Idi na sadržaj

Politički kompas


Preporučene poruke

Ima jedna zanimljiva stranica na bespućima interneta na kojoj ispunjavate test vezan za vaše stavove po raznim političkim, društvenim i ekonomskim pitanjima i koja vam na kraju daje vaš položaj na "političkom kompasu". Već nekoliko puta sam ispunjavao taj test proteklih godina i zanimljivo mi je kako se na njemu polako pomeram ulevo i na dole - sve više sam "left libertarian" kako vreme prolazi. Levi liberal, recimo. Davnih dana kad sam prvi put radio test mislim da sam bio poprilično desno, čak authoritarian right. :ajme: 

Test u osnovi otkriva da li ste na političkoj skali skloniji kontroli (authoritarian) ili slobodi, pravima grupa i pojedinaca (libertarian). S leva na desno, da li ste skloniji socijalizmu ili kapitalizmu (uopšteno govoreći), odnosno da li i koliko vas više zanimaju prava pojedinaca ili korporacija.

Ovako to izgleda u mom najnovijem pokušaju da se klasifikujem:

 

Ja sam ovde, rekao bih, previše levo, gotovo komunista. Ne opirem se baš toliko kapitalizmu, ali smatram da će korporacije ovakve kakve su sad pri izboru šta je dobro za njih, a šta za radnike i/ili opšte dobro, uvek odabrati ono prvo.

Kako vi "stojite" na testu? Ako vas ne smara da popunite, ne traje dugo. :) 

LINK: https://www.politicalcompass.org

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 mesec kasnije...
  • 4 sedmica kasnije...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...