Idi na sadržaj

Veština raspravljanja


Preporučene poruke

Koliko puta vam se desilo da sa nekim udjete u raspravu oko nekog problema ili nerazumevanja i po zavrsetku iste niste zadovoljni ishodom. Tek naknadno vam dolazi na pamet sta ste mu/joj mogli bolje ili "jace" reci. Ili vam je zao sto ste preterali, ali jbg reci izletele i sad je kasno...

Najcesci problem u ovome je sto prilikom pocetka rasprave ulecemo u dijalog ili odgovore na napade odbranom na "prvu loptu". Upravo je tu najveca greska. Ulecemo u dijalog u kome krece prepirka "rec na rec" i ona se otima kontroli.

Jako je vazno da kao neko ko je siguran u ono sto je uradio drzite razgovor pod kontrolom i na taj nacin postignete svoj cilj. Odbranite sebe, a sagovornik oseti da je "porazen".

Kada krene takav napad najbolje je pustiti "napadaca" da kaze sve sto ima....ne prekidati ga. Na taj nacin postizete dve stvari. Prva je dajete sebi vremena, a druga od njega dobijate "materijal na dlanu". Cucete sve sto treba da cujete, kao i to da cete usput razumeti i pozadinu "napada".

Tek kada "napadac" zavrsi i "ispuca" sve adute nastupate vi....sve vam je rekao...imate sve na dlanu...i onda mozete da mu se kulturno "na'ebete majke" argumentima, biranim recima, sigurni u sebe...

Ova vestina nije laka...ali je mocno oruzje uz pomoc kojeg cete se i osecati bolje, a i izlaziti kao pobednik. Jos ako uspete da u toku svega sacuvate mirnocu, onda ste apsolutni pobednik (pa makar i ne bili u pravu )

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 sedmica kasnije...

Pre nisam imala strpljenja i padala sam"na prvu"....Uz par(godina :roll:) saveta uspela sam da se donekle kontrolisem!:uredu:

Mogu da trpim da me danima "gaze"ali onog dana kad mi "padne roletna"....E,onda mi je jezik jako "ostar"i ne biram sredstva da protivnicku stranu ateriram na Zemlju,uz najveci moguci trasak!Inace ne psujem i ne podrzavam takav nacin razgovora,ali ponekad i meni izleti u napadu besa,ali one blaze varijante jbg,jbt...To dodje uzrecica :lol:

(mada kad sam na pokeru padne i samoodbrana najgora moguca :roll:)

Mnogo puta su mi rekli da znam da povredim jezikom vise nego neko udarcem!:astasad:

Trudim se da izbegavam"glasne"konverzacije,jer to ne vodi nicemu.Kad neko pocne da vice na mene,ja se samo diskonektujem :lazy: ravna crta __________!!!

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Kao u svemu,pa tako i u raspravljanju postoji onaj koji vodi i onaj koji prati. Tako da u raspravi je po meni vrlo bitno obratiti paznju na to,ko vodi u dijalogu(ne u smislu pobede,vec u nizu argumenta koje se pojavljuju). To je kao neka "pocetna stavka",nakon toga hladna glava dominira i sve reshava,jer primecuje vise nego uzrujana glava. Argumenti mogu da se sastoje od niza nijansi,u zavisnosti sta raspravom zelite da postignete. Ukoliko je to cista pobeda nad sagovornikom,onda su sredstva vrlo otvorena,poput vredjanja ,ukoliko ostanete praznih rukava. Ne ono "e majmune jedan" nego,"to si sigurno negde procitao,pa sad tvrdish". Drugo stvar,ukoliko zelite da nesto izvedete do kraja zajednickim putem,da dodjete do nekog odgovora,vrlo je bitno da iznosite istinite cinjenice kao i da pratite logicki niz misljenja. Nekada reci nisu dovoljne da izraze neko stanoviste,ali kroz dijalog i najzamirsheniji problem izlazi na videlo.

Takodje je bitno imati na umu da za sve postoji razlog za i razlog protiv,ukoliko je vas razlog dovoljno stabilan,vi ste pobednik....postoji jos ogroman spektar raspravljanja iliti argumentisanja,ali me sada trenuto jako mrzi da pisem :roll: p.s. puno je i ovo za danas :stid2:

Izmenjeno od strane člana lenjivica
sta te briga za razlog :P
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ova vestina nije laka...ali je mocno oruzje uz pomoc kojeg cete se i osecati bolje, a i izlaziti kao pobednik. Jos ako uspete da u toku svega sacuvate mirnocu, onda ste apsolutni pobednik (pa makar i ne bili u pravu )

Nisam preterano vešta u ovakvoj vrsti rasprave, ali...

Kada se nađem u situaciji da sam ''napadnuta'' argumentovano, ili ne, postajem mrtva - 'ladna. Tada idem do kraja, ne sa ciljem da bih izašla kao pobednik, već da bih isterala stvari na čistac. Volim, dakle, čiste račune. A ko ih ne voli ;)

Posebno sam osetljiva, kada se meni neko drag nađe u situaciji da je atakovan, na bilo koji način. Tu upadam u aka Kalimero sindrom, i ne biram mesto, vreme i na koji način ću da odbranim, meni nekog bliskog.

Ukratko, da ne širim priču dalje :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ne umem da se raspravljam na način opisan u uvodnom postu. Ako ne mislim da sam u pravu (ili znam da nisam) neću ni ući u raspravu. Majka me rodila tvrdoglavog, pa takve situacije nisu baš česta pojava. :lol:

Volim mirne i argumentovane rasprave i ako je sagovornik takav raspravu "reč na reč" možemo voditi jaaako dugo. U takvoj raspravi, naravno, nema pobednika, ni moralnog ni bilo koje druge vrste. Najčešće i ne dođemo do bilo kakvog zaključka.

Ako sagovornik očigledno pokušava da me uvredi, neće mu poći za rukom. Tada se pretvaram u sadistu, prosto uživam gledati čoveka kako se lomi pokušavajući da smisli što žešću uvredu na moj račun, i razočaranje kad vidi da ne uspeva.

Ako mi sagovornik u lice laže o meni i mojim postupcima, ili mu pođe za rukom da pomene nešto iz onog sićušnog procenta stvari koje ne sme da mi dira, postajem bezobrazan i osvetoljubiv preko svake mere. Tada mu je bolje da mi se skloni s puta.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Tek kada "napadac" zavrsi i "ispuca" sve adute nastupate vi....sve vam je rekao...imate sve na dlanu...i onda mozete da mu se kulturno "na'ebete majke" argumentima, biranim recima, sigurni u sebe...

O da, ova vestina mi je verovatno urodjena, posto sam to radila i kao malo dete..strpljiva sam i tolerantna, desava mi se nekad i da godinama skupljam informacije i samo slusam i slusam, upijam i pamtim..i onda dodje taj moj trenutak i sa sve osmehom istresem iz rukava, a protivnika iz gaca..

Slusanje ljudi je najmocnije oruzje protiv njih samih..nije lako, jer je nekad stvarno mucno cutati i slusati, a na guzicu bi progovorio..ali se isplati i to visestruko..

Svaka pobeda je slatka, a najsladja je ona koja se odlozi i saceka..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ranije nisam uopšte bila svadljiva niti sam voljela takve situacije, onda me život naučio da ako samu sebe ne odbranim, neće niko.

Redalo se tu svakakvih karaktera, likova, od onih glupana sa kojima i ne vrijedi raspravljati se, do lisica najgorih koji uvrću sve što mogu da ti napakoste.

Eh, onda sam ja skužila neke stvari.

Glasne budale treba nadglasati jer drugačije ne umiju da shvate, dakle, oni se deru i vrijeđaju jer misle da ti time tjeraju strah u kosti i očekuju da se povučeš...ali ne lezi vraže, podarila mi majka krupne oči i dovoljno dubok glas pa kad se proderem i lav bi ustuknuo. :lol:

Vremenom sam skupila i ulični rječnik koji ispaljujem samo kad je baš nužno, ali neka ga u arsenalu, za ne daj bože. :fijuk:

Sa lisicama treba oprezno, takve osobe žele da te izbace iz takta sa već uvježbanim načinom raspravljanja, izvrću tvoje riječi, dodaju, oduzimaju...ali može se i sa njima, kao što je ranije rečeno, ćutiš, pa ako imaš bar malo talenta za raspravu, možeš im uzvratiti istom mjero, smirenim tonom, jer to najviše nervira sugovornika, kada vide da te ne dira ta rasprava.

Ljudi do kojih mi ni sekund nije stalo nemaju ni priliku da raspravljaju sa mnom, ignore.

Jedino ne volim osobe koje apsolutno, u svakom pogledu, bili u pravu ili u krivu bježe od rasprave, ustuknu...volim malo temperamenta u svakoj osobi, nije nekad loše ni izbaciti malo negativnosti iz sebe.

Ti što gutaju, trpe...obično puknu na pogrešan način i onda nastaje belaj. :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Sa lisicama treba oprezno, takve osobe žele da te izbace iz takta sa već uvježbanim načinom raspravljanja, izvrću tvoje riječi, dodaju, oduzimaju...ali može se i sa njima, kao što je ranije rečeno, ćutiš, pa ako imaš bar malo talenta za raspravu, možeš im uzvratiti istom mjero, smirenim tonom, jer to najviše nervira sugovornika, kada vide da te ne dira ta rasprava.

Na ovo sam otprilike mislio sa uvodnim postom, plus ono što i Aiko napisa.

Kako se najbolje "odbraniti" kada ste napadnuti i primorani na raspravu?

Kako veštinom i smirenošću i taktikom "poraziti napadača"?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 7 meseci kasnije...

Koliko puta vam se desilo da sa nekim udjete u raspravu oko nekog problema ili nerazumevanja i po zavrsetku iste niste zadovoljni ishodom. Tek naknadno vam dolazi na pamet sta ste mu/joj mogli bolje ili "jace" reci. Ili vam je zao sto ste preterali, ali jbg reci izletele i sad je kasno...

Tek kada "napadac" zavrsi i "ispuca" sve adute nastupate vi....sve vam je rekao...imate sve na dlanu...i onda mozete da mu se kulturno "na'ebete majke" argumentima, biranim recima, sigurni u sebe...

Ova vestina nije laka...ali je mocno oruzje uz pomoc kojeg cete se i osecati bolje, a i izlaziti kao pobednik. Jos ako uspete da u toku svega sacuvate mirnocu, onda ste apsolutni pobednik (pa makar i ne bili u pravu )

Znas kako nikad u raspravu i ne ulazim ako nemam argument,cinjenice i najbolje ako imam i aduta u rukavu.

Pustim da kaze,pa *pokopam* recima i tako mogu u nedogled.

Naucila sam da tad moram biti sabrana da bih mogla da razmisljam sta i kad reci.

Zapravo taktiziram.

Bez povisenog tona,bez vredjanja,bez cike,vike....samo cinjenice.

Ali me strasno razbesni laz.

E onda......vise ne ma uctivosti.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 3 godina kasnije...

I tako te vreme, okolnosti, situacije nauče. 

Kada i kako reagovati. 

Ne možeš sa svakim na isti način. 

Stvar intuitivne procene. 

Izbegavam rasprave, ali kada se već upustim,

onda sam u stanju da cedim sagovornika, da ga pečem na tihoj vatri... mrtva 'ladna.

 

U stanju sam da postavim hiljadu pitanja, i dve hiljade potpitanja. 

Jednostavno, samo izvire iz mene. 

Kada za to dođe vreme. 

 

Da, bitno mi je iza svake rasprave izađem kao pobednik, 

jer da nije bilo potrebe, ne bih se ni upuštala u istu. 

 

Biti pobednik je subjektivna stvar, ali je osećaj sjajan. 

 

Ne vređam, samo sečem rečima, tiho i laganini uz osmeh. 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Što reče Smuca, ne raspravljam.

Kažem šta imam i završim.

Ne vičem, ne galamim, ne trošim se bez potrebe.

Naučila sam da vika i galama nikad ne dovedu priču do kraja, samo se nastavljaju do u beskraj...

Ne krećem u raspravu ako nemam argumente. 

Ako ih imam, onda ih sručim i završim. 

Ukoliko nisam sigurna, to i kažem-Trenutno nisam sigurna u to što govoriš da je baš tako, ali proveriću pa nastavljamo priču.

Nikad nisam ostala "dužna". 

Ukoliko sam pogrešila to otvoreno kažem, ukoliko sam bila u pravu to i dokažem, opet bez galame, tiho i normalnim tonom.

AaaaaaaaaLI!! Ako me je taj neko načepio, završili smo za sva vremena, pogotovo ako sam ja bila u pravu!! 
Dobiće još samo jednu šansu za raspravu...treće prilike neće biti!!
To mu i kažem jasno i glasno.

Retke su osobe kojima tolerišem.....mogu se izbrojati na prste jedne ruke!!

Izmenjeno od strane člana vesticara
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nekada mogu da istrpim neku raspravu da se ne umijesam...i to nesto sto mi ne odgovora nikako... i da cutim "decenijama"...a nekada ne mogu...i onda kada se upustim u raspravu i kada mislim da bas reagujem kako treba..."kao " fino i kulturno... kako inace i treba...izgleda da nije tako...kazu da to nekako zorno iznosim ... :huh:

 

Uglavnom... jedna od vecih zamjerki na moju raspravu i upustanje u nju nije ono sta sam rekao... nego ono na koji sam nacin to rekao...sto me jos vise raspizdi...(to je kao njihov protivargument na cinjenice) ....

 

Ali ...inace... kako covjek stari i sazrijeva...jelte...sve vise izbjegava da se upusta u te pa i bilo kakve rasprave...a kojih je bilo ihahaj...a koje su obicno pocinjale bezazlene...i cesto su izlazile su na neko totalno nerazumijevanje i nepricanje pa cak i svadje... :uredu:  a zasto...nizasto... :blink:

 

Ali... iskustvo cini svoje...bar za one koji uce na svojim ili na bilo cijim greskama...i praksa je pokazala da se to sve  moze zaciniti sa jednom prosjecnom salom... ali salom finom i odmjerenom u  pravom momentu...i to tako da se u trenutku savlada sopstvena slatkorjecitost i samodokazivanje....i da sve na kraju ispadne ok... :laugh: :laugh:

 

Sukobljene strane se malko nacerekaju i prodje bola... :pehar:

Izmenjeno od strane člana vojo
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 meseci kasnije...

Ne raspravljam,ponekad probam da diskutujem,razmenim misljenje.Mirno,bez povisenog tona,mozda cak i nize,da sabesednik mora da cuti i slusa.Kad vidim da nicemu ne vodi,da se zamenjuju teze,da se prelazi granica dobrog ukusa,odustajem.Desavalo mi se par puta da pred agresivnscu osobe ostanem jednostavno bez reci,zapanjena.Cak i tad sam uvek smogla snage da kazem samo da kad bude zeleo/la razgovor,dodje ponovo.

Isto se ponasam i na forumu,recimo...cim vidim da neko krece s niskim udarcima,ne pisem vise.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...