravilno piše "na žurki". Ja požurim da napadnem njenu nepismenost, ali rešim da prethodno proverim. I zaprepastim se - pravilno JESTE žurki! :sokiran: 

Navodno se reč žurka, jer je novija, ODUPIRE PALATALIZACIJI. Pa jbm ti, uskoro neću znati sopstveni jezik, pre provere bih se zakleo da je jedini mogući oblik "na žurci".

:wtf: 
Zar nije reč o sibilarizaciji? 
Reč ''žurka'' je novija (?!?) , piše se malim početnim slovom, samim tim je pravilno reći - napisati: na žurCi. 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...