Sign in to follow this  
Followers 0

Crteži realističniji od fotografija

4 posts in this topic

Posted · Report post

Kada prvi put pogledate hiperrealistične slike Dirka Džimiriskija, ubeđeni ste da se radi o fotografijama. Ukoliko pogledate malo pažljivije, videćete da se radi o delima veoma talentovanog umetnika koji koristi samo olovke i bojice.

Dirk fotografije koristi samo kao inspiraciju za svoja dela. On postavi osnovne proporcije, a onda crta, sve dok ne napravi neverovatno realne portrete. Gospodin Džimirski koristi svetlo i senke da bi uhvatio izraze lica, a ne izostavlja nijedan najsitniji detalj, od bora do kapljica vode.

- Želim da uhvatim i opišem čoveka i njegov posbena unutrašnji svet. Kao ono što detaljan pisac može da koristi za analizu neke individue, ja portretišem ne samo fizičke karakteristike, već ono što je važnije, a to je prisustvo unutrašnjeg života- kaže Džimiriski.

Njegove slike “hvataju” svetlost na kosi ljudi, senke ispod očiju, pa čak i kaplice kiše koje im padaju na čela. Na svom sajtu umetnik kaže da više voli da crta nego da fotografiše jer njegova dela posmatrača uvlače dublje, nego fotografije u koju zuri.

- Biram crtež umesto fotografije jer mi to dozvoljava da nanesem mnogo slojeva preko drugih slojeva linija i tačaka koje reaguju jedna na drugu i sve to da bis e formirala treperava tekstura sa pravcem i pokretom- kaže Dirk.

Umetnik je izlagao svoje radove u galerijama u Londonu, Nemačkoj i Americi, a uprkos neverovatnim rezultatima i dalje tvrdi da ne želi da kopira fotografije.

- Koristim fotografije kao osnovu, ali ja ne tragam za savršenom reprodukcijom. Fotografiju koristim jako malo kada su proporcije ustanovljene. Obično radim kao da slikam žive modele- zaključuje Džimiriski.

Izvor: Blic Online

Glisha likes this

Posted · Report post

Fenomenalno! Jedino sad ne znam da li je to umetnost? Zapravo sta je umetnost?

Umetnost sebi definisem kao nacin prikaza nasih nekih iskustava realnog sveta. Pod ``nasem`` podrazumevam upravo ono izoblicenje sto unosimo u prikazu da bi nas objekat stvaranja postao specifican i individualan. Ako predstavljamo nesto sasvim realno, to jeste talenat i jesmo mnogo vesti, ali da li je to umetnost? Inace smatram da se pod pojmom umetnost razvijene kapitalisticke zemlje imaju drugacije shvatanje od ostatka sveta. Voleo bi da cujem i vasa neka misljenja oko tome! :)

Posted · Report post

@shumiCa

ovo je stvarno fenomenalno :ajde:... i ja ne bih da osporavam umetničku vrednost realizma i hiperrealizma... but

neko (Picasso) je nekom (novinaru) rekao "Ako hoću realni prikaz :neznam: uzeću fotoaparat"..

tako da, to je to.

eEe... a ako baš hoću superrealno, uzeću superFotoaparat.

U svakom drugom slučaju, uzeću olovQ ili četQ.

Po meni.. ovo je genijalno.. jedan od dokaza da je čovek,

njegov mozak, njegovo oko, njegova sposobnost, umeće ... i njegova ruka

precizan, ako ne više, ono bar isto kao i svaka "mašina".

meĐutim..

i pored sve mikro perfekcije, pored zinute vilice i zapanjujućeg utiska koji ovakva dela bude u čoveku,

meni nedostaje "njegov pečat"

umetnikov "lični" doživljaj.. njegov puls, mašta, konkretni i prepoznatljiv potez, jedinstven i poseban stil.. njegov "potpis"

neponovljiv (osim od strane veštih plagijatora- koji su (ako ćemo realno i pošteno) takođe vrsta "vrhunskih umetnika")

drugačiji od svih

koga nikada neću moći pomešati sa bilo kim.. a naročito ne sa fotoaparatom

i lupom.

Ovom čoveku... i svim tim, takvim famous-genial-colosal umetnicima.. ja se stvarno divim

bukvalno zinem

stvarno se uvek iznova zapanjim

i zaprepastim

... ali ih ne pamtim

i :neznam: ne "prepoznajem".

shumica likes this

Posted · Report post

"Čemu ropsko oponašanje prirode?", napisao je Pol Gogen u svojim "Zapisima civilizovanog divljaka".

Nije sve umetnost, nešto je i veština koju ćemo svakako pozdraviti.