Idi na sadržaj

Vojislav Šešelj, šta dalje?


Preporučene poruke

Imam jedno pitanje za objektivne i neutralne poštovaoce reda i zakona, a vidim da ih je na ovoj temi prilično:

odakle uopšte potreba, inspiracija, želja, ne znam kako to da nazovem, da trošite prste kuckajući reči koje bi na bilo koji način branile lik i delo Vojislava Šešelja?

(ono: ipak je Srbin, ua Hag i slično ne priznajem)

:sunce:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • Odgovori 74
  • Otvoreno
  • Poslednji odgovor

Članovi sa najviše poruka u ovoj temi

Članovi sa najviše poruka u ovoj temi

Popularne poruke

...covek je svesno svoju porodicu, da kazem tako, zrtvovao...kako?...uskratio je svoju suprugu za muza,decu za oca,mislim, jasno je sve...zarad dokazivanja...a ne znam cega...treba imati solidno psihi

Nesto ne verujem da ce se uskoro vratiti. A voleo bih da se vrati samo zbog jedne scene , dogadjaja koji bi usledio njegovim povratkom. Seselj trijumfalno blagogegajucim hodom prolazi Knez Mihajlovo

90-ih je bio pit bul Slobinog režima. Mnogo opasan covek sa sličnim okruženjem pogotovo u ratnim uslovima. Ne daj Bože takvih ljudi da mi kroz kuću prolaze...

Mislim da je maleni pogodio centar centra :ok:

Naši (naravno i ovi iz okruženja) šovinisti, koji za sebe kažu da su ''nacionalno svesni'' sa neverovatnom lakoćom proglese one druge za zločince, a našima treba dokazati krivicu.

Jovan Divjak je zločinac, a Ratko Mladić nije jer nije dokazano.Primer.

I Adrijane:pripazi na rečnik, vrlo si blizu bahatosti, k'o da si... DSS-ovac:uredu:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Apolodore, nije niko rekao da ga treba držati, već da je takva logika onih koji ga drže. :) Mi tu ionako ništa ne možemo promeniti. :)

Morf, nisi mi bio ni na kraj pameti kada sam pisao post, niti se sećam da sam čitao šta si ti pisao, ako si uopšte pisao, na ovoj temi, jer te poznajem. Ali, pročitaj pažljivije šta su pisali neki od ostalih učesnika i uvidećeš da moj post ima sasvim konkretne "uzroke" i "razloge". :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Uopste ne vidim razliku izmedju Tacija i Seselja. Oba dvojica su vrlo opasni ljudi i svedoci njihovih "sranja" sigurno se boje da svedoce.

Da ce neko da me ubedi da Seselj nije kriv jer eto Hag nije uspeo to da dokaze je kao da me neko ubedjuje da Taci nije komandovao u zlocinima na Kosovu. Ponavljam po stoti put, covek je vrlo opasan a takvo mu je i okruzenje.

Znam u mom gradu ko su mu bili ratni saradnici i verujte mi niko ih ne bi pozeleo za prijatelja...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Imas toliko zelje da ga branis da mi ta tvoj "nesvrstan" stav uzasno smrdi... :dry:

Šta to znači nesvrstan stav :roll: ja dotičnog ne simpatišem ako na to aludiraš, mada moram priznati da cenim njegov intelekt. Ali sve to ni najmanje nije bitno za ovu temu.

I Taci je navodno apelovao da se zlocini ne cine pa ga sigurno ne smatras nevinim dok se ne dokaze suprotno... :dry:

Haški tribunal, onako pristrasan po svemu sudeći nije uspeo da dokaže ono za šte je teretio Šešelja. Ne bih da se izuvam pre vode ali ako ga i osude slobodno mogu reći da je u pitanju velika sramota. Za šta je Šešelj konkretno odgovoran, za nekakav verbalni delikt? Ko je on bio u to vreme da bi mogao biti deo nekakvog udruženog zločinačkog poduhvata? Šta je tribunal konkretno dokazao?

Zašto je nemoguće staviti jednakost između Šešelja i Tačija, pa prvo što je Tači bio jedan od komandanata OVK, dok Šešelj nije bio nikakav komandant. Šešelj je navodno kao dobrovoljac učestvovao na ratištima (a sve mu ''verujem'' :roll: ) i nigde nije imao neku komandnu odgovornost. Tači je inače osuđen u odsustvu pred domaćim pravosuđem.

Dokazi protiv Tačija, koji su do sada predočeni, pokazuju na opravdanost sumnje u njegovu krivicu, a ono što je tužilaštvo prezentovalo u Hagu ne dokazuje nikakvu Šešeljevu krivicu.

I u tome je razlika.

Ako ti misliš drugačije, predoči kakav argument, ali vodi računa o izražavanju, veoma si blizu nepristojnosti. Barem stavi pod navodnike reč koja ima preneseno značenje.

U tome je problem, što fale argumenti. Postoje samo premise od kojih se polazi zasnovane na ličnom osećanju prema Šešelju.

Jovan Divjak je zločinac, a Ratko Mladić nije jer nije dokazano.Primer.

Korektno rečeno oba pomenuta su optuženi za ratne zločine, ali jedni će ih uvek držati za heroje a drugi za zločince. I Šešelj bio osuđen ili ne će za nekoga ostati zločinac, zlikovac itd. Dok će za druge biti heroj :roll:

Bilo kako bilo, Šešelj bi uskoro trebao da dočeka presudu. Kakva god presuda bila ja nešto imam osećaj da će se on vratiti u Srbiju, najverovatnije već ove godine. Verovatno ćemo ga ponovo gledati u skupštini, samo još luđeg nego što je bio pre odlaska u Hag. Ili će podići rejting stranci, ili će ga srozati skroz do kraja. Najzanimljivije će biti gledati rasprave na relaciji Šešelj - SNS koji će mnogo više biti na njegovom udaru nego aktuelna vlast. Što se tiče političke pozadine ubistva premijera, prilično sam siguran da se ona nikada neće utvrditi, a da će se Šešelj rado odazvati pozivu.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Šta to znači nesvrstan stav :roll: ja dotičnog ne simpatišem ako na to aludiraš, mada moram priznati da cenim njegov intelekt.
Da...intelekt koji je koristio za podjarivanje mrznje prema Hrvatima... i ja mu se divim... :dry:

Haški tribunal, onako pristrasan po svemu sudeći nije uspeo da dokaže ono za šte je teretio Šešelja. Ne bih da se izuvam pre vode ali ako ga i osude slobodno mogu reći da je u pitanju velika sramota.

:lol: Ne bi da komentarisem ali hocu...

Za šta je Šešelj konkretno odgovoran, za nekakav verbalni delikt? Ko je on bio u to vreme da bi mogao biti deo nekakvog udruženog zločinačkog poduhvata? Šta je tribunal konkretno dokazao?
Ucestvovao u regrutovanju dobrovoljaca koji su cinili zlocine.

Zašto je nemoguće staviti jednakost između Šešelja i Tačija, pa prvo što je Tači bio jedan od komandanata OVK, dok Šešelj nije bio nikakav komandant. Šešelj je navodno kao dobrovoljac učestvovao na ratištima (a sve mu ''verujem'' :roll: ) i nigde nije imao neku komandnu odgovornost. Tači je inače osuđen u odsustvu pred domaćim pravosuđem.
:lol: I Seselj ima presude domceg pravosudja...

U tome je problem, što fale argumenti. Postoje samo premise od kojih se polazi zasnovane na ličnom osećanju prema Šešelju.

Postoje ljudi koji se plase da svedoce...

Korektno rečeno oba pomenuta su optuženi za ratne zločine, ali jedni će ih uvek držati za heroje a drugi za zločince. I Šešelj bio osuđen ili ne će za nekoga ostati zločinac, zlikovac itd. Dok će za druge biti heroj :roll:
Verovatno ce biti heroj za one koji misle da ce molebanom vratiti Kosovo Srbiji... :roll:
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

To za šta je svoj intelekt koristio je drugo, Šešelj je i dalje najmlađi doktor nauka kod nas. Šešelj je učestvovao u regrutovanju dobrovoljaca, da to je tačno, samo što taj čin sam po sebi nije nešto što je kažnjivo. Zločini koji su ti dobrovoljci počinili kako kažeš, za njih su odgovorni oni koji su im komandovali, a ne oni koji su ih regrutovali. Šešelj ima presude domaćeg pravosuđa, možda za terorizam?

Verovatno ce biti heroj za one koji misle da ce molebanom vratiti Kosovo Srbiji...

A zločinac za one što i dalje osećaju praznine u glavama, besede tako što čitaju sa puškica i mobilnog telefona :hahaha:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

@Turk

A da ti nama kazes koji su tvoji, priznaj da su oni sto podrzavaju strajkace sa svojim puskicama i hamercicima...dapace jerbo im je to radna uniforma / sto ne smes? Je l' te blam?

......

Jeste da sam uleteo u prepirku, al' sam hteo javno da primetim kol'ko si skrenuo u *vadikavizam.

Za Sheshelja sam se vec izjasnio / mogu i da ponovim da ne *mashim temu.

Treba ga staviti *u funkciju, apsolvirao sva ratna desavanja u Jugi / I garantujem da se nece *zajebavati sa *nashim tuzilastvom (dosta mu je zatvora)... itekako je obavesten u kakvu ce se zemlju vratiti i verujem da ce imati *stabilnih 10-20% podrske sa Kostunicom Doktor Voislavom bice ozbiljan faktor politicke scene... Nadam se da bi LDP mogao biti *jaci.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Grešiš Valtere, meni može da se dopada ili ne dopada neko od političara ali niko dovoljno da bi mi se dopala čitava jedna stranka. Vojislav Šešelj ima neke osobine koje cenim ali ne dovoljno da bih ga simpatisao, to recimo mogu reći i za Nenada Čanka, ima nekih njegovih osobina koje cenim ali mi je kao političar totalno antipatičan o odbojan. Šta je sledeće pitanje, za koga glasam?

Ovo nije nikakvo skretanje u radikalizam, moji stavovi su većini ovde odavno poznati. Da li bih ja sada trebao da podržim to da recimo Čedomi Jovanović trune u zatvoru za nešto za šta objektivno nije kriv, samo zato što se on meni ne dopada? Van svake pameti. Ako Vojislav Šešelj nije kriv, nisu dokazane optužbe, puštaj i pusti ga da se bavi politikom što je njegovo puno pravo.

Oko procenata je rano da spekulišemo, još ne znamo da li će se možda i izborni sistem menjati. Ali svakako sam ubeđen da će SRS i dalje imati više glasača nego LDP, SPS i još neke stranke koje su na zadnjim izborima osvojile daleko manje nego ova stranka. Jedna stvar je što je SRS pokazala u vođenju politike ovih zadnjih godina a mnogi nisu, a to je doslednost u njihovoj politici, kakva god ona bila.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

To za šta je svoj intelekt koristio je drugo, Šešelj je i dalje najmlađi doktor nauka kod nas.
:lol: Divim se njegovoj diplomi stvarno je maksimalno iskoristio...

Šešelj je učestvovao u regrutovanju dobrovoljaca, da to je tačno, samo što taj čin sam po sebi nije nešto što je kažnjivo. Zločini koji su ti dobrovoljci počinili kako kažeš, za njih su odgovorni oni koji su im komandovali, a ne oni koji su ih regrutovali.
Sudi mu se za politicko delovanje kroz podstrekivanje na zlocin. Ali to je tebi malo osim da si se mozda zatekao u situaciji kada neko sa govornice vice da te oteraju iz kuce a uz put je i organizovao ljude koji ce to da i odrade. :dry:

Šešelj ima presude domaćeg pravosuđa, možda za terorizam?

Ma to je cist primer superiornog domaceg sudstva u odnosu na hasko...

A zločinac za one što i dalje osećaju praznine u glavama, besede tako što čitaju sa puškica i mobilnog telefona :hahaha:
Znaci Turk svi oni sto su sa molebana isli da lupaju grad su intelektualno jaci od teba i dr. Kostunice Vojislava? :lol:
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Maleni, što se tiče karijere, čisto sumnjam da si relevantan da govoriš o njoj na ovakav način. Kakvu ti diplomu imaš kada se smeješ njegovoj?

Sudi mu se za politicko delovanje kroz podstrekivanje na zlocin.

Pa kažem ja lepo, verbalni delikt :lol: E, a kako se to dokazuje da je nečiji šovinistički govor nekoga podstakao da načini zločin živo me zanima. I kako je moguće da se protiv ostalih ratnih huškača ne vode slični procesi, Drašković recimo ništa više nije birao reči nego Šešelj. A o drugim zaraćenim stranama da ne govorim. Prosto rečeno - smešno.

O kakvoj superiornosti sudova govoriš? :) Nešto mi to nije baš najjasnije. A tek zadnja rečenica mi nije nikako jasna da ne govorim da nema nikakvog smisla. :roll:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Sigurno da koristim pristojniji recnik od gospodina doticnog a sto se tice mog obrazovanja sigurno je nadprosecno u odnosu na obrazovanje njegovih fanova. :roll:

Kao sto rekoh, nisi bio u takvoj situaciji a svedoci koji su to proziveli boje se da svedoce...

Posalji pismo sudu sa opaskom.

Pricam ti kako je domace sudstvo superiornije u odnosu na hasko :roll:

:lol: Naravno da nema jer Bog do sada nista nije resio pa nece ni ovo...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ja i dalje ne znam o kakvoj ''superiornosti'' govoriš kada porediš nacionalno pravosuđe sa međunarodnim krivičnim sudom? Hašim Tači je osuđen pred domaćim sudom za terorizam, onog momenta kada on bude dostupan našim organima biće lišen slobode i poslat na izdržavanje kazne. Haški tribunal nije podizao optužnicu protiv njega što ne znači da je on amnestiran pred našim sudovima. Da je tribunal u Hagu podigao optužnicu protiv Tačija, postupak pred domaćim sudovima bi bio obustavljen u skladu sa zakonom o saradnji sa sudom u Hagu.

A što ti o kojima govoriš nisu otišli da svedoče, nego su svedoci tužilaštva lupali kao otvoren prozor, bivali uhvaćeni u lažima i slično? Kao što napisah, Šešelju se sudilo za verbalni delikt, da je bio deo 'udruženog zločinačkog poduhvata' tako što je svojim govorima podstakao ljude da čine zločine. Kako se to dokazuje da je baš Šešelj odgovoran odnosno njegovi zapaljivi i šovinistički govori za neki zločin koji je počinio tamo neko? Šta je on bio u to vreme? Kako se u optužnici navodi ''značajna politička ličnost'' stvarno neko čije se 'naredbe' moraju bespogovorno izvršavati :roll:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Presuda Šešelju 4. maja

24. mart 2011. 18:58 > 19:01

Haški tribunal je saopštio da će presudu predsedniku Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislavu Šešelju izreći 4. maja.

v201277p0.jpg

Nakon odluke sudija o raspravi po pravilu 98, tokom koje će se odrediti da li je tužilaštvo iznelo slučaj i da li je potrebno izvođenje dokaza odbrane, znaće se da li će se proces nastaviti.

Šešelj je, u sudskoj raspravi održanoj 9. marta, zatražio odštetu od 10 miliona evra i ponovio svoj zahtev da veće donese oslobađajuću presudu pošto tužilaštvo, kako je istakao, nije ništa dokazalo i ni na čemu ne temelji optužbu protiv njega.

Šešelju, koji se u pritvoru Tribunala nalazi od februara 2003. godine, kada se dobrovoljno predao, sudi se za zločine protiv čovečnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH od 1991. do 1993. godine.

Šešelj, kome se sudi od novembra 2007. godine, u januaru 2009. je dodatno optužen za nepoštovanje Tribunala zbog obelodanjivanja imena i drugih ličnih detalja tri svedoka čiji je identitet, po nalogu Pretresnog veća, zaštićen od javnosti.

Lider radikala je u julu 2009. godine osuđen na 15 meseci zatvora zbog nepoštovanja suda, a u februaru 2010. drugi put je optužen zbog objavljivanja u knjizi podataka o 11 zaštićenih svedoka.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ne verujem, barem ne za ovo ročište najavljeno za 4. maj. Mislim da se na njemu može doneti samo ili oslobađajuća presuda, na osnovu procene da tužilaštvo nije uspelo da dokaže ni jednu tačku optužbe, ili odluka o nastavku suđenja. Ne može se izricati kazna bez iznošenja odbrane. Jedino ako Šeki ne odustane od nje. A i tada presuda ne može biti doneta na istom ročištu.

Moja procena je da će se farsa ipak nastavi. Dok ne završi protokolarna Šešeljeva odbrana, te se ne steknu uslovi za osudu u visini odležanog, ili koji mesec više.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 mesec kasnije...
  • 7 meseci kasnije...

Шешељевих девет година у Трибуналу

Лидер радикала захвалио Трибуналу што је од њега начинио значајну историјску личност, оцењујући да ниједан уџбеник међународног кривичног права неће моћи а да не помене његов случај

Уградња пејсмејкера и лечење под не баш разјашњеним околностима Војислава Шешеља, изнова је вратило лидера Српске радикалне странке на ступце светске штампе.

Деветогодишњи судски поступак против њега, јасније него иједан други, показао је и наличје Трибунала за бившу Југославију.

Процес који у марту ове године треба да буде окончан завршним речима, обележило је много тога: смена 11 тужилаца, Шешељеви препознатљиви цинични коментари у судници, дуели са судијама, тужиоцима и сведоцима, али и – штрајкови глађу, одбијање лекова, девет година трајања притвора и оптужбе да га у Трибуналу трују, а у болници покушавају да га убију.

Да је суђење политички мотивисано признала је и бивша тужитељка Карла дел Понте када је у својој књизи написала да јој је покојни Зоран Ђинђић својевремено рекао: „Води Шешеља и не враћај га.” И тужилац Серж Брамерц признао је пред Саветом безбедности УН-а са оценом да „Трибуналу не служи на част“ суђење Шешељу, рекавши да тај процес није пример како треба да функционише међународно право.

У свом препознатљивом стилу, Шешељ је у завршници поступка захвалио Трибуналу што је од њега начинио значајну историјску личност, оцењујући да ниједан уџбеник међународног кривичног права неће моћи да се напише, а да се не помене његов случај.

„Шта човек у свом малом животу може више да пожели”, рекао је Шешељ у свом стилу.

Оптужница против Шешеља подигнута је 14. фебруара 2003. године, а десет дана касније он се добровољно предао. У децембру исте године суд је одлучио да му ограничи телефонску комуникацију. Суђење је почело три и по године после Шешељеве предаје, 27. новембра 2006. године. Он је одбио да се појави пред судијама јер је од 10. новембра штрајковао глађу. Суд је издао налог о наметању браниоца уз закључак да је „самозаступање оптуженог од 20. октобра 2006, знатно ометало ваљано и експедитивно вођење поступка”.

Тужилаштво је изнело уводну реч 27. и 28. новембра 2006, а Шешељ је у децембру пребачен у холандску затворску болницу. До 8. децембра Шешељ није дозволио да му холандски лекари пруже медицинске услуге, после чега је обавестио суд да одустаје од одбијања хране и лекова.

Суђење је настављено 7. новембра 2007, уводним речима оптужбе. Извођење доказа почело је 11. децембра 2007. Претресно веће донело је 4. маја прошле године одлуку по правилу 98 бис и одбило захтев оптуженог за ослобађајућу пресуду. Председавајући судија Жан-Клод Антонети је приложио супротно мишљење, рекавши да сматра да Војислав Шешељ није учествовао у удруженом злочиначком подухвату са Слободаном Милошевићем, Радованом Караџићем и, како је рекао, осталима.

Шешељ је раније најавио да ће, уколико не буде ослобођен по свим тачкама оптужнице, изводити доказе одбране уз услов да му Трибунал плати трошкове. У супротном, неће доказивати да није крив, већ ће изнети завршну реч коју ће посветити нерегуларностима суђења због ускраћивања права на одбрану.

Он је на једној од последњих расправа говорио и о томе да нема пара да плати лекаре по свом избору, а председавајући судија Антоанети му је предложио да позове лекаре или зубаре „без граница”, на шта је Шешељ одговорио да није социјални случај, већ пацијент УН. И поред негативних резултата анализе крви, односно теста на 2.000 супстанци које би могле да изазову тровање, Шешељ је остао при тврдњама да је био трован. На једној од последњих расправа, он је саопштио да му је, после медицинске интервенције на срцу спржен центар за љубав, али да га у животу одржава центар за мржњу.

Процес је обележила и независна истрага такозваних пријатеља суда о његовим оптужбама да је Карла дел Понте утицала на сведоке како би га теретили пред судом.

Пријатељи суда су утврдили да за то нема основа, али у архивама је остало да је у марту 2007. године Шешељ имао притужбе као и сведоке спремне да потврде да су били лишавани сна, уцењивани, да им је прећено као и да им је, у замену за изјаву, обећан новац, нови идентитет и релокација у друге земље. Један од сведока је, чак, тврдио да су му нуђене услуге „младих плесачица” о трошку Трибунала.

Прошлог октобра Шешељ је други пут осуђен за непоштовање суда. Одлучено је да 18 месеци затвора, колико му је изречено, служи упоредо са 15 месеци затвора, што му је била прва казна за непоштовање суда. Судије су утврдиле да је Војислав Шешељ намерно обелоданио идентитет 10 од 11 заштићених сведока.

У завршници извођења доказа тужилаштва, Шешељ је поднео захтев тадашњем председнику суда Патрику Робинсону да покрене поступак за непоштовање суда против бившег управника Притворске јединице УН Тимотија Мекфадена. Ако то не учини, упозорио је Шешељ, већ минимални углед Трибунала у светској јавности биће додатно урушен.

Шешељ је поменуо депешу упућену Стејт департменту из америчке амбасаде у Хагу, објављену на сајту „Викиликс”, оцењујући да то потврђује да се америчка влада мешала у рад Трибунала.

Према Шешељу, Мекфаден је достављао податке америчким државним органима о здравственом стању Слободана Милошевића. Захваљујући тим документима, сматра Шешељ, Трибунал би се до пролећа могао „срушити као кула од карата” и да је јасно да је Трибунал под истом јурисдикцијом као и логор Гвантанамо.

Доротеа Чарнић

-----------------------------------------------------------

Лидер радикала се осећа боље

Лидер Српске радикалне странке Војислав Шешељ осећа се боље после операције у којој му је уграђен пејсмејкер и очекује да ће данас бити пребачен у притворску јединицу Хашког трибунала, изјавила је јуче члан Комитета за одбрану лидера радикала Вјерица Радета. Како је пренео Танјуг, она је додала да Хашки трибунал не зна како да изађе из политичког процеса који је пре девет година покренут против лидера радикала јер, како је навела, у том суду нису успели ништа да докажу ни по једној тачки оптужнице. Она је рекла да је Шешељ једини притвореник у том суду коме су забрањене посете пријатеља.

објављено: 16.01.2012

http://www.politika.rs/rubrike/Hronika/Seseljevih-devet-godina-u-Tribunalu.sr.html

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...