Idi na sadržaj

Znate l priču o Vasi Ladačkom?


Preporučene poruke

Opet sam pogledao Cinema Paradiso i opet sam se skenjao, taj film me uvek pogadja... Opet mi ne da mira sudbina glavnih aktera, mozda zato sto sam nekada, negde nesto slicno poziveo... Uvek sam mislio da ljubav pobedjuje, da je ljubav taj najvisi cilj kojem tezimo. Danas, moram priznati, nisam vise siguran... Ljubav vremenom vene, prolazi? Razbijeno srce odbija da veruje u ideal ljubavi? Ne mogu da se odlucim, jednostavno ne znam vise. 

Da li je prihvatljivo zrtvovati ljubav zarad boljeg zivota? Karijera, materijalna ili neka druga sreca moze li pruzati vece zivotno zadovoljstvo od ljubavi? Ostavili bi nekad osobu koju volite najvise na svetu, zarad drugih ciljeva? Pitam generalno, bez obzira na vasu zivotnu dob. Da li je takav postupak racionalan? (naravno, nekad zivot odredjuje desavanja, a mi smo samo akteri, ma koliko se trudili...) Sta ostaje na kraju zivota, koja secanja su vrednija?

Znaci, da banalizujem:

 

Ljubav ili karijera?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

To mi liči na priču o Tamnom vilajetu. 
Šta god da se odabere, nešto trpi.. i/ili sledi kajanje. 

Gledam sjajne žene, koje fantastično rade svoj posao, a istovremeno žude za ljubavlju. 

Nema tu pravila. 

Mada verujem da balans može da se napravi. Teško. Ali može. 

Ljubav je prolazna stvar, iluzija. 

Karijera.. danas si ovde, sutra.. ko zna gde. 

Nešto, ili neko će uvek da trpi. 

Nema banalizovanja, što se pre pomirimo sa tim, lakše se.. a i lepše živi. :) 

Izmenjeno od strane člana Goga
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Al' si ga ti zakomplikovao, a uopšte ne mora biti tako komplikovano :beyond: 

Da li je prihvatljivo zrtvovati ljubav zarad boljeg zivota? Karijera, materijalna ili neka druga sreca moze li pruzati vece zivotno zadovoljstvo od ljubavi?

​Žrtvuješ ljubav zarad boljeg života?

Sorry, ali to onda nije prava ljubav :jok: 

 Ostavili bi nekad osobu koju volite najvise na svetu, zarad drugih ciljeva?

Nije mi jasno, koji je to viši cilj, koji se pojavi u životu, zbog kojeg ti ostavljaš svoju ljubav?
Doduše, nisam gledala film, možda se tamo krije odgovor...
 

Sta ostaje na kraju zivota, koja secanja su vrednija?

To valjda znaš i sam... pred kraj života, svi će se poput Vase Ladačkog pitati... da li je vredelo sve to?!?
 

Ljubav ili karijera?

​Postoje ljudi kojima je bitna moć, uspeh, poslovni napredak i priznanje...

a postoje i toliki broj ljudi koji svoju porodicu i partnera ne bi menjali za sva blaga ovog sveta...

zavisi ko kom tipu ljudi pripada...

 

Nikad nisam marila za karijeru i nisam ganjala neki napredak na poslu.

 

Dovoljno mi je da znam da sam uspešna i dobra u onom što radim,

a pri tom radim posao koji volim :uredu: 

Aliiii... uskratiti sebi mogućnost da budem kraj nekog koga volim zbog nekih banalnih stvari, poput karijere? 

Izvinjavam se - biram ipak srcem :srce: 

Moje karirano ćebe sa dva para nogu, koje se međusobno greju :stid2: 

to je slika koju želim da vidim pred moj kraj...

 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Smuci, lepo si sa jedne strane svela temu na konkretne stvari, a sa druge strane otvorila iz mog ugla Pandorinu kutiju. 
Zašto iz mog ugla, pa Pandorina kutija? 
To je nešto, što me je kao malu obeležilo za čitav život - gubitak one, koja mi je dala život. 

Nikada sebe nisam kao klinka videla kao domaćicu, suprugu.. dok nisam prvi put zavolela. 
Inače sam do tada videla sebe kao isključivo poslovnu ženu, koja će sebi da rodi dete, sa adekvatnom osobom. 

Nekome možda zvučim odvratno, ali to je moja istina. 

Umesto da se preselim u Novi Sad, zarad ljubavi - srca, došla sam u Bgd. 

Ne.. ne žalim, divno vreme, sjajni ljudi. 
I opet ljubav, putovanja.. raznorazni poslovi, mnogo referenci u mojoj radnoj biografiji. 

Udaja za dobrog čoveka. Iz ''dobre kuće''. 

Moj nemirni duh.. naizgled neozbiljna, krajnje opuštena. 

Rodio se micek.. 

Nisam planirala da ostanem na jednom detetu, ali.. ''tako se zalomilo''. 

Zahvalna sam kosmičkoj ravnoteži što ga imam. 

Dete raste, pored ljubavi, kojom ga obasipamo, potrebne su... i materijalne stvari. 

Ove godine micek ne ide na more. 

I šta sada? 

Ove godine ja nisam otišla kod moje Nataše. 

U čemu je ''problem''?

NOVAC. (koji je nužno povezan sa karijerom) 

Moj stav je, da dok je zdravlja, biće svega. 

Univerzalno pravilo. 

Živimo u materijalnom svetu, iako ja nisam tako vaspitana, nije mi to u genima. 

Ja i dalje volim.. i voleću (samo jednog čoveka, koji mi nije u krvnom srodstvu, mada često imam utisak da mi je i više odd toga)

Ali prioriteti u ovom momentu su malo drugačiji. 

Konkretno: micekovo letovanje nije realizovano zbog ulaganja u stan. 

Znači novac, znači posao, znači karijera. 

Kojim god poslom da se bavim. 
A ima ih i tek će da ih bude. 

I opet nešto - neko trpi. 

U mojoj firmi se za posao gine. Moja firma se voli. 

A firmu čine ljudi, meni veoma dragi. 

Zahvalna sam im što su mi  nesvesno omogućili da prepoznam u sebi još mnogo više snage, energije. 
I da je vreme da šibnem još dalje, jer daleko itekako mogu da dobacim, ne samo verbalno. 

I da se vratim na početak, i gubitak.. i ono što me je obeležilo. 

Ima tu i gena, da se ne lažemo. 

Moji roditelji su iz imali skladan brak, nikada ih nisam čula da su se posvađali. 
Što ne znači da toga nije bilo.. ali niti sam čula, niti osetila. 

Mnogo sam čitala bajke... verovala u njih. 

 

Sada živim, moja duša je ista. 
Samo izbrušena :) 

 

Sebe vidim u divljini, sa unucima... daleko od toga da možda, ali možda ne bih volela ''dva para nogu'' - pod uslovom da jedan par bude moj :lol: 

ali... ono što ja vidim su deca. I jedna dobrodržeća bakuta, džambas, lajavi krelac. 
Samo će forma ;) malo da se izmeni. 

 

A šta bude - biće. Život je kurva. Ja se i dalje kladim na sebe, i svesna sam da me čeka još jedna pobeda. 

Mogla bih da pišem eseje, ali ne želim. Post je ionako poooodugačak. 
 

 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Kada pogledam unazad iz ovih godina...

Karijeru nisam imao, ali volim ono što radim i da ponovo biram, isto bih izabrao. Osim što volim imam i "trag" da sam dobro radio. Zagrljaje bivših djaka kada se sretnemo slučajno posle mnogo godina. U mom poslu i nema "karijere" jer me osim direktnog kontakta sa decom ništa drugo i ne zanima. Ali mi je moja radoznalost i želja da probam svašta omogućila još mnogo nekih drugih lepih poslova, a sve opet vezano za decu. Dakle da ne dužim...neke velike pare nisam ni mogao da vidim.

Ali...čovek je proklet...koliko god da ima, on želi još "malo". Ako ima jedan dobar auto, što ne bi imao dva? Ako ima vikendicu na planini, a što ne bi imao i na moru? Tako da je to beskrajna igra.

Odgovor na temu daću posredno...preko onoga što želim mojim sinovima:

1. Da nadju srodnu dušu sa kojom će stvoriti porodicu vrednu svega.

2. Da  rade posao koji vole, šta god to bilo.

Sve ostalo će se steći, postići. I da...pod 3 možda najvažnije. Da uvek budu sposobni da usklade svoje želje i mogućnosti. Tada će biti srećni.

PS. Nije uopšte loše žudeti za nečim u životu. Imaš cilj...vodilju...i umeš da ceniš kada dostigneš i postigneš.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

 

​Postoje ljudi kojima je bitna moć, uspeh, poslovni napredak i priznanje...

a postoje i toliki broj ljudi koji svoju porodicu i partnera ne bi menjali za sva blaga ovog sveta...

zavisi ko kom tipu ljudi pripada...

 

​Eto, sama si dala odgovor da ima i jedno, ima i drugo. 

Karirano cebe... Mozda u nekom trenutku zivota mislis tako (i ja mislim tako), medjutim, sreo sam ja zene sa 3 decenije braka, koje misle da mozda i nije vredelo toliko toga zrtvovatii za tu trosnu kucicu i karirano cebe... To ces znati, tek kada na kraju podvuces crtu. 

 

Sto se tice Vase Ladackog, pa mozda...  A da je nasao neku bogatu koju bi makar malo voleo, da li bi se ikad setio one prve, prave?

 

Izmenjeno od strane člana shumica
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Jeste, dala sam odgovor da postoje i jedni i drugi tipovi ljudi...

neki biraju srcem, dok drugi gledaju i materijalnu stranu.

Isto tako, ako pogledaš malo niže u mom odgovoru, 

napisala sam da nikad ne bih stavila materijalnu stranu iznad izbora mog srca :jok:

Nakon određenih promena, pokazalo se da sam takva,

i ne marim šta drugi kažu...  sve što radim je moj izbor :uredu: 

 

E, da... @shumica objasni mi, molim te, kako to možeš nekog manje voleti, a nekog baš baš puno voleti? 

Kako to meriš? Čime? :hmm: 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Uvod  mi isao  u  jednom  pravcu,krajnje  pitanje  u drugom.Prvo  mi  se  ucinilio da ces pitati vredi  li materijalno  bogatstvo  bez  ljubavi,i  bi  li  ostavili  ljubav  zbog  toga,na  kraju  ,nesto  drugo.A  to  se  bitno  razlikuje.Jer,karijera  se moze   imati  i  ako  se  udas  bez ljubavi,za  nekog  sa novcem.Cak  i  pre.Inace,uvek  moras biti  siguran sta  je  ono  sto  ce  te  ciniti  srecnim veci deo  zivota.Kad to  razlucis,izbor  je  lak.Sama  ljubav  nikad  nikog  nije  usrecila,uvek  uz nju  ide gomila  nadogradnje.Inace je ugusimo,smori  nas.Nisam  imala  izbor  karijera ili  ljubav,posao  koji  je  isao  uzljubav,kao  i  hiljade drugih :nempojma:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

E pa sad.... @shumica stvarno si ga zamutio... 
Udala sam se iz ljubavi. I bili smo dva "slepca" ili ako ti je ovako jasnije-dva "gologuzana".

I opstala ljubav..a novci došli vremenom. 
Nemam ih na bacanje ali imam dovoljno.

Od tog gologuzanstva uspeli smo decu da obezbedimo i još uvek ih obezbeđujemo.

Šta je onda to? 

Biće da je mene zakačilo ono "i jare i pare"? :hhh:  

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ne mogu reći da sam upoznat sa filmom, ali imam neko, kakvo-takvo mišljenje koje bih pokušao ispisati pa da vidim na šta će ličiti...

Pitaš da li je vredno žrtvovati ljubav zarad boljeg života. To bi značilo da neki, kakav-takav život već postoji. Pošto sam ja osoba koja retko (nikad) traži 'leba preko pogače, koja je uvek zadovoljna onim što trenutno ima i iz toga pokušava izvući najbolje odgovor se kanda sam nameće. Ako imam ljubav i neki život s njom - meni 'leba (onog figurativnog prekopogačnog) ne treba. Pošto već imam i pogaču i ljubav i život (nemam, ali 'ajde-de), ja sam po definiciji posvećen najboljem za to troje i nas dvoje i neću ići glavom kroz zid jureći za 'lebom koji nije deset puta premeren pa presečen. Ako se prilika ipak ukazala i ako sam premerio, konsultovao se, uvažio njeno mišljenje (podrazumeva se kod mene) i presekao, pa me moja ljubav ne podržava u odluci... vreme je da se stavi znak pitanja iza reči ljubav. Zar ne zaslužujem neku podršku u borbi za lepšu pogaču?

Tako da... odgovor je istovremeno i ne i da. :lol:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Zamrsila se priča, potpuno :huh: 

a ako je bilo pitanje da li biraš ljubav ili ''manju'' (?) ljubav sa novcem/karijerom,

onda je odgovor i dalje isti...

Mada, i dalje mi nije jasna priča o tome kako se meri ljubav.

Nema malih i velikih ljubavi.

Ljubav postoji ili ne postoji.

Samo, kad jedna prođe, naiđe druga i potisne sećanje na onu prethodnu,

pa ti se čini da je manja ili veća...

Mada.. 

udarila me ova temperatura

pa ne znam ni šta pišem :lol: 

 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Na neki nacin ljubavi ipak nisu jednake. Postoji bar jedna osoba na svetu koja je JA, ali u suprotnom polu. Takva osoba se toliko oseca, da se zna sta misli, znaju se njene zelje, sve... Toj osobi si ti takodje JA u telu suprotnog pola. Niko toj ljubavi nije ravan.
I da ne zalazim u pricu, jer ne zelim izneti neku licnu intimu, ta osoba izabere zivot negde daleko sa covekom, za kojeg unapred zna da nikada nece moci da pruzi to sto bi mogao pruziti srodna dusa. U principu nije novac i mogucnost karijera presudila, ali je i to bilo u igri. Opet da ne detaljisem. Zelim samo da osetis, da itekako postoji razlika izmedju ljubavi i ljubavi i mada se brojcano ne moze izraziti, na neki nacin se moze vagati.
Kako ja imam obicaj reci, sa svakom partnerkom bi nesto drugo. Neke bi mnogo voleo, druge mozda manje ili drugacije.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ovo nije iz filma o Vasi Ladačkom ali je rečenica iz jednog drugog filma...koji upravo opisuje ono što hoćeš da znaš...

 

''Rani mraz, moj prijatelju... Padne tako po mladim voćkama... Po tek niklom žitu... Po čokoću... Nežno, kao čipkani veo... U snu... Da ni ne primetiš... I odredi im sudbinu... Da cvetaju a ne rode... Uvenu... Ili da ponesu kao nikad, ako mu se odupru... Nekom pelen, nekom struk bosilja, nekog kazni, nekog blagosilja, kažu stari paori... ''

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ne mogu  da se uzdrzim,moram  da  prokomentarisem ovaj  termin'srodna  dusa'...zasto  pretpostavka  da  je  srodna  dusa  preslikani  mi  u   suprotnom  polu?Za mene  je  upravo  srodna  dusa  sve  ono  sto  ja  nisam,sto   me   upotpunjuje,fali  mi..

​zasto pretpostavka da je sve suprotno u suprotnom polu?

ja sam sreo ja. meni je to najvece savrsenstvo, mir za sva vremena.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...