Idi na sadržaj

Vakcinacija dece


Preporučene poruke

Mislim da postoji veliko i opasno nerazumevanje između dve strane u ovoj priči. Ne lome se koplja oko vakcinacije, već oko vakcinacije MMR vakcinama - razlika je suštinska. MI NISMO PRIMALI MMR VAKCINE jer su one u Srbiji uvedene tek 1996. godine, u UK se primenjuju od 1988. godine.

"Protivnici vakcinacije" se NE PROTIVE VAKCINACIJI po definiciji, već vakcinaciji MMR vakcinama, koje smatraju opasnim jer su u njima kombinovane različite vakcine, i ta kombinacija (po njima) nije dovoljno ispitana i dovodi do autizma. Ne shvatajući ovo, zagovornici vakcinacije krive one prve za neodgovornost i dovođenje u opasnost njihove dece, što svakako nije tačno. Ja sam imao i zauške i šarlah i boKtepita šta sve ne kao dete, pa nisam umro niti sam koga smrtno zarazio.

Lično nisam dovoljno upućen u problematiku da bih cenio da li su u pravu jedni ili drugi, ali podržavam svaku inicijativu koja zahteva dodatno ispitivanje leka koji prima svako dete i ima potencijalno opasne posledice. Mislim da je to deo priče o odgovornom ponašanju prema budućim generacijama, ako im nešto dajemo bez da ih pitamo trebali bismo bar da se uverimo da je to maksimalno bezbedno.

Za moj pojam jednako su neodgovorne dve stvari:

- slepo odbijati sve vakcine bez detaljnog upoznavanja s njihovim delovanjem i

- slepo prihvatati sve vakcine jer verujemo na reč nekome samo zato što nosi lekarski kaput

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ja sam malo upoznata sa problematikom i kod svih protivnika vakcinacije postoji stav da roditelj treba da bude taj  koji odlucuje da li ce svom detetu dati vakcinu ili ne.Ja sam protivnik tog stava.Mislim da samo zato sto je roditelj nema pravo da dlucuje da li ce leciti dete ili ne.Ako tako krenemo,onda ce svako od nas imati pravo da sumnja ili diskutuje ili trazi odredjene metode lecenja,za koje je on procitao da su dobre,ili mu neko savetovao da primeni.Da bi to znali,ljudi svuda u svetu zavrsavaju medicinu,i ja verujem dok se ne dokaze suprotno.

 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ja sam vakcinicana i deca su mi vakcinisana i mala žabica je do sada primila sve vakcine...

( i pas nam vakcinisan.. :bek: :hhh: :hhh: )

Kada se pojavila vakcina protiv zauški, moj pedijatar me je savetova da sina ne vackinišem nego da on to lepo odleži. Tada mi žena reče-ta vakcina hoće da popusti nakon 20-tak godina i onda može da nastane problem.

Ćerku smo vakcinisali jer zauške za nju nisu "opasne"

I odležao mi sin zauške, ko po knjizi. 

Sada se dešava da njegovi vršnjaci zaista imaju nešto...što nisu zauške..a sve žlezde natečene...što ja kažem -mutirale zauške...

Lekari ih ne leče kao zauške, a svi znamo kakve posledice ova bolest ima na muški pol.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Linije prikazuju broj umrlih na 100.000 stanovnika od 1900. godine do danas, a strelice vreme kad je vakcina uvedena. Ocigledno je da je vakcina (protiv malih boginja, difterije i velikog kaslja) uvedena tek nakon sto je broj umrlih drasticno opao, takoreci sveden na nulu. Time ne tvrdim da je vakcina apsolutno nepotrebna, ali tvrdim da su izjave lekara koje se vrte u medijima u najmanju ruku preterivanje, jer najcesce prikazuju samo onaj poslednji deo grafikona.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Sva ta priča oko vakcinacije je ustvari "farmaceustki rat".

U današnje vreme svako tera vodu na svoju vodenicu i to po principu "što više lajem" dalje će se čuti.

Naravno danas je to lajanje mnogo lakše nego ranijih godina kada nije bilo interneta i kada nisu za svaki lek pronalazili bolest.

Nedavno sam pričala sa mojim alergologom na temu zašto je ukinut lek Bronal, koji nije na hormnoskoj bazi a odlično se pokazao kao antialergenski lek.

Kaže žena-upravo zato!!
Toliko se dobro pokazao da je opala prodaja svih ostalih lekova za alergiju. 
Onda je tim stručnjaka "istraživao" pa miŠvoima i pacoVima dao 100x jaču dozu i dokazao kao baš taj lek utiče na rad bubrega i pod hitno ga ukinuli! 

Sada lekovi za alergiju koji postoje, su "ladna voda". 

Naravno onda sledi uz ovaj lek, ćete piti i ovaj lek...a onda kada završimo tu terapiju morate nastaviti da koristite ovaj lek...itd...

Mafijaaaaaaaaaaaaaa!!! 

Isto tako je i sa vakcinama, na žalost sada su u pitanja buduća pokolenja sa kojima se kockaju!! 

Strašno!
 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Statistika je varljiva nauka.Ona ume lepo  da nam predstavi kako mi super zivimo,kad pogledas brojke,a mi na dnu.Isto bih  rekla i za lekare.Zaboravljamo  jednu  stvar,lekari  ne prave  vakcine.Ne  uce  ni  kako  se prave,uce  samo  cemu  koja  sluzi  cemu  i otprilike  sastav.Sasvim  je posebna oblast,posebno  obrazovanje  ljudi  koji stvaraju  vakcine.Prve vakcine koristene su jos u xvii veku,izolovane od krava,jer je eto jedan  seoski  doktor  u Engleskoj  primetio da ukoliko  koriste mleko krava obolelih  od kravljihboginja,smrtnost  od  malih  boginja  se smanjuje..dalje  je  istorija.

Verujem da svi  oni  koji  su protivnici  vakcinacije manje treba  da citaju  clanke po internetu,da pogledaju anale,dnevnike,da  procitaju clanke  nekadasnjih  novina i  verujem  da  ce  neke  stvari  bolje  sagledati.U  vreme kad su  tebolesti  harale,mnogo slucajeva  nikad  i  nigde osim  na  taj nacin  nije zabelezen. 

A sto se tice 'farmaceutskog lobija',verujem  da imaju  i  narucene clanke i narucene slucajeve,ali polazeci od  tog  famoznog  novca,ne mislite  li  da  bi  oni  mnogo  ,mnogo  vise zaradili praveci  lekove za  te bolesti  koje se svaki  cas javljaju cas  na jednom cas  na   drugom  mestu nego  praveci  jednu  vakcinu  koja  te posle stiti ceo  zivot?I  kome  bi  to  sem  njima  vise  odgovaralo?

 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Možda se nisam najjasnije izrazila...to je čitav rat...čija vakcija je bolja, kvalitetnija...i zašto baš njihovu vakcinu treba da kupe. 

Vakcina tog i tog proizvođača izaziva propratne efekte...i tako to...naša je jedina ispravna....na to sam mislila. :)

Onda naravno nastaje opšta zbunjenost...ima li istine u toma da vakcina, našeg proizvođača nije ispravna...nego je samo od tog i tog valjana....pa se ta panika prenosi od usta do usta....pa internetom, štampom, televizijom....pa onda demanti...pa čitav cirkus! 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

@luminica Ne mislim da roditelji treba manje da čitaju, naprotiv. Da ponovim, protivnici vakcinacije se ne protive svim vakcinama, već MMR vakcini.

Ljudi, zdravlje dece je u pitanju, ne verujem sam sebi kad je to u pitanju, a kamoli lekaru koji pokušava da me slaže na lepe oči pokazujući mi grafikon koji se odnosi na period kad je bolest praktično nestala. A naročito ne verujem farmaceutskoj industriji čiji je predstavnik pre par meseci bez imalo stida, znoja ili crvenila u licu rekao da se njegovoj kompaniji ne isplati da pravi vakcinu protiv ebole jer je premali broj ljudi oboleo!

Ako su lekari već ubeđeni da je MMR vakcina ok, onda neka javnosti predoče jasne i nedvosmislene dokaze o tome kako ta vakcina funkcioniše, kad je najbolje da bude primenjena, kakvi su i u kom procentu mogući nepovoljni efekti, kako ih sprečiti ili umanjiti - dokazima pobiti tvrdnje ljudi koji se protive vakcinaciji MMR vakcinama. Ali to se ne događa. Sve što se događa su optužbe, pretnje, ucene, bajke o civilizacijskom napretku i priče "valjda ja znam, ja sam lekar". Imamo i silne ekonomiste, pa nas sa svim svojim znanjem vode direktno u propast. Ne verujem nikome na reč, hoću dokaz.

Da sumiram:

- podržavam standardnu vakcinaciju kojoj sam i sam bio izložen

- neutralan sam po pitanju MMR vakcine, jer nemam dovoljno znanja da bih tvrdio da je ispravna/neispravna

- branim pravo roditelja da bude informisan kako bi efikasnije vršio svoju roditeljsku dužnost i zaštitio dete od mogućih posledica nečije neodgovornosti

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Vakcine su se pocele primeniti onda kada su se stekli uslovi za to. Naravno da broj obolelih opada, kako se svet sve vise pere a isusuju se i mocvare (da malo stilizujem). Vakcina je prevencija i svakako se sacuva mnogo vise zivota nego koliko se upropasti nezeljenim deljstvom.

Da, nezeljena deljstva se javljaju, kao sto se javlaj i od ujeda ose ili pudinga u prahu. Naravno da mi je zao tih zivota ali mislim da je isuvise sebicno da neko svoju decu izuzme iz sistema vakcinacije, dok drugi roditelji svesno prihvataju rizik. Takodje je evidentno da ce epidemije zavladati, cim krotican broj stanovnika ne primi vakcinu.
Sto se ``farmaceutskih ratova`` tice, pa zivimo u kapitalizmu, napraviti vakcinu nije monopol. Monopol je znanje koje se stice milijonskim ulaganjima u istrazivanja. Mozete kupovati akcije farmaceutskih kompanija, ako smatrate da dobro zaradjuju, zaradjivat cete i vi. Sad da ne zalazim je li u korupcije politicara i lekara u losim drzavama. Svakako tamo posao dobija najjeftiniji, sto mislim da je pogresna taktika.

I za kraj, kupio sam vakcine za hepatitis koje u ovoj drzavi nisu bile obavezne, i zamolio sam lekara da ih da mojoj deci, obzirom da istu vakcinu dobijaju sva deca nekih drzava.  Srecom to je bilo pre one famozne ministarske zabrane davanja nepropisanih vakcina deci. Danas sam mirniji zbog toga.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Vakcine su se pocele primeniti onda kada su se stekli uslovi za to. Naravno da broj obolelih opada, kako se svet sve vise pere a isusuju se i mocvare (da malo stilizujem). Vakcina je prevencija i svakako se sacuva mnogo vise zivota nego koliko se upropasti nezeljenim deljstvom.

Da, nezeljena deljstva se javljaju, kao sto se javlaj i od ujeda ose ili pudinga u prahu. Naravno da mi je zao tih zivota ali mislim da je isuvise sebicno da neko svoju decu izuzme iz sistema vakcinacije, dok drugi roditelji svesno prihvataju rizik. Takodje je evidentno da ce epidemije zavladati, cim krotican broj stanovnika ne primi vakcinu.
Sto se ``farmaceutskih ratova`` tice, pa zivimo u kapitalizmu, napraviti vakcinu nije monopol. Monopol je znanje koje se stice milijonskim ulaganjima u istrazivanja. Mozete kupovati akcije farmaceutskih kompanija, ako smatrate da dobro zaradjuju, zaradjivat cete i vi. Sad da ne zalazim je li u korupcije politicara i lekara u losim drzavama. Svakako tamo posao dobija najjeftiniji, sto mislim da je pogresna taktika.

I za kraj, kupio sam vakcine za hepatitis koje u ovoj drzavi nisu bile obavezne, i zamolio sam lekara da ih da mojoj deci, obzirom da istu vakcinu dobijaju sva deca nekih drzava.  Srecom to je bilo pre one famozne ministarske zabrane davanja nepropisanih vakcina deci. Danas sam mirniji zbog toga.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 godinu kasnije...
  • 1 godinu kasnije...

Priča je definitivno izmakla kontroli. Istina više nije bitna, sve je postalo pitanje mišljenja. Eno, na FB ljudi postavljaju šablone na profilne slike sa tekstom "Ja sam vakcinisan". I svaki pokušaj da im objasniš da nisu vakcinisani MMR vakcinom jer ona nije postojala u periodu njihove vakcinacije pada u vodu. Napisao sam status i batalio dalje nerviranje. Originalna studija o MMR vakcini koja je pokrenula diskusiju je pala u zaborav, sad su tema sve vakcine bez izuzetka. Slepci voze autobus.

I dalje dve grupe slepo guraju svoja mišljenja, a ozbiljna rasprava i (daleko važnije) nezavisna naučna analiza koja bi jednom zasvagda razjasnila nedoumice postaje sve manje moguća. Rezultat je konfuzija kod novopečenih roditelja nastala kao rezultat nedostatka informacija i straha da će svojim delovanjem ugroziti život svog deteta. Rezultat je mnogo opasan kako god okreneš, ali koga briga.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Razmišljam ovih dana na temu morbila. Naravno da sam odmah pogledala da li je moje manje dete vakcinisano-JESTE! 

I unuka koja će uskoro napuniti 4 godine je dobila tu famoznu MMR vakcinu. Nije "dobila autizam"! 

Danas popodne moja kuma polemiše na tu temu-znaš kada su naša deca vakcinisana, te su vakcine stizale izTorlaka!! Ovo sad- sa Kube i Bog te pita odakle sve....moja drugarica dr.....bla..bla....to je otrov!
(Odćutala sam, jer je ona osoba kojoj moraš znati kada odćutati! U tolikoj sam gužvi sa obavezama da mi polemika sa njom uopšte nije nedostajala kao tema za ubijanje dosade!)

Imala sam prilika, zbog posla kojim se bavim, da se srećem sa autističnom decom kao i  da im vidim  roditelje!! Treba li da kažem da je u 90% slučajeva jedan bio "Mistar Bin"!!!!!!! -u blažem obliku....da je verovatno dete nasledilo "taj neki gen" koji je proradio u toj nekoj famoznoj drugoj godini žvota....tačnije da se poklopilo sa vremenom za vakcinisanje. Ono o čemu ti isti pametnjakoviće ne govore je da se autizam ni ne može dijagnostikovati pre druge godine jerse tek tada  ponašanje deteta počinje  vidno da se razlikuje od vršnjaka! Do tada roditelji misle da je dete razmaženo....te mama mu previše dopušta....te baba je kriva....te tata je odsutan a ona ne može sama pa je zato takav/va...i tako redom...onda kada se konačno postavi dijagnoza oko treće godine -bude kriva vakcina!! Ono što je za sada poznato je da ne postoje dva ista oblika autizma. Svako dete sa tim oboljenjem je "drugačije"..
Ne zna se šta je uzrok..neka greška u genima je definitivno...
Treba vakcinisati decu. 

To je moje mišljenje..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

- Morbile su male boginje, one su jedno M u MMR vakcini. To je veoma zarazna, opasna bolest, koja za posledicu ima upale pluća, oticanje mozga, gluvoću i smrt. Postoji vakcina i čovek se može zaštiti. Varičele su ovčije boginje i za njih kod nas ne postoji obavezna vakcinacija (može se kupiti) i većina nas je preležala te boginje. Znači, ova epidemija nije ovčijih boginja, već morbila koje su veoma zarazne i opasne.
- Od 1971 se daje monovakcina za morbilu. Od 1978 daje se MM vakcina i za ove dve ne postoji revakcina. Od 1993 postoji MMR i revakcina. Svi vakcinisani pre 1993 mogu biti zaraženi, ali će im bolest i klinička slika biti lakša.
- Kako se vakcinisana osoba može zaraziti akoje već vakcinisana? Postoji nešto što se zove imunitet krda. Ako je više od 95% populacije vakcinisano, svi se štitimo u krug. Najviše najosetljivije članove društva - bebe koje još nisu stasale za vakcinaciju I decu koju zbog zdravstvenih problema ne mogu da prime vakcinu.
- MMR vakcina ne izaziva autizam. Endru Vejkfild je britanski istraživač koji je doveo u vezu mmr vakcinu sa autizmom. Dokazano je da mu je istraživanje bilo lažno i plaćeno od strane druge farmaceutske kompanije koja je htela da razvije novu vakcinu. Oduzeta mu je lekarska licenca i on je pobegao u Ameriku. Od tada širi te glasine, iako je bilo bezbroj istraživanja od tada i nema VEZE između MMR vakcine i autizma.
- Autizam se javlja više kod dečaka nego kod devojčica, da li to znači da vakcinišemo dečake više nego devojčice? Iako se broj vakcinacije sa godinama smanjuje, broj dece koja su na autističnom spektrumu raste, tako da očigledno vakcine nisu uzrok tome.
- pedijatri ne mogu da vam potpišu da detetu od vakcine neće biti ništa, jer svaki lek ima kontraindikacije, ne potpisuje vam ni za brufen ni paracetamol, a i od njih može biti opasnih neželjenih dejstva.
- "Nisu to iste vakcine koje smo mi primali" - Nisu, ove su bolje. Svaka vakcina prolazi provere i konstantno se usavršavaju.
- "Amerikanci nas pomoću vakcina sterilišu" Shvatate koliko ovo smešno zvuči. -Ako već morate da verujete u neku teoriju zavera, hajde u tu da su nam Amerikanci podmetnuli laž da su vakcine štetne, mi se ne vakcinišemo i pomremo od bolesti koje su skoro iskorenjene u svetu.

Izvor odgovor jedne doktorke na fb

 

Meni je ovo sasvim dovoljno objasnjenje.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 meseci kasnije...

Opet ja :hhh: 
Kada su krenule da haraju Morbile po SRB uzmem ćerin karton da proverim. 
Ma znaaaaaam ja da je vakcinisana al' da još jednom proverim.

I vakcina i revakcina. Za sina znam da je dobio ali bez vakcine za zauške ( u dogovoru sa dr) i da je zauške preležao. 
Mala žaba je dobila MMR...znači svi smo pokriveni. 
Ja sam ih preležala...tako daaaaaaaaa....ljudi VAKCINIŠITE svoju decu!! 

i sad me zovu roditelji i pitaju -ima li boginja u vrtiću? 

Imaaaaaa...ima raznih.... :hhh: možete da birate koju vrstu želite :hhh: 

......šok ..tajac....!

U čemu je problem? Varičele su dečija bolest, vašte dete je dete....zašto ne treba da ih dobije sada nego sa 20...30 godina? 
Da imamo boginje.....

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 mesec kasnije...

Bome, lepa se prašina digla oko famoznih morbila...

I zahvaljujući njima sam bila na odmoru desetak dana (hvala sanitarnoj inspektoki na tome :lol: )

Zaista ne razumem roditelje koji odbijaju da vakcinišu decu,

pod izgovorom da su današnje vakcine opasne i otrov u odnosu na one koje smo mi primili :wtf: 

Nisam razmišljala niti postavljala pitanja, 

kad god sam dobila poziv da dovedem dečake na vakcinu.

Mislim, svako ima pravo na izbor, ima dovoljno svesti i čorbe u glavi da razmisli i odluči...

I sve je to ok, kada su u pitanju odluke koje se tiču nas samih,

ali... kad si roditelj i igraš se sa zdravljem svoje dece... 

e, to mi već nije jasno :jok: 

Jedna moja poznanica nije vakcinisala nijedno od svoje dece,

i kad god krene priča o ovome, setim se nje...

Jednom sam je pitala zašto to nije uradila,

ispričala je čitavu teoriju zavere koja će naše potomstvo uništiti tim otrovima,

a na pitanje da li je ona vakcinisana, odgovor je pozitivan. 

KAko to? pitala sam...

''Ono je bila odluka moje majke. Sad sam ja majka i sama odlučujem o tome...'

:beyond: 

zaista ne razumem ovakav stav... no, svako treba da dobro promisli o ovakvoj odluci...

radi se o životu deteta i njegovom zdravlju...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 godina kasnije...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...