Idi na sadržaj

Dete padne sa bicikla - moguća kazna 20.000 RSD


Preporučene poruke

Ukoliko vam dete padne s bicikla, trotineta ili rolera, možete da platite kaznu od nekoliko hiljada dinara u zavisnosti od okolnosti u kojima se to desi.

– Upravo idem iz dečije bolnice. Sin mi je pao sa bicikla dok sam bila na poslu i povredio ruku. Sestra me pita kad, gde i kako se povredio, gde smo mi roditelji bili u tom trenutku, i tako dalje… Ja detaljno pričam o svemu što je dete meni reklo, bila sam na poslu, a ne sa njim. Saznajem, da ako bi do pada došlo na nekom drugom mestu, roditelji su odgovorni, da bi morali platiti kaznu… Pad SA BICIKLE, ROLERA, TROTINETA, tretira kao se SAOBRAĆAJNA NESREĆA, roditelji su LIČNO ODGOVORNI jer su detetu omogućili vožnju i da zbog toga moraju odgovarati , što je propisano NOVIM ZAKONOM O SAOBRAĆAJU, koji ja ne poznajem – napisala je na svom Fejbuk profilu mama Snežana.

Prema Zakonu o bezbednosti saobraćaja na putevima, koji je poslednji put izmenjen krajem prošle godine, porodica je odgovorna za saobraćajno obrazovanje i vaspitanje dece. Međutim, pad deteta s bicikla ili nekog drugog prevoznog sredstva sam po sebi nije kažnjiv, već može biti samo osnov za utvrđivanja prekršaja. To su razlozi zbog kojih je medicinska sestra Snežani postavila dodatna pitanja o tome gde je bila u trenutku pada deteta i slično.

Pre svega „dete mlađe od 12 godina ne sme da upravlja biciklom na javnim putevima. Izuzetno u pešačkoj zoni, zoni usporenog saobraćaja, zoni „30“, zoni škole i nekategorisanom putu, biciklom može upravljati i dete sa navršenih devet godina“.

Dete mlađe od devet godina može da vozi bicikl samo pod nadzorom osobe starije od 16 godina i to „izuzetno u pešačkoj zoni i zoni usporenog saobraćaja“.

Ukoliko ste prekršili neke od ovih odredbi zakona, zaprećena kazna je od 6.000 do 20.000 dinara.

Međutim, to nije jedina stvar. Postoji i niz odredbi, koje vozači bicikala moraju da se pridržavaju, a „ako dete učini prekršaj propisa o bezbednosti saobraćaja na putevima, kazniće se novčanom kaznom propisanom za učinjeni prekršaj roditelj, usvojilac, odnosno staralac deteta, kao da je sam učinio prekršaj“.

Svaki vozač bicikla naročito ne sme da:

1) ispušta upravljač iz ruku,

2) sklanja noge sa pedala,

3) se pridržava za drugo vozilo,

4) vodi, vuče ili potiskuje druga vozila, odnosno životinje, osim da vuče priključno vozilo za bicikl,

5) dopusti da vozilo kojim upravlja bude vučeno ili potiskivano,

6) prevozi predmete koji mogu da ga ometaju tokom upravljanja,

7) upotrebljava na oba uva slušalice za audio uređaje.

Za prekršaj ovih odredbi kazna je 3.000 dinara. Ukoliko prilikom tih prestupa niste bili prisutni, a obavezni ste prema navedenim odredbama, plaćate i kaznu za neprisustvo i kaznu za prekršaj deteta.

Nije potrebno da se dete povredi da biste platili kaznu, dovoljno je da ga policajac vidi u nekom od prekršaja.

Izvor: Noizz.rs

 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

 

 

Dete mlađe od devet godina može da vozi bicikl samo pod nadzorom osobe starije od 16 godina i to „izuzetno u pešačkoj zoni i zoni usporenog saobraćaja“.

 

​I ko je ovde sada lud??? Kako sme da se vozi bickili u pešačkoj zoni?? 
Ja vozila pa nagrabusila!! 
Novčana kazna, i 2 tačke u vozačkoj dovozli!

Mogla bi da odštampam ovaj zakon, da ga plastificiram i nosim u tašni kada krenem da vozam bajsom pešačkom zonom sa malom žabom! :hhh: 

Kada me policija zaustavi da im pokažem...da ih podsetim ili možda upoznam sa novim zakonom! .. :hhh: 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ti nis' mlađa od devet godina, čini mi se... :fijuk: 

​Ali spadam u ovu kategoriju "samo pod nadzorom osobe starije od 16 godina" !!!

U ovoj rečenici ne pište da ja MORAM da idem peške, tačnije trčim za detetom na biciklu!
Ja vozim iza deteta, pod mojim nadzorom je, a ja platim kaznu jer tuda ne smem da vozim!!!!
Kako to???

Izmenjeno od strane člana vesticara
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...