Idi na sadržaj

Posttraumatski stresni poremecaj


Preporučene poruke

Посттрауматски стресни поремећај (ПТСП) (енгл. posttraumatic stress disorder) је врста анксиозности као последица психолошког излагања стресним доживљајима, који укључују смртну опасност, озбиљне физичке повреде или претњу физичком интегритету особе, које та особа доживљава крајње трауматичнo.

Посттрауматски стресни поремећај се може јавити у било ком узрасту, чак и код ментално здравих особа,[4] појавом специфичних симптома који обично почињу до 3 месеца од трауматског догађаја (акутни пострауматски стресни поремећај). Ако не дође до излечења у току акутне фазе болести, по правилу у наредних 6 месеци од трауматског догађаја, због сувише јаког и дуготрајног стреса, поремећа поприма хронични облик који може трајати годинама, и довести до трајних промена личности. Шта је сувише дуго и сувише јако одлучује, у највећој мери, урођена природа организма, као и стање у коме га је стрес (психички узрок) затекао.[5] Међутим, дешава се да се симптоми ПТСП јаве или препознају са закашњењем од неколико месеци (>3) или више година. У таквим случајевима због неблаговременог или неадекватног лечења у дужем временском периоду клиничка слика поприма тежи облик са не тако ретком појавом самоубистава у покушају [6] и развоја израженијих форми психосоматске болести.[7]

Зато психијатрија ПТСП означава као одложени или продужени одговор организма на стресни догађаj (који може изазвати телесну повреду, али мора изазвати психолошку трауму) или угрожавајућу ситуацију (различите врсте и различитог трајања), која је ван људског искуства.

wikipedia

 

Otvorih novine i  doceka me  prepuna crna  hronika.Sve  cesce ,totalno  mirni i  obicni  ljudi ,vinovnici najtezih  dela,svoje  porodice,najblizih.I  obicno i sebe sa  njima.Mislite  li  da stresne  godine  iza  nas  polako uzimaju  svoj  danak?Vec  duze slusam  odredjene  strucnjake  koji  upozoravaju  na to,pouceni  iskustvima  sa  drugih   podrucja.Sta preduzeti,kako  prepoznati?

 
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

A ko to nema u danasnje vreme? Trebamo mnogo toga podneti protiv svoje volje, ubedjenja i ponosa. Ako se prelomi i polomi, nema puta nazad. Ne moze se to izleciti. Moze se samo ublazavati delovanjem pojedinaca ili opstem drustvenom prosvetljenju i programima brige za komsije i sire zajednice.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 5 meseci kasnije...

Ja  se  sa  mojim borim kako  znam.Setnjom,muzikom,citanjem,ali mi se  dese  teske noci.Onda ppokusavam da  otvorim jedno  skladiste u mozgu,da gurnem tamo svo to  secanje,i da  ga  ponovo  zakljucam,jer ponekad  otkrije  sifru pa provali bravu.

Kazu  da  postoji cetiri nacina na koji nas mozak zaboravlja bol.San,zaborav,ludilo i  smrt.Uvek se  trudim da  se puno umorim,da ne  spavam preko dana,da bih  zaspala bez previse zurenja u prazno.Uspeva mi.Zaborav trazi vreme,a to je dug proces.Ni onda nema garancije.Eto,provali ponekad kroz ta  vrata zaborava,pa razdere tek uhvacenu krastu.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 godinu kasnije...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...