Idi na sadržaj

Preporučene poruke

Žene koje pate od čestih promena raspoloženja tokom predmenstrualnog perioda, sada su na pragu da dobiju dijagnozu mentalne bolesti.

Predmenstrualni disforijski poremećaj o kome se ponekad govori kao o "PMS-u na steroidima" je i formalno priznat u petom izdanju Dijagnostičkog i statističkog uputstva za mentalne poremećaje.

Odluka da se ovaj poremećaj kategoriše kao mentalna bolest podelila je javnost. Većina kaže da ova odluka samo pomaže ukorenjenom stereotipu da su žene emotivno nestabilne jednom mesečno.

Jedna komentatorka je napisala: "Imam predmenstrualni disforijski poremećaj i uzimam antibebi pilule (koje mi pomažu). Lično, smatram ovu odluku uvredljivom", i dodala: "Iako sam ponekad depresivna po nekoliko dana, mislim da fizički simptomi prate emotivne i da se ceo problem može podvesti pod fizički problem a ne psihički."

Priznavanje da imate PMDP nosi sa sobom socijalnu stigmu a kriterijum za dijagnozu uključuju laku iritaciju, bes, povećan broj međuljudskih konflikta, osećaj bezbađa, letargiju, nesanicu i očigledne promene u apetitu u većini menstrualnih ciklusa.

Simptomi moraju postojati u vreme ciklusa minimum dva meseca toliko da onesposobljavaju ženu da u tom periodu normalno živi i radi.

Ovaj poremećaj se razlikuje od klasičnog PMS-a u kome su svi ovi simptomi blagi.

Da bi dobili ovu dijagnozu, mora se dokazati da pacijenti nisu depresivni sve vreme, već samo u danima menstruacije. Ovo stanje pogađa 3 od 8 žena.

Od medija pa do stručnih psihijatara svi komentarišu ovu odluku a dr Alen Frencis, psihijatar sa Djuk univerziteta kaže da je nova dijagnoza opasnija od novog leka.

Socijalni radnik Džo Vegman misli da dijagnoza nije bazirana na kredibilnom istraživanju.

Na Dijagnostičkom i statističkom uputstvu za mentalne poremećaje rađeno je punih 11 godina prvo izdanje ovog priručnika pojavilo je 1952. godine i to je svojevrsna biblija američke psihijatrije.

Izvor: B92, Daily Mail

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

U Švedskoj, navodno, ukoliko žena u periodu PMS-a, fizički povredi nekoga,

neće biti krivično gonjena.

Tako pisali, a da li je istina.

Mene samo zanima, kako ranije nije postojao pms?

Daleko od toga da nemam simptme, nedajmeboženikome,

ali..mislim da se preteruje.

Depresija, letargija... ostali bulšitovi... krpu u ruke, fizička aktivnost,

nema stresa, nema pmsa.

EtoJaToTako :lazy:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

U Švedskoj, navodno, ukoliko žena u periodu PMS-a, fizički povredi nekoga,

neće biti krivično gonjena.

Tako pisali, a da li je istina.

Isto tako i kad je u drugom stanju... pa drugo stanje, pazite se muski! :astasad::lol:

Ja se, da priznam, pronadjoh u vecini tih simptoma i to par godinica unazad. Valjda je taj ludi spoj klimaksa i PMS-a bed kombinejshn za mene. :lol: Lele sto mogu jesti par dana pred.. bruka jedna.. i masno cebe bih pojela. :lol:

Srecom sto sam sama pa nemam koga da maNtretiram i izivljavam se.2cp94et.gif I tacno sto Goga rece, razletim se po stanu.. dovedem ga u stanje perfekcije.. odlican lek, za sada... :smor:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 sedmica kasnije...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...