Idi na sadržaj

Crteži realističniji od fotografija


Preporučene poruke

Kada prvi put pogledate hiperrealistične slike Dirka Džimiriskija, ubeđeni ste da se radi o fotografijama. Ukoliko pogledate malo pažljivije, videćete da se radi o delima veoma talentovanog umetnika koji koristi samo olovke i bojice.

Dirk fotografije koristi samo kao inspiraciju za svoja dela. On postavi osnovne proporcije, a onda crta, sve dok ne napravi neverovatno realne portrete. Gospodin Džimirski koristi svetlo i senke da bi uhvatio izraze lica, a ne izostavlja nijedan najsitniji detalj, od bora do kapljica vode.

- Želim da uhvatim i opišem čoveka i njegov posbena unutrašnji svet. Kao ono što detaljan pisac može da koristi za analizu neke individue, ja portretišem ne samo fizičke karakteristike, već ono što je važnije, a to je prisustvo unutrašnjeg života- kaže Džimiriski.

Njegove slike “hvataju” svetlost na kosi ljudi, senke ispod očiju, pa čak i kaplice kiše koje im padaju na čela. Na svom sajtu umetnik kaže da više voli da crta nego da fotografiše jer njegova dela posmatrača uvlače dublje, nego fotografije u koju zuri.

- Biram crtež umesto fotografije jer mi to dozvoljava da nanesem mnogo slojeva preko drugih slojeva linija i tačaka koje reaguju jedna na drugu i sve to da bis e formirala treperava tekstura sa pravcem i pokretom- kaže Dirk.

Umetnik je izlagao svoje radove u galerijama u Londonu, Nemačkoj i Americi, a uprkos neverovatnim rezultatima i dalje tvrdi da ne želi da kopira fotografije.

- Koristim fotografije kao osnovu, ali ja ne tragam za savršenom reprodukcijom. Fotografiju koristim jako malo kada su proporcije ustanovljene. Obično radim kao da slikam žive modele- zaključuje Džimiriski.

Izvor: Blic Online

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Fenomenalno! Jedino sad ne znam da li je to umetnost? Zapravo sta je umetnost?

Umetnost sebi definisem kao nacin prikaza nasih nekih iskustava realnog sveta. Pod ``nasem`` podrazumevam upravo ono izoblicenje sto unosimo u prikazu da bi nas objekat stvaranja postao specifican i individualan. Ako predstavljamo nesto sasvim realno, to jeste talenat i jesmo mnogo vesti, ali da li je to umetnost? Inace smatram da se pod pojmom umetnost razvijene kapitalisticke zemlje imaju drugacije shvatanje od ostatka sveta. Voleo bi da cujem i vasa neka misljenja oko tome! :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

@shumiCa

ovo je stvarno fenomenalno :ajde:... i ja ne bih da osporavam umetničku vrednost realizma i hiperrealizma... but

neko (Picasso) je nekom (novinaru) rekao "Ako hoću realni prikaz :neznam: uzeću fotoaparat"..

tako da, to je to.

eEe... a ako baš hoću superrealno, uzeću superFotoaparat.

U svakom drugom slučaju, uzeću olovQ ili četQ.

Po meni.. ovo je genijalno.. jedan od dokaza da je čovek,

njegov mozak, njegovo oko, njegova sposobnost, umeće ... i njegova ruka

precizan, ako ne više, ono bar isto kao i svaka "mašina".

meĐutim..

i pored sve mikro perfekcije, pored zinute vilice i zapanjujućeg utiska koji ovakva dela bude u čoveku,

meni nedostaje "njegov pečat"

umetnikov "lični" doživljaj.. njegov puls, mašta, konkretni i prepoznatljiv potez, jedinstven i poseban stil.. njegov "potpis"

neponovljiv (osim od strane veštih plagijatora- koji su (ako ćemo realno i pošteno) takođe vrsta "vrhunskih umetnika")

drugačiji od svih

koga nikada neću moći pomešati sa bilo kim.. a naročito ne sa fotoaparatom

i lupom.

Ovom čoveku... i svim tim, takvim famous-genial-colosal umetnicima.. ja se stvarno divim

bukvalno zinem

stvarno se uvek iznova zapanjim

i zaprepastim

... ali ih ne pamtim

i :neznam: ne "prepoznajem".

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 9 meseci kasnije...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...