Idi na sadržaj

Preporučene poruke

Šta je moral?

lako ćemo sa definicijom:

Moral je u najširem smislu oblik društvene svesti, skup nepisanih pravila, običaja, navika i normi koji su prihvaćeni u životu neke zajednice. Moral određuje kakvo ljudsko delovanje treba biti, a pripadnici zajednice prihvataju te principe kao dolične i podvrgavaju im se, na taj način regulišući međuljudske odnose.

Ali...

Ovo meni i dalje ne govori ništa. Zašto? Zato što su u pojedinim društvima "nemoralne" neke stvari koje su u drugim opšteprihvaćene i po svemu normalne. U stvari, moral se često koristi da bi ljudima u određenoj zajednici uskratio poneka od najosnovnijih prava... Pri donošenju suda o tome šta je ispravno učiniti, a šta ne, rukovodim se ličnim osećajem, koji valjda svi nosimo iz porodice, i željom niko ne pretrpi štetu kao posledicu moje odluke. Čime se vi rukovodite? Šta je moral?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Moral?

To je nesto sto je skoro izumrlo, tako da ne vredi dzaba se upustati u filozofiju..postaje previse apstraktno..

Izumereo je zato sto,cak ni ti,pa ni morpheus,ni mnogi drugi ljudi odustaju od te reci i njegovog znacenja...jer on nije tu da bi se o njemu filozofiralo,vec da bi se po njemu zivelo. On upucuje coveka na pravilno delanje,ne ono etika u restoranu,pa ne uzimas tanjir nekom ko jede,nego moralno znaci u skladu sa obicajima,zakonima i prirodom covek dobro deluje,jer on ima ljudski zadatak da to i ostvari. Najizvorniji pokretac za dobar postupak jeste savest. Savest nas upucuje da cinimo dobro,a navika ucvrchuje svaki nash postupak. Onaj ko nema savesti u sebi,taj je duhovno prazan,predat materijalnim stvarima,samo ga materija ispunjava,obicna praznina,dok postenje smatra znakom idiotizma...:zeva:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Sasvim ok razmisljanje za jednog mladog coveka na pocetku zivota..i moje je bilo takvo u tvojim godinama..

A onda prodje neko vreme, izdesavaju se mnoge stvari..steknes porodicu, rodis decu i odgovornost ti odjednom postane ogromna jer vise nisi odgovoran samo za sebe, vec jos za dvoje malih ljudi..

Upalis TV, prelistas novine, osvrnes se oko sebe i vidis da skoro nigde vise nema ni M od morala..vidis kako zive oni koji idu po svojoj savesti i vidis one koji ne znaju ni sta znaci ta rec..znam i one koji se stide svog postenja pred sjajem onih koji tu rec ne poznaju..stide se jer su gladni..

Ima dve vrste nemoralnih..oni koji se takvi oduvek, jednostavno im takav mentalni sklop..i oni koji od morala odustaju da ne lipsaju od gladi..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Čini mi se da su mi jasne Morfove nedoumice o moralu, ali pre nego što pokušam da ih objasnim ukazao bih na neke momente o moralu i etici za koje smatram da su važni.

Pre svega treba znati da je moral, kao realna kategorija, gotovo oduvek prisutan među ljudima i, naravno da nije izmišljen ;). On je bitna karakteristika ljudi još za vreme prvobitne zajednice, dakle puno je stariji od civilizacije, kulture, klase, itd. što nije ni čudo ako se uzme da je ona nastao na osnovu dva pitanja koja je prvobitni čovek nemonovno postavljao sebi: kakav treba da budem ja, da bi drugi ljudi i ja bili srećni i kakvi treba da su drugi, da bih ja bio srećan i da bi moja sreća uopšte bila moguća?

Sada je jasno da su kao posledica navedenog ponašanja nastala društvena pravila ponašanja, a kasnije i filozofska disciplina etika, koja proučava smisao ljudskog bitisanja i smisao kodifikacije normi ponašanja da bi ljudi pre svega bili srećni...

Znači, moral je objektivna društvena pojava koju čine, prvo, skup pravila (normi, merila) koja regulišu ponašanje članova jedne društvene zajednice; drugo, skup stvarnih navika ponašanja. Iz ovoga nije teško zaključiti da načela ili pravila ponašanja uvek podrazumevaju regulisanje međuljudskih odnosa, dakle odnosa ljudi između sebe kao i odnosa jedinke prema društvu.

Suštinski atributi, rekao bih, manifestacije morala sadrže se u vrednosnom procenjivanju ljudskih postupaka i želja kao pozitivno ili negativno vrednih. Moralni sud ili ocena odnosi se na neki postupak, rasuđivanje, držanje, ponašanje ili karakter nekog čoveka ili nas samih. Objekat moralne ocene je uvek i samo čovek.

Kada se ovo shvati logično se zaključuje da onda moral predviđa i neke zabrane, osude i sankcije prema pojedincima pošto (po Frojdu) potpuna harmonizacija propisanih pravila kao oblika društvene cenzure i svesti pojedinca (jer ih pojedinac zbog prirode strukture ličnosti samo delimično usvaja) nikada nije moguća.

Dakle, poreklo morala je ljudsko. On je bitna karakteristika ljudskog roda, jer čovek kao slobodno, (samo)svesno, stvaralačko i odgovorno biće, stvara moral kao tvorevinu koja služi očuvanju njegovog ljudskog identiteta....

Pa u čemu je onda Morfova (i ne samo njegova) dilema? Evo, pokušaću da objasnim. Verujem da znamo da moral regulišu dva mehanizma: običaji i pravo.

Običaj je najstarija forma regulisanja društvenih odnosa i ponašanja. U početnim fazama razvoja ljudskog društva, stihijski su nastala brojna pravila kojima su regulisana najraznovrsnija ljudska ponašanja. Jednom ustaljena pravila vremenom okarakteriše odsustvo svesti o njihovoj svrsi i razlozima zbog kojih postoje. Stihijski nastala običajna pravila vezana su za animizam, kult i magiju. Nastaju iz potrebe da se ovlada prirodom i društvenim procesima. Zato je običaj u svojoj osnovi navika ili praksa koja se formira i postoji kao rezultat trajne predstave. Brojni običaji vremenom prerastaju u moralne norme. Upravo zbog toga, postoji opravdanje za tvrdnju da se poreklo morala može naći u običajima.

Ali, činjenica je da regulisanje ponašanja ljudi ne može biti prepušteno stihiji, dobroj volji pojedinaca ili težnji javnog mnjenja da reguliše kolektivnu svest.

Drugim rečima, ukupnost društvenih odnosa mora regulisati neka organizovana snaga, odnosno država, koja određuje društvene norme koje se označavaju kao pravno -političke norme. Dalje, pravo predstavlja sistem društvenih normi, društvenih propisa čije nepoštovanje sankcioniše država.

Pa tako, složićemo se da se pravo i moral sadržinski razlikuju, ali se u izvesnoj meri i dodiruju. Razlikovanje prava i morala je najvidljivije u odnosu na sankciju. Naime, sankcija za prekršaj moralnih normi se uglavnom izražava kao spontana reakcija društva (uže ili šire sredine), u nekim varijantama predviđala je i isključenje iz društva, što se ipak razlikuje od organizovane prinude od strane države radi sprovođenja pravnih normi. Isto tako, moralna dužnost i pravna obaveza nisu uvek u skladu jer određena pravna radnja može svoj izvor da pronađe u motivima koji su čak nemoralni, a da sa pravnog stanovišta ipak bude ispravna. Međutim, pravo u određenim situacijama može da bude na čak i višem etičkom nivou u odnosu na određeni moralni sistem...

Verujem da je ovde i odgovor koji se može reći i sledećom rečenicom: Nešto što je po zakonu, ne mora biti i moralno! Ali, ponekad i obratno.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Moral, po mom mišljenju, ima dve osnovne dimenzije, prva je da moralan čovek neće ugroziti druge ljude (životno ili na drugi način), a druga je da se potrudi da ga što manje ogovaraju diljem palanke u kojoj živi.

Sve to je opet relativno jer su se moralna načela itekako menjala kroz istoriju. Ne tako davno je bila nemoralna žena u pantalonama ili bikiniju. Danas gej populacija traži svoje pravo na suknju i bikini, a nailazi na moralne osude, pa baš i tih žena koje su neke hrabrije žene opantalonile.

Zakonski okviri za ponašanje moraju da postoje, a ostalo se svodi na negovanje sopstvene savesti. No, činjenica je da su nam tuđe savesti uvek slađe igračke...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 mesec kasnije...

moralno znaci u skladu sa obicajima,zakonima i prirodom

Imam strašnih problema s ovim shvatanjem. Naročito s trpanjem običaja i zakona u isti koš. Običaji nisu po definiciji moralni, već sasvim suprotno. Širom sveta običaji su vekovima prožeti nemoralnim postupcima do te mere da ih je teško razgraničiti od nemorala, po bilo kojoj definiciji. Uzmimo samo brdo običaja koji isključuju pripadnika zajednice iz isključivog razloga što je drugačiji od većine. A o delovanju u skladu s prirodom bih voleo čuti malo više detalja...

Ovo je bliže mom shvatanju:

Moral, po mom mišljenju, ima dve osnovne dimenzije, prva je da moralan čovek neće ugroziti druge ljude (životno ili na drugi način), a druga je da se potrudi da ga što manje ogovaraju diljem palanke u kojoj živi.

Ovde ne shvatam drugi deo. Da se potrudi da ga što manje ogovaraju? Na koji način moj trud u tom pogledu mene karakteriše kao moralnog čoveka? Rukovoditi se tuđim mišljenjem o sebi je pre znak nekog oboljenja, nego moralnosti.

Moral je u nama, ili ga imamo ili ne. Ili znamo da druge ljude ne smemo ugroziti (životno ili na drugi način), ili ne znamo. Ono što je nesumnjivo nemoralno (ubistvo, fizičko zlostavljanje, krađa, segregacija, blabla...) društvo je zakonom sankcionisalo.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 5 meseci kasnije...

Moral, po mom mišljenju, ima dve osnovne dimenzije, prva je da moralan čovek neće ugroziti druge ljude (životno ili na drugi način), a druga je da se potrudi da ga što manje ogovaraju diljem palanke u kojoj živi.

Sve to je opet relativno jer su se moralna načela itekako menjala kroz istoriju. Ne tako davno je bila nemoralna žena u pantalonama ili bikiniju. Danas gej populacija traži svoje pravo na suknju i bikini, a nailazi na moralne osude, pa baš i tih žena koje su neke hrabrije žene opantalonile.

Zakonski okviri za ponašanje moraju da postoje, a ostalo se svodi na negovanje sopstvene savesti. No, činjenica je da su nam tuđe savesti uvek slađe igračke...

...uvek sam pokusavao da zivim po ovoj "prvoj dimenziji"...sa devizom...zivi i pusti druge da zive...za ovu "drugu dimenziju" me zabole tuki...uvek ce da pricaju...a meni je stalo samo o tome sta prica, samo jedan uski krug ljudi oko mene...

...moral je usko povezan sa onim kako te roditelji vaspitaju...kao detetu ti se govori...ne kradi,ne lazi,itd...medjutim,kada se poraste,a zivis u zemlji gde je sve otislo u qrac,i vidis da su na sceni lopovi,ulizice,prevaranti i govna...dolazi do haosa u glavi...sa pitanjem...kako ziveti?...univerzalnog odgovora nema...jednostavno,covek se svaki dan bori sa svojim vaspitanjem i karakterom...:kul3:...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

I ja se zamisli:blink:sta je zapravo moralnost? Prvo sto mi pada na pamet postenje,cestitost,istinitost.

A opet mnogo toga nije bilo moralno pre 20,30,40 godina a sad je cak moderno.

Zamislite devojke pre 40 godina da su uhvacene na fotografiji,kao ona devojka na snimku kod Arene,kako upraznjava sex:blink:

Bila bi obelezena,svi bi se zgrazavali njenim ponasanjem.....a sad?

Postala VIP.

Sve naslovne strane o njoj.

Da li je moral promenljiva kategorija??

Tako da mislim da je moral ipak samo nasa savest.

Kolika nam je savest tolika i moralnost.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 9 meseci kasnije...
  • 11 meseci kasnije...

Prethodnih meseci smo videli nekoliko primera kako država "uteruje" moral u društvo, ciljajući na to da spase omladinu od moralnog degradiranja. Svaki od njih ponaosob kod mene izaziva gađenje.

Prvi je bio slučaj seljenja maturskih proslava u škole kako se, bože mili, omladina ne bi opijala po kafićima, restoranima i hotelima. Drugi je od pre neki dan, odlukom da kafići smeju raditi samo do 1, odnosno 3 posle ponoći.

Bullshit! Deluje se na simptome umesto na uzroke kako bi se očuvao privid društvenog morala. U stvari se pokazuje ogromno licemerje.

Ako mladi kojima je prethodno uskraćeno sve ono što bi kod njih moglo izgraditi moralni kodeks provedu celu noć u kafiću, takvo ponašanje je nemoralno i treba ga sprečiti po svaku cenu.

Ali ako državni funkcioneri dozvoljavaju da neka druga deca umiru jer nemaju lekove, sve je ok.

Ako izvozimo šlepere normalne pšenice u Italiju, pa te iste šlepere napunimo GMO pšenicom i dovezemo natrag, sve je ok.

Ako neko mesecima ubija pse otrovom, sve je ok.

Ako platimo odštetu za krimosa koji na smrt prebije čoveka, sve je ok.

Moral? Gde?!!!

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nastavili se ovaj trend, sve ce to jednog dana narod pozlatiti i bice "moralno" i necemo se beciti(bar manjina)Akcija ispiranja mozga vec daje rezultate.Pasce i poslednji bastion "morala" i svi srecni i zadovoljni.Treba samo ovaj prelaz preziveti i prihvatiti.Kako se boriti protiv toga?Za sada ne gledam vesti i tv , citam on line izdanja tek da sam u toku, a i to mi ne valja jer se dobrano iznerviram.Da deca imaju pos'o i perspektivu, imala bi i druge ambicije osim blejanja i nocnog zivota.Ovako, oni u krevet, roditelji iz kreveta, sto resava problem skucenog stambenog prostora...svi su spavali, doduse u razlicito doba dana :)

Ali riba smrdi od glave, pa prema tome, dabome ....

I dok je Karleusa na naslovnicama i ostale persone da ne kazem "dive" mrka kapa...

Imogla bih ovako do Sudnjeg dana , ali moram malo i da radim.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 godinu kasnije...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...