Idi na sadržaj

Pozajmljujete li novac?


Preporučene poruke

Ono, da li pozajmljujete drugima/od drugih? Kome nikada ne biste pozajmili i od koga nikada ne biste pozajmili? Da li ćete radije otići u minus ili pozajmiti kintu?

Ono što me progoni u poslednje vreme je kako se ponašati u slučaju kad ti neko duguje lovu, a očigledno izbegava da je vrati. Šta uraditi u tom slučaju? Mislim, ne dolazi u obzir ono "ma nema veze, neka mu ide na dušu", ali šta učiniti? Ja stvarno nisam u fazonu da jurcam bilo koga kući, ili na poslu, ili nešto slično, ali nešto svakako mora da se uradi. Otići u policiju? Jeste li imali slične slučajeve? Jeste li precrtali nekoga u životu ko vam je dugovao pare?

Ili ste vi bili precrtani?

Škakljiva tema, jelde?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Sam ne pozajmljujem, ne uzimam u prodavnici na dug, ne pijem na crtu... drugim rečima ne trošim ako nemam. Jače je od mene, jako teško bih prevalio preko usana da tražim pare na zajam, iako znam da bi mi neki ljudi rado izašli u susret. Dolazio sam u situacije da mi je keš očajnički bio potreban, ali nisam tražio.

Pozajmljivao sam drugima često, i najveći deo njih je novac vraćao na vreme. Ali bilo je i onih koji su pozajmljivali, pa me izbegavali mesecima. I ne znam šta bih savetovao onome ko se nađe u takvoj situaciji. Ono što sam ja radio (i još uvek radim u jednom slučaju) svakako nije dobro rešenje. A to je da s vremena na vreme kulturno "podsetim" dužnika da mi duguje keš... od toga nema vajde. :jok: Treba biti grub i nekulturan da bi te ljudi ozbiljno shvatili.

Jedno je sigurno: ko me jednom počne zavlačiti za moje pare, drugi put ih neće dobiti pa da mu za bolnicu trebaju. Kako seješ, tako ćeš požnjeti.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Više ne...onomad kad ga je bilo malo više,takozvanih prijatelja na sve strane...a pravi nikad nisu ni tražili,njima sam davala bez da traže,znajući da su u trenutnom problemu,i uvek bi vraćali kako smo se i dogovorili.

U principu,ja ne uzimam bilo kakve zajmove od prijatelja,i kad nemam niko ne zna.Rađe bi se i u banci zadužila pa vraćala sa kamatom...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Sto pitash Bane? Ti treba? :smeh: Ja ne pozajmljujem, ja dajem kad imam :) , kad nemam jbg nemam odakle da dam. A sad kada bih gledala duznike,nema ih, jer ne pozajmljujem. E kad nekom trazim na zajam, vratim kad kazem. Uglavnom ne razmisljam o ovakvim temama, al vidim da je Bane upo u finanskiski shkripac :smeh:

Bez zezanja, razmišljam šta da radim. I najbliži sam opciji da odem u muriju, pa nek' oni rade ono za šta su plaćeni. Malo mi se smučila cela priča. I da se razumemo, nije to neka sačuvaj bože cifra bez koje neću preživeti, ali strašno mrzim džukačko-seljačke varijante izbegavanja i nejavljanja. To mi je baš bljak.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Bio sam u tom vozu i padalo mi je na pamet sve, od policije pa do lomljenja koski u mraku... :lol: Što kaže Bane, nije u pitanju keš, nego princip. :uredu:

...ali nemaš ništa ni od jurcanja i fizičkog obračunavanja, to jedino može da donese muriju za vratom - ali tebi, i onda to siroče još ispadne žrtva. Drugo, ja ne umem da mrzim ljude sa kojima sam bio dobar. Treće, ne umem da planiram neke zlobnosti. Znači, ostaje mi pravna država...jao meni. :lol:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Zajmila sam par puta, samo od najbližih. Vratila i pre nego što sam rekla da mogu da vratim. Ne želim više nikad da nosim taj teret da nekog gledam u oči, a znam da sam dužna.

Pozajmljujem kad mogu i kad imam. Kad pozajmljujem, računam u startu da novac bacam u vetar i da mi neće biti vraćeno i zato ne pravim dramu kad neko kasni ili ne vraća. Ali, takvima kad mi drugi put zakucaju na vrata ne pozajmljujem.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Zajmim od mame i tate...imam u njih poverenja da mi nece poslati kostolomce (msm, mogu samo da mi nalupaju bezobraznu guzcu :ufrci:) No, njih zamolim kad mi je bas frka, i zato (ili zato sto me volU) ni ne traze da im vratim. Kad daju-daju siroko. Nekad sam davala drugima, imalo se...sada vise ne (prosto me bude sramota i blam da kazem nemam! :smor:). To je za 'Daj - Dam' ... a sta sa onima koji ne vracaju? Znam sta ne bih - ne bih nikada rekla:'Dabogda ih deci za lekove dao' (na to se stresem, iako razumem ljutnju na duznika). Bivsi gazda mi duguje preko sto hiljada (nije pozajmica ali dug jeste) ...jbg, prezivela sam. Mogu da se uzdam u 'pravo i pravdu', ili 'da pustim svog doberMana sa lanca' ...sada mi je vise mindedj - od tih para sam se oprostila. :uzdise:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 godinu kasnije...

Ne jer ga nemam toliko/dovoljno. :lol:

Al volim da ''podjelim'' ako imam.. :roll:

Braci obavezno, svaki euro sto imam viska, njih dvojca dobiju,

jednoj teti u Lj, starija, prosi, uvijek na istom mjestu, uvijek pokupim

sto imam sitno i dam joj.

A i kad bi imala puno puno puno novca, dobro bi razmislila kome bi

pozajmila jer su ljudi postali pokvareni, pozajme pa zaborave, da su

pozajmili pa mora covjek onda njih trazit za svoje pare..

Mislim, ja bi umrla od srama.. gdje to ima, hej.. :ajme:

Sama nikad ne bi trazila od nekog da mi pozajmi, radije bi gladovala..

A ako mi zafali, sto se rjetko desava jer znam kolko imam i kolko mi treba

pa nikad ne bacam pare tek tako, ako znam da nemam - u tom slucaju obratim se

mami, jedino sto mi se ne svidZa je to, da kad men legne ''plata'' ili stipendija

i ocu da vratim, nece da uzme.. :dry: veli, cuvaj sebi, znas da trebas..

Al to su nasi roditelji zlatni.. :srce:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Srećom,

nisam bila u situaciji da mi je potreban novac

pa da moram da ga pozajmim :jok:

Međutim,

neki meni bliski ljudi

imali su problem i znali su da se mogu osloniti na mene

i naravno da sam im izašla u susret.

Nisam imala još takve situacije da se zaborave

i ne znam kako bih reagovala u slučaju da ne vrate...

Doduše, obično to i ne bude sa nekim rokom,

nego kada budu mogli da vrate,

oni sami vrate,

mislim da ni ne bih mogla ulaziti u konflikt sa nekim zbog novca :jok:

I inače, nisam neka konfliktna osoba i zbog gorih stvari

pa ne vidim zašto bi bila i zbog ovoga :beyond:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Da, ali samo određnim osobama.

Onima za koje bi sve u životu učinila i koje jaaaaaaaaako dobro poznajem.

Za ostale je "Drage volje bih ti pozajmila...ali na žalost nemam ...."

Ja lično, pozajmila sam dva puta u životu novac.

Prvi put kada samo kupovali stan, od naših prijatelja. Nestajalo je 15oo maraka.

Kamata je bila mesečno-torta.

Kada sam donela pre vremena ostatak duga, moj prijatelj nije hteo da uzme i to je promenterisao ovako:

"NE MOŽE!! Ti si meni dužna još 4 torte!! Znaš li ti koliko je to??!!" :hhh:

Drugi put kada smo kretali sa privatnim poslom, od moje kume. Vratila joj uredno i od tada nikada više nisam bila u prilici da moram pozajmljujem novac.

Nadam se da ni neću ni biti u takvoj situaciji!!!

Izmenjeno od strane člana vesticara
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ne.

Ne ulećem u zajmove.

Ne pružam se onoliko, koliko nisam dugačka.

Kada sam u kešu, ne pozajmljujem - već dajem.

Zašto?

Iskustveno:

obično su me osobe kojima sam pozajmljivala novac,

kasnije izbegavale u širokom luku,

jer nisu u dogovorenom roku imale da mi vrate sumu.

I cvrC, ode drugarstvo, bzvz.

Onda to možda i nije drugarstvo (bilo), ali to je već neka druga priča,

ne zamaram se preterano istom.

Zato radije dajem novac, bez ikakvih obaveza da mi se uzvrati ( :lol: )

pod uslovom da sam u kešu.

Kad nemam, ćutim - pretvorim se u cvećku i čekam da me neko zalije. :andjeo:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Luda bila, luda ostala

iako se svaki put zaricem, necu vise da pozajmljujem...

pomislim, njemu treba vise nego meni, i onda baba osta bez cvonjka, savije sipke i grebe se od dede

a deda ripa do plafona kad mu trazimo pare, ko da mu ruku secemo :lol:

i zvoca, a i on nije bolji...bio talenat zirant...

more, bez gaca cemo da ostanemo, kako stavri stoje :lol:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 godina kasnije...

Pozajmljivala od  drugih i  davala na  zajam.Nisam  dosla  u situaciju  da  prekidam  kontakte  zbog  novca.Nikad  nisam  tacno precizirala  kad  cu  vratiti,takav je  bio  dogovor,niti sam  ja  to  trazila  kad  sam  davala.Rece  neko  gore,to  je samo  novac.Mozda  je  moje  iskustvo   tako  jer smo  imali  isti  odnos prema  novcu,a  to  je jako bitno,poznavati  osobu od koje  uzimas ili kojoj dajes.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Da li se računa dozvoljeni minus..kao pozajmica? :fijuk:  

Uglavnom presipam iz šupljeg u prazno..i provlačim se nekako...

Već jako dugo pu..pu..pu.....nisam bila u situaciji da ja pozajmljujem novac.

Uglavnom  bude "..kevo...imaš 1..2..3000 do plate..." (nikako da stigne ta plata od koje treba da se vrati..al' ajd dobro..)

Pozajmljujem samo deci i nikom više!! 
Dosta je bilo života na mojoj grbači.....presipajte i vi malo iz šupljeg u prazno-ako ne znate kako se to radi-vežbajte!! 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Htela  sam  nesto  da  razjasnim,da  ne  bih  bila  pogresno  shvacena.Uopste  nisam  mislila  na  te male kucne pozajmice,krpljenje,moja  seka i  ja,niti  na  bizarne  pozajmice  tipa'strasno  patim  sto  nemam najnoviji  telefon,patike  ili  slicno.Pozajmljivala sam ljudima  kojima  se desila  bolest u  porodici,smrtnni  slucaj,pozar  i  znam koliko  je  tada  tesko.Ne  volim  da  pisem o  sebi,ali  za  nesto  priblizno  tesko  trebalo  je  i  meni,zato  sam  i  rekla  na  onoj  drugoj  temi  da  sam  srecna  sto  samimala  prave  prijatelje.

Znate,kad  procitam ono'prostirem se  koliko je  guber',postoje  stvari  za  koje MORAS da  nadjes  novac..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

@luminica razumeli smo mi tebe. 

Međutim bila sam u situaciji da pozajmim ljudima pare upravo za takvu neku muku..a onda nakon par meseci oni odu te u provod...pa kupe ovo, pa kupe ono..a dug ne vraćaju! 
E dosta je bilo...kad vratiš duh onda se bahati! 

Izmenjeno od strane člana vesticara
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...