Idi na sadržaj

Preporučene poruke

Beograd -- Čokoladu od 100 grama, litar jogurta, pavlaku od 200 mililitara, špagete od 500 grama preko noći su zamenili 20 grama lakša čokolada i pavlaka, piše Blic

Manje krekera u pakovanju, izdignutije dno tegle da u nju stane manje sadržaja, uže kutije muslija koji isto izgledaju na rafovima, manje listića u rolnama toalet papira, više vazduha u kesicama sa grickalicama, sve manja pakovanja deterdženta koji može da opere istu količinu veša, samo su neki od primera kojima proizvođači pribegavaju u kriznim vremenima.

Kompanije su očito krenule od pretpostavke da potrošači burnije reaguju na poskupljenje nego na, ne toliko vidljivu promenu gramaže. Pored toga, navodno su istraživanja pokazala da su nam sve malobrojnije porodice i da je sve veći broj jednočlanih domaćinstava, pa se stvorila potreba za manjim pakovanjima koja se ne uklapaju u tradicionalne kategorije. Ipak, u najvećem broju slučajeva, smanjenje gramaže se dogodilo bez prethodnih obaveštenja ili promene prepoznatljive ambalaže.

"Do pre nekoliko godina bilo je lako uporediti cene različitih proizvođača. Danas je to nemoguće. Ipak, da bi zaštitio potrošače, zakonodavac je obavezao proizvođače da na svakom proizvodu jasno istaknu deklaraciju, pa savetujemo građanima da čitanju deklaracije kako bi znali šta kupuju, pogotovo zato što i dalje ima pozitivnih primera proizvođača koji nisu smanjili težinu proizvoda", kaže za “Blic” Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta potrošača.

EU je 2009. godine ukinula regulativu o standardnoj veličini pakovanja određenih namirnica. Ali, i obavezala prodavce da istaknu cenu po jedinici mere. Nešto slično postoji i kod nas, ali ne postoji akt koji propisuje obaveznu veličinu slova.

Važno je da cena bude vidljiva, ali ne i gramaža. Tako, inspektori mogu da kazne trgovce, ako ne istaknu cenu, ali ne i ako je ona nečitko napisana.

U Centru za zaštitu potrošača kažu da, iako nema prekršaja, marketinški trikovi mogu da se protumače kao obmana kupaca.

Čokolada 100gr/ 85 din. 80gr/ 90 din.

Jorurt 200ml/ 20 din. 180ml/ 25 din.

Mleko 1 lit./ 65 din. 750ml/ 83 din.

Supa za 4 osobe/ 30 din. 3 osobe/ 45 din.

Špagete 500gr/ 80 din. 400gr/ 100 din.

Čips 60gr/ 40 din. 54gr/ 50 din.

Keks 300gr/ 80 din. 240gr/ 100 din.

Hleb 1 kg/ 44 din 600gr/ 48 din.

Primetili? Smatrate li ovo obmmanom ili dozvoljenim ponašanjem u uslovima "ekonomske krize"? Jeste li primetili ovakvu situaciju kod još nekih proizvoda?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Primetila, danas :uredu:

Videla sam novo pakovanje čokolade

i uzela da stavim u korpu i primetim da je lakše

i tanje pakovanje nego pre

i tek tada okrenem i vidim da piše da ima 80gr.

Novo pakovanje čokolade, najlepše želje

od 80gr :dry:

Mislim... to mi nije dovoljno, kad zasučem rukave...

tako da sam odustala, iz protesta :lol:

Šalu na stranu, bezobrazluk, čist bezobrazluk

šta im sad to znači?

I kako se to sme dozvoliti?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ja se sećam da je bilo i 90g pakovanja nekih čokolada a sada i 80g ona tabla smešno tanko izgleda :lol: Da li je dozvoljeno? Očigledno da jeste. Ono ne smanjim cenu ali ti prodam manje ne uopšte nije poskupela roba :lol: Neko se bunio? Nije? Pa šta onda. Kada smo već kod gramaže i obmane, koliko smrznutih namirnica prodaju gde je doooobar sadržaj pakovanja voda? Razmišljali nekada o tome možda? Kupiš kilo nečega pa kada se otkravi ono međutim. Ja sam recimo čuo priču da proizvođač (neki tamo jel da) pre zamrzavanja ubrizgava u meso određenu količinu vode, pa kada se zamrzne ispadne jedno 10tak ili 20tak grama magle tj vode ti prodaju a ti si platio meso. Pa to na količinu koju oni proizvedu i prodaju ohoooo eto profit na čist zajeb kupca. Neko se bunio? Nije? pa šta onda koji k :kez: Neće sigurno centar za zaštitu potrošača da se grbavi zbog nas.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 4 sedmica kasnije...

Tek nedavno primetih da je cokolada od 100g umanjena na 80g. Bas jadno izgleda. Bolje da je prave kao oni cokoladni barovi (Snickers..). Za cene ne znam ali ako su smanjili gramazu a ostavili iste cene onda je to, da se ne lazemo, cista kradja. :kez:

Mada ne znam ni zasto bi smo trebali da se iznenadimo takvim potezom.. pa Srbija je ovo... na zalost.

Izmenjeno od strane člana Evilka
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Primetila sam jesenas.

Kroz kalkulacije i šifrarnike :dry:

I da..

Slučajno smo micek i ja,

kupujući grickalice za njegov rođendan,

otišli u prodavnicu zdrave hrane.

Đavolak mu nije dao mira

pa je stavio kesu sa Mixom nekih džidža bidža

na vagu.

Pokazala je 490 gr,

a na pakovanju je pisalo 500 gr.

:hmm:

I tako, sve kod nas prolazi,

a mi ćutimo.

Tako nam i treba.

@ebačina u mozak.

Nemamo 'leba da jedemo,

ješćemo kolača. :roll:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

..postoje milke od 100 i od 80, pa kupis koju hoces....

to je dobro doslo malim trgovinama koje se snabdevaju robom u velikim marketima tipa Metro, Roda i tome slicni...pa u svojim prodavnicama valjaju laksu milku po ceni teze....

pre par godina je bilo po novinama rec o jogurtu, kako su bez najave tj bez uocljivog natpisa kolicine, smanjili zapreminu same case i kolicine jogurta u njoj.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

ni radost više nema pravu težinu.

Tako su i moji dečaci dobili slatke paketiće od moje mame u nedelju.

Sinoć se pakuju pred polazak,biraju šta da ponesu da se slade,

vade čokoladu sve srećni, kad Stefan kaže:

-Mama, vidi ovo! Baka je pojela deo čokolade! Vidi kako je mala :hmm:

:hahaha:

Upravo tako, kako kažeš Veco, njegova radost izgubila na težini :dry:

p.s. u pitanju su Swisslion, naše čokolade :dry:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...