Idi na sadržaj

Portret ubice iz naše kuće


Preporučene poruke

Tipičan srpski ubica živi pored nas. To je najčešće muškarac, naizgled sasvim normalna osoba, naš bližnji sa kojim smo neko vreme imali nesuglasice. On je član naše porodice, naš bračni drug, rođak, naše dete... Njegov profil nimalo nije specifičan i nećemo ga lako prepoznati. Kada se nerazumevanje nagomila, najbanalniji povod ga pretvara u zločinca koji će za nedelo koje je učinio do kraja svog života osuđivati žrtvu – kaže u intervjuu za “Blic nedelje” dr Milan Kostić, začetnik forenzičke psihologije u Srbiji i autor knjige “Nepoznati”.

Šta je još karakteristično za tipičnog ubicu?

– Tipičan ubica u Srbiji je muškarac koji ubija svoju partnerku, bračnu ili vanbračnu. Posebno upozorava činjenica da među najbrojnijim ubicama ima najviše takozvanih običnih ljudi, bez kriminalnih dosijea i asocijalne prošlosti, za koje je bilo teško pretpostaviti da mogu tako nešto da učine....

http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/62505/Portret-ubice-iz-nase-kuce

Zločin u srpskoj porodici je najčešće varijanta "zločina iz strasti" , dakle jedan od partnera presuđuje drugom. Ponekad su tu, na žalost, žrtve i deca. Emocije, ljubomora, alkohol, tradicija (4 petine žrtava su žene), ali, rekao bih, i beda i besperspektivnost sigurno su glavni uzroci sve češćih nasilja u porodici sa tragičnim posledicama.

Ali, treba znati da svako ubistvo ima svoju predistoriju koja može potrajati i više meseci. Ova činjenica me je potakla da se upitam šta je to što (i pored već navedenih motiva, odnosno uzroka koje karakterišu ovakve zločine) možda još dodatno utiče da neko ubije majku svoje dece, odnosno bilo koje drugo ljudsko biće i da li se takva ubistva, ili bar neka, mogu nekako preduprediti i da li mi kao pojedinci, ili u sklopu društva, snosimo bar deo odgovornosti za ovako nemile događaje?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/62505/Portret-ubice-iz-nase-kuce

Ali, treba znati da svako ubistvo ima svoju predistoriju koja može potrajati i više meseci. Ova činjenica me je potakla da se upitam šta je to što (i pored već navedenih motiva, odnosno uzroka koje karakterišu ovakve zločine) možda još dodatno utiče da neko ubije majku svoje dece, odnosno bilo koje drugo ljudsko biće i da li se takva ubistva, ili bar neka, mogu nekako preduprediti i da li mi kao pojedinci, ili u sklopu društva, snosimo bar deo odgovornosti za ovako nemile događaje?

O ovoj temi se puno prica,a cini mi se nista ne radi.

Mislim da te ubice iz naseg susedstva poznajemo kao ljude koji su nasilni,ali unutar porodice.Ta tajna bude *javna*svi znaju ali sta koga briga sto komsija mlati zenu,devojku,decu....njegova stvar.

Njegova kuca pa moze da radi sta zeli.Zasto bih se zamerao komsiji,prijatelju,kumu,drugu?

Tako nekako se mi odnosimo prema ubicama iz nase kuce.

Niko ne reaguje.

Niko ga ne dira,niko da ga opomene,niko da ga prijavi....

I on se osili.

Pa tako maltretira,mlati,premlacuje,a svi cute,svi slepi.

I onda se desi da mu kvrcne nesto i ubije.

Mislim da kod takvih zlocina iz strasti nije bitno sta je razlog.

Bolesna emocija obicno ih nadvlada i desi se zlocin.

Obicno su to ljudi posesivni,ljubomorni bolesno,dopingovani alkoholom ,drogom,nezreli,nestabilni,bez samopouzdanja...

Mislim da se moze uciniti:uredu:ako shvatimo da ne znamo kad nasilje moze eskalirati.

Takve ljude treba prvo prijaviti a posle ce vec znati socijalni radnici gde uputiti neke u bracno savetovaliste a neke i u ludnicu.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...