Idi na sadržaj

Koliko dugo biste izdržali bez obaveštenja na mobilnom?


Preporučene poruke

Zvuk stizanja obaveštenja na telefonu mnoge ljude iritira, ali nije svako spreman da ih deaktivira.

Martin Pijelot iz španskog telekoma "Telefonica" i Luz Relo sa Univerziteta Karnegi Melon u Pensilavniji, odlučili su da ispituju šta se s ljudima dešava kada na nedelju dana isključe notifikacije na telefonu. Međutim, nisu uspeli da nađu nijednog dobrovoljca za učestvovanje u takvom izazovu i na kraju su rok smanjili na 24 sata. 

Iako dan bez notifikacija mnogima ne deluje kao dug period, bio je dovoljan za 30 učesnika da primete neke zanimljive efekte. 

Oni su tokom dana više brinuli da li propuštaju nešto važno, ali su s druge strane bili mnogo produktivniji. 

Najveći indikator toga koliko bi neko ovaj eksperiment mogao smatrati stresnim su društvena očekivanja. 

"Ako ljudi ne misle za vas da ste osoba koja brzo odgovara na poruke, verovatno nećete biti pod stresom tokom ovog izazova. Ali, ako imate šefa, koji uvek očekuje brz odgovor, to menja stvari", kaže Pijelot. 

Nakon izazova, dve trećine učesnika reklo je da bi želelo da promeni način na koji upravljaju obaveštenjima na telefonu, a zanimljivo je da se od tog broja, polovina pridržavala zadatih ciljeva i posle dve godine. To znači da je čak i mali odmak od mobilnih telefona koristan na duže staze. 

Rezultati istraživanja biće predstavljeni na konferenciji o interakciji ljudi i računara u Austriji sledećeg meseca. 

"Ako vam notifikacije stalno odvlače pažnju, znamo da češće grešite i teže uspevate da završite važne obaveze", kaže En Koks sa Univerzitetskog koledža u Londonu. "Zbog toga je važno ne samo da upravljate obaveštenjima, nego i da imate kontrolu nad tim koliko često ih proveravate". 

Ona savetuje da postavite nekoliko granica između sebe i ponašanja koje želite da kontrolišete. Recimo, isključite notifikacije za mejl kada ste s prijatljima ili utišajte telefon u noćnim satima. 

"Ljudi proveravaju društvene mreže sve vreme i bez razmišljanja, samo zato što su im na mobilnom telefonu", kaže Koks. "Bilo šta što može otežati vaš pristup aplikacijama, može vam biti od koristi da se rešite loše navike".

******

Pa, koliko biste izdržali? :fijuk: Ja... prilično dugo, rekao bih. Nisam od onih koji stalno gledaju u telefon, zna mi se dogoditi da na telefonu imam obaveštenja od pre dva dana, pa ih onako odjednom sve "počistim". Ne odvlače mi pažnju "notifikacije", ako radim nešto i ne mogu da pogledam - ne mogu da pogledam, neće se svet srušiti ako ne pogledam neku poruku onog momenta kad stigne. :beyond: 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Isključila sam sva obaveštenje osim vibera. Na poslu ionako ne čujem privatni telefon, niti imam vremena da pogledam. FB messenger nije isključen ali je zato isključena opcija da sam online, tako da slabe vajde od njega :hhh:

Službeni mi je "amin", inače najnoviji modeli i  na njemu nema interneta :hhh: Toliko je nov model da čak nema ni opciju wi-fi konekcije :hhh: 

Ni viber ne čujem, i moji svi znaju da ako je nešto hitno zovu...zovu....zovu.... ZOVU!!! 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Sad, kad ne radim, ne reagujem na telefon :kez: 

Isključila sam net, uključim samo kad se dogovorim sa decom da se jave viberom,

pošto su na odmoru i nedostaju mi... :srce: :srce:

 

A bez notifikacija mogu... komotno...

reagujem samo na zvonjavu... :hhh: 

Nedavno sam izbrisala i fb aplikaciju, ne mogu da stanu sve knjige koje želim da imam na telefonu,

jedino sam sačuvala mesinger na jednom broju, ali nisam stalno na netu...

Potpuno sam se odvikla u odnosu na pre...

Zamorilo me sve to... :beyond: 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 mesec kasnije...

Ja uopste na dobijam obavestenja na telefon.Evo,sasvim lepo zivim i bez toga.Nedavno mi jedan trgovinski lanac urucio njihovu karticu ,kao redovnom kupcu,lokacija mi odgovara i navalili na mene da im dam broj da me sms'om obavestavaju o snizenjima.Neka hvala!! Jednom sam se upecala pa nisam mogla ni danju ni nocu da spavam od automata koji je navalio da kupim 'pampers' na snizenju!! :blink: E nece moci,imam ja dezurnu komsinicu ,penzionerku,koja u malom prstu svako jutro drzi sve akcije i snizenja,em pogadja sta mi zaista treba :hhh:.Ovu bar otkacim kad ne zelim,a od onih sam se jedva otkacila da me vise ne uznemiravaju.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...