Idi na sadržaj

OVO nas pokreće


Preporučene poruke

Evo šta je snažniji motiv od straha ili usamljenosti.

recept-2.thumb.jpg.ba2f6c943c57947c036b4

Šta bi vas stvarno nateralo da trčite deset minuta? Činjenica da vam je za petama nešto ili neko zaista strašan? To što se osećate usamljeno? Potreba za čašom vode? Ili činjenica da vas posle trčanja čeka komad savršenog bifteka u sosu od crvenog vina (ili šta god već da je hrana u kojoj uživate)?

Ako je treća opcija jedino što bi vas nateralo da se pokrenete, bez brige - niste jedini. Zapravo, većinu ljudi motiviše glad pre nego strah, žeđ ili usamljenost, pokazali su rezultati nove studije.

Tokom istraživanja koje je sproveo britanski Nacionalni institut za zdravlje sprovedena je serija eksperimenata sa ciljem da se utvrdi šta nas najsnažnije motiviše: glad, žeđ ili strah.

U prvom eksperimentu, okupljeni su miševi koji su bili gladni i žedni ili samo žedni i pred njih je stavljena hrana i voda. Miševi koji su bili žedni krenuli su pravo na vodu, očekivano, ali miševi koji su bili i gladni i žedni, navalili su prvo na hranu, što znači da je glad snažniji motiv od žeđi.

U drugom eksperimentu, istraživači su određene delove komorica u kojima su bili miševi poprskali hemikalijom koja simulira miris lisice, a zatim su na ta mesta ostavili hranu. Ovaj put, u eksperimentu su učestvovali gladni i siti miševi. Gladni miševi nisu se obazirali na strah zbog mogućnosti da je predator u blizini, i išli su pravo u "opasne" zone da bi se najeli. Siti malecni ispitanici su izbegavali opasne zone koje su mirisale na lisicu u širokom luku.

U finalnoj fazi eksperimenta, istraživači su stavili jednog usamljenog i gladnog miša u kavez sa dve pregrade. U jednoj je bila hrana, u drugoj - prijateljski nastrojen drugi miš. Gladni miš uputio se pravo u odeljak sa hranom, umesto da se pridruži drugom mišu, uprkos činjenici da su miševi generalno vrlo društvene životinjice. U drugom pokušaju, usamljeni miš prethodno je normalno hranjen i on je odabrao da se druži sa drugim mišem umesto da jede.

Sve ovo dokazuje da je glad mnogo snažniji motivator od straha, žeđi o usamljenosti. Naravno, ovi eksperimenti jesu sprovedeni na miševima, ali interesantni su jer se na osnovu njih može zaključiti ponešto o ponašanju generalno.

Dakle, ako pokušavate sebe da naterate da nešto uradite, recimo da pozovete nekoga ko vam se dopada da izađete, bolje bi bilo da strah od odbijanja pokušate da prevaziđete razmišljanjem o tome kako ćete otići zajedno na večeru u vaš omiljeni restoran, nego razmišljanjem o tome kako ćete ako nastavite tako da se ponašate umreti sami (eventualno okruženi mačkama)...

 

/ izvor /

 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Zavisi od intenziteta motiva. Taj miš koji je namirisao lisicu ne vidi lisicu u blizini, to što joj oseća miris ne znači da je on u neposrednoj opasnosti - ima vremena da nešto prezalogaji jer je baš gladan - počeće da jede pritom osmatrajući okolinu u potrazi za tom lisicom. Kad bi taj miš video lisicu i hranu jedno pored drugog pitao bih naučnike šta bi onda izabrao. :) 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ne  znam  da li  je  ovo satro ispitivanje ili  zaista?I mogu  li  se  misevi  i  ljudi  porediti  na  takav  nacin..Ono  sto  ja  znam  da  nas  pokrece  je  ljubav.Da dokumentujem  samo  mojim  primerom.Pre  tri  godine moj sin  je  doziveo  tesku  saobracajnu  nesrecu,u  vreme dok se  on  jako sporo,s  puno  teskoca i  prepreka  na  sve  strane,zatim  sepsom  koja  je  krenula  da  ga  napada borio,mene  je  inspirisala  i  pokretala  samo  ljubav prema  njemu.Ljubav,briga,strah..Nisam  osecala glad,zedj,nisam birala sredstva da  stignem  do  doktora,pretila,molila,plakala,svadjala se,jurila,pozajmljivala,prodavala,zvala sve  moguce poznanike,prijatelje..sve  dok  nije  krenuo  da  se  oporavlja.

Hrana?..i  inace nesto nisam   zdera,tek  da   zadovoljim  osnovne  potrebe..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ako je verovati miševima... 

U prvom eksperimentu, okupljeni su miševi koji su bili gladni i žedni ili samo žedni i pred njih je stavljena hrana i voda. Miševi koji su bili žedni krenuli su pravo na vodu, očekivano, ali miševi koji su bili i gladni i žedni, navalili su prvo na hranu, što znači da je glad snažniji motiv od žeđi.

 

 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 4 godina kasnije...

Šta me pokreće? Nevezano za uvodni tekst i fotografiju :lol: @Adrijane lolo jedna :hhh:
Naučila sam vremenom, kao prvo da se povučem u sebe. Tihujem. Dam znak dragim ljudima da mi je to potrebno. (da se ne bi osetili povređeno.. ili neprijatno) 
Zavirim u tom tihovanju u sebe, i okinem se. (a kada uhvatim zalet.. adrenalin šibaaaa :uzbud: ) 
Pokrećem samu sebe, kao i svi.. i imam tu bezrezervnu podršku, i vas.. mojih.. koja mi mnogo znači. :dvapara:

(znam da je ovo kao sastav a-la ''Kako sam proveo zimski raspust'' :lol: )  imajte u vidu da mi neko jede iza leđa nar i nisam najbolje fokusirana. Jeeer.. dobar izgovor zlata vredi :pehar:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 mesec kasnije...
On 10/5/2016 at 7:21 PM, Smucalica said:

 

ali većim delom- zbog straha da ti je život u opasnosti... ili život drage osobe da je ugrožen - stupićeš u akciju... reagovaćeš... zar ne?

 

Da sama sebe citiram i potvrdim. 

Strah. 

Definitivno strah. 

Borba za nečiji život. 

Kada brojiš minute i kilometre i moliš dragog Boga da stigneš na vreme... 

Strah je moj najveći pokretač. 

Nažalost, shvatam to na težak i bolan način :dry: 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...