Idi na sadržaj

Preporučene poruke

Спојлер (енгл. spoiler) је израз који означава опис заплета радње, односно расплета неког књижевног дела, филма, ТВ серије или видео-игре, чије прерано откривање смањује или потпуно одузима сваки евентуални ужитак неупућеном читаоцу, гледаоцу или играчу.

У српски и друге језике је ушао из енглеског језика, односно из глагола енгл. to spoil - покварити.

Класичан пример спојлера је сажетак криминалистичког романа Агате Кристи у којем се износи идентитет убице - податак који би читалац романа требало да сазна тек на крају. Након што је изложен таквом спојлеру, читалац губи интерес за роман, с обзиром да се радња обично своди искључиво на откривање податка који он већ зна.

Из Википедије, слободне енциклопедије

***

Evo, poslednjih dana sam par puta reagovao kad je u pitanju Igra prestola i ljudi koji imaju potrebu da obaveste svet oko sebe šta se zbilo u najnovijim epizodama. Poprimilo razmere epidemije. Inače uživam u filmovima gde postoji veo misterije koji gledalac mora pokušati da raspetlja, pa ako na pola zapleta saznam kraj - gledaću do kraja, ali to više nije isti film. Kad neko zausti da mi otkrije neki detalj, pokušam da ignorišem ili stavim do znanja da želim sam da otkrijem kraj, ali ako ne uspe - ne budem preterano kritički nastrojen - nađem drugi način da uživam u radnji.

Kako vi reagujete kad vam neko kvari zabavu na ovaj način? Ili ste možda od onih kojima se omakne (ili "omakne") ime ubice?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ne podnosim kad mi neko ispriča kraj filma, serije, šta god :dry: 

Nisam čitala Vere i zavere, čekam kraj serije, pa krećem...

tako sam i Čizmaše, prvo odgledala, pa pročitala...

E, Igru prestola nisam čitala, a s obzirom da fanovi knjiga

kažu da je serija izgubila korak sa zbivanjima u knjizi,

teško da ću se priključiti čitaocima :beyond: 

Ne volim najave filma ili serije, gde se nazire kraj

pa onda dok gledaš čekaš potvrdu toga,

a ne volim ni ljude - kvariigre,

koji imaju potrebu da ti daju na znanje da znaju kraj...

Moja drugarica je imala komplet od Agate Kristi

i kod prve knjige koju mi je dala nije izdržala i rekla ko je ubica,

posle toga nisam imala želju da uzmem od nje knjigu na čitanje :jok: 

Eto - nisam kvariigra i ne volim kvariigre :beyond: 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Mislim  da dosta  zavisi  od  scenariste,od  toga  kako je   preradjen  roman.Kad  to  rade  uvek  moraju  da vode  racuna da   najsiru  masu  gledalaca  moraju  da   zadrze  ispred  ekrana.Recimo,koliko  god  gledala 'Anu Karenjinu'ne  moze  se  tih  dva  sata  filma   porediti s  knjigom,niti  te  opise  njenih misli,osecanja moze glumica preneti na  platno.Opet 'Gospodar prstenova' kao  film sam  gledala  vise  puta,dok  knjigu  nisam  mogla  da  citam,jednostavno  mi   je van mog  uzrasta.

Konkretno 'Igru  prestola' sam  procitala,ni  jednu  epizodu  nisam  odgledala,ne mogu  da sudim kako  je  preneto  na  male ekrane.Znam  da im  je  prodao  prava  da  posle  smrti Sneznog za njega  je  tu  kraj,i  nastavke  knjiga  nece  pisati,a  scenaristi  mogu  da   dopisuju   sami.I zakljucak,ne smeta  mi,ako me  nesto  zainteresuje  ja  procitam  i  knjigu ,znam  da  je  tu  uvek  sire  objasnjeno,originalno,dok ovi sto  to  prenesu cesto  to  iskasape samo  tako..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Gospodar prstenova sam čitala desetak godina pre najave snimanja filma

i nestrpljivo sam čekala svaki deo da se pojavi,

uživala sam u detaljima koje sam prepoznala iz knjige i bilo mi je sasvim :ok: 

Naravno, onima koji nisu bili upoznati sa sadržajem knjige,

nisam kvarila ugođaj, jer to ne volim kad mi rade niti ja to radim :beyond: 

 

A R.R. Martin je konkretno i dalje saradnik na scenariju Igre prestola za ovu sezonu

koja je odavno van dešavanja iz knjige,

ali meni, pošto nisam čitala, ne predstavlja problem da gledam i dalje,

jer serija ide u pravcu da je Snežni živ i sprema se svašta...:jeee: 

 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
 Kako vi reagujete kad vam neko kvari zabavu na ovaj način? Ili ste možda od onih kojima se omakne (ili "omakne") ime ubice?

Ne smeta mi. To što znate kraj ne kvari ugođaj i ništa ne mora da znači. Mogu da čujem o filmu razne stvari, ali kako ću ga ja doživeti, razumeti, meni je to interesantno i to mi je lepota i draž gledanja filmova ili serija. Tuđa priča može samo da me zainteresuje da ga pogledam ili ne, u odnosu na to da li obrađuje teme koje su meni bliske i da li me interesuju. Steknem kroz gledanje svoj stav, svoj doživljaj, da tako kažem, i to što mi je neko ispričao nešto o njemu, nema nikakve veze. Odličan film ili serija mi je kada je kraj realan u odnosu na ceo film. Dešavalo mi se da mi neko kaže kraj ili nešto drugo o filmu i da se meni u prvom momentu to učini čudno, bezveze, nemoguće itd. ali da nakon gledanja filma promenim mišljenje, tek tad steknem pravu sliku o tome i doživim i razumem ga skroz drugačije :)  Tako da u svemu tome u stvari da li znam kraj ili ne, nema puno veze.

Izmenjeno od strane člana Klo
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...