Idi na sadržaj

Porodični geni u nama


Preporučene poruke

Reče mi stara majka pre neki dan da imam "vojničko držanje svog dede". Ko je poznavao mog dedu ne bi želeo da bude upoređivan s njim po bilo čemu, ali ovo sam ipak doživeo kao pohvalu. Bacilo me u razmišljanje o tome šta sam "pokupio" od ostalih članova porodice, šta ću možda preneti dalje na porodičnom stablu. Geni te iste stare majke su mi doneli privrženost porodici i prijateljima, preterano poštenje i ponekad nesnalažljivost tamo napolju, u modernoj džungli. Od oca sam preuzeo fanatičnu tvrdoglavost i talenat za popravke u kući. Nekad davno su mi govorili da hodam kao drugi deda, s očeve strane. Odnosi na to da mlatim rukama kad hodam, baš mi je potreban prostor. :lol: Ne znam, možda sam nešto izostavio, dopisaću.

Šta ste vi "dobili na poklon" u vidu gena iz prošlosti? Na koga podsećate, s kim vas upoređuju?

Izmenjeno od strane člana Morpheus
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Opet mi o genima:lol:.

Prepoznajem u sebi tatinih gena za umetnost,hod, duge prste.

Mamini geni srcanost.

Vise u svojoj deci prepoznajem ono sto su nasledili od mene.

Cerka je nasledila ocev lik al moj karakter,pricljiva,otvorena,osetljiva.

Dok sin lici fizicki na mene,al tatin karakter.

Razmisljam dal imam nesto babino dedino:blink: imam:ok: .Baba je volela da kaze naglas pa kome se svidja-svidja.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

nespojivo sam nasledila

talenat za gedore i srafcigere i dijagnostiku oko kola ..od tate

a od mame ...."talenat za matematiku"...te su mi jeziKi i knjizevnost bili drazi:)

sto se stasa i glasa tice ...pu pu tata...jer je mama bila metar i zilet i uredno popunjena gospodja

sto kod mene i nije bas slucaj

sto rece neko ....za njih ..ko jablan i glavica kupusa

i da ..imam zelene oci na mamu :trep:

a sto se naravi tice ....bolje da mi je neko drugi tata...jerbo sam dobar deo pokupila od njega ...

mislio bi covek da jedem zive ljude

a u dusi

piiiiiiiiiiiiiiiiiiii...

ker koji laje...

:)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 9 meseci kasnije...

fizički - ličim na majku

male uši na taju

imam par mladeža kao i moja baka

a osobine...

tvrdoglava na taju

vedra, raspoložena, prijatelj poput majke

na moju baku sam plačip...a, zadrečim vrlo lako

osetljiva na decu na mog dedu - on me je branio svim :srce:

Pomešala sam mnogo toga,

a opet

ništa ja tu ne bih menjala

sem proširenih vena od baba Mile :osmeh:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Kratak fitilj, koji sam jedva produžila..ko moj prapradeda Ludi Milojko (naravno nije se tako zvao), koji je sa konjem skakao sa mosta u Dunav pod najezdom Turaka. Svi su se bojali njega...stalno mi govore da sam junakinja i njegova naslednica. Disciplina i ludost:). Introvertna ni na koga, jedini primerak u familiji i sa tatine i sa mamine strane. Bolesti nisam nasledila, jer ponosno odbijam i ne priznam taj deo nasledstva. Dakle, nema bolesti.

Što se tiče fizičkog izgleda smućkano. Imam očeve ruke, maminu građu.Blaga prema deci i tvrdoglava ko mazga (na mamu). Ekscentričnost na sebe po asc jarca, empata, sklona misticima i ludacima (ne znam na koga). Poprilično odudaram od svojih :smeh:. Ko zna jesam li njihova uopšte?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Odavno mi je palo na pamet da su me zamenili u porodilitu, a sada sam vec skoro sigurna da jesu..

Slabo sta imam na roditelje, a jos manje na blizu i dalju rodbinu..mozda tek poneku sitnicu na licu i daaaa, maminu kosu..

Ne poznajem nikoga ko ima gradju kao ja, cak ni slicnu..niti ikog sa toliko snage, vitalnosti, izdrzljivosti..niti ikog ko toliko voli da trenira..

A karakter?

Po svemu jedinstven..

Izrod..genetska greska..

Primetili su to i drugi..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

ijaooo, do nekih godina, kazu ista otac...

a od nekih, ista majka

srecom pa sam stas i rast nasledila od tate

da nije tako, lakse bi me bilo preskociti, nego zaobici

ovako sam sklepana od svakog po nesto

oci na mamu

i sad pomalo temperament, sto je dobro za ukucane

zlo da sam sve vreme bila Atila Bic Bozji...

sustane covek vremenom, malo ga i godine pregaze,malo ga i zdravlje popusti...

a i deca konacno odrastu, deda dig'o ruke i kapitulirao ...pa sam postala susta blagost u odnosu na raniju epohu ..jedino jos jezik sto me dobro sluzi, pa mi je to najubojitije oruzje :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

fizicki,licim na mamu

nasledila sam od nje i njene familije sklonost ka kardiovaskularnim oboljenjima,i migrene

na oca imam kratak fitilj,eksplozivna sam,sklona razbijanju stvari u trenucima besa

i to jeto

mama i tata su prakticni ljudi,oboje su bili autoriteti u svojim profesijama

ja sam bila vazda zamlacena knjigama,muzikom,pisanjem,brojanjem zvezda

sklona sam porocima,koje ,na svu srecu,uspevam da kontrolisem

sklona sam samodestrukciji

sklona sam da idem na svoju stetu do kraja

mislim da nisu hteli takvu cerku

a ja ne znam otkud ja kod njih...

ali sam empata,kao oni

ali cu podeliti ,kao oni

i nahraniti,i napojiti koga god

i ,kao moj otac,sklona sam da prastam krupne stvari,ali sitnice nikad...na sitnicama ljudi padaju kod mene

i ne mirim se nikad,kao moj otac

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Šta ste vi "dobili na poklon" u vidu gena iz prošlosti? Na koga podsećate, s kim vas upoređuju?

Kada me vide moji ujaci,

reaguju setno - srećno,

kažu da sam orignal Adela (moja pok. majka)

Hod, držanje, smeh, energija, stav.

A u meni izmešanih gena,

koliko neću.

Obeležilo me i devojačko prezime moje majke - Belaj :)

I tako ''udrobljena'' sa svih strana,

čeprkam po porodičnom stablu.

(kom' fali jedna grana)

Na poklon sam dobila:

sposobnost da svaki pad pretvorim uVis.

da svako manje dobro, pretvorim u pozitivu.

da izgaram i ginem za ljude, do kojih mi je stalo.

da mi je prag tolerancije veoma visok,

ali, kada puknem, onda biram reči, ali ne ni mesto, ni vreme.

da mi materijalne stvari nisu presudne

(kako govori moj obožavani otac: ''ja se nisam grabio'')

Od koga sam nasledila dušu ciganjsku - ne znam.

Ni briga me nije.

Bitno je da ne idem na štetu okolini.

I bez obzira na sve.

Svoja, uvek željna pažnje i to centra.

U pozitivnom, ili negativnom kontekstu.

(to je već žešća psihoanaliza :lol: )

Svoja sam, još uVek i tako će da ostane.

Jer sam ta - koja sam.

NaopaKa.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 godinu kasnije...

Moja  majka je  u detinjstvu  cesto ponavljala'ja  uopste ne znam na koga si ti to povukla' :smor:,spoljni  izgled  nije bio sporan,svi  u porodici plavooki,ali  karakter..em tvrdoglava,em rodjena  da u pogresno  vreme naglas postavim  pogresno pitanje,trapava,od  onih sto se saplicu i  na ravnom,sposobnost  da uprkos  svakoj logici stvar  uradim naopako ,dovodila ih je do cupanja kose. Ali,izbrusilo  se to kasnije,pa postalo nesto pohvalno,dovelo  do  toga da krenu  da  se blago otimaju o te  neke osobine..prepoznavlai  su ih  kod  sebe,ali  i to  da su  ih nekako ucutkivali,gurali pod  tepih..

Elem,zakljucih  da od  svih imam po  nesto..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 godinu kasnije...

Izvor: http://www.inspiremore.com/prejudiced-girl-takes-dna-test/?utm_medium=social&utm_source=MINS&utm_campaign=partner

Lako je suditi o ljudima po koricama. Kada prođete pored nekoga ili podelite vožnju liftom pa donesete zaključak o toj osobi na osnovu toga kako su obučeni, kako govore, ili prema boji njihove kože. Svi smo to nekad učinili i svi znamo da je to pogrešno.

Naše predrasude nas sprečavaju da uspostavimo značajne veze koje mogu da nam promene život, ili čak planetu u celosti. Naš svet pati za hrabrim ljudima ji će pokazati jedinstvo uprkos nacionalnim, kulturnim, ili rasnim razlikama. Momondo (sajt za proveru genetskog porekla) kupio potpune strance sa namerom da ih povede na DNK putovanje koje će im otkriti ko su oni u stvari i koje će potpuno slomiti njihove predrasude.

Video počinje izazovnim pitanjem: “Da li biste se usudili da dovedete u pitanje ono što mislite da jeste?” Intervjuisani ljudi su bili ponosni na voje države, nacije i poreklo — čak i po cenu da pokažu jasnu netrpeljivost prema ljudima koji se razlikuju od njih.

“Lako je misliti da postoji više stvari koje nas razdvajaju od onih koje nas spajaju,” kaže Momondo u video komentaru. “U stvari, mi imamo mnogo više zajedničkih stvari sa pripadnicima drugih naroda nego što mislimo. Zamolili smo 67 ljudi sa svih strana sveta da urade DNK analizu, rezultati su za njih bili veoma iznenađujući.”

https://www.youtube.com/watch?v=tyaEQEmt5ls

***

Za vas koji ne baratate engleskim, ponosni Britanac koji mrzi Nemce saznaje da ima delimično nemačko poreklo, Nemac da je Semita (Musliman/Jevrej), "stopostotni Kubanac" da ima istočnoevropsko poreklo, Islanđanin da je u stvari južnjak, a kurdska devojka da ima kavkasko poreklo (u osnovi da je Turkinja). Ispostavlja se da su Kurdkinja/Turkinja i Nemac/Semita rođaci. :) Ovo je iz nekog razloga toliko duboka tema da je i meni, kao i učesnicima, izmamila suzu negde u krajičku oka.Natera vas da se zamislite definitivno.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...