Idi na sadržaj

Eksperiment koji je izazvao pažnju


Preporučene poruke

Nekoliko djevojcica iz 9. razreda jedne skole u Danskoj izvele su eksperiment koji je izazvao veliku paznju u Danskoj,

ali i sire

i iako se tvrdi da je slican eksperiment vec radjen u Kanadi,

ove slike su izazvale reakciju mnogih istrazivaca.

Eksperiment se sastojao u tome da su posmatrale

kako se razvijaju iste biljke u dvije prostorije sa istim polozajem prema suncu,

jednakom kolicinom vode kojom su zalijevane i istom temperaturom.

U jednu prostoriju stavljen je ruter za bezicni internet.

Ocito je na koju biljku je djelovalo zracenje.

Ove mlade istrazivacice su zapravo htjele pisati o tome

kako mobilni telefon koji vecina nas drzi pored kreveta nocu utice na san

i inace na koncentraciju, ali je tako nesto bilo nemoguce izmjeriti u skoli,

pa su se odlucile da to pokazu na biljkama.

Ni jedna od njih ne spava vise sa telefonom pored kreveta.

PicMonkey-Collage.jpg

Drzite li vi mobilni telefon pokraj glave?

izvor: kuhinjske priče

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nikad baš pored glave, ali jesam držao telefon dovoljno blizu da ga dohvatim iz kreveta kad me probudi. Ali batalio sam tu praksu otkako sam pre jedno dve-tri godine par puta "još samo malo dospavao" po dva sata. :lol: Od tad ga noću držim na suprotnom kraju prostorije, da bih ujutro morao da ustanem i pređem put da bih isključio alarm.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

ove slike su izazvale reakciju mnogih istrazivaca.

Ocito je na koju biljku je djelovalo zracenje.

Evo, kao amaterski istrazivac i borac protiv svake vrste manipulacije, moram da reagujem.

1. Jer, mene kao skeptika clanak tera da sam interpretiram, rezultate i da zakljucim na koje je bilje delovao zracenje. Na sliku levo? (ovakvo rasipanje u rezultatima se dobije na uticaj radioaktivnog zracenja, a mi sada pricamo o elektromagnetnom zracenju, odredjene frekvencije)

2. Postoje istrazivanja, gde tvrde da muzika pospesuje rast biljaka. Zracenje od audio uredjaja ne zmanjuje rast povecan muzikom? Da pustamo muziku sa servera, pored mrezne opreme, biljke bi pogodnije reagovali?

3. zracenje pada sa kvadratom rastojanja, znaci treba postaviti saksiju tik uz server, pa na pola metara udaljenosti sledecu saksiju, pa onda opet na pola metara sledecu, pa tako da poredjamo saksije sve do susedne prostorije sa onom nasom saksijom sa slike. Po logici moraju se pojaviti saksije sa medjustanjima, zar ne? Elem zatvorena vrata uticu na rezultat eksperimenta? o.O

Ako vam za nesto kazu da je crno ili belo, ne verujte im! Ako zelite u zivotu stvoriti nesto originalno, ne sledite trendove. Ljudski mozak stedi na mislima, a masa je sklona da donosi ad acta pretpostavke i da brzo poveruje tudjim tvrdnjama koje su slicne njegovim pretpostavkama. To je odlicno tlo za malipulacije.

Elektromagnetno zracenje se inace meri i postoje propisi koje uredjaji moraju zadovoljiti. Ukoliko to nije moguce postici, uredjaji se smestaju u metalne ormane. Mobilna oprema radi na mnogo vecim frekvencijama ali i manjim snagama, te se ti talasi i drugacije ponasaju. Propisi su isti i na njih.

U mojoj kancelariji inace filodendton se upleo u kablove i mirno raste i guta fenol koji isparava iz kancelarisjkog namestaja.

Izmenjeno od strane člana shumica
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Da decu skrecu prema nauci je pozitivna stvar. Medjutim rezultati moraju biti uvek ponovljivi i mnogo puta provereni, moraju da se istraze i eventualne smetnje u eksperimentu i brojke moraju da postoje.

Mobilni zraci na vecim frekvencijama i za sada su Finci (cini mi se) uspeli da dokazu mogucnost stvaranja tumora na mozgu od zracenja.

Prvo su analizirali rasprostiranje tumora mozga po teritoriji i ucinilo im se cudnim pojava da procentualno ruralno stanovnistvo dobija cesce tumor od urbanog stanovnistva. Onda su analizirali zivot obolelih tumorom i isticalo se da neki od tih obolelih svakodnevno koriste telefon vise sati, jer imaju takav profil rada da non stop vise na mobilnom. Mora se znati da zbog redjeg razmestaja mobilnih tornjeva van gradova, mobilni telefoni moraju raditi vecom snagom, sto znaci da zrace jace.

Kada se ne vrsi razgovor, mobilni telefoni zrace mnogo redje i manje, te da li vam je pri glavi dok spavate, u principu nije bitno. Preporucujem razdaljinu od najmanje 10 santimetara.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

I ja sam veliki skeptik,

po principu, boj se ovna, boj se govna...

Članak mi je zapao za okce, jer sam kroz razgovore sa infirmatičarima,

dobijala slične informacije, kada je ruter u pitanju.

A mob mi je na stočiću pored kreveta.

Blizu glave :)

No, to je moj izbor, hoću li sebi oduzeti nekoliko minuta pred san pišući,

ili ne.

BaT, ja kad krenem, ne znam da stanem :lol:

Rezult - mirna duša, ali mnogo manje spavanja.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...