Idi na sadržaj

Preporučene poruke

Zašto ljudi menjaju svoje telo?

Uvećanje usana, silikonske grudi, liposukcija, tržište plastične hirurgije cveta. Veliki broj žena i muškaraca smatra da im estetska hirurgija poboljšava kvalitet života.

Izvor: DeutscheWelle

Foto: Ambro / FreeDigitalPhotos.net

Psiholog Ada Borkenhagen objašnjava odakle dolazi moda promene vlastitog tela uz pomoć skalpela: „Ljudi često kažu: moram nešto da uradim kako bih sprečila starenje. Moram energično da naredim starenju da me ostavi na miru i vrati se za desetak godina. Htela bih da se častim novom glavom. Spoznala sam da sam sama sebi najdragocenije dobro i da sam zaslužila taj nepristojno skup poklon: zatezanje. Tom prilikom ću korigovati i nos.“

Francuska spisateljica i feministkinja Benoat Gru piše otvoreno o svojoj odluci da se podvrgne estetskom zahvatu. Veliki broj ljudi, poput nje, žele da uz pomoć estetske hirurgije nadmudre proces starenja. Očuvanje sopstvenog izgleda postalo je statusni simbol. Da ovakvi zahvati nisu popularni samo u svetu poznatih, pokazuje i uspeh onlajn igrice „Mis Bimbo“. Francuski proizvođač je 2008. godine na tržište izbacio najpre francusku, a uskoro i englesku verziju.

U međuvremenu se na Internetu registrovalo milion devojčica, mnoge od njih iz Nemačke, kako bi negovale i održavale svoju “Mis Bimbo”. Bitno je dobro uložiti početni kapital od 1000 dolara, kako bi virtuelni “alter-ego” prikupio dovoljan broj poena za prelazak na sledeći nivo. Svojoj komjuterskoj lutkici sa početnim koeficijentom inteligencije 70 možete da kupite i razne vrste obuke, međutim, mnogo brže napreduje ona, koja kupuje lepu odeću, frizure, silikonske implantate. Kada se potroši sav budžet, nalog se puni pravim evrima putem telefonskih poruka.

Fatalni ideal lepote

Roditelji i pedagozi kritikuju igricu i smatraju da devojčicama pruža fatalan ideal lepote. Tvorac video igrice “Mis Bimbo”, koji ima 23 godine, smatra da je igrica zabava bez ikakve opasnosti. Ipak, brojke potvrđuju da je sve veći broj mladih žena koje svoju želju za plastičnom hirurgijom pretvaraju u delo. Nemačka kompanija za estetsku hirurgiju objavila je godišnji izveštaj za 2010. godinu, koji jasno pokazuje da broj pacijenata raste. Trećina ženskih pacijenata stara je od 18 do 30 godina. Najomiljeniji hirurški zahvat je povećanje grudi. Međutim, raste i broj muškaraca koji svoju spoljašnost “češljaju” pomoću skalpela. Muškarci se najčešće odlučuju za zatezanje očnih kapaka.

U SAD estetska hirurgija već predstavlja medicinsku disciplinu sa najbržim rastom. Američko društvo plastičnih hirurga izveštava da su Amerikanci u 2009. godini, uprkos ekonomskoj krizi za više od 12 miliona kozmetičkih intervencija potrošili oko 10 milijardi dolara. Pri tom, neki od pacijenata nisu bili stariji od 13 godina. Iako ozbiljni hirurzi operišu samo punoletne pacijente, takvi poduhvati nisu zabranjeni na maloletnim osobama ni u SAD, ni u Nemačkoj, pod uslovom da roditelji daju svoju saglasnost.

U Nemačkoj ne postoji tačna statistika o broju estetskih hirurških zahvata. Prema procenama „Stiftung Warentest“, 2008. godine izvršeno je oko 500.000 estetskih operacija. Uz to treba navesti i manje, takozvane„lunchtime“- poduhvate, npr. pumpanje usana, ili glačanje bora. U Berlinu ili Hamburgu za 600 evra možete dobiti „botoksflatrate“, sa godinu dana garancije.

Istraživanja pokazuju da trećina od 1000 ispitanih građana smatra da svako ima pravo da operativnim putem menja svoje telo. Polovina ispitanika smatra estetsku hirurgiju prikladnom samo u slučaju bolesti. Za svakog četvrtog ispitanika takva mera ne dolazi u obzir samo iz finansijskih razloga. Deset odsto učesnika ankete su se već podvrgavali estetskim zahvatima, ili imaju nameru da to u skoroj budućnosti urade.

Majci prirodi treba pomoći

Zašto je navodno savršen izgled mnogima sve bitniji? Sociolozi smatraju da je ova moda posledica individualizacije. U zapadnim zemljama gubi se tradicionalno vezivanje među ljudima, zbog čega raste odgovornost za individualnu biografiju. Identitet se sve manje definiše kroz porodicu, mesto stanovanja ili pripadnošću nekoj posebnoj profesionalnoj grupi. Posledica toga jeste činjenica da naš izgled signalizira ko smo.

Zbog činjenice da socijalni odnosi danas, samo u retkim slučajevima, traju celog života, traganje za partnerom i u kasnijim godinama ostaje relevantna tema. Žene i muškarci smatraju da će povećati svoje šanse na „tržištu venčanja“ samo ako pomognu majci prirodi. Nekoliko istraživanja u SAD pokazalo je da potraga za partnerom doprinosi odluci za estetsku operaciju.

Moda takođe igra veliku ulogu. Odeća koju nosimo postala je prozirna, naše obline nemilosrdno stavlja u prvi plan. Estetska hirurgija je, zahvaljujući medicinskom napretku postala sigurnija i jeftinija. Dakle, ne morate biti bogati, kako bi sebi priuštili esteski hirurški zahvat.

Ipak, najbitniji faktor su mediji u kojima gledamo idealna tela češće nego realne ljude. Lepi ljudi smeškaju nam se sa svakog stuba, naslovne strane. Reklame su doprinele da savršeno izvajana tela privlače veliku pažnju. Mladalački, atraktivni izgled postao je simbol za socijalni uspeh.

------------

Ja nemam problem s tim što se neko odlučuje za određene zahvate da bi ulepšao svoje telo, ako ima dovoljno novca i oseća potrebu da tako nešto uradi. Podvrgavanje estetskim zahvatima naročito razumem ako postoji i medicinsko opravdanje. Ukoliko je to samo hir osobe koja ne zna kako pametnije da potroši svoj novac, to smatram glupošću, ali hej... svako ima pravo na izbor kada je u pitanju njegovo telo. Lično se ne bih nikad odlučio za estetsku hirurgiju.

Kakva je vaš stav po pitanju estetske hirurgije? Jeste li se, možda, podvrgli nekom zahvatu? Kakva su iskustva?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Moja prijateljica je uradila estestko povećanje grudi. Možda je bitno reći da je imala jako male grudi i da je to uvećanje, urađeno sa normalnom i razumnom merom. Sada su joj grudi-lepa trojka. Hiruški zahvat je uradila nakon rađenja dvoje dece, tako da deca nisu bila uskraćenja za majčinim mlekom. ( po meni isto bitna stavka)

Ne znaš ko je srećniji. Ona ili suprug. Odluka i ideja su bila njene ( ovo je jako bitno reći).

Kada bih imala koji dinar viška, našlo bi se i kod mene nešto "za popravku", samo mi žao da trošim novce, jer je "sat stigao do pola"... hhhk.gif

Hajde da se vratim na temu...Lično nemam ništa protiv estetske hirurgije, kad je to urađeno lepo, u nekoj pristojnoj meri, kad nije jako uočljivo, i kad ljude učini srećnim. Ne smemo zaboraviti da su mnogi ljudi razočarani pojednim delovima svoga tela, i da im samo jedna mala korekcija učini život lepim. Zašto to ona ne uraditi, kad je život samo jedan, a sat kuca li kuca...

Protivnik sam onih nakaradnih intervancija, jako oučljivih koje te čak pretvore u ružno biće. Umerenost je u svemu lepa.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Licno ne bih pod noz.

Ne zato sto sam vanserijska lepotica sa idealnim merama, vec zato sto je to ambalaza.

To je za mene lepo upakovana cokolada a unutra...ko zna sta.

Radim na sebi i hiruske zahvate *iznutra*.

Trudim se da poboljsam sebe.

A fizicki izgled? ja sam zadovoljna a to mi je najvaznije.

Ne osudjujem one koji zele lepo da izgledaju,a ko sam ja da osudjujem?

Mozda se osecaju bolje,pozeljnije,da budu primeceni,da vole svoje telo...

Mnogo razloga.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Kada bi se ja pitao, ni jedna osoba koju poznam ne bi smela da ide pod nož zarad estetike. Druga stvar je funkcionalnost, to bi terao da se operiše. Toliko za početak.

No, uprkos mom stavu, nisam taj koji može nekome nešto da zabrani. I mogu da razumem da to nekome treba. E pa, ako je to toj osobi lepo, lepo je i meni. A ako mi ipak ne bude lepo, pa neću ni ja biti blizu te osobe toliko često koliko sam bio do tada. To da mi ta nova estetika ne bi smetala.

OndaK ću potražiti nešto prirodnije. :kez:

Kada neko ima klempave usi, orlovski nos ili neki slican nedostatak, ok..to razumem..ali kada neko ima male sise i zbog toga navodno nema samopouzdanja, pa mora da ih poveca..e to ne razumem..

I bas bih volela da mi neko objasni kakve veze imaju sise i samopouzdanje..

Evo ja ću da ti objasnim. Ali samo kada ti meni objasniš kako klempave uši ili orlovski nos utiču na nečije samopouzdanje. ;)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Meni je lepo u sopstvenoj koži a i šire, mislim na telo.

Ne smeta mi kada neko uradi hirurški zahvat, ukoliko će se posle toga osećati bolje.

Samo umereno, moliću.

Ne volim totalnu anesteziju, ne volim noževe, skalpele i sl...

Uvek sam za ono, što nam je podarila majka priroda.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Evo ja ću da ti objasnim. Ali samo kada ti meni objasniš kako klempave uši ili orlovski nos utiču na nečije samopouzdanje. ;)

Izrazito klempave usi i jako veliki orlovski nos itekako mogu da uticu na samopouzdanje jer je to jako upecatljivo, tj prvo upada u oci..i sam sigurno znas kako su deca surova i kako znaju da se rugaju nekome ko ima takav nedostatak..i kad to ruganje krene od najranijeg detinjstva, naravno da nema ni s od samopouzdanja..a sto se tice nosa, tu najcesce sem ruznog oblika, postoje i devijacije koje itekako znaju da naruse funkcionisanje i zdravlje, te se operacije i vrse iz tih razloga..

Inace, ja imam male grudi, ali mi je samopouzdanje ogromno..mogu i sliku da prilozim..:kez:

E sad da cujem kako male sise uticu na samopouzdanje..:)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Uh znam. Znam da takav nedostatak ili višak može da bude povod za užasno ophođenje. Upravo surovost, kako si rekla. Tu se potpuno slažem sa tobom.

Samo, nije mi jasno da ne možeš da na isti način sagledaš i nedostatak grudi. Posebno u današnje vreme kada smo pretrpani fotkama i snimcima devojaka sa savršenim sisama. I ne samo sisama. Kako da se oseća tinejdžerka kad je, na ovaj ili onaj način, ponizuju da je daščara?! Kad vidi šta sve "savršene" dobiju zahvaljujući dobroj popunjenosti na određenim mestima, a ona to nema, kako da se oseća?

Po meni je normalno da i ona poželi da koriguje svoj problem. Isto kao i neki nosonja ili klempa.

Kao što sam u prvom postu rekao, ja to ne bi dozvolio, ukoliko bi imao toliko uticaja na onu što planira da naduva gornji trap. Ali mogu da razumem želju i potrebu.

E sad, kako to da ti, uprkos svom "nedostatku", nisi ostala bez samopouzdanja?

Pa nemoj sve ocenjivati samo po sebi. Nisu svi te sreće da imaju takav intelekt, takvo vaspitanje, takvo okruženje i šta li je sve već uticalo na na to da ostaneš samosvesna i ne narušenog samopouzdanja, uprkos tome što si, prema važećim standardima, ostala uskraćena za dva ženska atributa.

Pa koliko ima nosonja i klempa koji isto kao i ti imaju veliko samopouzdanje. Evo, prvo na pamet mi pade jedan izuzetno šarmantni glumac, koji je imao dovoljno samopouzdanja da bude to što jeste, uprkos njonji koju s ponosom nosi.

djuricko.jpg

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Taj šarmantni sa njonjom je muškarac..ne verujem da bi bio toliko šarmantan da je žena..na muškarcima su takvi nazovi nedostaci, jako simpatični..čak i poželjni..:roll:.

Daleko od toga da sam protiv da žene povećavaju grudi, svako odlučuje o svom telu kako hoće..ali nisam uspela baš da shvatim vezu između samopouzdanja i sisa..po meni samopouzdanje dolazi iz glave i intelekta..ne verujem da žene koje povećaju sise postaju samim tim inteligentnije, šarmantnije, harizmatičnije..samo postaju zgodniji seksualni objekat..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Hajde da probam da uprostim, pojednostavim.

Kako to da klempave uši i velika njonja utiču na samopouzdanje, a male sise ne?!

E, razliku mi objasi, kad ja već ne mogu tebi da je to "isto".

P.S.

...ne verujem da žene koje povećaju sise postaju samim tim inteligentnije, šarmantnije, harizmatičnije..

To ja nisam rekao.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Protiv sam estetskih operacija u potpunosti... onda kada to neko radi da bi sebi podigao samopouzdanje, da bi ispunio neka merila koje on smatra da treba da ima ( tipa povećanja grudi, zatezanje bora na licu i sl.).

Međutim, kada se radi o estetskim operacijama smanjenja nosa ili sređivanje klempavih ušiju... tu sam za :uredu:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Mislim da veliki talenti kao što su gore pomenuti Nikola Đuričko (valjda se tako zove) i Barbara Stejsend nisu baš merodavni po pitanju estetske hirurgije..baš zbog svojih vanserijskih talenata..to su ljudi sa posebnom harizmom koju baš ne može svako da ima..

Ali svako može da poradi na svom intelektu, obrazovanju, da se ostvari kao čovek i samim tim stekne ili ojača samopouzdanje..

Povećanje grudi ne odobravam iz prostog razloga što 99,99999% žena to radi isključivo radi muškaraca, a to mi je jadno..ako su sise to čime ću osvojiti i zadržati muškarca, onda to mnogo govori i o njemu i o meni..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Sta ja znam,ako ne znas da se nosish sa onim shto imash,onda probaj da stvorish neshto novo da bi ti odvuklo paznju od onog sto nemas. Svako bi da ima ono sto nema. Glupo mi je samo da bi neko zbog praznih idola sebe izmenuo,ne znajuci da se sa sobom nosi. Ako ima bas neki nedostatak,pritom sebi auto-sugestirao:"ako porpavim svoj nedostatak bicu lepis" odmah se javlja zelja i potreba ,a nakon nekog zahvata,eto i samopouzdanja. Lepota je sklad,mera i srazmera...ako je nos veci jbg onda (debelo laze) ili prihvati ili nemoj meni kukati,pa se seckaj.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Mislim da veliki talenti kao što su gore pomenuti Nikola Đuričko (valjda se tako zove) i Barbara Stejsend nisu baš merodavni po pitanju estetske hirurgije..baš zbog svojih vanserijskih talenata..to su ljudi sa posebnom harizmom koju baš ne može svako da ima..

Ali svako može da poradi na svom intelektu, obrazovanju, da se ostvari kao čovek i samim tim stekne ili ojača samopouzdanje..

Povećanje grudi ne odobravam iz prostog razloga što 99,99999% žena to radi isključivo radi muškaraca, a to mi je jadno..ako su sise to čime ću osvojiti i zadržati muškarca, onda to mnogo govori i o njemu i o meni..

Ja upravo o tome i pricam:kez:

Svaka od nas zena je lepa na svoj nacin.

Neka duhovita,neka je otvorena,pricljiva,neka hrabra,odvazna....da ne nabrajam dalje.

Zaista Barbara zraci ali svaka zena puna samopouzdanja zraci.

To nema veze sa sisama.

I jos plasticnim.:kez:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 3 godina kasnije...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...