Idi na sadržaj

Preporučene poruke

U Londonu su neki poslanici iz vladajuće Konzervativne stranke došli na ideju o drakonskim merama kako bi podstakli gojazne osobe da se više bave sportom.

Radi se o smanjenju određenih izdvajanja za te osobe, ukoliko odbiju da se bave fizičkim vežbama koje im je prepisao lekar. Bavite se više fizičkom aktivnošću ili kažite zbogom socijalnoj pomoći, to je suština onoga što žele da primene poslanici konzervativci.

To znači da bi u zavisnosti od ponašanja, odnosno motivacije za mršavljenje stanovnika gojaznih ili sa viškom kilograma kojima su lekari prepisali fizičku aktivnost, mogla da variraju socijalna izdvajanja lokalnih vlasti.

Osobe koje imaju problema sa kilogramima bi bile pozivane da dolaze u sportske centre, a njihovi dolasci bi bili registrovani preko magnetnih kartica, pa bi izostanci bili kažnjavani.

Ova vest me navela da otvorim temu, ali ne bih da razgovaramo samo o njoj. Tema je gojaznost u celini, sa svojim uzrocima i posledicama, načinima individualne i potrebama kolektivne borbe protiv nje.

Mnoga novija istraživanja govore o tome da je u svetu sve više ljudi sa prekomernom telesnom težinom i navode brojne uzroke koji su doveli do takve pojave. Tu je i činjenica da se manje krećemo, bilo iz razloga što mnogo vremena provodimo na poslu u sedećem položaju, bilo da mnogo vremena provodimo ispred računara ili televizije. Tu je i činjenica da se nezdravo hranimo, da su nam obroci preveliki i neizbalansirani, isuviše termički obrađeni ili na neki drugi način uskraćeni za važne vitamine i minerale. Tu je i genetika kao mogući uzročnik... ima mnogo faktora koji doprinose tome da osoba postane gojazna.

Brojni su i načini na koji se osobe nose s tim problemom. Neko se baci na mahnito vežbanje, neko pokušava da skine kilograme raznoraznim medicinskim sredstvima koja često donesu više štete nego koristi, neko ništa i ne pokušava, a nekome jednostavno ništa od toga ne koristi pa - odustane.

Ono što mene zabrinjava je činjenica da ljudi koji sede u institucijama koje rukovode narodima i državama gojaznost počinju smatrati krivicom, razlogom za kažnjavanje i osudu, kao da je neko namerno i svojevoljno postao debeo, kao da želi drugima da napakosti svojom telesnom težinom. Umesto da se gojaznost tretira kao problem, da se ljudima pruže informacije i pomoć ako ih žele, a da se ostave na miru ako ne žele. Na kraju krajeva, njihov sopstveni život je u pitanju.

Posebna priča su ljudi koji sa podsmehom posmatraju gojazne ljude, kao da i oni sami ne bi mogli sutra usled promene životnih navika ili ne daj bože bolesti postati takvi. Ako ne možemo da im pomognemo i da ih posavetujemo, ne moramo ni da im se smejemo.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Što se citata odozgo tiče, mislim da je ovo u pitanju:

Да ли "VB" из наслова можда значи "Велики Брат"? И да ли се то Велики Брат досетио још једног прљавог трика како да са све празнијих државних каса скине још један слој убогих дебелгузих јадника који верују свему што им "овлаштени стручњаци за исхрану" кажу на ТВ, радију? И који након свих напора које чине имају грижу савести зато што "не једу мање и не вежбају више" и стиде се својих дијабетеса, дислипидемија, хипертензија, зато што не успевају да се помакну са мртве тачке "јер су слабог карактера"? И који ће на крају дочекати скидање са социјалног као заслужену казну и неће се бунити чак ни једном једином гримасом?

(бициклиста, 5. januar 2013 11:28 )

Izmenjeno od strane člana Morpheus
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Čitam ovaj tvoj članak i ne shvatam pitanje.

Gojaznih ljudi ima svud na svetu, pa i kod nas.

Činjenica je da se veliki broj njih nezdravo hrani,

ne vodi računa šta i koliko jede,

ne bavi fizičkom aktivnošću

i ne vidi problem u tome dok, ne daj Bože, pojavi se neki zdravstveni problem...

Pitanje je da li su ti gojazni ljudi takvi zbog katastrofalne ishrane,

zbog manjka fizičkih aktivnosti ili su bolesni...

Ako je ugroženo zdravlje i doktor savetuje da se ta osoba bavi fizičkom aktivnošću,

onda ne znam koliko možeš biti neozbiljan i neodgovoran prema samom sebi,

da to ne shvatiš i ne prihvatiš ozbiljno...

Ovo što je predložila stranka u Vel. Britaniji je možda ''malo'' strogo

i nije humano (to je u svakom slučaju istina)

ali treba raditi na drugim stvarima kod tih ljudi da bi se osvestili zašto je potrebna

drastična promena u njihovom životu.

prvo - informisanje o ishrani

drugo -posledice takve ishrane i loših navika

treće - potreba bavljenja fizičkom aktivnošću

ali

ukinuti socijalnu pomoć tim ljudima je u totalnoj suprotnosti sa kodeksom lekarske profesije.

Ne osuđujem nikog

ne podsmevam se nikom

samo...

svaka ova priča ima dve strane i obe treba saslušati...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nema pitanja, samo razgovor o problemu. Članak sam citirao jer se u njemu kaže da predlog predviđa kažnjavanje (odnosno ukidanje povlastica) ljudima sa prekomernom težinom ako odbiju fizičke aktivnosti koje im lekar propiše. To smatram ugrožavanjem njihovih prava da budu debeli i da umru od posledica prekomerne težine ako to žele. Mislim da niko nema pravo da bilo kome određuje koje fizičke osobine su poželjne i da ga kažnjava ako ih ne poseduje. Uzalud smo iskorenjivali fašizam ako takav predlog prođe.

Mislim da je povod za takav predlog samo želja da se pošto-poto napuni državna kasa, pa makar i ukidanjem prava građanima koji nisu ništa zgrešili. Zato se slažem s ovim što si rekla:

ali treba raditi na drugim stvarima kod tih ljudi da bi se osvestili zašto je potrebna

drastična promena u njihovom životu.

prvo - informisanje o ishrani

drugo -posledice takve ishrane i loših navika

treće - potreba bavljenja fizičkom aktivnošću

ali

ukinuti socijalnu pomoć tim ljudima je u totalnoj suprotnosti sa kodeksom lekarske profesije.

Slažem se i da je neodgovorno s njihove strane da se ne posvete rešavanju problema, ali ipak mislim da ne smeju biti zakonom naterani na tako nešto. Čovek ima pravo da sa svojim telom radi šta mu volja. Kad to pravo nekome prepustimo, možemo bataliti civilizaciju u celini.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ne može ih niko naterati, ako im ne klikne u glavi da se sami pozabave sa svojim problemom... a kasnije može da preraste i problem njihove porodice i okoline...

Jer, činjenica je da postoje i oni neverovatno gojazni koji ne mogu da ustanu uz kreveta, zbog kojih se ruše zidovi i kranovima ih izvlače iz kuće...

Tako da - svako je krojač svoje sudbine i svog života (samim tim i svog zdravlja)

ali ne možeš neku osobu naterati na nešto ako ona sama to ne želi :beyond:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Zdravo je imati višak kilograma?

Imati nekoliko kilograma viška možda uopšte nije loše po zdravlje, ukazuje jedna meta-analiza na uzorku od gotovo tri miliona ljudi, čiji su rezultati nedavno objavljeni u Žurnalu Američkog medicinskog udruženja.

salce.jpg

Iz ovog istraživanja, kojim je rukovodila Ketrin Flegel iz američkih Centara za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), proizlazi da su osobe koje imaju višak kilgrama ili su i formalno gojazne, sa indeksom telesne mase (BMI) od 30 do 35, pod manjim smrtnim rizikom, nego one mršavije.

Za ovu analizu su korišćeni podaci gotovo 100 studija obavljenih u Severnoj i Južnoj Americi, Evropi i Aziji, na više od 2,8 miliona učesnika.

Tokom trajanja ovih studija, registrovano je oko 270.000 smrtnih slučajeva među ispitanicima. I pošto su uzeti u obzir faktori kao što su godine, pol ili pušenje, ispadalo je da su osobe s viškom kilograma pod šest odsto manjim smrtnim rizikom, a one gojazne, čiji je BMI do 35, pod pet odsto manjim smrtnim rizikom nego ostali ispitanici.

Utvrđeno je, međutim, da su gojazni ispitanici čiji je BMI bio viši od 35, pod preko 20 odsto većim smrtnim rizikom nego osobe normalne telesne mase.

Stručnjaci ove nalaze objašnjavaju mogućnošću da dodatno masno tkivo donosi određene metaboličke koristi koje štite srce, kao i da rezerve masnoća predstavljaju dopunski izvor energije u slučaju bolesti ili kada je uzimanje hrane otežano.

Učesnici ove studije naglašavaju da zbog svega rečenog nije poželjno da se sve osobe s viškom kilograma ili gojazni prvog stepena podvrgavaju tretmanima slabljenja, naročito ako boluju od neke hronične bolesti.

Izvor: 021 / Tanjug

_____________________

:roll:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ne mogu trenutno da se setim naziva na srpskom (izvinjavam se stvarno, u poslednje vreme komuniciram samo na engleskom) ali se razlikuju termini "overweight" i "obese". Overweight je visak kilograma i BMI (body mass index) ne prelazi 29 (izmedju 25 i 29) a obese je stanje gde BMI prelazi 30 (to je, u stvari, gojaznost).

Ljudi imaju obican da sve sto ima neke kile viska nazivaju debelim ili gojaznim :beyond:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 godina kasnije...

Gojaznost  je  u sustini  rezultat mnogo  faktora.Poplava  gojaznih  osoba na  zapadu,verujem ,nazalost  da  ce  stici i kod  nas direktan  je  rezultat  nacina  zivota.Ali  tu  ne  mislim  na vezbanje. Radno  vreme od  9do17,negde  i duze iskljucuje kuvani obrok zvani  rucak,onakav   kakav kako  tako  jos  opstaje kod  nas i  jednom  delu  Evrope.Potom brza i  jeftina  hrana ,stvorena da olaksa  veceru,vec   poluspremljena,smrznuta,puna  aditiva ,hormona i cega  jos ne da  bi  to  bilo  sa  sto  duzim  rokom  trajanja.Jeftina,da  bi  i oni  sa manjim  primanjima mogli sebi  da priuste..I kao  rezultat,ogromna  kolicina  gojaznih,nezdravo gojaznih,koje  sad  cinicno pokusavaju  da  odbiju  kao  pacijente i  krivicu  sto  se 'nezdravo' hrane,svale  na njih  same.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ishrana jeste nešto što je bitan faktor, ali fizička neaktivnost je isto tako ogroman krivac zašto ljudi postaju gojazni. Unos soli i ugljenih hidrata koji ima u svakoj hrani, sokovima, grickalicama, itd.  Nije u pitanju samo kvalitet hrane koju jedemo, problem je i neredovnih obroka pa se metabolizam neumoljivo usporava. Meni se dešavalo da prvi obrok imam tek posle 12-13h. Sad sam se malo doveo u red koliko toliko, ali mi je osnovni preduslov da vežbanjem nadoknadim svo ono sedenje u kancelariji, u automobilu itd.

I ranije sam jeo džank hranu. Mnogo više nego sada pa nije bilo problema jer:

1. jeo sam češće i imao sam više obroka dnevno

2. fizički sam bio neuporedivo aktivniji nego sada

Sva sreća pa imamo mnogo dobar restoran u firmi pa mogu da klopam kompletan ručak kakav jedem i kod kuće.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nema se para za kvalitetnu hranu, dobro meso kao i dobro povrce, kostaju.
Nikako ne mogu zaboraviti slike Cauceskuove RUmunije, kada se gladovalo a zene su sve imale debelu zadnjicu. Jela su se hrane od secera, masti, brasna.

Onda imamo i problem, sto je nasa lokalna hrana previse masna, a i nase mame i babe nas hrane, kao da nismo deset dana nista okusili.

Obroci u restoranu su preobimni, kuci nemamo vremena da se zezamo sa salatama i hrskavim povrtarskim zalogajima.

Puno kafe, nesto rakije nam progrize stomak, onda opet samo jedemo da otupimo bol koju osecamo kao da je glad.

Jede se i retko. Narocito kada se puno radi, jednom do tri puta dnevno... Od toga se moze gojiti, itekako...

Eto, nikako da bude dobro. Zapravo imam i nesto dobro da objavim. Od kada sam bucmastiji, dopadaju mi se i bucmaste zene. :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...