Idi na sadržaj

Preporučene poruke

  • Odgovori 50
  • Otvoreno
  • Poslednji odgovor

Članovi sa najviše poruka u ovoj temi

Članovi sa najviše poruka u ovoj temi

Popularne poruke

naravno da bi trebalo da žena uzme muževo prezime al' da to ne ispadne kao neko naređenje ili prisila, naravno, nego da žena učini svom suprugu i sama skonta da je to najbolja varijanta... lično, n

Nisam znao gde bih ovu temu udenuo, pa evo je ovde. Svakako je društveni fenomen. Gledam na jednom drugom forumu, pokrenuta prilično žestoka rasprava o tome da li je situacija u kojoj žena doda suprug

Ja se u potpunosti slazem s Kompajem, da posle razvoda, svaka zena vrati i prezime :uredu:

..razlozi su sledeci:

Dve su to uradile po zahtevu svojih oceva, zbog gore pomenute loze..

Tri iz inata buducem svekru i svekrvi.

Dve iz panicnog straha od gubitka identiteta.

Jedna zato sto je javna licnost.

Jedna da bi odmah u startu pokazala suprugu kako je ravnopravna sa njim..

da... to je samo devet razloga

a ima ih tačno onoliko, koliko ima i žena koje taj čejnČ prezimena ne urade onako kako tradicija kaže.

I sigurno ni jedan od njih nije - nepoštovanje muža.

Ja sam recimo moju jaču polovinu :treptrep: toliko volela..

da bi uz njegovo prezime , uzela da nosam i njegovo ime, nadimak i matični broj

i bez problema nastavila da funkcionišem...

samo da

- nisam već toliko omrzla formu (prethodnog) braka

- nisam već toliko omrzla formu (njegove mame, tate, bate i njihovog zajedničkog) prezimena. :hahaha:

Ali.. naše dete naravno nosi njegovo prezime.

Čak i danas,

kada moje jače polovine pored mene nema,

kada (često) poželim da omrznutoj formi (njegove mame, tate i bate) zadam mučki podpojasni udarac, promenom detetovog prezimena u moje

suzdržim se...

samo iz ljubavi i poštovanja prema mojoj jačoj polovini.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Da, Maro... i desi se sledeća situacija.

Izvesni gospodin je posle 18. godina braka, pronašao drugu izabranicu svoga srca, ostavio ženu, sa decom, koja se školuju... da li bi trebalo dalje da nabrajam...

Da li ona može da priušti sebi ono, što bi i sama želela, a to je povratak na devojačko prezime?

Svi smo mi različiti, ne bi trebalo generalizovati stvari :jok:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Da, Maro... i desi se sledeća situacija.

Izvesni gospodin je posle 18. godina braka, pronašao drugu izabranicu svoga srca, ostavio ženu, sa decom, koja se školuju... da li bi trebalo dalje da nabrajam...

Da li ona može da priušti sebi ono, što bi i sama želela, a to je povratak na devojačko prezime?

Svi smo mi različiti, ne bi trebalo generalizovati stvari :jok:

Taman dobar razlog da odbaci i njega i njegovo prezime :kez:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ne vidim zašto bi ona pod obavezno morala vratiti staro prezime. Ono nije njegovo vlasništvo, pa da bude vraćeno brakorazvodnom parnicom. :roll: Opet stvar njene odluke ili sile prilika.

To pokušavam i da objasnim kompaju :)

Kompaj, hoćeš prezime nazad? Prostom matematičkom računicom ćeš onda imati dva prezimena :P

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Uzela sam njegovo iz prakticnog razloga - krace je nego moje devojacko prezime. A i ako bih ga dodala ne bih time nista postigla. Dete ionako nosi njegovo ime, nemam nameru da od sad komplikujem mu zivot dodavajuci i njemu dva prezimena (kao sto ima kod nas slucajeva)

I volim da se prezivam isto ko moje dete.

Pripadnost nekome, ljubav i sve ostalo sto nosi zajednicki zivot, ne dokazuje se izborom prezimena, vec na druge nacine.

A ko voli - njegova stvar, nek nosi i 5-6 prezimena ako mu se tako svidja.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

To pokušavam i da objasnim kompaju :)

Kompaj, hoćeš prezime nazad? Prostom matematičkom računicom ćeš onda imati dva prezimena :P

Ne razumem tu potrebu da se zadrži prezime nekog tipa sa kime više ne živiš.To je sad neki stranac, neki lik sa kojim ne možeš da živiš, neko s kim si 'proživela pakao' (bar tako čujem od svake razvedene žene).

Finansijski je to mala stavka u odnosu na sve troškove koje razvod nosi sa sobom.

A šta da se ja npr. oženim :siroma: sa nekim ko ima isto ime kao bivša?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Sada mi nešto nije jasno. O kakvim to finansijama pričate? Prilikom razvoda, sudija pita kako želite da se prezivate nakon razvoda. Na meni je da to odlučim. Ono što me od finansija čeka, je promena LK uz pravosnažnu presudu i vađenje nove LK. Ako mi se već život menja u tom pravcu, a ako sam imala para da platim advokata, sudske troškove, i sve što ide uz jedan razvod, dobaciće i za troškove promene prezima. Zar su tako veliki troškovi? Malo sam zbunjena.....

Moja sestra se razvela. Vratila svoje devojačko prezime. Sećam se da nju više nerviralo vreme koje je utrošila da promeni prezime u radnoj knjižici, zdravstvenoj knjižici, i svim ostali dokumentima, nego što je to sve zajedno platila. Nešto se ne sećam da je to bio neki veliki finansijski problem?

Izmenjeno od strane člana vesticara
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Kumice ti si rospijaIpo :fijuk:

....

Moja zena ce uzeti Moje prezime :uredu: ili se necemo ni vencavati :jok:

....

zarsena prica :strikeraj:

Lepse je bRez papira,ondaK ni porez na zenu ne placas :lol:

Sporazumni razvod u Beogradu je oko 2000dinara sa svim taksama,i ukoliko imate "vezu"zavrsen je za par dana :uredu:

Ako zena nece da "vrati"prezime,njoj to pravo niko ne moze da oduzme ;)

Sto se tice tog nastavka loze,loza se nasledjuje "krvlju" a ne prezimenom,tako da je komentar gasenje loze komican,da ne kazem smesan :lol:

Moja porodica je toliko komplikovana da u rodnom gradu na sve musko gledam ko na brata ili kuma :lol:

Vise i ne znam ko su mi rodjaci,zato se drzim podalje od flertovanja u rodnom gradu i okolini :hahaha:

Inace su mi sve babe zakuvale((sa oceve strane,majka,tetke i strine(sad ce neko da kaze kakav ti je strina rod,nije ona rod,ali jesu njena deca od tatinog sttrica))sve su se po dva tri puta udavale.I ondaK ludi stricevi nastavili tradiciju :hahaha: vise ni ne znamo koje nam je izvorno prezime i jel smo mi od njih ili oni od nas :blink:

--- Update ---

Meni jedino tu smeta to što kada ispisujem tolika prezimena utrošim dosta vremena(još ako su oba dugačka-ufff!)

Ja se zato "potpisujem" samo sa imenom(nazvrljam daS ne razume procitati :lol: )

E,da,uvek me muči dilema-da li se između tih prezimena stavlja ili ne crtica?Kod svakog drugačije....

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

potpuna glupost menjati prezime i prilikom udaje

nema potrebe

zašto svaka žena ne bi zadržala svoje prezime, kao što je to slučaj u nekim evropskim zamljama (mislim u italiji)

znam, neko će prigovoriti i reći a šta sa decom ... jednostavno, dogovor ili ... ko je rodio decu je poznato .. ko ih je napravio nije ... pa neka deca imaju majčino prezime

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 godina kasnije...

Moze biti i bez prezimena sto se mene tice ...to je samo forma,papirologija,jedino s cime se ne slazem jeste da zena ne uzme uopste prezime od svog muza,nisam sigurna da to moze,ali i ako bi se i taj fenomen pojavio,svakako se ne bih slozila,jer time nepostuje identitet svog muza! Nek se deca voledu,ragovaraju,razumeju,opijaju vrtlogom u kome se uvuku i nekih taj vir drzi :blink:

Po zakonu može da zadrži svoje prezime bez dodataka, može čak i da ga nema već da nosi dva imena. Ili, da suprug uzme njeno prezime što se gleda naročito pogrdno. A zašto? Možda on želi da na taj način pokaže kako poštuje njen identitet baš kao što bi ona tim gestom to učinila u odnosu na njega, a prema tvom mišljenju. I da li se uopšte na taj način poštuje ličnost?

Mom prezimenu koje sam stekla rođenjem dodajem majčino jer sam podjadnako i majčina i očeva, a ako bi se desilo da se udam, u zavisnosti da li bi se po zvučnosti prezime uklopilo sa moja dva, pristala bih da ga dodam kao treće. 003.gif

Nikakva emancipacija s tim nema veze. Naprotiv, vrlo sam konzervativna.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ja se zato "potpisujem" samo sa imenom(nazvrljam daS ne razume procitati :lol: )

E,da,uvek me muči dilema-da li se između tih prezimena stavlja ili ne crtica?Kod svakog drugačije....

Ako se kod maticara nisi potpisala sa crticom,svako pojavljivanje crtice na nekom dokumentu se smatra za krivokletstvo(jel se tako kaze :blink: ) !:uredu:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Po zakonu može da zadrži svoje prezime bez dodataka, može čak i da ga nema već da nosi dva imena. Ili, da suprug uzme njeno prezime što se gleda naročito pogrdno. A zašto? Možda on želi da na taj način pokaže kako poštuje njen identitet baš kao što bi ona tim gestom to učinila u odnosu na njega, a prema tvom mišljenju. I da li se uopšte na taj način poštuje ličnost?

Kad sam na svadbi pre nekoliko dana na pitanje upućeno mladoženji u vezi prezimena koje će koristiti glasno uzviknuo dotadašnje mladino prezime, svi su se nasmejali, ali ne baš s naročitim entuzijazmom. Zaostaci patrijarhalne prošlosti, nema tu mnogo mudrolije.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...