Idi na sadržaj

Knjige koje valja pročitati barem jednom u životu


Preporučene poruke

Možda niste pristalica hiperprodukcije popularne literature, možda ne volite kupovinu knjiga po aerodromima i na kioscima, možda čitate samo preporučena štiva, a možda čitate sve što vam padne pod ruku. Kakav god da ste ’čitač’, neka dela ipak zaslužuju svačiju pažnju.

knige-svako-da-cita-glavna.jpg

Ovo je lista takvih vanvremenskih svetskih knjiga koje bi možda trebalo i da čuvate na svojim policama. Naravno, ovo je lista po našem izboru, a u komentarima na ovaj tekst možete nam ukazati da li smo nešto „ispustili“ ili nekoj knjizi dali preveliki značaj.

Kratka istorija bezmalo svačega, Bill Bryson

U jednom od najboljih vodiča u nauci, napisanom tako da može da bude dostupan za javnost, Bryson opisuje sve - od veličine i istorije univerzuma do uspona ljudske vrste u njemu. On priča i o ekscentričnim arheolozima, antropolozima i matematičarima, koji su doprineli najvećim svetskim otkrićima.

Zašto se niste ubili- traženje smisla življenja, Viktor Frankl

U ovoj knjizi, objavljenoj 1946., Viktor Frankl piše o svom iskustvu iz koncentracionog logora Aušvic, tokom Drugog svetskog rata. Pun razumevanja i za psihološka iskustva ljudi sa kojima je bio zatvoren, Frankl priča o smislu života i o tome kako svako društvo ima loša i dobra ljudska bića.

Kosmos, Carl Sagan

Sagan je nekako uspeo da objasni 15 milijardi godina kosmičke istorije, tako što se dotakao i filozofije i religije i društva. Knjiga je napisana tako da je čak mogu razumeti i oni bez naučnih predznanja i uspeva da prenese duboko jedinstvo kosmosa.

Mobi dik,Herman Mellvile

Odgovor na pitanje kuda sve može odvesti beskompromisna želja za osvetom po svaku cenu.

Maus, Art Spiegelman

Dobitnik Pulicerove nagrade za grafički roman, Maus je priča o Jevreju koji je preživeo Holokaust i njegovom sinu karikaturisti, koji pokušava da se pomiri sa pričom svog oca. U ilustraciji romana su mačke i miševi koji predstavljaju naciste i jevrejski narod. Maus je zapravo strašna istina o životu pod Hitlerom, kao i odnos sina i njegovog ostarelog oca.

Za kim zvona zvone, Ernest Hemingway

„Nijedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo kontinenta, deo zemlje. Ako grudvu zemlje odnese more, Evrope je manje, kao da je odnelo neki rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj. Smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvećen čovečanstvom. Stoga, nikad ne pitaj za kim zvona zvone – ona zvone za tobom...“ (Za kim zvona zvone)

Kafka na obali, Haruki Murakami

Murakami će vas ovim romanom navesti da malo napregnete um. On predstavlja zaplet između petnaestogodišnjeg Kafke koji je u potrazi za svojom majkom i sestrom, i starijeg Nakate, čoveka koji je mentalno ometen i koji ima sposobnost da priča sa mačkama. Ova dva lika su u sukobu u ovoj priči koja je u stvari jedno metafizičko putovanje ispunjeno magičnim realizmom.

maliprinc.jpg

Mali princ, Antoine de Saint-Exupery

Prvobitno objavljena na francuskom jeziku, ova novela je priča o pilotu čiji se avion srušio u Sahari i njegovom susretu sa dečakom koji tvrdi da je sa druge planete. Iako je napisana kao priča za decu, ovaj roman je jedan od najdirljivijih u francuskoj književnosti.

Put,Cormac McCarthy

Ovaj roman je zaslužio Pulicerovu nagradu pre šest godina. Smešten u postapokaliptičnu nuklearnu zimu kroz koju lutaju bezimeni čovek i njegov sin, McCarthy u minimalističkom stilu piše o njihovoj borbi za hranu i klanjanju kanibalističkim bandama koje pokoravaju slabije od sebe.

Sto godina samoće, Gabriel Garcia Marquez

Ovo je priča o selu Macondo i njegovim stanovnicima. Počinje sa Jose Arcadio Buendiom, čovekom koji je sagradio selo, suočenog sa senkama građanskog rata i duhom čoveka kojeg je ubio. Roman pokriva 100 godina svake generacije porodice Buendia, čije su greške u prošlosti vodile ka njenom uništenju.

Istočno od raja, John Steinbeck

Dve porodice, Trasks i Hamiltons, žive u Kalifornijskoj dolini Salinas. Roman prati svaku generaciju u borbi sa ispravnim i pogrešnim moralom, kao i probleme uzrokovane rivalstvom. Steinbeck smatra da je ovo njegovo najveće delo i izjavio je da je sve što je napisao pre njega zapravo bila vežba za ovaj roman.

Kako steći prijatelje i uticati na ljude, Dale Carnegie

Ova knjiga je napisana 1930., ali njeni saveti važe i danas. Topla je preporuka kao uputstvo kako uticati na ljude da razmišljaju kao vi, kako da ih promenite, kako da se svidite drugima.

Zločin i kazna, Fjodor Dostojevski

Zločin i kazna je priča o Rodionu Raskoljnikovu, siromašnom i propalom studentu iz Sankt Petersburga, koji je smislio plan da ubije staricu, lihvarku. Tim ubistvom planira da reši finansijske probleme, a i smatra ga etički opravdanim, jer se on, kao pojedinac, nalazi iznad moralnih pravila koja obavezuju ostale ljude. Šta je u životu opravdano, a šta ne?

Braća Karamazovi, Fjodor Dostojevski

Pozadina ove priče koja se dešava u Rusiji 1987. je oceubistvo i porodično rivalstvo. Braća Karamazovi prate živote tri brata i njihovog oca, a ovih 800 i nešto stranica sigurno vredi pročitati. Uostalom, sigrno ste ih već pročitali.

Stranac, Albert Camus

Dobitnik Nobelove nagrade za književnost, Stranac počinje Mersoovim sazmanjem da mu je majka umrla. Nedostatak emocija dovešće do toga da ubije čoveka. Podeljena u dva dela, priča prati život Mersoa pre i posle ubistva i vodi čitaoca kroz suđenja i predstojeće pogubljenje.

Dina, Frank Herbert

Dina je naučna fantastika. Herbert je uspeo da stvori kompletne istorije, politike, religije i ekološke sisteme ovog feudalnog međuzvezdanog društva. Postavljena na pustinjskoj planeti Arrakis, Paul Atreides se transformiše u misterioznog čoveka zvanog Muad’ Dib, kako bi osvetio ubistvo svog oca, i vodi revoluciju koja mu obezbeđuje presto cara.

Eni iz zelenih zabata, L.M. Montgomery

Jedna od Mark Tvenovih omiljenih knjiga je priča o paru sa ostrva Princ Edvard, kojima je poslata jedanaestogodišnja crvenokosa Anne Shirley da im pomogne na farmi. Njena mašta i sklonost ka nevoljama uzrokuje komične avanture, nova prijateljstva i rivalstvo.

Farenhajt 451, Ray Bradbury

Farenhajt 451 je postavljen u budućnost u kojoj je literatura i sva originalna misao na ivici istrebljenja. Guy Montag je vatrogasac, čiji je posao da spali štampane knjige, kao i kuća u kojoj su sakrivene. Ali, kada njegova žena izvršava samoubistvo, i kada mladi komšija, koji ga je upoznao sa čitanjem, nestaje, Guy počinje da gomila knjige u svom domu.

Ubiti pticu rugalicu, Harper Lee

Radnja romana smeštena je u Maycomb, Alabama, i prati život osmogodišnje Scout Finch, suđenje crnca koji je optužen za silovanje belkinje, kao i misteriozni karakter Boo Radleya. Uprkos ozbiljnim temama silovanja, i rasne i rodne nejedanakosti, ova priča je poznata i po svojoj toplini i humoru. Nagrađena je Pulicerom.

Životinjska farma, George Orwell

Alegorija i satira sovjetskog komunizma, Životinjska farma je priča o grupi životinja koje preuzimaju farmu nakon svrgavanja njihovog ljudskog gospodara. I, mada je sve u redu na početku i sve životinje rade zajedno i produktivno, vremenom se njihovo novo društvo ruši, i neke životinje počinju da veruju da možda nisu sve stvorene jednake.

Grof Monte Kristo, Alexandre Dumas

Ispunjena intrigama, ljubavlju, scenama borbe i socijalnom satirom, ovo je jedna od najboljih osvetničkih knjiga ikada napisanih. Priča prati Edmonda Dantesa, mladog moreplovca 19. veka u Francuskoj, koji je lažno optužen da je izdajnik i zbog toga provodi u zatvoru šest godina. Nakon sticanja tajnog bogatstva od kolega zatvorenika, kreće u potragu za starim životom u želji da se osveti.

Autostoperski.jpg

Autostoperski vodič kroz galaksiju, Douglas Adams

U prvoj knjizi iz ove serije, Arthur Dent je upozoren od svog prijatelja Ford Prefecta, tajnog istraživača za međuzvezdana putovanja, da je zemlja trebalo da bude srušena. Par beži sa svemirskog broda, i roman prati njihove bizarne avanture širom svemira, zajedno sa citatima iz Vodiča za autostopere.

Vrli novi svet, Aldous Huxley

Knjiga istražuje teme o psihološkoj manipulaciji, razvoju reproduktivne tehnologije i moći znanja. Opisano je društvo koje funkcioniše po principima masovne proizvodnje. Ljudi se stvaraju u epruvetama i unapred se određuje ko će pripadati kojoj klasi ljudi na osnovu inteligencije.

1984, George Orwell

Četrdeset godina posle Drugog svetskog rata, ono što je ostalo od zemlje podeljeno je na tri supersile - Okeaniju, Evroaziju i Istočnu Aziju. Svi u Okeaniji, uključujući protagonistu Winstona Smitha, pod uskim su nadzorom Vlade. Orwell istražuje pitanja cenzure, propagande i individualizma, kada se Winston bori da izbegne svoje monotono postojanje.

Buglakov.jpg

Majstor i Margarita, Mihail Bulgakov

Jedan od verovatno najvećih romana ikada napisanih koji se može čitati na više načina. Slojevitost je tajna genijalnosti Bulgakova. Verovatno ste čitali, a možda i nekoliko puta.

Poslednje predavanje, Randy Pausch, Jeffrey Zaslow

Američki profesor informatike na Univerzitetu Carnegie Mellon, Randy Pausch, postao je poznat posle optimističnog predavanja pod naslovom: ’Poslednje predavanje: Stvarno postizanje snova iz detinjstva’, nakon saznanja da ima rak pankreasa i da mu je ostalo između tri i šest meseci života. Posle uspeha ovog predavanja, postao je koautor knjige ’Poslednje predavanje’ na istu temu - kako uživati u životu u svakom trenutku.

izvor:CliCk

Šta mislite o sugestiji, predlogu?

Koje ste, od navedenih knjiga pročitali,

ili tačnije, koje niste?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Od 26 nisam pročitala 11 naslova :beyond:

Ne mislim da su baš svi ovi naslovi

nešto što je pod ''moranje'' za pročitati...

Neke sam od njih čitala po preporuci,

a većinu njih zato što volim te pisce :uredu:

Svako od nas bi mogao reći da su neki naslovi

pod ''morati za pročitati''

jer svako od nas ima svoj žanr i svog omiljenog pisca

koji predlaže prijateljima i smatra

da je stvar opšte kulture da se pojedini naslovi

trebaju pročitati :uredu:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nisam veliki citac, nekada sam puno citao, ali po svom izboru, mnogo od klasika nisam citao, kao ni vecinu popularne literature. Pa da krenem redom i da kreiram svoju listu:

Kratka istorija bezmalo svačega, Bill Bryson

Za mene nepoznata, omiljena slicna knjiga je Kulturna istorija fizike, Simonyi Karolj (obljavljen na madjarskom i nemackom, cini mi se da se engleski prevod izradjuje)

Zašto se niste ubili- traženje smisla življenja, Viktor Frankl

Ne poznajem, izabrao bi dnevnik Ane Frank i

Sorstalansag od Imre Kertesz, koji je dobio Nobelovu nagradu za ovu knjigu i zadnji pasus knjige (koji sam usput procitao pre same knjige), pruzio je izuzetni dozivljaj, promenio je u trenu moj pogled na svet.

Kosmos, Carl Sagan

Gledao sam njegovu TV seriju Cosmos kao dete, za mene je tada mnogo znanja nudio, u knjigu sam se kasnije zagledao ali mi je dosadna. Mnogo cenim Sagana i preporucio bi roman Kontakt, koji je izuzetno temeljit i smatram da je njegovo zivotno delo. Preporucujem i film Kontakt, sa Dzodijem Fosterom je takodje izuzetan i ostavlja bez daha, donekle se razlikuje od romana.

Mobi dik,Herman Mellvile

Citao, gledao i film sa Gregorijem Pekom, ipak mi je omiljeniji Zil Vernov Kapetan Nemo.

Maus, Art Spiegelman

Nisam citao, mozda da predlazem Albert Kami: Kuga (?)

Za kim zvona zvone, Ernest Hemingway

Pruza ogromnu zivotnu istinu vanrednih situacija (rata) i neku gerilsku ``romantiku``

Volim i Starac i more

Kafka na obali, Haruki Murakami

nisam citao

Mali princ, Antoine de Saint-Exupery

Svakom detetu treba procitati bar dva puta do svoje 13. godine.

Put,Cormac McCarthy

Nikad cuo. Mozda Per Wahlöö (svedski pisac), retko se citira jer ovi izbori knjiga su ipak izbori zapadne antikomunisticke kulture. Radnja se vrti oko toga da se postanske marke namazu psihomanipulativnim lepkom, koja pomaze stranci da dobije izbore. Od lepka stranka pobedjuje, ali lepak ima nuspojavu da stvara leukemiju i stanovnistvo zemlje bukvalno izumire, osim klase lekara koji se odrzavaju neprestalnom tranfuzijom i zbog toga otimaju jos zive ljude da im uzmu krv.

Sto godina samoće, Gabriel Garcia Marquez

zelim da procitam, zivot je dug, procitat cu

Istočno od raja, John Steinbeck

Nisam citao, ali sam gledao divan film Elie Kazana

Od Steinbeka volim O misevima i ljudima, koji sam gledao i u nekoliko filmskih adaptacija, jednu sa Treat Williamsom u ulozi.

Kako steći prijatelje i uticati na ljude, Dale Carnegie

Nikad cuo. How but Psihologija uspeha, koji je dao nekoliko izuzetnih saveta i otvorio novi svet za mene! (mozda je to ista knjiga :hahaha:)

Zločin i kazna, Fjodor Dostojevski

nameravam procitati, a gledao razne obrade na filmu i predstavi

Mark Tven: Kraljevic i prosjak (?)

Braća Karamazovi, Fjodor Dostojevski

trebalo bi procitati

Stranac, Albert Camus

procitao bi Proces od Kafke

Dina, Frank Herbert

Citao, prva dva toma mi se izuzetno dopadala, ostalo je postalo pomalo dosadno. Film mi se nije dopao. Ako je do filma, izabrao bi Ridikove hronike sa Vin Dieselom.

Eni iz zelenih zabata, L.M. Montgomery

Nikad cuo

ako je do Twena, onda Tom Sajer i Hakleberi Fin, mozda sam ovu drugu knjigu jos vise voleo.

Farenhajt 451, Ray Bradbury

Citao nisam, film je fenomenalan Fransoa Trifo mi je svakako jedan od omiljenih rezisera.

mozda Per Wahlöö, Ubistvo na 31. spratu

Ubiti pticu rugalicu, Harper Lee

Gledao na filmu, citao nisam, citao sam neki advokatski roman, koji se non stop pozivao na ovu knjigu, ali se ne secam ni naslova, ni pisca. Kada ga nadjem, dopisat cu, dobra je knjiga.

Životinjska farma, George Orwell

Gledao samo film, previse mi je morbidna. Predlazem Gospodara muva ili Ostrvo doktora Moroa

Grof Monte Kristo, Alexandre Dumas

Legenda, i na moru i na filmu! ;)

Autostoperski vodič kroz galaksiju, Douglas Adams

Nije mi neka knjiga, a ni film. Previse je jednostavan.

Solaris od Stanislava Lema (od te knjige sam sazreo u odraslog coveka, dve godine ranije od moje generacije) ili neka knjiga o robotima od Asimova (?)

Sastanak sa Ramom od Artura Klarka (?)

Vrli novi svet, Aldous Huxley

Cini mi se da sam citao, ima i dobar britanski film na youtube (Brave New World)

moje omiljeno je Grad i zvezde, Artura Klarka (postoji i obradjena verzija Ka spustanju noci)

1984, George Orwell

Nije losa knjiga, poseduje neku izuzetnu poentu u vezi izdaje

Predlazem film Brazil od Monti Pajtonovaca ili 12 majmuna, takodje od njih.

Majstor i Margarita, Mihail Bulgakov

kada odem u penziju...

Poslednje predavanje, Randy Pausch, Jeffrey Zaslow

nemam pojma koja je knjiga

Ja bi napisao svoju knjigu sa zivotnim savetima za svoju decu, naisao sam na takve knjige, znaju to ljudi napisati i uvek ima neke korisne zivotne mudrosti u njima.

Ne mogu, a da ne upitam, gde su knjige Karla Maya, o poslednjem Mohikancu, Old Shaterhandu, Winetou?

Gde je Robinson Crusoe? I jos mnogi, mnogi...

Dan Šakala Frederikka Forsita, koji sam nedavno citao po cetvrti put?

Eh samo da je vise vremena i novaca za knjige... :)

Izmenjeno od strane člana shumica
lapsus, dodatak
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ja kontam da će vas smoriti, iz razloga što ja preferiram epsku fantastiku i fantastiku :beyond:

1. "Gospodar prstenova" - Dž. R. R. Tolkin

- Svetski klasik, epska fantazija iz pera jednog od najgenijalnih i najmaštovitijih pisaca ikada. Moj predlog je samo ova trilogija, iako trilogiju prati nekoliko delova koji je upotpunjuju i objašnjavaju ono što nije dovoljno razjašnjeno u samoj trilogiji, iako poslednja knjiga sadrži apendikse sa mapom Srednje Zemlje.

2. "Hari Poter" - Džoana K. Rouling

Ko od nas bar jednom nije poželeo da živi u svetu magije? Odavno ne postoji mišljenje da je Hari Poter pisan za decu. Magija, ljubav, čarobna mesta i bića, ove knjige poseduju sve.

3. "Tri musketara" - Aleksandar Dima otac

Po mom skromnom mišljenju, knjiga koju pre treba pročitati nego "Grofa Monte Krista". Zašto. Napetija je, viče prožeta duhom starine sa svim onim osobinama koje su krasile tadašnje vreme, od časti i poštenja pa do intriga i spletki, zajedno sa sasvim očiglednim pokazateljima ko drži vlast iz senke. Iako ova knjiga nije "sama" i ima nastavke, može da deluje kao samostalno delo.

4. "Onda" - Momo Kapor (ili, "Priča o Sanji i Vanji")

Moja prva knjiga iz detinjstva. Mama mi je ju čitala, meni su bile zanimljive slike i tek kad sam malo odrasla shvatila sam priču i dan danas sam pod utiskom kad je se setim. Govori o ljudima koje uzimamo zdravo za gotovo, i ne znamo koliko nam znače sve dok ih ne izgubimo.

Jako mi je žao što više nemam ovu knjigu i jedna od najvećih želja mi je da je ponovo imam.

9669_1.jpg

5. "Prokleta avlija" - Ivo Andrić

Smatram da je za ovo delo trebao dobiti Nobelovu nagradu. Jedno vreme moja omiljena knjiga.

6. "Red magle" - Brendon Sanderson

Mene je teško oduševiti. Zato recenzije knjiga čitam i vrednujem ako vidim da ih je pisao neko relevantan. Nisam se ni ovde prevarila. "Red magle" je trilogija, epska fantastika pisca koji završava Džordanov "Točak vremena", pošto je Džordan umro ne stigavši da ga završi sam. Elem, "Red magle". Sama priča je slična svim pričama epske fantastike, ali sami elementi magije nisu. Nema vilovnjaka i patuljaka, potpuno nova bića su uvedena na scenu, sa potpuno novim načinima magijskog delovanja i borbe. Nova perspektiva u ovom žanru.

Ako i kad se setim, dopisaću još, mada je ovo zaista ono što je pod must read.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...