Idi na sadržaj

Preporučene poruke

Kakav  je  vas odnos  prema njima?Recimo,pre neki  dan  odrzani'teleton'?Licno,u meni  je  izazvao protivrecna  osecanja.Ovaj  narod  donira za  nesto  za  sta  je  vec  jednom  platio,ljudi  sa  one  druge  strane  zice,svaki   pojedinacno mogao  je,ako  je  toliko  human,sam  da  kupi  taj  aparat,ali  nije.Naprotiv,smatra  da  svojim  razgovorom  daje toliki  doprinos da je  vec  samim  tim  dovoljno  human.To  isto  misljenje imam i o  pojedinim humanitarnim  koncertima,utakmicama. Kako  vi  na  to  gledate?

p.s.pretrazivac mi  nista  nije  izbacio  na  ovu  temu,ako  je  ima,molim  nea da  je  spoji.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Mene su od humanitarnih akcija "odučile" one poplave od pre dve godine, kad sam kao poslednja budala (što i jesam bio) sprašio dve hiljadarke koje inače jedva skupim i zaradim, na slanje sms-ova od kojih je novac završio u rukama boKtepita koga i gde, a za šta niko živ nije odgovarao ni moralno ni materijalno ni krivično. Tako da od tad ni država ni bilo ko ko je povezan s njom od mene neće videti ni prebijene pare ni za kakvu akciju.

Pomoć, ako i kad sam u mogućnosti da je pružim, pristajem da uplatim isključivo na lični žiro račun ugrožene osobe. Čisto da znam kome da skidam glavu ako ih utroši u neke druge svrhe.

Akcije kao akcije su dobre, ali pokazuju da država ne postoji. Jer država predstavlja društveni ugovor između građana i kao takva ima obavezu da građanima pomogne kad sami nisu u stanju. Između ostalog. Dakle, što više takvih akcija to manje države. S te strane sam blago iritiran.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Humanitarnih  akcija ima  svuda  na  svetu.Ali  mi  se  nekako  cini  da  su  kod  nas izgubile  kredibilitet.Dozvolili  smo  da  se   razni  mesetari  potrude  da   isprljaju svrhu svake  akcije,da  unesu  nepoverenje .Inace ono  sto  meni najvise  smeta  je  sam  nacin na  koji ih  organizuju.Gledajuci  kako  to  rade  na  zapadu vidim  da  to  uglavnom  rade  bogati  ,praveci  razne  donatorske  vecere,kupujuci  slike,makar  i  bezvredne,kupujuci   decje  radove i  sl.I  oni  koji   doniraju  takodje  su  imucni,cast im je  i  trude  se da  za   odredjen cilj plate  i   pretplate   ako  treba.Kod  nas  imucnih  biznismena,javnih  licnosti  ni  od  korova.Pevaci  ,pevacice  kao  zrtvuju  svoje  vreme   praveci  koncert  pa  prihod,koji  opet  plati   obican  narod,oni   eto  doniraju  i  proglase  svojom  humanoscu.Meni   to   nije humanost.Izvoli,odradi  ti  tu svoju tezgu pa  doniraj taj iznos,e  onda  slobodno  kazi  da  si  uradio  nesto  humano.

Takodje  je  zamrlo  sasosecanje i  zaduzbinarstvo.Nekada,mislim  na  period pre Drugog sv.rata postojao  je  obicaj  da  ugledni  trgovci,posednici,fabrikanti,skoluju darovitu,siromasnu  decu ,znam da  je  Vajfert  to  radio,takodje  su  nasi  trgovci  u  Trstu  pomagali,donirali  sredstva  za   stampanje  knjiga,podrzavali  kulturu,pisce..a  tek  zdauzbine.Pogledate  li  nekad  u  procelje  zgrada,tamo  to  jos  uvek  pise,kao  na  primer  na  vrhu  zgrade  Gradske  bolnice  na  Zvezdari koju  je  svom  gradu  i  narodu  poklonio  i  ostavio Nikola  Spasic.A  sta  ce  nam  to  ostaviti  danasnji  biznismeni,ima  li   nesto  da  grade  za   dobrobit  sadasnjih  i  buducih  generacija,mozda  ja  ne  znam,ali  ne bih  rekla.Oni  se  uglavnom  trude  da  sto  vise  odnesu.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...