Idi na sadržaj

Preporučene poruke

Slobodan izbor. Šta je to i da li uopšte postoji?

Diskusija pokrenuta na mreži nad mrežama od strane trećeg lica, pa ne zamerite ako budem malo nedorečen ili izađem van granica teme u samom uvodnom postu.

Zastupao sam u raspravi, i zastupam van nje, stav da slobodan izbor u stvari ne postoji. Da je on samo iluzija. Smatram da je svako od nas samo zbir, konačan ishod naših iskustava, životnog puta koji smo morali da pređemo, ljudi i događaja koji su nam se našli na putu... sve to nas je oblikovalo, stvorilo nam stavove, misli i osećanja, želje i namere. Kao takvi, oblikovani od strane okruženja, mi već nemamo slobodu odlučivanja - naše odluke su već donete umesto nas.

Uzmimo, na primer, pitanje abortusa. Patrijarhalno vaspitana i/ili verski indoktrinirana majka će vrlo verovatno imati suprotan stav (pa i doneti suprotnu odluku) u odnosu na majku odraslu u liberalnijem okruženju. Šta nam to govori o majkama i njihovom izboru? Ma koliko delovalo da jeste, da li je on slobodan?

Drugo pitanje je, nevezano za temu abortusa, da li posedujemo sve informacije koje su nam potrebne da bi doneli informisan izbor? Mislim da je odgovor najčešće NE. Ako nemamo sve informacije i ako smo već od ranije svojim iskustvima uslovljeni da donesemo određen izbor u određenoj situaciji - kako možemo da ga nazovemo slobodnim?

Onda se nameće i pitanje posledica izbora. Na koji način one utiču na slobodu njegovog donošenja? Otišao sam, svestan sam, u malo dublju filozofiju, ali kad su ovakve teme u pitanju to je gotovo nemoguće izbeći. Pišite šta vam je na umu.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

 

Zastupao sam u raspravi, i zastupam van nje, stav da slobodan izbor u stvari ne postoji. Da je on samo iluzija. Smatram da je svako od nas samo zbir, konačan ishod naših iskustava, životnog puta koji smo morali da pređemo, ljudi i događaja koji su nam se našli na putu... sve to nas je oblikovalo, stvorilo nam stavove, misli i osećanja, želje i namere. Kao takvi, oblikovani od strane okruženja, mi već nemamo slobodu odlučivanja - naše odluke su već donete umesto nas.

Slobodan izbor je upravo to :) 

Taj zbir koji ti navodiš,

naša iskustva, ljudi i događaji...

iz svega toga smo nešto naučili,

formirali neko mišljenje i na osnovu toga

formiramo svoj stav. Zar ne? 

Druga stvar je nametanje tuđeg mišljenja i stava,

a sasvim druga sagledavanje svega nabrojanog i na osnovu toga

da formiraš svoje mišljenje na osnovu kojeg i donosiš odluku...

Kako drugačije da imaš slobodu izbora?

Ja ne mogu birati između dve meni totalno nepoznate stvari,

ako prethodno nemam neko mišljenje da pročitam, 

čujem neko iskustvo i stav, pročitam nešto i iskusim

i nakon toga mogu imati slobodu odlučivanja u vezi toga :beyond: 

***

p.s. ili te nisam dobro razumela :cesces: 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Imamo isto mišljenje, ali iz njega izvlačimo suprotne zaključke, i to je sasvim ok. :)  Po meni, to što su nas naša iskustva (dakle nešto na šta nismo imali uticaja baš uvek) oblikovala i time uslovila da donesemo izbor na tačno određeni način znači da mi taj izbor u stvari nismo ni imali. Jer, da je to zaista bio izbor, i druga opcija bi bila moguća. Ona religiozna majka iz mog primera NE MOŽE da donese odluku da pobaci - za nju to nije opcija pa izbor pobaciti ili ne za nju nije izbor.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ja mislim da se sloboda izbora odnosi na moje pravo da izaberem između dve ili više ponuda.

E sad, moje poznavanje ili ne poznavanje tih ponuda je ono što je moja sloboda izbora.

Logično je da će ono što poznajem i ono o čemu imam neki pozitivan stav. biti moj izbor. 
 

Izmenjeno od strane člana vesticara
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Šefe, tvoja zbunjenost u uvodnom postu, koju osećam, proizilazi iz toga što si počeo da mozgaš o odgovorima na pitanje, a da nisi na početku definisao šta je to sloboda, pa i sloboda izbora. kakvu god definiciju da izabereš, u skladu sa njom ćeš brzo doći do zaključka postoji li ili ne sloboda izbora.

Prvo, slobodu izbora shvatam kao mogućnost da nešto, bilo šta, uradimo po svojoj volji, na bilo koji način nenametnuto. Prema tome, sloboda izbora postoji uvek, samo je pitanje cene, odnosno posledica tog izbora.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Filozofski  gledano,sloboda izbora ne postoji.Ne mozemo  izabrati da li,kad ,kakvi cemo se  roditi,niti  mozemo  izabrati da  ne umremo,niti  kad cemo umreti.Znaci u startu omedjeni smo  izborima naseg tela,psihe,refleksa,okoline.Mozemo li  izabrati da ne prohodamo?Tesko,nasa svest u  tom  dobu  jos nije spremna na takav izbor,a telo cini  svoje..Ali zato imamo slobodu licnog izbora u okviru moralnih i zakonskih normi.Mozemo li po svojoj volji odluciti da  ne jedemo?Mozemo,mada  je neprijatan osecaj,ali niko nam nece braniti.Neces da  se kupas,ok,neces da ucis ok,zelis da  sedis u bundi na plus 50 ,ok...tvoja volja,znaci licna slobodna volja postoji.E ,imamo li  hrabrosti da je sprovedemo ,to je vec drugo pitanje.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nemojte pogrešno da me shvatite, ja se samo igram mislima imajući u vidu naziv podforuma. Malo se igramo, razmišljamo "naglas". Van podforuma filozofija ja sam često pominjem slobodnu volju, čak nedavno na ovom sajtu po pitanju darivanja organa. :) 

Misao uvodnog posta je možda uslovljena matrixom, gde sam dugo pokušavao da prokljuvim na šta Proročište misli kad Neu kaže "Već si napravio izbor, sad samo treba da razumeš zašto."

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...