Idi na sadržaj

Poučne priče...


Preporučene poruke

..ili priče koje nose u sebi neku lepu poruku. Ovih dana sam naletela na par zanimljivih priča ali nisam uspela da nađem tu temu. 
Hajde da je ponovo otvorim. 
(šefe...ako znaš gde je..ti spajaj ...)

ZAŠTO JE LJUBAV SLEPA?

Jednom davno, svi ljudski osećaji i svi ljudski kvaliteti našli su se na jednom skrivenom mestu na Zemlji. Kada je dosada zevnula treći put, ludost je, uvek tako luda, predložila: “Hajde da se igramo žmurke! Ko se najbolje sakrije, pobednik je među osećanjima”.

Intriga je podigla desnu obrvu, a radoznalost je, ne mogavši da prećuti, zapitala: “Žmurke? Kakva je to igra?”

“To je jedna igra”, počela je da objašnjava ludost, “u kojoj ja pokrijem oči i brojim do milion, dok se svi vi ne sakrijete. Kada završim sa brojanjem, polazim u potragu, i koga ne pronađem, taj je pobednik.”

Entuzijazam je zaplesao, sledilo ga je oduševljenje. Sreća je toliko skakala da je nagovorila sumnju i apatiju koju nikada ništa nije interesovalo. Ali, nisu svi hteli da se igraju. Istina je bila protiv skrivanja, a i zašto bi se skrivala? Ionako je uvek, na kraju, svi pronađu.

Ponos je mislio da je to glupa ideja, iako ga je zapravo mučilo što on nije bio taj koji se setio da predloži igru. Oprez nije hteo da reskira.

“Jedan, dva, tri…” počela je da broji ludost. Prva se sakrila lenjost, koja se kao i uvek, samo bacila iza prvog kamena na putu. Vera se popela na nebo, zavist se sakrila u senku uspeha koji se mučeći popeo na vrh najvišeg drveta.

Velikodušnost nikako nije mogla da odluči gde da se sakrije, jer joj se svako mesto činilo savršenim za jednog od njenih prijatelja. Lepota je uskočila u kristalno čisto jezero, a sramežljivost je provirivala kroz pukotinu drveta. Krasota je našla svoje mesto u letu leptira, a sloboda u dahu vetra. Sebičnost je pronašla skrovište, ali samo za sebe!

Laž se sakrila na dno okeana (laže, na kraju duge), a požuda i strast u krater vulkana.Zaborav se zaboravio sakriti, ali to nije važno.

Kada je ludost izbrojala 999.999, ljubav još nije pronašla skrovište, jer je bilo sve zauzeto. Ugledavši ružičnjak, uskočila je, prekrivši se prekrasnim pupoljcima. “Milion”, zavikala je ludost i započela svoju potragu.

Prvu je pronašla lenjost, iza najbližeg kamena. Ubrzo je začula veru kako raspravlja o teologiji s Bogom, a strast i požuda su iskočile iz kratera od straha. Slučajno se tu našla i zavist, i naravno uspeh, a sebičnost nije trebalo ni tražiti. Sama je izletela iz svog savršenog skrovišta koje se pokazalo pčelinjom košnicom.

Od tolikog traženja ludost je ožednela, i tako u kristalnom jezeru pronašla lepotu. Sa sumnjom joj je bilo još lakše, jer se ona nije mogla odlučiti za skrovište, pa je ostala sedeti na obližnjem kamenu.

Tako je ludost, malo po malo, pronašla gotovo sve.

Talenat u zlatnom klasju žita, teskobu u izgoreloj travi, laž na kraju duge (laže, bila je na dnu okeana), a zaborav je zaboravio da su se uopšte ičega igrali.

Samo ljubav nije mogla nigde pronaći.

Pretražila je svaki grm i svaki vrh planine i kada je već bila besna, ugledala je ružičnjak. Ušla je među ruže, uhvatila suvu granu i od besa i iznemoglosti počela da udara po prekrasnim pupoljcima. Odjednom se začuo bolan krik. Ružino trnje je izgrebalo ljubavi oči. Ludost nije znala šta da učini. Pronašla je pobednika, osećaj nad osećajima, ali ljubav je postala slepa.

Plakala je i molila ljubav da joj oprosti i naposletku odlučila da zauvek ostane uz ljubav i pomaže joj.

Tako je ljubav ispala pobednik nad osećajima, ali je ostala slepa, a ludost, ludost je prati gde god ide…

 

(nisam pronašla ko je autor teksta)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Sopstvena muka je najteža 

 

Živeo jednom na Himalajima, daleko od ljudi, poznati mudrac Sadat. Izabrao je jednostavan život i većinu vremena posvećivao meditaciji. Ljudi su dolazi iz svih krajeva sveta i tražili njegov savet.

Jedna takva grupa dođe do njega svađajući se, jer je svako smatrao da je njegov problem najveći, pa zato ima pravo da ga prvi iznese pred mudraca. Sadat ih je prvo mirno posmatrao, a zatim povikao “Tišina!” I kad su se smirili naložio im da sednu u krug. Svakom je dao papir i olovku i zatražio da svako od njih zapiše svoj problem i zatim papir stavi u korpicu u sredini kruga.

Kada su završili reče im da svako nasumice uzme jedan papir iz korpice, pročita problem i odluči da li bi radije rešavao taj problem ili svoj vlastiti.

Ljudi su se prestravili čitajući o tuđim problemima. Na kraju je svako zaključio da je vlastiti problem ipak lakši od susedovog.

“Sopstvena muka je najteža.”

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Prodavnica želja.

 

Negde, na marginama Univerzuma postajala je jedna prodavnica. Table sa nazivom lokala odavno nema – nekad davno  odnela je oluja, a novi gazda je nije postavljao, jer je svaki meštanin ionako znao da ova radnja prodaje želje.

Asortiman je bio ogroman, ovde se moglo kupiti gotovo sve: velike jahte, kuće, udaje, funkcija potpredsednika, velike korporacije, deca, voljeni posao, lepa figura, pobeda u takmičenju, luksuzni automobili, vlast, uspehizobilje i mnogo, mnogo drugih stvari.. Nisu bili na prodaju samo život i smrt – za to je bio zadužen glavni ofis, koji se nalazio u drugoj Galaksiji.

Svako, ko je došao u ovu radnju ( ali, naravno, postojali su i oni koji ni jednom nisu ušli u prodavnicu, i ostajali kod kuće i samo želeli želje), odmah se  raspitivao za cenu svoje želje.

Cene su bile različite. Na primer, voljeni posao koštao je odustajanja od stabilnosti i predvidivosti, spremnosti za samostalno planiranje i uređenje svog života, vere u sopstvene snage i odluke da se radi tamo gde im se sviđa, a ne tamo gde treba.

Vlast je koštala nešto više: trebalo se odreći  nekih svojih uverenja, znati u svemu pronalaziti racionalno objašnjenje, umeti drugima reći «ne», znati svoju cenu (i ona je trebala biti dovoljno visoka), dozvoliti sebi govoriti „JA“, umeti nametnuti se drugima, bez obzira na odobravanje, ili neodobravanje okoline.

Neke cene su bile čudne: udaja se mogla dobiti gotovo besplatno, ali je zato srećan život bio skup: lična odgovornost za sreću, sposobnost dobijanja zadovoljstva od života, prepoznavanje svojih želja, odricanje od mišljenja okoline, sposobnost da se ceni ono što se ima, dozvoliti da se bude srećan, svest o samopoštovanju, odricanje od bonusa „žrtve“, rizik gubljenja nekih prijatelja i poznanika.

Nije svako, ko je došao u ovu prodavnicu, bio  spreman da odmah kupi želju. Neki, ugledavši cenu, odmah su se  okretali i izlazili. Drugi su  dugo stajali zamišljeni, preračunavajući se i misleći kako bi mogli pazariti. Neko se žalio na veoma visoke cene, tražio popust ili pitao za dane rasprodaje.

Ali, bile su i takvi, koji su vadili svu svoju usteđevinu i dobijali zavetnu želju, upakovanu u prelepi šuškavi papir. Na takve su srećnike ljubomorno gledali drugi kupci, tračareći o tome da je gazda radnji  njihov prijatelj, i da su želju  dobili tek tako, bez ikakvog truda.

Kada su gazdu prodavnice pitali ne plaši li se on bankrotstva, on je samo odmahivao glavom i odgovarao da  će u svakom trenutku biti smelih ljudi, spremnih da rizikujuodričući se od naviknutog i svakodnevnog života, spremnih da veruju u sebe, koji imaju snage i sredstva da bi  platili za ispunjenje svojih želja.

A na vratima prodavnice već stotinak godina stajao je oglas:

                                    „Ako vaša želja još nije ispunjena – znači da još nije plaćena.» 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 godinu kasnije...

KAD ME JE MUŽ PREVARIO, HTJELA SAM DA UMREM, A ONDA MI JE BAKA DALA NAJBOLJI SAVJET NA SVIJETU!

Jedna mlada žena je doživela veliko razočaranje nakon što je saznala za preljubu svoga muža. Očajna, posetila je svoju baku kojoj je ispričala kako se oseća očajno. Nije znala ima li smisla spašavati odnos ili naprosto odustati, a baka joj je dala najbolji savet ikada u priči koju prenosi Open Mind.

Sve sam joj rekla, a baka me je odvela u kuhinju . Napunila je tri posude s vodom i svaku stavila na štednjak. Voda je brzo zakuhala. U prvu je zdelu stavila mrkve, u drugu jaja, a u treći mlevena zrna kafe. Bez rieči ih je ostavila da se kuvaju te ih nakon 15-ak minuta ugasila.

Izvadila je mrkve i stavila ih tanjir, jaja je postavila u zdelu, a kafu natočila u šoljicu. Okrećući se prema meni pitala je “reci mi što vidiš?“. Mrkvu, jaja i kafu, odgovorila sam. Privukla je posuđe meni i rekla mi da opipam mrkve. Učinila sam to i primetila da su mekane. Zatim je baka rekla da razbijem jaje. Nakon što sam ga izvukla iz ljuske, promatrala sam to tvrdo kuvano jaje.

Naposljetku mi je rekla da otpijem gutljaj kafe. Učinila sam to i nasmiješila se nakon što sam kušala njezinu bogatu aromu. Napokon sam je pitala – što to sve znači?

Baka je rekla kako su sve te tri namirnice suočene s istom nedaćom – kipućom vodom. Svaka je reagovala drugačije. Mrkva je ušla kao snažna, jaka i nepopustljiva. Ipak, kipuća voda ostavila ju je mekanom i slabom. Jaje je bilo krhko, a njegova tanka ljuska zaštitila je tekuću unutrašnjost koja se stvrdnula pri delovanju vruće vode. Mlevena zrna kafe bila su jedinstvena, nakon što su bila u vodi – promijenila su je.

“A šta si ti?“ pitala me baka. Kad nedaća zakuca na tvoja vrata, kako reaguješ? Jesi li mrkva, jaje ili zrno kafe?

Razmislila sam o tome. Jesam li mrkva koja deluje snažno no na prvi trag nedaće postajem slaba i mekana? Jesam li jaje koje započinje s mekanom dušom, no u nedaći otvrdnem? Izgleda li moja ljuska jednako i skriva li moje skamenjeno srce?

Ili sam pak zrno kafe koje može promijeniti vodu, baš ono što mu donosi bol i nedaću? Kad voda proključa, otpušta svoj miris i okus. Ako sam poput kafe, onda u situaciji koja pođe po zlu – postajem bolja i mijenjam sve oko sebe. Kad sati postanu kasniji, mrak mračniji, a težina sve teža, podižem li svoj duh na višu razinu?

Kako se suočavaš s nedaćama, jesi li jaje, mrkva ili zrno kafe? Želim ti da imaš dovoljno iskustva koje će te učiniti mekanom i slatkom poput mrkve, dovoljno iskustva koja će te naučiti kako očvrsnuti te dovoljno iskustva na koja ćeš sama uticati kako bi stekla nadu , rekla je baka.

Najsrećniji ljudi nisu nužno oni koji imaju najbolje od svega – oni samo naprave najbolje od onog što im se nađe na putu. Najbolja budućnost se uvijek temelji na zaboravljenoj prošlosti, a u životu ne možeš krenuti naprijed ako ne otpustiš svoje stare neuspjehe i rane na srcu.

Kad si se rodila, plakala si dok su se svi drugi oko tebe smiješili. Živi svoj život tako da, na kraju, ti budeš ta koja se smiješi dok drugi oko tebe plaču, mudro je zaključila baka, koja je mene želela navesti da sama donesem svoje zaključke i pustim iz života ono što mi uzrokuje bol.

 

Izvor: 24sata.hr

 

:naklon: 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 4 meseci kasnije...

Moje dame!

Zapamtite da naslaga prašine štiti drvo koje se nalazi ispod. Kuća postaje dom kada na nameštaju možete ispisati – Volim te.

Znala sam svakog vikenda provesti bar 8 sati čisteći, jer sam htela da sve bude savršeno, za slučaj da neko navrati do mene.

Konačno sam jednog dana shvatila da niko nije došao- svi su bili negde napolju, živeći i zabavljajući se.

Danas, kad me ljudi posećuju, ne moram im objašnjavati stanje svog doma, svi su uglavnom zainteresovani za stvari koje sam radila i radim dok živim i zabavljam se.

Ako to još niste shvatile same, molim da poslušate ovaj savet. Život je kratak. Uživajte ga!

Čistite koliko morate…. zar ne bi bilo bolje da naslikate sliku, ili napišete pismo, ili ispečete kolače, ili zasadite cvet, naučite razliku između ŽELIM i MORAM?

Čistite koliko morate… ali nemate previše vremena…. sa rekama koje možete preplivati, planinama na koje se želite popeti, muzikom koju želite čuti, prijateljstvima koje želite zadržati, i životom koji želite živeti…

Čistite koliko morate, ali život je tamo napolju, sa suncem u vašim očima, vetrom u vašoj kosi, pahuljama snega na vašem licu, kapima kiše…. Ovaj dan se neće ponoviti!

Čistite koliko morate, ali imajte na umu…. Starost ce doći, i ona nije ljubazna… a kad umrete, a umreti se mora…. vi sami ćete napraviti samo još više prašine…

 

U to ime jedno :srce:  napisano na plakaru! 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...