Idi na sadržaj

Osveživači, rasterivači, jonizatori...


Preporučene poruke

Koristite li nešto od ovih kućnih dodataka? Ja sam pre par godina koristio jedan od onih jonizatora/ozonizatora i nisam baš primetio neku praktičnu korist od tog sokoćala. Primetno je bilo da radi, videla se tamna mrlja na zidu iza njega (dakle, privlačio je štetne materije) ali nisam primetio neko osetno poboljšanje kvaliteta vazduha u stanu. Nakon nekog vremena sam ga isključio, ostao je negde sa strane kao podsetnik na ne baš dobro potrošene pare. Ranije sam koristio neke od onih rasterivača komaraca, koji su zaista radili posao ali ostavljali neki oštar miris u stanu koji mi je smetao, nisam siguran da su naročito zdravi. Nikad mi nije palo na pamet da kupujem one elektronske rasterivače štetočina, ne znam koliko su efikasni. Nikad mi nisu zatrebali.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Po meni, najbolji osveživač i pre svega čistač vazduha u stanu jeste tamjan. Ko ne voli obični, ima ga sa dodatkom raznih aroma i to vrlo ugodnih. Isto tako volim zapaliti indijske štapiće, naročito mi prija lavanda, sandalovina i ebonovina. Kada se često pale, prostor poprimi mirise koji teško odlaze.

Hemikalije ne koristim osim tečnog asepsola, kao pouzdano sredstvo.

Savet: stvari koje ne koristite (mrtve stvari), obavezno izbacite iz kuće i to je jedan vid pročišćavanja i to višenamenskog.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ne podnosim nikakve veštačke mirise. Pod veštačim smatram sve one koji su tu samo sebe radi. Nikakvi štapićći, nikakvi Glejdovi, nikakve svećice, nikakvi sprejevi! Bljak!!!

Ova tema me uvek podseti na jedan stari vic:

Zbog prekrkavanja pasuljem za vreme ručka, muž prdeknu i tako izjednači spoljni i unutrašnji pritisak. Još se zvučni efekat nije stišao, kad se oglasi i zvono na ulaznim vratima. Žena u panci!?!

- Konju jedan!!! Znaš da nam dolaze kumovi na kartanje i baš si morao!?! - Ispsova ga tršeći u kupatilo po osveživač vazduha.

Isprska ona pola zelene boce "Pinery air freshener"-a, dok je kum nemilosrdno legao na zvonce. Trčaći vrati sprej u kupatilo i popravljajući frizuru okači osmeh na lice i otključa ulazna vrata. Ulazeći u stan, kum je izžvalavi i šmrkćući primeti.

- Jeb'te kumo, ovde kao da se neko osro u borovoj šumi.

Ni jedan osvešivač vazduha ne može da ukloni smrad, može samo da ga zbrčka.

...

Elem, jonizator moze da ocisti prostoriju od cestica duvanskog dima, ali smatram ga stetnim za zdravlje, moze da prouzrokuje rak.

Šumice, majke ti, gde nalaziš rezultate takvih istraživanja?!? :wacko:

Znači li to da i grmljavina prouzrokoje rak?!? :blink:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

@Andrijan

Tema glasi: "Osveživači, rasterivači, jonizatori..." a ja sam se zadržala na rasterivačima što znači da će neko sredstvo ne samo neutralisati neugodan miris već i uništiti štetne čestice u vazduhu. Navela sam vrste tamjana i asepsol koji, uzgred rečeno, koriste majke dojilje za sterilizaciju bradavica, kako bi njihova beba bezbedno sisala.

Indijski štapići su napravljeni od biljaka posebnom tehnologijom i ne verujem da se za njihovu izradu koristi šteti učvršćivači, tu su prirodne smole. Naravno, ako se vodi računa da u stanu sve bude čisto, neće biti naročite potrebe za eliminacijom neprijatnih mirisa, za to je dovoljna i dobra promaja. Ono što treba "rasterati" jesu potencijalne štetne čestice koje se nađu u prostoriji.

Npr. čula sam da je ruda zeolit izuzeta jer ima svojstvo apsorpcije širokog spektra.

Preporučujem link: http://zeolitsrbija.com/o-zeolitu

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Glorija, ne znam zašto se osećaš prozvanom!? Ja ni u malom mozgu nisam imao tvoj post kada sam izneo moje mišljenje u vezi "osveživača vazduha" i mirisa koji ne pripadaju prostoru.

Kao rasterivač kojekakvih čestica priznajem samo promaju. Sve ostalo je... :burn:

____________

Šumice koja je to naučna institucija u Novom Sadu radila eksperimente na miševima?!? Kako su ih sprovodili? Kako su testirali miševe? Ima li gde šta da se pročita u vezi toga?

I kakvi su to jonizatori sa teškim metalima?!? Ja sam za maturski rad iz elektronike pravio jonizator i koristio sam samo dve šake kondenzatora i običnu iglu za šivenje! Možda neki i postoje sa štetnim elementima. Ali tvrditi da su svi jonizatori štetni na osnovu postojanja nekih koji jesu, bilo bi isto kao i reći da treba da se poskidaju svi gromobrani, jer eto neki koriste radioaktivne elemente za privlačenje elektriciteta!?!

Izmenjeno od strane člana Adrijan
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Svakako da je forum sam po sebi razgovor 1:n, tu se slažem sa tobom, ali napisala si post kao da se direkno meni obraćaš, kao da ogovaraš na moje pisanje. Barem sam ja tako razumeo, a nisam mogao da povežem moj post o osveživačima vazduha, odnosno veštačkim mirisima, sa tvojim zadržavanjem na rasterivačima. Baš to obraćanje, nepovezano temom, meni lično, a ne svim čitaocima, me je navelo da pomislim da si se osetila prozvanom mojim pisanjem.

I slobodno mi se obraćaj, bila pitana ili ne. :ok:

Jedino što ne bi voleo da se ponovi, je to da ne razumem povod obraćanja. :liza:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nisam nameran da reklamiram jonizatore. Ni sam ih ne koristim. Samo bih voleo da vidim malo više argumenata u postovima. A tvoje tvrdnje najčešće nisu potkrepljene njima.

Ti si spomenuo naučne eksperimente i miševe. Nisam te pitao ko je platio istraživanje, nego ko ga je i kako izveo, mogu li se negde pročitati rezultati. Jer si tom jednom tvrdnjom ocrnio sve vrste jonizatora, a ja znam, barem sam mislio da znam, da to nije tako.

I kako misliš da je nebitno da li su jonizatori štetni?!

Koji je onda razlog što se ti uzdržavaš od njih, ako je nebitno da li su štetni?!?

Mislim, tvoja volja je da ih ne koristiš, ne koristim ih ni ja, ali me zanima razlog zašto je to tako.

Izmenjeno od strane člana Adrijan
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ja koristim jonizator za prećišćavanje vazduha i imam ga već duuugooo...

Svojevremeno, moj brat je imao bronhijalnu astmu i bio alergičan na sve i svašta, pa smo nabavili jonizator u našoj sobi, zbog dima od cigareta i uopšte.

Kao što je rekao šef, podloga na kojoj je stajao je bila crna i mi smo menjali ispod njega papire i po tome smo znali da privlači nečistoće iz vazduha.

Sad, da li je kvalitet vazduha bio bolji ili ne, ne znam, znam samo da je to čudo stajalo u našoj sobi.

Od kako sam došla u NS i počela živeti na Bulevaru, gde je po ceo dan i noć aktivan saobraćaj sa svim svojim gasovima koji su nepodnošljivi, donela sam taj jonizator i držim ga kod dece u sobi i takođe menjam papir koji je crn na svake dve-tri nedelje...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nisam znao za takvo testiranje papirom. Hajde, pade mi na pamet, kad već koristiš jonizator i stavljaš papir ispod njega, stavi istovremeno isti takav papir i na suprotni kraj sobe ili barem pristojno daleko od jonizatora. Tako bi mogala (mogli) proveriti koliko to zaista radi, u delu sa privlačenjem prljavštine.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

@Adrijan

Ipak, ne vidim problem što sam se baš tebi obratila. Možda su indijski štapići krivi za sve, a i višak slova u tvom niku. :huh:

Jedino što ne bi voleo da se ponovi, je to da ne razumem povod obraćanja.

Pa kako onda da ti se slobodno obratim kada me već uslovljavaš? Pusti čoveče da čovek i pogreši. Ali ok, strogo ću se držati tvog zahteva.

***

U svom stanu ne koristim ni jedan od navedenih preparata osim zeolita koga mi je kum dipl. agronom doneo sa nekog rudnika zeolita na Fruškoj gori. Inače, tvrde ljudi iz iskustva, dobro ga je staviti u boju za krečenje zidova, staviti po malo u svaku prostoriju, apsorbuje štetne zrake, neugodne mirise itd. itd. Naročito se preporučuje za oralnu upotrebu. U apoteci potražite zeolit i ponudiće vam kapsule koje papreno koštaju a ništa više nećete dobiti do folije kapsule u kojoj se nalazi prah zeolita koga možete i sami samleti u običnom mlinu za kafu ili blenderu.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nisam nameran da reklamiram jonizatore. Ni sam ih ne koristim. Samo bih voleo da vidim malo više argumenata u postovima. A tvoje tvrdnje najčešće nisu potkrepljene njima.

Ti si spomenuo naučne eksperimente i miševe. Nisam te pitao ko je platio istraživanje, nego ko ga je i kako izveo, mogu li se negde pročitati rezultati. Jer si tom jednom tvrdnjom ocrnio sve vrste jonizatora, a ja znam, barem sam mislio da znam, da to nije tako.

I kako misliš da je nebitno da li su jonizatori štetni?!

Koji je onda razlog što se ti uzdržavaš od njih, ako je nebitno da li su štetni?!?

Mislim, tvoja volja je da ih ne koristiš, ne koristim ih ni ja, ali me zanima razlog zašto je to tako.

Sve sto tvrdim, dato je na osnovu mojih iskustava. Moje tvrdnje ne moraju biti tacne, ali moraju biti toliko dobre da se lako snalazim pomocu njih u zivotu. Znaci ako dodjem do novi informacija, ugradim, adaptiram se.

Ozon je sam po sebi otrov, pa pretpostavljam da je stetan i u malim koncentracijama. Cestice teskih metala takodje. Cim ima varnicenja, postoje i metalna isparavanja. Stvara se i ozon.

Ne mogu dati informacije o datim istrazivanjima jer ne zelim da umesam kolegu u isto, davno je to bilo. Koliko su jonizatori stetni, nebitno je iz prostog razloga sto je kineska plastika, pa i mnogo sta drugo u nasim stanovima mnogo otrovnije od jonizatora. Ipak, ja u mom stanu ih ne bi drzio. Provetravam.

Medjutim sve u svemu, ovaj sajt je zabavnog karaktera, a meni je poslednjih meseci bas sve ravno, pa ne zelim da se preterano raspisujem. Generalno sam ili omatorio, ili se svet oko mene promenio, razocarao sam se i u ljude, i u ideje. Ne zelim vise da promenim svet. Jos da nadjem neku andju pored sebe, pa sto se mene tice, odoh da zivim pored shumice i da odlazim u civilizaciju jednom mesecno. :roll:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nisam znao za takvo testiranje papirom. Hajde, pade mi na pamet, kad već koristiš jonizator i stavljaš papir ispod njega, stavi istovremeno isti takav papir i na suprotni kraj sobe

Nije u pitanju testiranje, već praktičnost. Jonizator privlači čestice koje često ne prođu kroz njegov filter, nego pored njega, pa zaprljaju zid iza njega. Nakupi se gusta crna mrlja (po meni dokaz efikasnosti) koju je posle dosta teško očistiti, pa je bolje staviti papir ili neku drugu prepreku do zida. :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...