Idi na sadržaj

Preporučene poruke

Nisam znao gde bih ovu temu udenuo, pa evo je ovde. Svakako je društveni fenomen. Gledam na jednom drugom forumu, pokrenuta prilično žestoka rasprava o tome da li je situacija u kojoj žena doda suprugovo prezime na svoje čisto pomodarstvo, pravo, prkos, ili nešto sasvim drugo.

Formiraše se dva tabora. Jedni, "tradicionalisti", tvrde da toj novotariji nije mesto u nečem uzvišenom kao što je brak, te da to narušava same temelje porodice kao takve. Drugi, nazvah ih "evropejcima", smatraju da je ženino pravo da odabere prezime koje će nositi i da to nema nikakve veze s tradicijom i sličnim...

Ja delim stanovište ovih drugih. Žena je ta koja će to prezime nositi, njime se potpisivati i identifikovati, i njeno je pravo da odabere kako će to prezime glasiti, bilo da odabere da zadrži svoje prezime, doda suprugovo ili uzme njegovo. Muškarac tu nema šta da se pita, osim za mišljenje. Žena to mišljenje može uvažiti, ali svakako ne mora prihvatiti kao naredbodavno. Kad i ako se budem ženio, budućoj supruzi ću reći da je izbor prezimena njeno pravo i da ja s tim nemam apsolutno ništa.

Šta vi mislite? Imate li problem s tim što pojedine žene dodaju suprugovo prezime, umesto da preuzmu njegovo, ili smatrate da to i nije toliko bitno?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • Odgovori 50
  • Otvoreno
  • Poslednji odgovor

Članovi sa najviše poruka u ovoj temi

Članovi sa najviše poruka u ovoj temi

Popularne poruke

naravno da bi trebalo da žena uzme muževo prezime al' da to ne ispadne kao neko naređenje ili prisila, naravno, nego da žena učini svom suprugu i sama skonta da je to najbolja varijanta... lično, n

Nisam znao gde bih ovu temu udenuo, pa evo je ovde. Svakako je društveni fenomen. Gledam na jednom drugom forumu, pokrenuta prilično žestoka rasprava o tome da li je situacija u kojoj žena doda suprug

Ja se u potpunosti slazem s Kompajem, da posle razvoda, svaka zena vrati i prezime :uredu:

Na sam čin sklapanja braka, gledam kao na potpisivanje ugovora, više, nego kao na nešto ''za vjek i vjekov''. Samim tim smatram da žena ima pravo da odabere prezime.

To može i muškarac, zar ne? :kez: Može da uzme ženino prezime? :astasad:

Uzela sam suprugovo prezime, jer sam smatrala da je on to zaslužio.

Kada bolje razmislim, sve je to forma, na neki način.

Bitno je ono, što se dešava dalje u bračnoj zajednici.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

To je potpuno nebitno za brak dvoje ljudi.

Ono što me raduje je da sam ovako mislio i kada sam stupao u isti.

Žena mog života je mogla potpuno slobodno da odluči šta će sa kombinacijom prezimena i razmišljala je slično kao Goga.

Ako žena (ili muž insistiranjem na nečemu) na početku braka,koji bi trebalo da bude lep, dug i da oboje zajedno sagrade "novu veliku kuću za svoju ljubav i potomke", trguje tom nebitnom stvari i ako misli da je to znak emancipacije, ravnopravnosti...onda ona nema pojma u šta "ulazi".

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Svaka čast tradiciji.. ali u uvom delu ga "tradicionalisti" utupiše skroz. Naskroz.

Okreni obrni, najčešće ispada da su tumači naših tradicija ustvari - papuanci. I to uglavnom babe.

S'korenjem koje pod obavezno vuku s'wilidŽa.. a s'(tradicionalnim) poreklom od bukwe :lol:

Hoću da kažem.. potpuno mi je sve jedno da li će neka tamo gospođa imati jedno, dva, tri.. ili devet prezimena,

da li će staviti njegovoga porodičnoga na vrh svojega

da li će staviti svojega na vr' njegovoga

da li će se antitradicionalno držati samo svog

a njegovog okačiti o klin.

U svome milom životiću, pokušala sam da sledim taj "glas tradicionalne dubine"

a onda

naćuljila uvo malko bolje,

pažnju obratila

ponešto shvatila

zafrk'la sve glasove...

i pratila "zov divljine".

a5bce286.gif

e tako...

KomPromis... najbolje je onako kako se to dvoje dogovore.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

naravno da bi trebalo da žena uzme muževo prezime :kez:

al' da to ne ispadne kao neko naređenje ili prisila, naravno, nego da žena učini svom suprugu i sama skonta da je to najbolja varijanta...

lično, nikad ne bih oženio frajlu koja preko prezimena želi da isfura neku šatro emancipaciju :kez:

btw, uglavnom su sve žene s dva prezimena koje poznajem lično ili su javne ličnosti - žešće rospije :kez:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Licno nisam videla ni jedan, jedini razlog da zadrzim devojacko prezime, niti mi pa bilo koje prezime nesto znaci..a i nije mi bas najjasnija ta fama oko tih prezimena i sta bih dobila sa tim da sam zadrzala devojacko i dodala muzevo..mis'im, koji ce mi dva prezimena..

A da sam htela da zadrzim svoje prezime, onda ne bih ni sklapala brak zvanicno..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Moze biti i bez prezimena sto se mene tice ...to je samo forma,papirologija,jedino s cime se ne slazem jeste da zena ne uzme uopste prezime od svog muza,nisam sigurna da to moze,ali i ako bi se i taj fenomen pojavio,svakako se ne bih slozila,jer time nepostuje identitet svog muza! Nek se deca voledu,ragovaraju,razumeju,opijaju vrtlogom u kome se uvuku i nekih taj vir drzi :blink:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Vidiš, lenjka, to je komentar koji me najviše zainteresovao tamo gde sam prisustvovao raspravi kao posmatrač. Kako to žena iskazuje nepoštovanje neuzimanjem muževog prezimena "uopšte"? Meni to nije jasno. Zar nije brak institucija u kojoj su supružnici ravnopravni? Kakva je to ravnopravnost i poštovanje, ako ona mora uzeti njegovo prezime? Zašto po definiviji žena "treba" to uraditi? Da li on iskazuje nepoštovanje prema njoj neuzimanjem njenog prezimena?

To što mi imamo patrijarhalnu prošlost, i u običajima imamo to da žena uzima suprugovo prezime, ne znači da to tako treba, a još manje znači da to tako mora. To je isključivo njena odluka.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Morfe...........

muškarci i žene nisu ravnopravni i nikad neće biti, iz prostog razloga što smo jači od njih...

ceo ovaj svet se zasniva na pravu jačeg, i tako je to i kod ljudi.....

ratujemo mi a ne žene, prosto zato što smo fizički jači od njih.....

tako da je ta priča o ravnopravnosti samo varka

i nema veze sa nama koji imamo patrijarhalnu prošlost, tako je svuda u svetu.... muškarci vode politiku i odlučuju ....

i žene uzimaju njihova prezimena, a ako to ne rade onda su rospije a oni mekušci :kez:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Potpuno nebitno...da li će i koje prezime žena uzeti ili zadržati ili dodati.

Postoji toooooooooooliko bitnijih stvari kada rešavaš da sa nekim imaš decu, deliš "dobro i zlo".

Meni se čini da u poslednje vreme imati dva prezimena znači biti "IN" jer to nekako "zvuči".

A naravno TO ne daje ženi suštinsku ravnopravnost i emancipaciju.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Vidiš, lenjka, to je komentar koji me najviše zainteresovao tamo gde sam prisustvovao raspravi kao posmatrač. Kako to žena iskazuje nepoštovanje neuzimanjem muževog prezimena "uopšte"? Meni to nije jasno. Zar nije brak institucija u kojoj su supružnici ravnopravni? Kakva je to ravnopravnost i poštovanje, ako ona mora uzeti njegovo prezime? Zašto po definiviji žena "treba" to uraditi? Da li on iskazuje nepoštovanje prema njoj neuzimanjem njenog prezimena?

To što mi imamo patrijarhalnu prošlost, i u običajima imamo to da žena uzima suprugovo prezime, ne znači da to tako treba, a još manje znači da to tako mora. To je isključivo njena odluka.

Najbolje bi bilo da ima dva prezimena,ali ako sad vec ne uzme muzevo prezime,njegova loza se zavrshava u buducoj generaciji,isto vazi i za zenski deo. Da moja majka nije uzela ocevo prezime,njegova loza bi se zavrshila.Dok npr majchina loza je gotova,jer je ona uzela samo njegovo prezime. To su sada moderni fenomeni s navodonom slobodom izbora,govora misljenja,jednakoshcu polova i ostalih stvari. Koliko mi se cini ta nova moda nista nije dobro donela,samo novu hrpu papirologije,gluposti.

Sve je stvar kompromisa,vasiptanja,zapravo se ne moze doneti neka objektivna norma dal zene treba da imaju dva prezimena ili samo muzevo. Tako da je tu vrlo individualni pristup predmetu.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

njegova loza se zavrshava

Loza? :lol: Više volim šljivovicu.

Šalu na stranu... loza je još jedna izmišljotina koja kreira tradiciju tamo gde je nema, niti je treba biti. Prezime koje će čovek nositi nije ni od kakvog kosmičkog značaja, to je samo način identifikacije osobe. Ono ne čini porodicu, ono ne povezuje pretke i potomke, ono je u jednom trenutku u prošlosti izmišljeno kako bi olakšalo identifikaciju osobe o kojoj se govori... ništa više, ni manje. Ime i prezime je i po zakonu moguće promeniti bez strašno važnog razloga (neki razlog mora biti naveden).

Njegova loza se završava? Koga je briga za njegovu (ili moju) lozu? Neko vidi Boga, neko vanzemaljce, neko duhove, neko čuje glasove u glavi... a neko vidi lozu iako je nije zasadio. :lol:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Prezime koje će čovek nositi nije ni od kakvog kosmičkog značaja, to je samo način identifikacije osobe. Ono ne čini porodicu, ono ne povezuje pretke i potomke, ono je u jednom trenutku u prošlosti izmišljeno kako bi olakšalo identifikaciju osobe o kojoj se govori... ništa više, ni manje.

Nije cak ni prava identifikacija, znas koliko ljudi ima sa istim imenom i prezimenom..

Evo, necu da generalizujem..samo cu izneti primere iz svoje okoline..

Poznajem 9 zena koje su zadrzale i devojacko prezime..razlozi su sledeci:

Dve su to uradile po zahtevu svojih oceva, zbog gore pomenute loze..

Tri iz inata buducem svekru i svekrvi.

Dve iz panicnog straha od gubitka identiteta.

Jedna zato sto je javna licnost.

Jedna da bi odmah u startu pokazala suprugu kako je ravnopravna sa njim..

Znaci identifikacija ide po jedinstvenom maticnom broju, a ona druga, mnogo vaznija identifikacija po pojavi i delima..ni ime, a ni prezime tu ne igraju nikakvu ulogu..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Zašto ne bismo pisali i o tome? :) Samo, koliko vidim, problem s vraćanjem starog prezimena nakon razvoda je što je ono daleko komplikovanije što se tiče procedure... praktično kao procedura promene prezimena koja se izvodi bez venčanja. Veliki broj razvedenih žena se odluči da zadrži promenjeno prezime čisto da se ne bi cimale s dokumentacijom.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Troškovi, pri administrativnom rešavanju, razrešavanju su veliki... ni baćuške nam nisu ravne, koliko nam je administracija komplikovana.

Ne bez razloga. Hoćeš da menjaš prezime, da vratiš u ovom slučaju svoje, spremi keš... spremi mnogo keša.

Da se nadovežem na post koji je napisala Aiko..

Drugarica nikako nije mogla da se usaglasi sa tada budućim zakonitim suprugom, oko prezimena.

Naime, želela je da zadrži devojačko prezime, upravo zbog ne/gašenja loze, i doda suprugovo.

Niti osuđujem, niti opravdavam gest, jer jedna se loza gasi, druga se nastavlja.

U čemu je problem?

Elem... Dotična drugarica je čitavo ljudstvo ostavila bez komentara, kada se izjasnila da zadržava svoje prezime, i uzima muževljevo.

Reakcija: kao da je deo svatova sa suprugove strane polila 'ladnom vodom :lol:

Da li je naš mentalitet takav, nemam pojma... (nemoj slučajno da zatalasaš, da se suprotstavljaš) :blabla:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Bila je potpuno u pravu (ispadoh feminista na ovoj temi).

Msm, zar ne pominju svi poštovanje kad govore o braku? Šta podrazumeva to poštovanje? Da ću je poštovati dok god slepo sledi moje zahteve? Pobogu, ako ne uvažavam njene stavove par sekundi nakon početka zajedničkog života, kako ću to učiniti posle? Hoće li svaki put kad nešto želi morati gledati u mene i tražiti moje odobravanje? Gde su tu ljubav i poštovanje?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Troškovi, pri administrativnom rešavanju, razrešavanju su veliki... ni baćuške nam nisu ravne, koliko nam je administracija komplikovana.

Ne bez razloga. Hoćeš da menjaš prezime, da vratiš u ovom slučaju svoje, spremi keš... spremi mnogo keša.:

Preuzimanje prezimena znači vezu, kad bračna veza prestane- vrći mi moje prezime.

Da sam uzeo njeno prezime na venčanju, po razvodu vratio bih ga u roku od odmah.

Ako košta, ja bih platio.:lazy:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...