Idi na sadržaj

Dokinsova skala - koliki ste vernik?


U kojoj meri ste religiozni prema Dokinsovoj skali?  

10 glasova

  1. 1. U kojoj meri ste religiozni prema Dokinsovoj skali?

    • Znam da Bog postoji.
      3
    • Nisam siguran/na, ali gotovo sigurno postoji.
      1
    • Verovatnije je da postoji.
      0
    • Ne znam, nisam siguran/na.
      0
    • Verovatnije je da ne postoji.
      0
    • Nisam siguran/na, ali gotovo sigurno ne postoji.
      2
    • Bog ne postoji.
      4


Preporučene poruke

Dokinsova skala pokazuje u kojoj meri ste religiozni izraženo u nivoima od 1 do 7. Pa, evo i skale:

1. Jak teista. 100-procentna verovatnoća postojanja Boga. Rečima Karla Junga: "Ja ne verujem, ja znam."

2. Veoma velika verovatnoća postojanja Boga, ali ne 100-procentna. De facto teista. "Ne mogu znati za sigurno, ali čvrsto verujem u postojanje Boga i u svom životu se rukovodim pretpostavkom da postoji."

3. Verovatnoća postojanja Boga veća od 50%, ali ne prevelika. Tehnički, agnostik koji naginje ka teizmu. "Prilično sam neodlučan, ali naginjem verovanju u njega."

4. Tačno 50%. Potpuno neodlučna osoba. Agnostik. "Postojanje ili nepostojanje Boga je jednako moguće."

5. Verovatnoća postojanja Boga manja od 50%, ali ne premala. Tehnički, agnostik koji naginje ateizmu. "Ne znam da li Bog postoji, ali sam skeptičan s tim u vezi."

6. Veoma mala verovatnoća, ali ne nulta. De facto ateista. "Ne mogu znati za sigurno, ali smatram da je postojanje Boga malo verovatno i u svom životu se rukovodim pretpostavkom da ne postoji."

7. Jak ateista. "Znam da nema Boga."

Gde se nalazite na ovoj skali? Zašto?

Izmenjeno od strane člana Morpheus
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Niko da obrazloži? Evo, ja ću. :lol:

Sam Dokins kaže da bi bio iznenađen kad bi bilo mnogo ljudi koji bi se uklopili u kategoriju 7. Ja sam se lomio između 6 i 7, a odluka zavisi od tumačenja pojma Bog. Ako ga smatramo bićem na višem stepenu evolutivnog razvoja od nas koje je ovladalo sposobnošću uticaja na naš univerzum u nekom obliku, to ne mogu potpuno isključiti, iako je izuzetno malo verovatno. Ne samo postojanje bića, već njegova sposobnost jačeg uticaja na univerzum. Ako ga posmatramo iz biblijskog ugla, takvo nešto sigurno ne postoji. Stoga i moja sedmica.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nisam vernik.. nikakav.

A i nevernik sam nikakav. :lol:

U Đokinsovu malu skalu me se nemere ukalLupiT. PreveliK sam komad za nju. Znam.. :neznam: probala sam.

Elem.. ja sam Nulta grupa (ne samo krvna, nego i) sopstvene skale.

Tačka u kojoj sve počinje

sve postoji

sve traje

i sve završava.

Priče tipa "ja znam, ja verujem, ja mislim.." su mi bzvze.

Ja eto ne znam.. ali Bog postoji. :uredu:

Pored toga, takođe ne znam, ali.. postoji i Manitu.. i Alah, Muhamed, Zaratustra,Jahve, Šiva, Višna, Krišna.. Buda.. i Hrist.

Pogotovu ne znam skoro ništa o reinkarnaciji.. ono što znam je jedva nešto.. ali, ona postoji.

Ja to sve osećam.

U tom/mom slučaju nema slobodnih mesta verovanjima i nevericama.. i ni malo prostora za sumnju.

Extra što sam bezgranično tolerantna prema tuđim osećanjima, stavovima, uverenjima, opredeljenjima, verama i neverama

.. savršeno me ne interesuju.. ne spotiču.. i ne dotiču.

Ja imam svoj veliki svet... i oko njega nikakav zid.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Kao prvo skala je jako uska kako bi se odredio neciji pogled na veroispovest iliti odnos s trasncidentom(Bogom) . Tipa kod drugog odredjenja "Nisam siguran,al gotvo da sigurno postoji" <--- ovo iskazuje kotradikciju, jer ne moze neko biti ne siguran oko necega ,a tvrditi to neshto da sigurno biva. Onda rezultati posle "Ja ne verujem, ja znam"<--- odnos s Bogom se ne moze znati, jer se zasniva na veri,a ne na znanju. Uglavnom, sipatican nacin da se otvori ova tema, ali jako ne precizan. Cak i ateista ne moze to da zna, iako logickim procesom uvidja da je besmisleno. Moj rezultat je 4 :) bas zbog toga sto logika ima primat nad religijom i bilo kakvo logicko rezonovanje moze da se pretvori u istu medalju sa dve razlicite strane. I dalje istrazujem, sumnjam dok ne budem sigurna da jednu stranu potvrdim i kazem da verujem, ili ne ne verujem.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 meseci kasnije...
  • 1 godinu kasnije...
  • 4 meseci kasnije...

Bog kakvog ga opisuju današnji vernici svakako postoji, i postojaće. Kada jednu ideju, usađenu još u ranom detinjstvu redovno zalivamo da raste i da se razvija, dolazimo do momenta u životu kad ta ideja postaje deo nas, pazićemo na nju jer smo je gajili tolike godine, nećemo dozvoliti da je neko slomi jer smo potrošili toliko vremena na nju. I tako ideja zaključana u našem podsvesnom umu postaje stvarna, i branićemo je dok smo živi.

Ideju o bogu saznajemo dakle u ranom detinjstvu, mnogo pre nego što smo u stanju da kažemo NE ili NIJE TAČNO. Roditelji su ti kojima verujemo, oni su za nas najveći od velikih, najpametniji od pametnih, i kao deca, verujemo im sve što nam kažu.

A sada, zašto nisam vernik?

Kada sam prestao da verujem i počeo da čitam i razmišljam, život i svet oko mene je postao mnogo zanimljiviji i vredniji. Sada znam da stvari nisu tako jednistavne kao što se čine, i što dublje zalazim u suštinu život mi je sve zanimljiviji i vredniji. Shvatam da sam biće koje poseduje intelekt, a to je ono što nas odvaja od ostatka životinjskog sveta, imamo taj dar da sami biramo šta ćemo da budemo, šta ćemo da radimo i kako ćemo da proživimo ovaj život. Ja sam odabrao put učenja, želim da znam sve o životu, jer što više naučim više ću da poštujem svet oko sebe, baš zbog toga što ću shvatati da nije sve tek tako tu bez veze.

Jedini ''bog'' koji za mene postoji i koji upravlja mojim bićem je onaj koji se nalazi u zaključanoj sobi, u umu.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...