Idi na sadržaj

Preporučene poruke

Ne znam odakle da započnem ovu temu, pa ću je početi sa ovim člankom Ane Milenković, psihologa po struci:

Svaki čovek u detinjstvu iskusi neki vid nasilja; bilo da je u ulozi vršioca nasilja, onaj koji trpi ili je jednostavno svedok nasilja nad nekim drugim. Nasilje predstavlja svaki oblik ponašanja koje ima za cilj namerno povređivanje ili nanošenje bola, bilo psihičkog ili fizičkog. Za razliku od nasilnog, agresivno ponašanje je jednokratno, može biti samo nekontrolisana reakcija ili odbrana. Nasilno ponašanje ima obično isti ili sličan sadržaj, traje duži vremenski period i nasilnik ima moć nad žrtvom.

Nasilje se pojavljuje u različitim oblicima. Verbalno nasilje je svaki vid ismevanja, nazivanje pogrdnim imenima, ruganje, vređanje, dobacivanje. Nije neophodno naglašavati koliko deca, bez obzira na uzrast, mogu biti inventivna u ovakvim ''kreativnim'' oblicima verbalnog izražavanja. Fizičko nasilje podrazumeva udaranje, guranje, otimanje i uništavanje stvari. Ranijih godina je uglavnom bilo karakteristično za dečake, ali se, nažalost, sve češće javlja i kod devojčica. Čini se da je tranzicija odnela barbike.

Deca koja su izolovana iz društva, ignorisana od strane drugova, trpe ogovaranje i o njima se izmišljaju razne priče koje obično nemaju lep i istinit sadržaj, jesu žrtve socijalnog nasilja. Psihičko nasilje podrazumeva preteće poglede, grimase, neželjene komentare, iznuđivanje novca, ucenjivanje.

Seksualno nasilje je neželjeno dodirivanje na neželjeni način i neželjene delove tela, iznuđivanje seksualnih usluga, prinuda na seksualni čin. Pošast interneta jeste i zloupotreba fotografija i video snimaka dece.

Dete koje trpi nasilje

Postoje izvesne osobine koje karakterišu svaku od navedenih grupa. Potencijalna žrtva nasilja jeste dete koje je submisivno, defanzivno, introvert sa niskim samopoštovnajem. Ovakvo dete će i na najbezazlenije opaske reagovati plačem, povlačenjem, izolovanjem od društva. Plašljivo, tiho i povučeno dete omiljena je meta onih koji vole da svoju snagu demonstriraju nad drugima, bilo fizičku ili psihičku.

Deca koja vrše nasilje

Deca koje prolaze kroz neki težak period u životu, gubitak ili razvod roditelja, selidba ili nešto slično, mogu svoje nezadovoljstvo pokazati i kroz agresiju nad drugom decom. Roditelji ili staratelji bi u tom slučaju morali više pažnje posvećivati detetu koje je nespremno za novonastalu situaciju i potražiti pomoć stručnih lica.

Nasilje će vršiti i dete koje je i samo žrtva porodičnog nasilja ili se u porodici toleriše ovakav vid ponašanja. Roditelji koji su bez saosećanja i topline, ili previše popustljivi i ne postavljaju granice u ponašanju, odgovorni su za naslino ponašanje dece. Takođe, stereotipni način mišljenja, sistem vrednosti i mentalitet utiču na razvoj ličnosti svakog od nas, moguće i negativno.

Dete koje je svedok nasilja u školi

U razgovoru sa detetom saznajete da li ovo je visak se u njegovoj školi vrši nasilje. Postoje mnogobrojni svedoci nasilja, ali se niko ne usuđuje da ga prijavi. Važno je da objasnite detetu razliku između tužakanja i prijavljivanja nasilja. Razlika je u krajnjem cilju prijave. Jedan od razloga prijave odraslim licima može biti i strah da onaj koji prijavljuje i sam ne postane žrtva istog nasilnika. U tom slučaju ste vi dužni kao roditelj da sakupite detaljne informacije o aktu nasilja i prijavite ih odeljenjskom starešini ili stručnim saradnicima u školi.

***

Ima još mnogo toga napisanog i rečenog o vršnjačkom nasilju,

a ono što me inbteresuje je da li ste se sreli sa nekim od oblika vršnjačkog nasilja?

Pitanje se odnosi i na vašu i na nepoznatu decu?

Kako ste reagovali?

Da li ste i kako pomogli?

Pomalo razočarana ponašanjem neke dece i njihovih roditelja,

pomalo tužna zbog reakcija dece i okoline,

posle svega što je danas na kraju kulminiralo,

odlučila sam da otvorim ovu temu...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Razlog zašto sam otvorila ovu temu jesu moji dečaci,

sada imaju punih 11 godina i brzo rastu i sazrevaju u mlade ljude :)

Ponosna sam na njih, zaista...

Dobri su drugari, ne prave probleme, prolaze kroz sastavne faze

odrastanja dečaka i sve je to u redu,

dokle god su oni srećni i zadovoljni.

A onda se, vremenom, nađu dečaci odrasli u drugačijem okruženju

i dođu u kontakt sa njima... :huh:

Prvo su trpeli verbalno maltretiranje i vređanje,

bilo je i udaranja u par navrata,

podsmehivanja i etiketiranja ružnim nadimcima...

Na sve to sam savetovala da se ne obračunavaju fizički

i da pokušaju da izignorišu sve te ružne reči

da ne nasedaju na provokacije...

I uspeli smo u nameri... kada su videli da to

ne izaziva reakcije kod njih, odustali su :uredu:

Potom je prošle nedelje krenula iznuda novca

od strane starije dece iz škole,

pa sam tu reagovala :dry:

jer sam bila zgrožena da dve godine stariji dečaci

mogu tako nešto da pomisle, a kamoli da urade...

I to se završilo mirnim putem (bar se nadam)

Juče, moj Biserko dolazi sa pitanjima šta znači fašista

i kako je on to nacista?!?

Sokirana... blaga reč...

Nakon razgovora o svemu, saznala sam da je jedan dečak rekao

tokom odmora da je on sve to, jer nema loptu sa grbom Srbije,

nego Barseloninu loptu i da su ga izostavili iz igre i

tokom utakmice dobacivali mu ove pogrde...

Sinoć, tokom igre ispred kuće,

taj isti dečak je došao da se igra sa njima

i u momentu počeo opet sa uvredama...

Pred spavanje, sin me upita:

-Mama, da li ćeš se ljutiti ako se ja potučem sa A.?

Ne znam šta da radim, on me vređa i ružno mi govori,

posle se izvinjava, ali ja to neću da trpim!

Dugo sam razmišljala šta da kažem i odgovorim

i na kraju sam rekla, slegnuvši ramenima:

-Ako misliš da ne postoji bolji način i ako misliš

da će tako to prestati, potuci se...

Danas, sedim na jednom skupu i stiže mi sms

''Mama, kad ćeš doći kući? Nešto se desilo,

želim da ti ispričam.''

a potom i drugi

''Potukao sam se sa A. Pobedio sam.''

a posle mog pitanja stiže još jedan:

''Dobro smo. Malo me boli prst.

Nisam dobro namestio prst pa sam ga nabio.''

Na kraju zaključih:

ponosna sam na sina,

jer ima meru u svom ponašanju,

jer je (nadam se) rešio problem

jer je iskren i sve priča (još uvek)

jer pravilno rezonuje i sagledava stvari.... :uredu:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Na sve to sam savetovala da se ne obračunavaju fizički

i da pokušaju da izignorišu sve te ružne reči

da ne nasedaju na provokacije...

I uspeli smo u nameri... kada su videli da to

ne izaziva reakcije kod njih, odustali su :uredu:

Mogu u određenoj meri da se identifikujem s njegovim iskustvom i rekao bih da je ovo najbolji savet koji si mu mogla dati. I sam sam bio dečak koji je trpeo različite vrste zadirkivanja, dobacivanja, gurkanja, svega što se nalazi u opsegu posla delinkvenata pripravnika, i uvek su odustajali nakon što bi videli da njihovo ponašanje kod mene ne izaziva nikakvu naročitu reakciju. Ali to su bila neka normalnija vremena, pa je moja strategija imala više šanse za uspeh. S ovim novim divljacima verovatno ni meni ne bi uspelo.

Drago mi je što je skupio snage da uzvrati i znam da je dovoljno dobro odgojen da ga to ne odvede u uzvraćanje pesnicama u svim situacijama kad mu se nešto ne dopada. Zato sam i mogao od srca da se nasmejem na ovo:

''Dobro smo. Malo me boli prst.

Nisam dobro namestio prst pa sam ga nabio.''

:hahaha:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Zato sam i mogao od srca da se nasmejem na ovo

I ja sam se nasmejala kada sam ovo procitala.

Sam mi je posle ispricao da se nada da ce ga prestati

vredjati i gnjaviti ovaj decak jer se inace stalno druze...

Pored toga, ispricali su mi sve, jos uvek imamo takav odnos

pun poverenja i ne zelim to da izgubim :)

Nadam se da je ova epizoda uspesno resena i da ce biti sve u redu...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Iskreno se nadam da te neće zvati njegovi roditelji sa potpuno drugom pričom koju im je ispričalo njihovo "zlato"! :zid:

Nadam se te njegovi roditelji neće pozvati sa pričom "kako njihovo dete ima njihovo puno poverenje, kako oni insistiraju da ti obaviš razgovor sa tvojim sinovi jer su oni ti koji maltretiraju njihov dobrog, mirnog i tolerentnog sina" :ajme::grr::grr::grr:

..i zašto mi je ona tvoja baba-komšinica nešto u pameti??? Nadam se da i ona neće umešati svoj jezik....

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nadam se da me razumeš,

ja zaista nemam ništa protiv dece, druženja

i maksimalno su tolerantni prema svima,

nisam ih učila da se tuku niti to želim,

ovo je jednostavno bio krajnji njegov cilj

kad je video da je sateran u ćošak i da nema izlaz.

Ovu temu sam na kraju otvorila jer verujem da ima još takvih slučajeva

što sa ličnom decom što sa nekim poznatim iz okoline...

Mislim da me je ona iznuda novca od prošlog vikenda totalno pomerila

i da sam odlučila da decu sačuvam ovakve kakvi su sada :uredu:

Ne želim da budu nesrećni, uplašeni i zastrašeni

od malih zlostavljača i budućih nasilnika :jokjok:

Želim da i dalje imaju ovakav pogled na svet i okolinu

i da sačuvaju sreću i zadovoljstvo i mir na licu i u srcu :srce:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

"Bulinga" je bilo i uvek ce biti ali u danasnje vreme ono je sve izrazenije i ucestalije.

Ono sto je mene nerviralo je da onaj koji se brani i bude uhvacen na delu isto je kriv kao i izazivac.

Moje cedo sam ucila da nikad ne napada i ne provocira prvi ali da se brani "kako god" ako ga neko cima.

U Kanadi je fasovao alergiju na hladnocu te je morao nositi sa sobom kremu protiv iste. Jednom prilikom, dok su bili na odmoru (mislim da je bio sedmi razred tada) poceo je da ga provocira i zeza decak iz srednje skole koja se nalazi blizu osnovne skole u koju je on isao. Pokusao je da ga ignorise medjutim to je kod decka izazvalo suprotan efekat. Krenuo je da ga gurka i huska... cak mu je uzeo i kremu. Eeeee onda je kod ceda pokuljala balkanska krv. :lol: Rekao mi je:

"Mama, nemam pojma kako ali sam uspeo da ga oborim na zemlju i izlupam pa i po nosu. Cak mu je i krv krenula."

:jupi::jupi:

Okupila su se tu i deca.. navijala ali se brzinom svetlosti stvorio i dezurni nastavnik koji je brze bolje hteo da posalje cedo kod direktora jer se, boze moj, tukao. Ne pitaju oni puno a bas ih nesto i ne interesuje razlog, bitno je saseci nasilje u korenu. Srecom jedan njegov drugar "graknuo je" i objasnio nastavniku da je decak prvi poceo i da mu je uzeo kremu za alergiju. Bingo! To je spaslo moje cedo da ne bude kaznjen. Ma... krvi bih im se napila da su ga kaznili upravo i da nije krema bila presudan faktor.

I sta da kazem na kraju? Danas, ovde, koliko je bezbedno braniti se diskutabilno je ali isto tako trpeti maltretiranje i ponizavanje nije resenje. Srecom Smuco da imas takvo dete koje ce reci na vreme kada se tako nesto desi pa ako je potrebno i ti kao roditelj mozes da reagujes. Odlicno uspostavljen odnos sto bi vecina roditelja trebalo da izgradi sa svojom decom.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Odlično sam te razumela.

Samo naša profesija je malo specifična i drugi roditelji, koji su mnogo manje to, često nemaju razumevanja za svoju decu nego jedva čekaju da odrastu i da se reše rešavanja njihovih problema i često se mešaju tamo gde ne bi trebalo...zarad "mira u kući". (magareća usluga)

Ne znam da li si sad ti mene razumela? :hhh:

Ma jesi...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Hvala ti Evilka na ovome :kiss:

Znaš, nadam se da će tako i ostati,

rekla sam i njima, ocene su njihove kako uče i koliko

da bi sami dobili zasluženu ocenu, ali ponašanje...

to je odraz porodice, odraz mog uticaja na njih,

vaspitanja, načela koja sam postavila i koja negujem

i zbog toga se nadam da ću uspeti to očuvati... :uredu:

Jedna od činjenica koja je poražavajuća na tom uzrastu jeste

da su dva dečaka iz razreda već zaradila ukor zbog

(ne)vladanja tj zbog međusobnih čarki, svađi i tuče...

već sad, a tek je 15-ti oktobar...

gde je kraj školske godine i u šta sve to još može da preraste... :huh:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Samo zadrži taj odnos....poverenja da ti priča sve.

To što se potukao, posle pokušaja ignorisanja je baš ono što treba.

Nasilnici traže žrtve. Pokazao mu je da ga se ne boji i mislim da će ga sad taj mali ostaviti na miru. A ako treba, neka dobije i ukor i neka izdrži kaznu. "Ugled" u ekipi će mu sigurno porasti. Koliko god zvuči nelogično i "nevaspitno" njihovo mikro okruženje ima neka svoja pravila.

Ono što je najvažnije ti si u toku i moći ćeš kao roditelj da reaguješ kad i ako zatreba.

Moji sinovi su našli sjajan balans i bili su u društvu "dobri" i sa primernom decom, kao i sa onom drugom. Pokazivali su zube koliko je trebalo, kad je trebalo, ali su bili i "svoji" i družili se i sa "nevaljalom" decom do momenta u kome isti nisu počeli da ih ugrožavaju. Bitno je da dečaci znaju kada nastupaju ti momenti i da se "jasno i glasno" povuku...jer TO ne žele da rade.

I pročitaj knjigu Najdžel Lata "Tinejdžeri" (Psihopolis).

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Hvala na ovim rečima :)

Mislim da je upravo taj odnos koji sam izgradila sa njima presudan u svemu

pa i u njihovom ponašanju kako u porodici tako i van nje :uredu:

Većina dece koja prave probleme su uglavnom deca koja nemaju

ostvaren pravilan i otvoren odnos sa svojim roditeljima ili još gore,

roditelji se tu ni ne upliću mnogo... puštaju decu da sama lutaju

kroz društvo i u tom lutanju često sagrade pogrešna gledišta i stavove

i tada nastupi problem...

A onda je potrebno mnogo više vremena da se sve popravi :huh:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Razumem brigu roditelja za svoju decu, smatram sasvim opravdano sto se u gore napisanim postovima oseca zabrinutost i to ne mala kod Smucalice. Iskreno zabrinuo bih se i ja, mozda cak i jesam jar i moja deca zive i skoluju se u NS, a on vise definitivno nije miran grad. Dodao bih da je istina ona narodna "mala deca, mala briga, velika deca velika briga".... Ne uspes ni da se okrenes u zivotu i postanes svestan da se oko tebe nalaze velike brige. I treba da bude tako, da sve ide po redu... ali se ne bih slozio da se sve moze svrstati pod nasilje. U konkretnom slucaju ne mogu da se izjasnim jer ne znam sve detalje, mozda jeste ali od kako je dece uvek je bilo koskanja. Decaci su se uvek rvli, gurali, cuskali pa i potukli da bi izborili sto visi rejting u drustvu, razredu ... skoli. Tako je bilo i tako ce i ostati. Naravno, kao i sve u zivotu, treba se sve drzati pod kontrolom, jer je opasnost u danasnje vreme velika. Postoje grupe koje stvarno prestavljaju problem. Po meni to trebaju da resavaju struce sluzbe, a ne roditelji individualno bez obzira sto svako dete ponasanje nosi iz svoje kuce, od svojih roditelja.

Ja sam i dalje za to da devojcice skupljaju salvete, igraju lastiz...pisu ljubavne pesme, a decaci da se bave sportom, recimo nekim od borilackih sportova. Na taj nacin na vrlo dobar nacin svhvatice da oni sami moraju i umeju prvo da se sami zastite, a tek onda da traze pomoc i podrsku roditelja. Recimo dzudo bi bio pravi sport za decake, karate...aikido, boks:).

Pored svega to bi ih usmerilo i na samokontrolu, a visak agresivnosti mogli bi da ostave na strunjacama, sali za borenje, dzaku za udaranje, makivarama. Sada bi svi hteli da postanu Novak Djokovic (vecina roditelja vise nego sama deca) pa pikaju lopticu preko mreze, a to nekada nije bas najbolje resenje u zivotu...nekada je dobro znati nesto i od drugih sportova. Evo, recimo kao ja :kez:...

P.S.

Sto se tice nasilja ja bih mogao reci da je jedno specijalno nasilje vrseno nadamnom od strane jedne vaspitacice ali necu da sada pisem o tome jer nismo bili vrsnjaci :astasad:

Izmenjeno od strane člana Faramir
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 godinu kasnije...

Citala sam  uvodni  post,i  sva objasnjenja  psihologa.Ali,nesto  me  kopka.Takvih  slucajeva je  bilo   i  u  vreme  kad  sam  ja  isla u  skolu,zasto onda nije bilo  vrsnjackog  nasilja u  ovoj meri?Zasto ova  poplava  vrsnjackog  nasilja?Sta  se  promenilo?Koje  vrednosti  i  merila  su  uzrokovali  promenu  stava i  kod  roditelja   i   kod  dece?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...