Idi na sadržaj

Preporučene poruke

Obično ovakve teme otvaraju ljudi rođeni u njemu, puni priča o tome kako je nekad bilo, priča o poznatim ljudima, mestima, anegdotama sa gradskih ulica i kafana. Evo jednog novog pristupa, direktno od "dođoša". Dođoša kojem je ovaj grad toliko prirastao srcu, da više i ne pomišlja na sve druge gradove kojima je kroz balkansku vetrometinu jedrio ka mirnoj luci.. A Novi Sad je baš to. Mesto u kom je svako dobrodošao. Mesto u kom se osetite kao građanin sveta. Balkanski Njujork, iako Srpska Atina zvuči daleko lepše.

Koji su prvi utisci nekoga ko se prvi put otisne preko Mosta slobode?

Dunav i svetla u njemu... koliko je tu pesama ispevano i ljubavi započeto... prelepo. Pogled u desno i tvrđava... poput nekog renesansnog zamka, nadmeno posmatra. A pogled pravo ostavlja bez teksta, tako mali grad, a tako savršen. U tom prvom pogledu ne može da se ne krije ljubav koja će trajati dok je vas, i dok je grada..

A sad vi...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Meni je NS, onako baš po meri. Skapirao sam da nije ni tako velik kao što mi se na prvi pogled činio. Grad uglavnom ima sve što bi jedan grad u pravom smislu trebao da ima, malo su saobraćajnice zrele za peglanje ali dobro, srediće gredske glavonje i to jednoga dana. Inače sve uglavnom funkcioniše dobro (na prvi pogled, videću za koji godinu šta ću napisati :lol: ) u svakom slučaju, grad u Srbiji koji je za poželeti da živiš u njemu. Jedan od 3 grada u Srbiji koji zaista volim i osećam se beskrajno prijatno u njemu.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nezapisana šansona za Novi Sad

Tu ne davno opet sam sreo onu riđu jesen na keju pod mojim prozorima,

duž dugih pepeljastih pločnika zatrpanim liščem.

Prva pomisao mi je bila da izvadim kartu za '' Panonija ekspres''i-pobegnem.

U jesen uvek nestanem iz Novog Sada.

Činim to što se svakog novembra kao po nekom smušenom pravilu zaljubljujem u stari most pod Tvrđavom,

u lavirint krivudavih sokačića oko Matice srpske i Temerinske pijace,

u dva prozebla labuda koji kašljucaju u Dunavskom parku,u jednu violinu kod ''Maroša'' ili dve violine kod ''Stolca'' -i što bespomoćnije prirastem za ove ulice,za ovu

užurbanost prolaznika, za lepršanje jutarnjih i večernjih izanja

na

bulevaru i za šarenilo izloga koji krupnim četvrtastim očima zure

u izmaglicu i monotono sivilo prosute kiše.

Jednom su me pitali:zašto sam tako gimnazijski zaljubljen u Novi Sad.

Nisam umeo da odgovorim.

Jer sa najdražim gradom je kao i sa najdražom ženom:

nikad nećemo uspeti da objasnimo ni sebi ni drugima šta nas je tako zavelo.

Kažu vam svet je ovde zatvoren u svoje sobe.

Kažu vam svet je ovde prizeman.

I vi danima i godinama pokušavate da odete,a ne primećujete kako se

penjete iz prizemlja i ulazite pod nepoznate krovove.

Od prvog trenutka pokušavate da odete.

Rode vam se deca,završe se neki ratovi u svetu,svemirski brodovi opišu hiljade

žutih puteva po tamnim

nebeskim prostranstvima,

a vi pijete svoje pivo na terasi hotela ''Putnik'' i ponavljate svoje napamet naučeno.

Ove jeseni moram svakako otići..svakako moram otići...

Jednom su me pitali zašto volim svoj grad.

I danas na to ne mogu da

odgovorim

Samo ponekad,kad je ovakva novembarska jesen,sa mnogo lišća duž pepeljastih trotoara na keju,čini mi se da je sa najdražim gradom kao i sa najdražom ženom:

hteli smo da pobegnemo da ne bismo još više,

ko zna po koji put,

dodali nešto vrtoglavo na već vrtoglavu građevinu svojih najtoplijih intimnosti.

Mika Antić

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Fina je varoš taj Novi sad, što jes'-jes'.

Idem u NS retko, par puta godišnje.

Primećujem da je saobraćaj sve gušći, a trube automobila sve glasnije.Nekad je bilo drugačije.Mirnije, staloženije.Gužve u saobraćaju ima i u Subotici, ali se retko trubi.

Opet, mnogo je veći Novi Sad pa sve više liči na Beograd, barem po toj svirci na ulicama.

Nego meni je čudan jedan detalj: naplata parkinga ispred Kliničkog centra Vojvodine.

Valjda nisam pograšio naziv te ustanove.Tamo od Med. fakulteta do Futoške.

Ta ustanova je pokrajinska i na nju su upućeni pacijenti iz cele Vojvodine.U Subotici na primer, ne naplaćuje se parking ispred bolnice.

Nije to neka svota, više košta neko piće i kafa dok se čeka.Ako se računa koliko se potroši na benzin i putarinu to je stvarno beznačajna stavka.

Ali ima ljudi iz mesta gde se parking ne naplaćuje, pa nesvikli na ovaj sistem mogu doći u situaciju da im pauk pokupi auto, a da ne znaju ni gde ga onda tražiti, pa kazna, pa treba brinuti i o pacijentu koga su dovezli...

A odmah tu, u ulici Novosadskog sajma parking kod teniskih terena je pesplatan.Dakle za rekreaciju Novosođana se ne plaća, a za bolesnike iz ostatka pokrajine plaća:neznam:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 meseci kasnije...

Za one koji ne znaju u pojedinim delovima Novog Sada postoji mogućnost besplatnog wireless interneta.

kod imena se upiše gost

kod šifre se upiše gost

Ovo su delovi grada gde to već funkcioniše

Dunavski park i okolina

Petrovaradinska tvrđava

Ceo kvart oko fakulteta uključujući i park

Pojedini delovi Bulevara Oslobođenja

Očekuje se da će do Exit-a biti omogućen pristup internetu i oko Pokrajinske bolnice i Jodne banje i ceo Bulevar oslobođenja i kvart oko željezničke i autobuske stanice

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 3 sedmica kasnije...

Pre nekoliko dana u našem gradu je probijena jedna nova ulica koja povezuje ulicu Filipa Višnjića kod broja 5 i Kosovsku ulicu kod broja 26a.Praktično bi to značilo da je u pitanju proširenje ulice Pavla Stamatovića.

E sad ne lezi vraže odmah u toj novoj uličici je otvorena velika prodavnica trgovačkog lanca IDEA,ne bi ni to bila neka velika vest,jer se diskonti otvaraju na sve strane.

Naime tik pored same Ideine prodavnice nalazi se štamparija,a nedaleko od nje još dve štamparije.Interesuje me kako i pomoću kojih trikova je dobijena saglasnost za otvaranje jedne takve prodavnice koja se bavi prodajom hrane pored štamparije.

Zasigurno neću nikad pazariti u takvoj prodavnici:hleb,meso i ostale namirnice koje nisu fabrički zapakovane.

Šta vi kažete na sve ovo,bi li pazarili u prodavnici prehrane pored koje su tri štamparije.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 3 meseci kasnije...

Ima neka cudna spona, koja vezuje ljude za gradove.

Mozda zato sto, osecaju ususkanost dobro poznate svakodnevnice, onih ulica, kojim mogu prolaziti i zavezanih ociju, a znace svaki kutak i kamencic.

Ovde sam rodjena, odrastala i ostala.

Tu pod tim starim mostovima,nekadasnjim,znala sam satima sedeti i gledati u Dunav.

Posmatrati sa Petrovaradinske strane, setace sa druge strane keja.

Ispracati brodove,divaniti sa starim alasima, koji su me svi uglavnom znali, jer sam alasova unuka.

Velik grad, ali opet varosica , gde se svi znamo, ako nikako drugacije, bar iz vidjenja, nekad bilo ...

Znala sam i docekivati jutra, saputati neke reci zauvek i uvek, jer su mi u tim momentima

bile bas takve, kao da ce delovati zauvek.

Bilo je i suza, nije da nije.

Ali kad se vracam ... nemirno iscekujuci tablu sa imenom grada,nista nije vazno.

Stigla sam to je moj grad.

Panorama kao na dlanu, sa tri ponosna mosta.

I sat,onaj stari inadzija vremenu,znam da sam svoj na svome.

Nekad sam zmureci, prelazila preko starog Varadinskog mosta, plaseci se visine i onih drvenih,

gazista, koja su bila ubacana na svakom trecom koraku.

Znala sam im napamet redosled.

A onda su dosla neka vremena,pa su nam srusili jedan, po jedan most.

Najzalije mi je onog starog Varadinskog, svi smo ga svojatali, kao da smo mu graditelji bili.

I nikad nisam videla toliko ljudi, koji su oplakivali jedan most, nekad ...

I sad je sve nekako drugacije ili sam ja starija ...

Ali, to je moj grad.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 mesec kasnije...

PRAVI NOVOSAĐANIN

- Redovno čita "Dnevnik"

- Ljubazno se javlja prodavačicama na pijaci iako ih ne poznaje

- Zna ko su: Mile Pica, Bora Fleka, Lajavi, Ćopica, Dule Dalton i Malajac

- Zna u koju je školu išla Monika Seleš

- Hrani labudove u Dunavskom parku

- Ne koristi izraze "smorio, smaraš..."

- Subotom gleda Vošu, nedeljom Kabel, Želju, Kanarince i Slaviju i još stigne na "Najlon"

- Ne gleda "Pink", "Kursadžije", "Velikog brata" i "Farmu"

- Uvek se javlja komšijama i pita "Kako ste?"

- Prvi čestita Božić komšiji Mađaru (Srbinu)

- Ne pozdravlja se udaranjem po leđima

- Sluša tamburaše, "Pekinšku patku", "Laboratoriju zvuka" i Mišu Blizanca

- Zna gde se nalaze "Kokra", "Štrafta", "Kafe", "Mrca", "Eđšeg", "Dalmacija" i "Ribarac"

- Makar jednom u životu igrao na "Dnevnikovom" turniru (i ispao u prvom kolu)

- Pio čaj na otvorenom klizalištu i "šmekao ribe"

- Išao subotom u "Dendi"

- Bežao sa predavanja na "matine u Narodnom"

- Štrand smatra lepšim od svakog mora

- Pije pivo, špricer, obožava kuvani kukuruz i pečeno kestenje

- Za 1. Maj ide u Kamenički park

- Seća se leta u Poreču i "Zelenoj Laguni"

- Za ručak jede supu, rinflajš, sos, kuvano meso, pečenje i kolače, a nije nedelja ili neki svetac

- Ne piše grafite po spomeniku Janiki Balažu

- Uživa šetajući kejom, Dunavskom, Zmaj Jovinom, Katoličkom portom...

- Vozi bicikl

- Prelazi ulicu samo na "zeleno"

- Ne pere terasu kad komšinica sprat niže širi beli veš

- Vodi decu zimi na Venac da se sankaju

- Prvog januara gleda "Novogodišnji koncert" u Beču i turneju "Četiri skakaonice"

- Ne mrzi nikog

- Vole Novi Sad

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Prolazeci svakog jutra kroz Dunavski park uvek smo se javljali Cika Djuri :

"" Dobar dan cika Djuro., kako ste ? ""

Cika Djura jos uvek sedi na svom mestu a Novi Sad se pomalo promenio.

Nije vise onako tiho u Zmaj Jovinoj ulici i uzem centru , ali je i pored svih tih

promena koje donosi novo vreme , novih brendova , monumentalnih staklenih gradjevina ,

zadrzao svoju lepotu i posebnost.

Toliko toga je ostalo isto i ne moze se promeniti.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 3 sedmica kasnije...

Uvek pocetkom jeseni uhvati me neka seta.

Moja kuma kaze da su to moje "ludaje",koje me drze jedan mesec, jednom godisnje :lol:

pa znamo se :lol:

A ja bih to pre nazvala nemirom, kad mi je sopstvena koza tesna i svet oko mene mali.

Danas krenem peske sa posla kuci.

Ne znam kad se ta odluka rodila u meni, u kom momentu, ali postala sam je svesna tek kad mi je ispod nogu

zasustalo suvo lisce, prvi vesnik, nadolazece jeseni.

A Novi Sad, nekako tih i miran, subotom poslepodne.

Uspavan.

Mirise na jesen.

Pomislih u sebi, boze, koliko je vremena proslo,otkad sam zadnji put peske, ovako setala gradom.

Prolazim pored dvorista svoje osnovne skole.

Druzimo se, ona i ja, svakodnevno u prolazu.

Virnem uvek, kroz prozor kola na levu stranu kad prolazim,ali odavno nisam bila tamo u tom dvoristu,ispod starih kestenova,

gde smo provodili svoje velike odmore.

I nekako su me misli odvele, brzinom svetlosti, od zute, crvene marame pa do male mature.

I nista se nije promenilo.

Sve je isto,gospodin Ducic je i dalje na istom mestu.

Onaj park,odakle je gledao kabinet biologije, kad sam mislima bezala u njega, tokom dosadnih predavanja je i dalje isti.

Ni klupe u dvoristu nisu menjane.

Samo su grafiti novi i neki novi klinci.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 4 sedmica kasnije...

Šta je novosadski?

Bez nekog posebnog razloga, tek da bi nagradio svoje slušaoce ponekom večerom, voditelj Radija 021 Jovan Stojanović Cope pitao ih je "Šta je novosadski"? Ipak, nije očekivao da ga u tolikom broju zaspu sms i porukama na njegovoj fejsbuk stranici. Evo šta je to Novosadski po slušaocima Radija 021, a da nije igra klikerima:

Dunaavska

Polako

Novosadski je biti fin, šetati kejom, reći dobar dan

Novosadski je ulaziti na prva vrata gradskog autobusa

Gari

Meni su pale na pamet tri stvari: Gornjak, Gari, baciti "peglu"

Novosadski, to je pričati šatrovački: Gari, Đido loma da ti štone žekam

Bušena votka

Novosadski je brinuti o životinjama, nalaziti se ispred katedrale, bacati smeće u, a ne pored kante i ustati penzionerima u autobusu.

Novosadski je kada u čuvenoj burekdžinici Djordjević jedete burek iz kartonske tacne sa plastičnom viljuškom za desert

Novosadski su prelepi labudovi na šodrošu i shoping doteranih gospodja u second hand-u subotom na Najlonu

Kad sam ja došla u NS bilo je novosadski: otpadaš na Štrandu ceo dan, pa odeš u Bistro na zagrevanje, pa u Piping na djusku do zore i onda za kraj kod 'Brene' na pljesku

Ne živeti na pokretnoj traci već svojim tempom i u svom fazonu na tenane sve se stigne

Novosadski je ići ali nekada, ne tako davno na Djavu, u kafe, na korzo, u mrcu kod Mice lovice

Novosadski je koristiti maramicu umesto ruke, ustati starijim i majkama sa decom u busu, ne seći drva iz nacionalnog parka, ne brati cveće sa javnih površina već isto uzgajati... pa ga ubrati i uz osmeh dati prvoj lepoj sugradjanki koja hoda sa bradom paralelno sa pločnikom, a ne vući je za ruku, ili otimati joj telefon. Novosadski je i dočekati sve ljude raširenih ruku i sa osmehom, jer ko ovde ne može da se primi, ne treba ni da pusta korenje!

Novosadski je klikeranje i gradski porez, kvrce, pecanje na Shociki, gril 13 a ne Mek

Novosadski je picigen i tenis glavom

Novosadski je Spens

Novosadski je slaviti oba Božića, jedan kod kuće, a drugi kod komšije

Novosadski je kada 10 minuta pokušavaš da skreneš levo iz Miše Dimitrijevića u Braće Ribnikara

Pecanje ispod mosta 'Duga', rani doručak posle izlaska u Violeti, hranjenje golubova kod Miletića, korzo u Dunavskoj ulici pre odlaska na Djavu

Novosadski je nedeljom pre podne ići na Najlon pijacu

Slušati pank, ići u sinagogu na koncerte, gledati grad sa ravnog krova zgrade, popiti pivo ispred dragstora sa nepoznatim likovima

Kada si u Zmaj Jovinoj, pa lepo odeš i pozdraviš Gorana kolportera

Novosadski je kad padne kiša predvecšče leti i ljudi se zavuku u stanove, a ti izadješ u šetnju limanima, gledaš sunce kako zalazi i paljenje uličnih svetiljki

Klikeranje iliti ćiberanje

Nekad je to bio opušten i lagan način života bez jurnjave, stresova i ostalih stvari koji na žalost čine našu svakodnevicu. Sećam se jedne priče koju sam davno čuo, Beogradjan u kolima na semaforu, turira, nervozan. Prilazi mu gospodin sa pešačkog prelaza i pita ga:

Je li mladiću, žuriš li negde?

Odgovara začudjeno: Ne.

Pa di ćeš onda.

Javiti se na prozivku nedeljom na najlon pijacu. Pitati di ga je. Odgovoriti s preke strane

Kada ti neko trubi, pa te obidje vozilo beogradskih tablica sa mladjim vozačem koji ti izazivački pokazuje srednji prst, a ti ga iskuliraš

Kad konačno dodje vikend pa odeš na Vošu, obavezno cimneš Malajca, pa posle na pivo. E to je novosadski gari

Novosadski je kad nedeljnom poranite na Limansku pijacu i skuvate supu i rinflajš uz obavezan sos, novosadski je pečeni kesten na uglu Bulevara i Braće Ribnikar čim počne da se vidi dah, to je žito sa šlagom u Evropi, šetanje na keju po suncu, podnošenje vreline na Štrandu, gužva kad u SNP-u igra Grk Zorba, kao i biti strpljiv dok se ne otvore zadnja u gradskom.

Ispravka za Novosadski triatlon. Sa Klise se švercujes u jedinici do Štranda, preskočiš ogradu i okupaš se u Dunavu, u povratku mazneš bajs i odvezeš se kući

Kako Novosadjanin muva devojku? Izlazi 10 dana, vrati se i kaže: Kako smo se gledali

Novosadski je pozdravljati se sa servus kedveš i kad ne znaš šta to znači

Novosadski je kada osoba iz jednog grada dodje u Novi Sad, upozna i zavoli drugu osobu iz drugog grada u istom danu tako što prvi put zajedno šetaju po keju i gradu od zalazka sunca do izlazka sunca (=9 sati) i da na kraju se pogledaju i da znaju da je to to. P.S. Doduše možda je to i zbog umora ali mislim da je to što je Novi Sad da zaista možeš čitav dan da šetaš po njemu a da ti nikad neće biti dosadno i da nikada nećeš biti sam u tome

Gornjak i kombatica

Ići u papučama na ulici jer si kod kuće

Novosadski je: Dunavska ulica, okupana prvim jutarnjim suncem, dok se miris proleća oseća u vazduhu, a u daljini se čuju glasanja galebova sa Dunava

Novosadski je tamburica, trg, kej

Novosadski je slobodno kupanje leti na bećarcu i oficircu, a ne na Štrandu koji je ogradjen bodljikavom žicom i koji naplaćuje ulaz

Novosadski je biti slobodan. Novi Sad otvoren grad

Pečeno kestenje u jesen (koje je proterano iz centra), uživanje na Štrandu, vožnja biciklom po gradu, kornet kod city-a i džafera

Novosadski je: Mosa Gari

Novosadski je burek i jogurt kod Violete ili nekada index na uglu Pap Pavla i bulevara

Novosadski je kada ti mažnjavaju tvoje pare a ti kažeš - opušteno

Riblja pijaca

Kad ideš trotoarom a osobe koje ti idu u susret naprave malo mesta da možeš da prodjes, i naravno ti učiniš isto (da se ne udarate laktovima dok prolazite; sve manje ovoga srećem po našem gradu, nažalost)

Gari je novosadski

Gari, pa bećarac naravno

Lačo, to je definitivno novosadski, za nas malo stariju generaciju

Kad ti sestra rodi Novosađanče

kad u Beogradu sretneš nekoga i kažeš - de si GARI

Novosadski je voleti i pomoći

Novosadski je... Da se tešiš kako taj osećaj, na posletku, još postoji

Novosadski je ZJUUUUUUU

Novosadski je siđi gari

Novosadski je poštovati starije, zvati svog najboljeg prijatelja Gari i Brašo, voleti Štrand i Oficirac, uživati u sporijem tempu života i u lepoti oko nas, ne jurcati nigde jer je sve tu blizu, samo treba krenuti na vreme, dati žmigavac

Novosadski je što moj kolega kada mu neko udje u radnju kaže: Izvolte kasti! A pošto, kako sam kaže za sebe gazdački maneken njega naranite

Kad pešačiš i kilometar do prve kante ako treba, ali ne bacaš smeće gde stigneš

Kvalitetno karlovačko vino, dobra soda, dobro meze (sremska kobasica, čuruški sir), lepa nasmejana konobarica i veseli Cigani raspevani do ranih jutarnjih časova

Samo pitanje krije odgovor. Novosadski je Novosadski sajam

Novosadski je kad zaista razumeš tekstove Ðoletovih pesama

Novosadski je polako ispijati bevandu na verandi

Gornjak - samo novosadski, gde god sam ga spomenula izvan Novog Sada pitali su me da li su farmerke onda "donjak"

"Di si derane?" To je novosadski

Vratiti kafanu "Gurman" na početku Njegoševe, čuvati stare kafane

"Izvinite, molim Vas"... kada nekog želite nešto da pitate

Nalaženje kod Kokre, Uzora, Raletića, Tunela jeftinoće

Ne primam se "na ništa", nema podvlačenja, džomber, gradski, fuljenje

Novosadski je kad iznajmiš baciklo i vozaš se sa svojim garijem po keju

Novosadski je "E, aj oladi" (ali onako pooolako)

Preplivavati na Ribarac, grickati cunju, popiti ujutro rakijicu, a uveče špricer ili pivce

Novosadski je špacirung po Zmaj Jovinoj nedeljom popodne

Novosadski je kad sa novosadske strane vidiš kesten brdo na vrh Fruške gore, a onda odeš peške do njega i sedneš na kesten livadu i vidiš ceo svet (Novi Sad)

Matori, mamara, komša i čitanje unazad (vozdra, Kizo, zenba...)

Kad ideš na Istok da gledaš "Vošu" nedeljom (dok su još znali da igraju), a pre podne si bio na "Kabelu"

Novosadski je kad si rođena Beogradanka koja živi u Novom Sadu tek 3 godine i ponosna je kada je nazovu Novosađankom

Novosadski je kad umesto knedli sa šljivama praviš gomboce

Profesorica iz NS škole uda se za Beograđanina, odbija posao u BG školi i putuje vikendom

Od kako sam došao u Novi Sad toliko puta sam zbog krađe ostao bez bicikla da sam pomislio da se u ovom gradu bicikli koriste samo za jednokratnu upotrebu. Možda je to novosadski

Kad znaš da zauzmeš mesto s kojeg se pruža najbolji pogled i onda sve snimaš i komentarišeš

Novosadski je kad ti dete pohađa istu osnovnu školu kao i ti, tvoja majka i tvoj deda. A nekad davno je novosadski bilo krasti "levis 501" sa terasa.

Novosadski je kad voliš miris jeseni u Dunavskom parku, jer si se baš tamo i u to neko vreme zaljubio

Novosadski je ljubav, jer čim sam se doselila, ja sam se životno zaljubila. A ljubav je kreativnost. Za nedelju dana nam je treća godišnjica i ja mu pravim album sa slikama koje sam dobila od ljudi širom sveta (svi kontinenti sem Arktika i Antarktika, preko neta naravno), na kojima drže plakate sa rečima "Aleksandre, Milena te voli". Eto, to je novosadski!

Novosadski je u trenerici voziti biciklo do Dunavske ulice koju samo Novosađani pravilno akcentuju

Uzeti ujutru samo jedne besplatne novine a ne pola metra.

Kada najdraža osoba mora da pošalje poruku Copetu kako bi javno priznala svoja osećanja devojci, jer inače rečima ljubav retko iskazuje, uprkos duuugim šetnjama kejom i gradom... Iako je i sam zagrljaj dovoljan, hvala Saša... Slavica

Otići zoljicama (tomos motori) na Mišeluk

Što Novi Sad ima, to nema niko, a to je "Egzit" - za njim i stranci lude

Novosadski je "nadjemo se kod Eha"

Kad se udaš za Beogradjanina, porodiš se u Beogradu i sve ih preseliš u Novi Sad

Kad te Beogradjanin pita gde je put do Paradiza, a ti ga pošalješ preko Varadinskog mosta

Ja mogu da pišem samo o tome šta je BILO novosadski. Šta je danas novosadski? Samo krhotine nekadašnjeg novosadskog šmeka

Novosadski je podeliti poslednju kiflu, burek, pivo ... sa drugarima

Biti kulturan

Novosadski je kad zoveš Tibora, on kaže "Molim Bojane?", ti odgovaraš sa "Dolazimo Jaroslav i ja na pivo. Jesi sam?", na šta će on reći "Nisam. Tu su mi Vasilis, Darijan i Davor"

Poštovati svoje komšije ma kojim jezikom govorili i ma koje vere bili

Novosadski je pecati na Šodrošu....voziti bicikl....voleti Isu i Bisu...kad zeca zovemo nyszi

Novosadski je ujvideki

Novosadski je voleti sos od višanja

Kućerda na lakat

Divaniti natenane dok coljaš zaitra prvu dudaru i šacuješ špiclove na šoru

Kad se tociljaš na tocu ispred kuće, a komšije se ne jede mnogo

Novosadski je kad znaš da kažeš srećna nova godina na bar četiri jezika, a da nisu engleski, španski, italijanski ili kineski... i da ti za to ne treba google translate

Na žalost danas malo šta, ali u svakom slučaju je novosadski biti širokogrud i prihvatiti sve te novotarije i promene sa osmehom ali i dalje negovati cinizam radi održavanja tradicije i melanholiju za tim prošlim vremena kad su svi znali šta je novosadski, a bol zbog toga držati za zubima

Novosadski je kad te na pecanju izedu komarci

Novosadski je ako ti je deda bio Slovak a baka Mađarica, a divanili su međusobom uglavnom srpski, a ti znaš sva tri jezika

Davno su rekli, ja ću samo ponoviti: biti melanholičan, al onako, gradski, to je novosadski

Novosadski je svakog jutra slušati Radio 021 uz jutarnju kaficu

Kad ti od hrane dodje pritisak na 170

Lagano i natenane, bez sekiracije i sa osmehom

Novosadski je... opušteno

Novosadski je kad si gradjanin sveta, a to prepoznaju slični iz velikih metropola, a tebi ravnooo, jer znaš svašta

Novosadski je kada se vraćeš sa dalekog puta preko nekog od Najnovijih mostova i prodje ti jeza kroz celo telo i oči ti se napune suzama

Novosadski je NE slušati narodnjake

Novosadski je sosa, mesa i pirea

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 3 godina kasnije...

Kada prosetam Dunavskom i setim se price o mojoj dedi koji je kao decacic trcao sa korpom sveze opranih i tvrdih kragni... Bas tamo negde u Dunavskoj ulici vetar je razneo kragne na sve strane sveta a on skupljao i skupljao... 

 

Ili kada udjem u burekdzinicu u L. Gala i kazem zabezeknutoj prodavacici: tu, bas na ovom mestu je nekad stajao moj krevet!

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 godinu kasnije...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...