Idi na sadržaj

Saobraćajne nedoumice


Preporučene poruke

Ja dajem migavac kada skrećem, lepo dam do znanja okolini kuda idem. :)

ZOOBS:

2. Radnje vozilom u saobraćaju

Član 38

Vozač koji namerava da na putu izvrši neku radnju vozilom (pomeranje vozila udesno ili

ulevo, menjanje saobraćajne trake, preticanje, obilaženje, zaustavljanje, skretanje udesno ili

ulevo, polukružno okretanje, vožnja unazad i sl.) sme da otpočne takvu radnju samo ako se

prethodno uverio da to može da učini bez opasnosti za druge učesnike u saobraćaju ili

imovinu, vodeći pri tom računa o položaju vozila i o pravcu i brzini kretanja.

Vozač je dužan da postupi po odredbi stava 1 ovog člana i kad se uključuje u saobraćaj

(izlazak vozila iz garaže ili dvorišta ili sa drugih sličnih površina).

Član 39

Pre vršenja radnji vozilom iz člana 38 ovog zakona, vozač je dužan da druge učesnike u

saobraćaju jasno i blagovremeno obavesti o svojoj nameri, dajući im znak pomoću pokazivača

pravca ili - ako oni ne postoje - odgovarajući znak rukom.

Ako znak iz stava 1 ovog člana vozač daje pomoću pokazivača pravca, on mora da ga daje za

sve vreme vršenja radnje vozilom, a po izvršenoj radnji - mora prestati da ga daje.

Izuzetno od odredaba st. 1 i 2 ovog člana, vozač nije dužan da po izvršenom preticanju

drugog vozila da znak da namerava da se vrati na saobraćajnu traku kojom se kretao pre

preticanja.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Pa valjda sam ja na neki način relevantan :lol: piše ti gore, Zakon o osnovama bezbednosti saobraćaja. Evo još jedan iz moje branše se slaže sa mnom - http://www.autoskolaonline.com/blog/pitanja-posetilaca-pruzanje-puta-sa-prvenstvom-prolaza-i-pokazivac-pravca.html

Znak I-I je znak za krivinu na levo nemaš raskrsnicu, međutim znak III-5 će ti biti postavljen na ulasku u raskrsnicu. Kod drugog znaka dabome da ne daješ migavac, kod prvog skrećeš u raskrsnici - daješ pokazivač pravca.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Izvini što sam i za momenat posumnjao u tvoju kvalifikovanost. ;)

I moje mišljenje je takvo, ali se ovde u Somboru vodi polemika, med ljudima, na žalost ne tamo gde bi trebalo, povodom jedne raskrsnice. Sporedni put (ulica) na toj raskrsnici je veoma prometna i kada se sa nje uključuje na glavni put, stvaraju se kolone i čekaju se automobili koji idu iz smera za koji sam pitao. Pa kad oni ne daju žmigavac, a produže ravno često se sa usana čitaju razne sočne poruke. Čak je u Somborskim novinama objavljeno i pismo čitaoca koji je zahtevao da milicija kažnjava one koji produže ravno bez žmigavca!?!

A svih tih problema ne bi bilo da kreteni ovdašnji nadležni tu naprave mali kružni tok. Idioti.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 godinu kasnije...

pozdrav ljudi.. :) jedno pitanje za Vas pa ako neko mozda zna..

Zanima me da li je nekako moguce voziti sluzbeni auto registrovan na firmu sa ovom novom vozackom sto je izdaju (vodi se kao probna i traje valjda godinu dana).. unapred hvala :)

Pa vidi, sve što važi za probnu vozačku - važi bez obzira na to koji auto voziš. Znači onako kako piše u zakonu OSIM ako ne postoji neki interni akt u firmi kojim je to uređeno. Npr kod mene u kompaniji ako nemaš godinu dana vozačku, ne možeš da voziš službeni automobil (interni kompanijski pravilnik)što je verujem u većini slučaj.

Izmenjeno od strane člana Turkmenbashi
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 10 meseci kasnije...

Razdelna linija može biti:

 

neisprekidana - ne sme se gaziti. Može biti:
obična - razdvaja kolovozne trake(dva suprotna smera kretanja vozila),
udvojena - razdvaja kolovozne trake kad ima više saobraćajnih traka u jednom smeru(po jednoj kolovoznoj traci), i u tunelima, na mostovima

 

isprekidana - sme se gaziti. Može biti:

obična - razdvaja kolovozne trake(dva suprotna smera kretanja) ili saobraćajne trake u istoj kolovoznoj traci (istom smeru kretanja),
kratka - linija vodilja na raskrsnicama. Usmerava vozila pri promeni pravca kretanja (skretanje levo ili desno),
udvojena - traka sa promenljivim smerom kretanja vozila, koje je regulisano semaforom (vidi: semafor koji reguliše kretanje u ovoj saobraćajnoj traci).

 

kombinovana – (isprekidana i neisprekidana linija, jedna do druge) - samo sa jedne strane kombinovane linije je dozvoljeno preticanje (sa one gde je isprekidana linija).

 

Izvor: itablice

 

  :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Fala. Pretpostavih da je takvo što, mada sam poprilično siguran da sam i na još nekim mestima gde nema više kolovoznih traka, a nije ni tunel ili most, video duplu punu liniju. No, voleo bih da mi neko proba objasniti svrhu duple linije, ako ni jednostruka (obična) ne sme da se očepi!?! Postoji li razlika u kaznama za čepljenje jedne ili druge?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...