Idi na sadržaj

Genetski modifikovana hrana (GMO)


Preporučene poruke

Već čitavu deceniju u poluzvaničnim informacijama stalno se provlače zahtevi SAD za izmenu našeg zakona o GMO, koji u članu dva propisuje: ,,Nijedan modifikovan živi organizam kao ni proizvod od GMO ne može da se stavi u promet, odnosno gaji u komercijalne svrhe na teritoriji Republike Srbije”.

Čak i kada bi zanemarili rezultate dostupnih nezavisnih istraživanja o izrazito negativnim prehrambeno-bezbednosnim posledicama korišćenja GMO u ishrani eksperimentalnih životinja – a njih ne smemo zanemariti zbog mogućih posledica po zdravlje sadašnje i budućih generacija – Srbija nema nijedan proizvodno-ekonomski razlog da dozvoli promenu sadašnjeg zakona o GMO i uvođenje GMO u poljoprivrednu proizvodnju ili promet proizvoda koji su poreklom od GMO.

Ceo tekst i komentari

Jedan od komentara:

Posebno sam zabrinuta za koriscenje izraza 'izrazito negativnim prehrambeno-bezbednosnim posledicama korišćenja GMO u ishrani eksperimentalnih životinja'. Razlog zbog koga EU ne dozvoljava upotrebu GMO je stvaranje monopola od strane velikih korporacija sto je i naglaseno u ovom clanku i protiv cega se ne bunim uopste. Medjutim monopol postoji i u takozvanoj 'normalnoj' agroindustriji. Ako zelite da kupite seme neke takozvano pazljivo odabrane sorte najcesce je takva biljka nakon ubira ploda sterilna te isto seme koje daje veci prinos morate da kupite i sledece godine. Razlika je da su te sorte vestacki ukstane i selektovane ubrzavsi tako prirodnu evoluciju za nekoliko hiljada ili miliona godina. Koristeci GMO tehnologiju dobijate iste rezultate za mesec dana. Protivim se GMO jer ce dovesti do zavisnosti trzista hrane o velikim GMO gigantima, a licemerno je pricati o negativnim uticajima na zdravlje pre svega sto koriscenje pesticida i herbicida kao i hormona pri uzgoju biljaka i zivotinja ima veci negativni uticaj nego prosto ubacen gen srodne ili druge vrste. Prostom narodu se iznose takve strasne price i neki ljudi se jednostavno tako lako ubede bez ikakvog misljenja strucnjaka ili zdravog razuma.

Preneo sam deo teksta koji govori o štetnim posledicama uvođenja GMO u ishranu ljudi i komentar sa drugačijim stavom. Voleo bih čuti vaše mišljenje o ovom problemu.

Ja podržavam generalnu ideju o genetski modifikovanoj hrani kao o načinu za rešavanje problema nestašice hrane, ali istovremeno mislim da je pod ovim okolnostima ne bi trebalo odobriti. Više je razloga. Jedan je očigledno poguban uticaj GMO na zdravlje populacije (prvenstveno u SAD) sa povećanim brojem alergija, problemima s gojaznošću, generalno lošim zdravstvenim stanjem građana. Drugi je što bi širenje GMO omogućilo uspostavljanje globalnog monopola multinacionalnih kompanija, koje bi uništile tržište još uvek relativno zdrave hrane. One bi držale u šaci svetsko stanovništvo, odlučivale o životu i smrti.

Da li bi Srbija trebala dozvoliti korišćenje GMO i zašto?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Genetski modifikovana hrana udara na sasvim drugom mestu!

Genetke modifikovane biljke ce se prirodnim putem ukrstavati sa svojim divljim sortama i prenosit ce svoje modifikovane gene u divljinu, cime se degradirati gene divljih sorta, koje su se evolutivno formirali tokom miliona godina. To ce dovesti do raskrzljalosti i iscezavanja citavih biljnih vrsta i poremetiti ekosistem.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 8 meseci kasnije...

Ja umalo da uletim u globalno prodavanje GMO-a, srećom na vreme mi došlo iz dupeta u glavu. A kad mi je stiglo do glave onda saznah ko sve u mojoj okolini već uveliko sadi i prodaje žitarice od GMO semena.

Problem je samo što se to jako brzo širi, jer je Monsanto(glavni proizvodjač GMO semena) jako blizu vrha piramide, skoro odma posle centralne banke u americi (koja je na vrhu)..

Tako da..biće tu čupavo boriti se protiv toga, ali proteste protiv GMO svakako podržavam!

Izmenjeno od strane člana Mrak
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Danas na dan svjetskog prosvjeda protiv Monstanta i GMO usjeva pogledajte film ‘Svijet prema Monsantu’. Francuski dokumentarac ‘Svijet prema Monsantu’ sumira iscrpno trogodišnje istraživanje nezavisne redateljice Marie-Monique Robin o ozloglašenom biotehnološkom gigantu Monstantu čija povijest bilježi serije ekoloških i zdravstvenih skandala.

Priča počinje u Bijeloj kući gdje Monsanto vrši utjecaj na donositelje odluka tehnikom ‘rotirajućih vrata’ (eng. ‘revolving doors’). Primjer je Michael Taylor koji je radio kao odvjetnik Monsanta prije nego što je 1991. godine imenovan za zamjenika povjerenika američke Administracije za hranu i lijekove (US Food and Drug Administration – FDA). FDA izdaje suglasnost za sve američke prehrambene proizvode, a Taylor tada donosi ključne odluke nakon kojih su GMO hrana i usjevi odobreni. Potom se vratio u kompaniju i postao podpredsjednik Monstanta za pitanja javne politike.

Zahvaljujući intimnim vezama između Monsanta i vladinih agencija, SAD usvaja GMO hranu i usjeve bez odgovarajućih testova, bez potrošačkih deklaracija i unatoč ozbiljnim otvorenim pitanjima o sigurnosti. Monsantova grabežljiva ruka ispružila se dovoljno daleko da je u ranim devedesetima američka FDA ignorirala čak i upozorenja svojih znanstvenika koja su upućivala na negativne zdravstvene posljedice koje GMO kulture mogu prouzročiti. Da obuzda zabrinutost oko svojih proizvoda Monstanto se služi obmanjujućim oglašavanjem, podmićivanjem i prikrivanjem znanstvenih dokaza.

http://atma.hr/video-svijet-prema-monsantu/

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Na osnovu dosadašnjeg iskustva, ja im ne bih baš preterano verovao. Gotovo sigurno je na delu "odustajanje dok se ne stvore uslovi", odnosno dok ih oni sami ne stvore. Imali smo primer sa referendumima povodom usvajanja evropskog ustava, sve su to preslikani šabloni. Istina, u Evropi još uvek postoji tračak regulacije tržišta, pa će cela stvar ići znatno sporije nego u SAD.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

GREENPEACE OBJAVIO SPISAK PROIZVODJACA GMO(Genetski Modifikovanih Proizvoda)

1.jpg

Genetski inženjering omogućava naučnicima da stvore biljke, životinje i mikroorganizme manipulacijom gena na način koji mijenja strukturu prirodnih stvari.

Ovi genetski modifikovani organizami (GMO) mogu da se prošire kroz prirodu i ukrste sa prirodnim organizmima, čime se zagađuje čisto okruženje i buduće generacije idu u nepredvidivivim i nekontrolisanom načinu i pravcu razvijanja.

Njihova distribucija je „genetičko zagađenje“ i glavna pretnja zdravlju, jer GMO ne može biti povučen kad je jednom pušten u životnu sredinu.

Zbog poslovnih interesa, javnost se uskraćuje pravo da znaju o GMO sastojcima u lancu ishrane, a samim tim gubi pravo da ih izbegnu uprkos prisustvu obaveze obeležavanja u pojedinim zemljama, prenosi “magacin.org“.

Biološka raznovrsnost mora biti zaštićena i poštovana kao globalno nasleđa čovječanstva, a jedan od ključnih stvari za naš opstanak na planeti. Mnoge Vlade pokušavaju da riješe prijetnju GMO sa međunarodnim propisima, kao što je protokol biosigurnost, ali ne treba smetnuti sa uma da iza GMO lobista stoji ogroman novac i velika korupcija kojom pokušavaju da „proguraju“ zakone koji će im omogućiti prodaju njihovih proizvoda, a na štetu ljudi.

2.jpg

Spisak proizvođača GMO proizvoda koji je objavio Greenpeace

1 – Snickers

2 – Supe Campbell

3 – Pirinač Uncle Bens Mars

4 – Čaj Lipton

5 – Mars M&M

6 – Twix

7 – Milky Way

8 – Cadbury (Kadberi) čokolada, kakao

9 – Ferrero

10 – Nestle čokolada

11 – Čokoladni napitak Nestle Nesquik

12 – Bezalkoholni napitak Coca-Cola

13 – Sprite, Fanta

14 – Pepsi-Cola

15 – 7-Up

16 – Sosovi Knorr

17 – Keks Parmalat

18 – začini, majonezi, sosovi Hellman’s

20 – začini, majonezi, sosovi Heinz

21 – Dječji napitak Nestle

22 – Hipp

23 – Abbot Labs Similac (mleko u prahu za bebe)

24 – Jogurti, kefir, sir, dečji napitak Denon

25 – McDonald’s mreža „restorana“ brze hrane

26 – čokolads, čips, kafa, dječji napitak Kraft

27 – kečap, sosovi. Heinz Foods

28 – dečji napitak, proizvodi „Delmi“ Unilever

3.jpg

Uopste ne sumnjam da ih ima jos mnogo, koji nisu na tom spisku…negde sam procitala da je i cokoladica BOUNTY koju najvise volim, takodje medju tim obelezenim artiklima, ma sve sto je zapakovano u kutije i kesice industrijski, sve je nezdravo…!

4.jpg

5.gif

http://www.greenpeace.org/international/en/

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ja bih samo da napomenem da ne bismo smeli automatski GMO izjednačavati sa nezdravim. U svojoj trenutnoj varijanti on je jako opasan. Ne znam da li ću biti jasan, ali genetski inženjering može biti izuzetno koristan u budućnosti, onog trenutka kad dostigne dovoljan stepen sigurnosti za krajnje potrošače i prirodu.

Ono što je trenutno problem je što (1) GMO nije dovoljno testiran da bi se moglo tvrditi da ne ugrožava zdravlje potrošača i prirodu, (2) postoje dugoročnija testiranja koja pokazuju zastrašujuće rezultate i, možda trenutno najvažnije, (3) koristi se da bi bio učinjen jedinim načinm proizvodnje hrane i tako stavio u ropski položaj de facto celokupnu populaciju planete.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Meni je neki dan doslo da nabavim dinamit i bacim ga na Monstro, majke mi da sa sigurnoscu znam da posle toga bi prestali da rade sa time. Ucinila bi to, ali jbg kada je to lanac. Stoji mogucnost da bi u dalekoj buducnosti to bilo korisno, ukoliko je ispitano na valjan nacin. Ovako...igra sa prirodom nikad nije donela dobro.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Spisak proizvođača GMO proizvoda koji je objavio Greenpeace

1 – Snickers

2 – Supe Campbell

3 – Pirinač Uncle Bens Mars

4 – Čaj Lipton

5 – Mars M&M

6 – Twix

7 – Milky Way

8 – Cadbury (Kadberi) čokolada, kakao

9 – Ferrero

10 – Nestle čokolada

11 – Čokoladni napitak Nestle Nesquik

12 – Bezalkoholni napitak Coca-Cola

13 – Sprite, Fanta

14 – Pepsi-Cola

15 – 7-Up

16 – Sosovi Knorr

17 – Keks Parmalat

18 – začini, majonezi, sosovi Hellman’s

20 – začini, majonezi, sosovi Heinz

21 – Dječji napitak Nestle

22 – Hipp

23 – Abbot Labs Similac (mleko u prahu za bebe)

24 – Jogurti, kefir, sir, dečji napitak Denon

25 – McDonald’s mreža „restorana“ brze hrane

26 – čokolads, čips, kafa, dječji napitak Kraft

27 – kečap, sosovi. Heinz Foods

28 – dečji napitak, proizvodi „Delmi“ Unilever

Svi pobrojani proizvodi mogu biti i genetski NEmodifikovani i opet ću tvrditi da su potpuno nepotrebni.

Ko može da me ubedi da npr. majonez u kesici ne može biti štetan a znamo sastav (sveža jaja, ulje itd. itd.) i sve to može da traje po par meseci, nedelja. I pored toga ljudi kupuju, kupuju, bacaju pare da bi se trovali. Danas kažem drugarici da ne kupi kečap i majonez jer nisu zdravi na šta mi ona odgovori - ali deca vole. Ok, onda im kupi otrov.

Ne razumem ljude, ni ove koji proizvode, a tek ne one koji kupuju. Ali, to su već problemi na višim nivoima, da ne kažem deo biološkog rata. Ono što potrošač može da uradi jeste - NE KUPOVATI.

Izmenjeno od strane člana GlorijaTreca
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 3 meseci kasnije...

Beograd -- Građani Srbije ove godine kuvaju genetski modifikovan pasulj iz Kirgistana, pišu Novosti.

Novosti prenose tvrdnje srpskih ratara, koji dižu ruke od proizvodnje ovog povrća, jer kažu da ne mogu da se bore sa uvoznim lobijem.

Proizvođači upozoravaju potrošače da se kirgistanski pasulj često prodaje u pakovanjima na kojima je kao zemlja porekla ispisana Evropa. Ipak, kažu da se genetski modifikovan pasulj može prepoznati po identičnom izgledu svakog zrna.

Ove godine 90 odsto pasulja na našem tržištu biće genetski modifikovano i uvezeno iz Kirgistana. Ipak, građani mogu lako da ga prepoznaju - po tome što su sva zrna identična"

Uvoznici su svesni toga da bi kirgistanski pasulj teško prošao, pa na deklaraciji najčešće piše da je iz - Bugarske. Takav pasulj je uobičajen artikal svih vodećih trgovina u Srbiji. Čak se nudi na kvantaškim pijacama. Kako se hrana kojoj se menjaju geni ne deklariše na pakovanju, potrošač i ne zna šta kupuje i jede.

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2013&mm=09&dd=27&nav_id=758641

Toliko o zabrani GMO-a u Srbiji... :lol:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ako su bogate multinacionalne kompanije rešile da nam nametnu GMO mi se možemo buniti i protestvovati ali na kraju oni će pbediti kao i uvek.Neki ljudi protestvuju protiv GMO a svakog dana jedu GMO proizvode a da to i neznaju zar to nije smešno.U srbiji jeste zabranjena proizvodnja ali važno je da se razni GMO proizvodi ovde nesmetano prodaju kao i svuda u svetu.

Svako bi trebao da se zapita i koliko je zdrava ova hrana koju koristimo,ja sam nekad proizvodio jabuke i zanam da se pskaju 16 puta sa po tri preparata ,svako voće i povrće je prskano ko zna kakvim otrovima i mi to jedemo jer sve novine i svi internet magazini pišu koliko šta ima vitamina a niko koliko šta ima otrova.:hahaha:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...