Idi na sadržaj

Preporučene poruke

Probacu sto jednostavnije da postavim temu, kada naidjete na nekakav problem da li prvo osmislte metod koji bi ste resili taj problem ili prvo pogledate kakav je problem pa iz njega stvarate metod? Problem moze biti bilo kakve prirode. Da li zivotne, matematicke, filozofske, trenutne, lican problem. U potpunosti je ne vazno kakav je, vazno je da razmislite da li prvo uvidite metod pa tako resite problem ili prvo uvdite problem pa stvarate metod? Dakle sta je prvo? Problem ili metod?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Mislim da metoda ne može biti bez prethodnog sagledavanja problema. Svaki problem je priča za sebe, postoje različite okolnosti, prepreke, učesnici, ciljevi... na osnovu svega toga se gradi metod rešavanja za taj specifičan problem. Osim ako metod nije unapred poznat, kao u matematici, statistici i slično... mada i tu ima varijanti problema koje je moguće rešiti na različit način, različitim formulama...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

To je naizmenicna pojava, malo resavas problem, pa usavrsavas metod i tako dalje...

Mi izenjeri smo srecnici jer su nas naucili da:

1. definisemo problem

2. definisemo zeljeni cilj

3. uvidimo moguce kompromise na relaciji vreme/cena/moral-etika/elegantnost-profesionalnost

4. promenimo odnosno usavrsimo metodu u toku resavanja problema

5. strpljenju, da bi resili velike probleme sa ektremno dugim periodom sazrevanja i dobijanja rezultata.

Vremenom smo iskustva iz same profesije preneli u sam zivot. Znaci probleme oduvek smo resavali ali kako nam iskustvo raste, sve ih efikasnije resavamo, time zivimo bolje, sto nas opet moralno i umno ojacava da bi jos brze i bolje resavali.

Jako je bitno ne preskakati poteze na osnovu ranijih iskustava, jer tada mozemo napraviti gresku. znaci tacke 1 i 2 su vrlo bitne da se detaljno preispitaju.

Da odam jos jednu tajnu, necete verovati ali mnoge probleme medjuljudskih odnosa sam naucio resavati iz raznih igranih filmova. Pamti i koristi! :roll:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Pokusala "jednostavno" jesi - uspela nisi :kez:

Mene je ova tema asocirala na nešto što sam učila u školi ... Da me probudiš u po' noći, znala bih da ti nabrojim etape u rešavanju problema (bila je to lepa lekcija). :streber:

-1. Preparacija

- 2. Inkubacija

- 3. Iluminacija

- 4. Verifikacija ...i primenljivo je i mimo nastave.

Prvo, uvidjanje i sagledavanje problema ... i kad ti nećes - problem te sam nadje :smor:

Drugo, u nekom prividnom miru ("plato"), kao zastoju, "resenje se krčka"

Treća, meni najdraža, je faza Eureke ...kad ti ideja sama padne na pamet ... I onda hitamo ka realizaciji, tj proveravanju. 280147.gif

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Probacu sto jednostavnije da postavim temu, kada naidjete na nekakav problem da li prvo osmislte metod koji bi ste resili taj problem ili prvo pogledate kakav je problem pa iz njega stvarate metod?

Probaću što jednostavnije da odgovorim na temu..

KaDa naiđem na nekakav problem, prvo uzNem MoJtelepHon

drugo otvorim MojMeni

treće uđem u listu contaCata i razmislim :cesces: koj'to Moj_Meni mož' da uKloni problem štA mi se na putu naŠao :treptrep:

četvrto.. sUzim izbor

peto :neznam: oKrenem broj.

jedan poUziv menja sve :girldance:

bUt..

ako je problem lične (il' poroDične) prirode, rešim ga sama.

Uvek na isTi način: metodom slučajnog izbora metoda.

Ako ga rešim.. super!

Ako ga ne rešim.. okrenem mu leđa metodom 'baš me briga'.

MoženeMože... ćao!

a 'se ja tu natežem s'problemskim metodologijama k'o da nemam pametnija posla... idi bRe... nemam ja vremena za ta glupiranja :kul3:

Izmenjeno od strane člana Glisha
zaBrojaLa se :kez:
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Svaki problem prvo moraš sagledati sa svih strana i s obzirom na sve činjenice koje prikupiš,

pronalaziš adekvatan metod u rešavanju istog :)

Mislim da je ''pucanj u prazno'' kretanje sa prvim metodom

koji ti prvo padne na pamet da rešiš neki problem...

jer

svaki problem nosi svoje neke činjenice

koje moraš dobro da izanaliziraš i sagledaš

razmisliš dobro šta i kako da kreneš

korak po korak

pristupiti rešavanju istog

vidiš odakle nailazi problem

šta je tebi cilj, kako želiš da ga rešiš

tj kako u stvari treba sve da izgleda kada bude ''popravljen'' problem

i onda pronalaziš određene metode kojima ćeš delovati

u rešavanju dotičnog problema...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Mislim da je ''pucanj u prazno'' kretanje sa prvim metodom

koji ti prvo padne na pamet da rešiš neki problem...

jedan od mogucih pristupa. vrlo je vazno ostati dosledan, znaci ako si krenuo jednom metodom, nije bitno da ta metoda nije savrsena ili ne vidis krajnji rezultat, bitno je da ides dalje. zaustaviti se i ostati pasivan je najveca greska jer se problem vremenom usloznjava.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Probacu sto jednostavnije da postavim temu, kada naidjete na nekakav problem da li prvo osmislte metod koji bi ste resili taj problem ili prvo pogledate kakav je problem pa iz njega stvarate metod? Problem moze biti bilo kakve prirode. Da li zivotne, matematicke, filozofske, trenutne, lican problem. U potpunosti je ne vazno kakav je, vazno je da razmislite da li prvo uvidite metod pa tako resite problem ili prvo uvdite problem pa stvarate metod? Dakle sta je prvo? Problem ili metod?

Auuu odakle da krenem:uzdise:.

Bitno je prvo da sagledam problem,sa svih strana,mozda nije tako velik problem,mozda preuvelicavam.

Ako jeste velik problem onda razmisljam o metodu resavanja.

A ako je problem, koji mojim angazovanjem nista ne resava.....eee onda se zivciram:neurotic:

Izmenjeno od strane člana stiklica
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

jedan od mogucih pristupa. vrlo je vazno ostati dosledan, znaci ako si krenuo jednom metodom, nije bitno da ta metoda nije savrsena ili ne vidis krajnji rezultat, bitno je da ides dalje.

Mislila sam na sistem pokušaja i pogrešaka... i na takav način dolaska do cilja... u tom smislu sam napisala ''pucanj u prazno''

kada ne sagledavši sav problem u celini, kreneš da reaguješ i rešavaš

prvim metodom koji ti padne na pamet... velika verovatnoća je da ne uspeš...

Zato je potrebno sagledati, utvrditi uzrok, srž problema

i na kraju i pronaći pravi metod za rešavanje problema :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

:lol:

Deviza: ''Za svako rešenje, ja imam problem''.

Deviza: ''Za svaki problem postoji rešenje''.

Ubacim sebe ''u mašinu'',

nemam vremena da razmišljam mnogo

Probleme rešavam u hodu.

Može li to da bude metod, ili možda problem?

Izmenjeno od strane člana Goga
devizno lol
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Da odam jos jednu tajnu, necete verovati ali mnoge probleme medjuljudskih odnosa sam naucio resavati iz raznih igranih filmova. Pamti i koristi! :roll:

Svi smo mi po jedan film.

U poslednje vreme često čujem izreku:

Ako je problem nerešiv, ne treba se sekirati. Ako je rešiv, opet se ne treba sekirati i sa ovim se slažem još samo da uvežbam tu veštinu. :kez:

Rešavanje problema bih uporedila sa nsledećim: ni jedan lekar neće prepisati lek ako ne dijagnostikuje oboljenje. To je moj model. I još nešto što je jako važno, nikada ne reći "ne mogu" već "moram". U tome leži tajna svim mojim rešenim i nerešenim problemima. :lol:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

U potpunosti je ne vazno kakav je, vazno je da razmislite da li prvo uvidite metod pa tako resite problem ili prvo uvdite problem pa stvarate metod? Dakle sta je prvo? Problem ili metod?

Biću kratka.

Utvrdim ga sinak...pa mu onda sve po spisku,još u začetku...:)

i zavisno od toga šta je prioritet u datom momentu,stvaram metod.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...