Idi na sadržaj

Umesto braka desetogodišnji ugovor o vezi


Preporučene poruke

Danas u svetu u proseku više od trećine brakova završava se razvodom. Izgleda kako je ostajanje u braku do kraja života nerealno pa upravo zbog toga stručnjaci savetuju parovima da se umesto za brak odluče za desetogodišnji ugovor o vezi.

IZVOR: KLIX.BA SREDA, 7.12.2016. | 08:08

Parovi koji se odluče za desetogodišnji, umesto na celoživotni bračni ugovor, bolje dogovaraju podelu poslova, naročito finansija, i ponovo razmatraju svoju budućnost po isteku ugovora. 

Ovakvi ugovori bi, prema mišljenju stručnjaka, sprečili nezgodne brakorazvodne parnice kojih najviše ima upravo nakon desete godišnjice braka, piše Independent. 

Desetogodišnji ugovor o vezi bio bi najbolje rešenje za parove koji ignorišu statistiku i prepuštaju stvari slučaju. Mnogi parovi ustvari, kako kažu bračni savetnici, ne veruju da u njihovom slučaju može doći do razvoda braka, niti uzmu vremena da razmisle i pokušaju da reše problem kada već do njega dođe. 

Većina parova ostaje u braku zbog dece, zbog drugih ljudi, ili jednostavno završe kao najveći neprijatelji tokom brakorazvodne parnice, s obzirom na to da ne uspeju da ispune obećanje o zajedničkom životu "dok ih smrt ne rastavi".

-------

:cesces:  Šta mislite o ovakvom "rešenju"?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Meni se recimo ovo jaaaaaaaako sviđa!!
Već sam negde pisala..a mož' biti i ovde, da današnja omladina onog momenta kada potpiše ono "da" kod matičara odjadnom promeni mišljenje o zajedničkom životu, iako su pre toga živeli godinama zajedno, opet taj potpis menja kompletnu sliku o zajedničkom životu. 

Ovako "pod ugovorom" znaju da će ga onaj drugi lako raskinuti. Čini mi se da bi tako te  zajednice duže trajale! Isto tako poznajem veliki broj ljudi koji su doživeli decenije i decenije zajedničkog života bez potpisa i nije bilo nikakvih problema. Nije im trebao taj "detalj" da bi ostali zajedno. Kada sam pričala sa njima o tome stigli smo do sličnog zaključka...potpis kao da stavlja "pečat" na vlasništvo nad onim drugim...

Onda se (kao ja :hhh::hhh:  ) pod stare dane venčavaju upravo zbog eliminisanja imovinskih problema koje bi ne daj Bože imao onaj koji nadživi ..ili deca nakon smrti roditelja-jer nam je pravna država sve sam ne pravna.

Ne razumem tu logiku ali kao da je to neka vrsta prisile umesto poštovanja i ljubavi prema životnom saputniku. 

Baš mi se sviđa ideja! 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Iskreno,nikad mi nije bila jasna ta psihologija oko vencanja-nevencanja.Hoce  li mi neko reci zasto je lakse izbrisati dvadeset godina zajednickog zivota ako nije potpisan papir?I zar misle da je tada lakse?Nije.Budes s nekim u vezi,'zabavljas se' pa kad se rastanete nije lako.A ne moze se tektako izbrisati 20 godina.Oni koji misle da je rastanak tako laksi,a takve lakonske odgovore u stilu'samo se okrenes i odes' sam cula,varaju se.Inace,znam i ja parove koji su se vencali dan,dva pre dece,jer deca htela i crkveno vencanje,a nije moglo,bar kod nas,ako otac i majka nisu vencani.Ali uopste ne mislim da se smisljeno nisu vencavali,bilo je pre'nemamo sad pare' pa se tako vuklo,sa sve priznavanjem dece,pa kaze moja tetka,posle nas bilo sramota da  idemo da se vencamo,inace svi su mislili da jesmo.Takodje ne vidim da je taj papir vazan ako neko zeli da ode.Kod nas nema utvrdjivanja krivice kod razvoda,a onaj ko zeli da ode ne moze ga vezati samo taj papir,niti se obazire na njega.

Inace,sto se tice imovinsko pravnih odnosa,tu ni ovi vencani,kad se jedno zainati sa nasim pravosudjem moze da se slika,a bez da ne pricamo.Kod normalnih osoba tu i  inace nema problema.

 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ja volim kompletna rešenja, ili ulaziti u nešto za stvarno i do kraja ili nikako, pa mi je ovo "mlako" kao pokušaj neke transformacije braka u nešto upotrebljivo za vreme koje dolazi. A vreme braka je očigledno prošlo, ma koliko se mi koprcali u živom blatu i nazivali ga stubom i osloncem i čime sve već ne. Jednostavno, došlo vreme kad su materijalne vrednosti većini ljudi iznad nesebičnosti, ljubavi i zajedništva, podrške i pomoći...  u takvom vremenu brak kao nešto što bi trebalo da bude primer svega suprotnog tom vremenu neizbežno trpi.

Žalosno jeste, ali je isto tako žalosno da trećina onih koji u njega stupe nakon manje od deset godina gleda onog drugog preko brakorazvodnog nišana. To meni govori da supružnici u brak ulaze nezreli, sa nedovoljnim poznavanjem sebe i partnera, nespremni za izazove i zajedničku borbu s njima. Takvi bolje da ne ulaze u brak nego da u njemu budu nesrećni i da unesreće (veoma često) i decu koja ni za šta nisu kriva. Ako je pravi ugovorni odnos korak ka tome da se brak postavi na održive osnove - neka bude tako.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Meni je ovo kao ideja sasvim ok!

Nisi potpisao ono za navek, nema imovinskih začkoljica, 

nema one težine da si vezan bračnim ugovorom

Iiii... prezime je tvoje :) 

Ne ulaze šefe svi nezreli u brak, ako  se kasnije razredu,

jednostavno, ljudi se vremenom menjaju :beyond: 

Gledajući sad, iz ovog ugla, ovakav predlog mi zvuči kao sasvim dobra ideja :uredu:  

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Smuc i Veco, meni se uz vaš stav i uopšte ovu ideju, predlog, postavlja nekoliko pitanja:

- Zašto baš deset godina? Što ne bi mogao proizvoljan vremenski period?

- Šta ako ne možemo da izdržimo ni taj ugovoreni broj godina, kako bi se raskinuo ugovor?

- U čemu je razlika između sporazumnog razvoda i prekida ugovora? I prilikom kraja ugovorenog "bračnog" perioda bi morala da se odradi svakojaka papirologija. Ako ništa drugo, ono podela imovine i starateljstvo nad decom.

- Zar zakon ne poznaje vanbračnu zajednicu kao manje formalan odnos partnera?

 

Meni ovo od prvog vagona miriše na liberalno spinovanje. Kao priče o "novootkrivenim" polovima, sem žensko, muško, sada nas siluju sa raznim samoopredeljujućim polovima. Pa politički "korektno", neutralno imenovanje i obraćanje. Pa...

Ma da im sve liberalno po spisku! :cekic:

Izmenjeno od strane člana Adrijan
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Tehnički se ne može sve dogovoriti prilikom sastavljanja ugovora. Poštujem, mada ih nikada ne bih potpisao, predbračne ugovore u kojima je predmet raspodele samo imovina koja se unosi u brak, sve ostalo se ne može unapred deliti. Starateljstvo nad decom je jedna od stvari koje se ne mogu unapred dogovoriti. A posle, recimo deset godina, desiće se i mnoge materijalne promene koje nisu mogle biti predviđene prilikom sastavljanja ugovora. Tako da na kraju raskid takvog ugovora ne bi bio ništa jednostavniji od klasičnog razvoda. Jedina prava razlika je ako ga upoređujemo sa brakom sklopljenim u crkvi, jer ti su (skoro) neraskidivi. :kez: 

Ako su supružnici normalni, ni prilikom razvoda ih neće boleti glava.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

 @Adrijan evo ti ,moj odgovor na postavljenih nekoliko pitanja:

Zašto baš deset godina? Što ne bi mogao proizvoljan vremenski period?

*Može bilo koji perid, ali očito da je stastika pokazala da je 10 godina neki "krizni period", posle kojeg ili puca ili ide dalje...

- Šta ako ne možemo da izdržimo ni taj ugovoreni broj godina, kako bi se raskinuo ugovor?

*To bi sve lepo naveli u ugovoru. :bek: 

- U čemu je razlika između sporazumnog razvoda i prekida ugovora? I prilikom kraja ugovorenog "bračnog" perioda bi morala da se odradi svakojaka papirologija. Ako ništa drugo, ono podela imovine i starateljstvo nad decom.

*Ti baš i nisi upućen u to koliko je danas komplikovan razvod, pogotovo kada su mala deca (maloletna) u pitanju?!?! Nema sporazumni razvod..mislim ima..ali mora da se prođe period mirenja, pa centar za socijalni rad..pa 300 čuda i čudesa...ovako aj'mo mi lepo da se k'o ljudi raziđemo.

- Zar zakon ne poznaje vanbračnu zajednicu kao manje formalan odnos partnera?

*Jok! Kod nas u našoj državi vanbračna zajednica nije izjednačena sa bračnom!!! (sve znam po tom pitanju!!! :hhh:  :hhh:  )

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

 Jedina prava razlika je ako ga upoređujemo sa brakom sklopljenim u crkvi, jer ti su (skoro) neraskidivi. :kez: 

 

​Greška!! I crkveni brak se može razvesti!!!

Moja koleginca se lepo i crkveno razvela!! Pa se opet udala u crkvi!!
Bila, videla, čitala crveni razvod!!

..i ostala u čudu!! :hhh: 

Znaaaaaaam da si napisao skoro... :kiss: 

Izmenjeno od strane člana vesticara
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

 @Adrijan evo ti ,moj odgovor na postavljenih nekoliko pitanja:

Zašto baš deset godina? Što ne bi mogao proizvoljan vremenski period?

*Može bilo koji perid, ali očito da je stastika pokazala da je 10 godina neki "krizni period", posle kojeg ili puca ili ide dalje...

Statistika može da se čita (tumači) kako kome i kada odgovara. No, ugovoreni period je najmanji problem u ovom zamešateljstvu.

- Šta ako ne možemo da izdržimo ni taj ugovoreni broj godina, kako bi se raskinuo ugovor?

*To bi sve lepo naveli u ugovoru. :bek: 

Naravno da se takve stvari mogu navesti u ugovoru, čak se i primeniti ako su oba partnera razumna. Ali pošto to uglavnom nije slučaj, raskid ugovora je uvek predmet arbitraže. Št znači, opet ćemo se povlačiti po sudovima, deliti imovinu, mučiti decu. Takve stvari se ne mogu unapred dogovoriti, posebno ne starateljstvo.

- U čemu je razlika između sporazumnog razvoda i prekida ugovora? I prilikom kraja ugovorenog "bračnog" perioda bi morala da se odradi svakojaka papirologija. Ako ništa drugo, ono podela imovine i starateljstvo nad decom.

*Ti baš i nisi upućen u to koliko je danas komplikovan razvod, pogotovo kada su mala deca (maloletna) u pitanju?!?! Nema sporazumni razvod..mislim ima..ali mora da se prođe period mirenja, pa centar za socijalni rad..pa 300 čuda i čudesa...ovako aj'mo mi lepo da se k'o ljudi raziđemo.

A šta misliš da prilikom raskida ili isteka roka ugovora centar za socijalni rad ne bi imao posla? Ne lagimo se.

- Zar zakon ne poznaje vanbračnu zajednicu kao manje formalan odnos partnera?

*Jok! Kod nas u našoj državi vanbračna zajednica nije izjednačena sa bračnom!!! (sve znam po tom pitanju!!! :hhh:  :hhh:  )

Slatka moja, ja nisam rekao da su bračna i vanbračna zajednica izjednačene, nego sam samo ustvrdio da vanbračna zajednica kao pojam postoji i da partneri u vanbračnoj zajednici imaju određena prava i obaveze.

Još nisam pročitao valjan razlog za uvođenje ugovorom ograničenog braka. :trt: 

 

P.S.
:kiss: <--- Za uočavanje moga "skoro". :P 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

A  recimo meni jos nesto pada na pamet,sta ako jedna od ugovorenih strana zeli raskidanje ugovora pre roka,a druga ne zeli?Kako bi se to resilo?Povlacenjem po sudu,naravno,ali i utvrdjivanjem krivice za prekid ugovora,placanje penala,ne ispunjavanje odredbi ugovora itd,itd.Koliko bi se to tek oteglo.

Sta nudi dobri stari brak?Neces vise,napustis,ostavis decu ili povedes,a papirologiju mozes i da ne resavas,ako se dogovoris da vidjas decu.Moja  komsinica se nikad nije ni razvela,bila u braku nekih 5,6 godina,on odmaglio,nije davao znake zivota,s vremena na vreme bi poslao neku sumu novca deci.Ni on nije zeleo razvod,govorio da mu je super,samo kaze nisam razveden i one sto hoce da se udaju nenasrcu vise..elem,svasta ima.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...