Idi na sadržaj

Rehabilitacija Draže Mihailovića


Da li podržavate rehabilitaciju Draže Mihailovića  

3 glasova

  1. 1. Da li podržavate rehabilitaciju Draže Mihailovića

    • da
      1
    • ne
      2


Preporučene poruke

Dragoljub Mihajlović je bio oficir kraljevske vojske u otadžbini, odlikovan i hvaljen od strane mnogih stranih državnika i službi, a kuđen samo od strane crvenih koji su strahovali za sopstvene interese i falsifikovali nam pola istorije dvadesetog veka, pa danas ne znamo ni ko smo ni gde smo. Mi smo uvek u istoriji u ratnim okolnostima vodili po dva rata, jedan protiv spoljnjeg neprijatelja, drugi unutrašnji, bratoubilački. Siguran sam da odgovornost za ovaj drugi ne leži više na četnicima nego na partizanima. Trenutno je rehabilitacija stvar više političke prirode nego što je usmerena na otkrivanje istine, ali to ne menja činjenicu - trebamo ga rehabilitovati.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

To što je bio kraljev oficir nije mu nikakav plus .. naprotiv. Jer kralj je obična peechka izbeglichka :lol:.. plus kukavička :zakletva:

To što je bio četnički vođ' takođe mu nije plus.. naprotiv. Jer WW2 četnici su obično sr@nje kroz gusto gr@nje + primitiV koljači (tuljumbe i bakljave) što on nije... čovek je međ' njih nekim čudom zalut'o.

Dovoljno je reći da je bio vojnik.. OFICIR.. i to kakav. Kakve loze i kakvog porekla.

Sigurna sam da mi otac :srce: partizan :srce: Titov oficir :srce: ne bi zamerio što ovo za Dražu govorim

i što sam mišljenja (i stava) da: neprijatelja treba slomiti, smrviti, sa zemljom sravnati i smlaviti..

ali mu vrednost, vrline i dobre osobine ne treba osporavati, već ih posthumno pominjati.. pa možda i slaviti.

Što se kostiju i groba tiče.. to se podrazumeva. I znano mesto i obeležje.. i sve što uz to ide.

Fer play!... to mi je skroz OK(ej)

Treba ga rehabilitovati.

a ostale četnike obrijati, metlom nalupati i vratiti u miš'ju rupu :roll: gde im je i mesto.

Mnogo su (mi) se nešto (u zadnje vreme) raskokodakali :nadrndanko: (:lol:)

Izmenjeno od strane člana Glisha
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Vidim da je priča o četnicima kao zapuštenim bradatim koljačima veoma uspešno lansirana. Ako su zaista bili takvi, onda smo i mi današnji takvi, jer malo ko od nas nema nekog člana porodice, bližeg ili daljeg rođaka koji nije bio četnik. Četnici nisu bili neki krvoločni vanzemaljci, već ljudi od krvi i mesa koji su se borili za svoje porodice i njihovu budućnost - isto kao partizani. To što su usred rata postali neprijatelji i međusobno se ubijali jeste sramotno, ali podjednako sramotno i za jedne i za druge. I jedni i drugi su dokaz kako zaslepljenost ideologijom ne može doneti ništa dobro.

Draža je bio vojnik, oficir. Stradao jer je njegova vojska izgubila rat za prevlast, kako to obično biva. Ništa više, ništa manje.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 3 godina kasnije...
Napisano (izmenjeno)

Rehabilitovan Draža Mihailović

IZVOR: B92, TANJUG

Beograd -- Komandant četničkog pokreta Dragoljub Draža Mihailović rehabilitovan je odlukom Višeg suda u Beogradu u procesu koji mnogi smatraju istorijskim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rehabilitacijom je poništena presuda iz 1946. godine, kojom je Mihailović osuđen na smrt, kada su mu oduzeta sva građanska prava.

Odluka suda da usvoji zahtev za poništenje presude i rehabilituje Mihailovića je konačna i ne postoji mogućnost žalbe, s obzirom na to da postupak ima samo jednu stranu. Mihailoviću su ovom odlukom vraćena sva građanska prava.

Sudija Aleksandar Trešnjev rekao je da je sud usvojio zahtev za rehabilitaciju i poništio presudu kojom je Mihailović 15. jula 1946. godine bio osuđen na smrt, a dva dana kasnije streljan.

nastavak na :http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2015&mm=05&dd=14&nav_category=12&nav_id=991709

Izmenjeno od strane člana Turkmenbashi
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ja mogu da se složim... Ne, izvinjavam se, ne mogu, nego slažem se da Draža nije imao pravedno suđenje, ali se ne slažem sa revidiranjem istorije na takav način. U ogromnoj većini glava prsuda se izjednačava sa izjavom "on nije bio zločinac".

Evo, i Morf reče nije bio zločinac kakvim su ga predstavljali komunisti. Slažem se, samo, da li to znači da misliš da uopšte nije bio zločinac? Ja ne mislim tako.

Da li bi se iznenadio da mu Toma posthumno dodeli orden? Ja ne bih. KLIK Šta više, očekujem takav potez u narednoj prigodi.

Evo se i patrijah smeška zadovoljno, te se nada da više neće biti podela na partizane i četnike. KLIK Gade mi se takve izjave. Ne smeju se izjednačavati parizanski i četnički pokret. Nikada oni neće biti isto!

Razumem, zaista iskreno razumem da neko ne voli partizane, jer su bili vođeni komunistima i baštine tu ideologiju. Znam da su i partizani činili zlodela, iživljavajući se na poreženom neprijatelju. Kao primer možemo navesti i samo suđenje Draži. Ali partizani su UVEK i pre svega bili antifašisti. A četnici nisu. Jesu u početku rata, i to ne sve jedinice, pošto i nisu bile ujedinjene iako su se nazivale četnicima, pokazivale netrpeljivost prema okupatoru, ali posle su SVI četnici otvoreno bili u službi fašista.

Ne mogu i NE SMEJU se izjednačavati četnici i partizani!

10458774_10202885726784657_7184422320209

P.S.
Eto, sada zvanično Draža nije osuđivan. Pa ni Hitler nije osuđen, ali ga niko pametan ne veliča. :mukica:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Rehabilotovan je Horti Miklos, onog hrvatskog svestenika cijeg se sad ni imena ne mogu setiti, skoro pa ce proglasiti svecem. Treba rehabilitovati i Drazu da bude sve u egalu. Jer nije fasizam bio toliko los, ni komunizam toliko dobar da se crne kosulje i majice ne nose 50 godina posle rata... Zar ne? Nema dobrih i nema losih, svi su mesavina te dve tvari...:pljuc:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Pa ne bih ja baš rekao ni da su sve četonje bili kolaboracionisti. Kako bi uopšte jedan deo njih završio u partizanima (na stranu ono kako koja vojska prođe kroz selo pokupi vojno sposobne). Uostalom što bi ih Amerikanci i Britanci pomagali ako se nisu borili protiv okupatora. Do kraja rata su prevagnuli da podrže partizane i četnici su na neki način ostali kao gomno na kiši. Tu je došlo do sunovrata juvo i praktično se više nisu borili protiv nemaca već protiv partizana. Glavni problem Mihailovića je što nije imao fer suđenje. Koristili su gomilu nekakvih glupavih falsifikata, loših foto montaža, itd. Ovakvi procesi su uvek politički i ovo mu dođe više kao revizija istorije. Podela će postojati i ovo neće miriti četnike i partizane jer su ideološki nepomirljivi. 

Oba pokreta su bili antifašistički. Toliko toga upućuje da smo imali dva antifašistička pokreta, samo što mi smo skloni da jedne veličamo a po drugima da šoramo. Zavisi kako vetar dune...

Iz perspektive jEngleza:

http://www.britannica.com/EBchecked/topic/109820/Chetnik

Chetnik, Serbo-Croatian Četnik,  member of a Serbian nationalist guerrilla force that formed during World War II to resist the Axis invaders and Croatian collaborators but that primarily fought a civil war against the Yugoslav communist guerrillas, thePartisans.

 

The Partisans supported a more aggressive policy against the Germans. Favouring the latter policy and confronted with reports of Chetnik collaboration (particularly in Italian-held areas) directed against Partisan forces, the Allies switched their support from Mihailović to Tito in 1944. 

hhttp://www.britannica.com/EBchecked/topic/381916/Dragoljub-Mihailovicttp://www.britannica.com/EBchecked/topic/381916/Dragoljub-Mihailovic

 Da ne kuckam prevod, google translate će odraditi posao... a evo nešto dokumenata sa koje su Ameri skinuli oznaku confidential - https://www.cia.gov/library/center-for-the-study-of-intelligence/kent-csi/vol9no2/html/v09i2a07p_0001.htm

Ništa nije crno-belo... voleo bih kada bi objavili spis da se vidi šta je izneto u prilog rehabilitaciji.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Pa vidi, ima dokumenata koji ukazuju na saradnju partizana sa ustašama.... što naravno ne znači da se radi o većini partizana. Kao što sam već napomenuo, nije baš da su stvari crno bele. Da li je falsifikovanje istorije ili nije to je već predmet malo ozbiljnije istoričarske rasprave.

Ono što je po meni jako pogrešno je da se Srbija s vremena na vreme ponaša kao da se stidi partizanskog pokreta. Rusi su mnogo više najebali od svog režima i Staljina, pa crvenu petokraku poštuju jednako ko dvoglavog orla.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Meni  to  bas  nista  ne  znaci.Koliko  zakljucih,konstatovali  suu da je osudjen   na  osnovu  politicke  odluke,a  ne   dokaza.Ako  rehabilitacija  znaci  nesto   porodici mislim  daa su  zakasnili.Cak ni  ona  glupa  Bajiceva  serija  nije  to   uradila.Ostaje  cinjenica da  je on  sve  vreme vodio borbu  protiv komunista,slusajuci  glupava  naredjenja nezrelog  prestolonaslednika,ignorisuci situaciju  u  zemlji.Meni  je  krivo sto  su teret  zbog  njega nosili  ostali  clanovi  njegove  porodice i to nikako ne  odobravam.Mozda ce neke  buduce generacije,imati  isti  pogled  na  te dve  grupacije,do  tada,to  je samo  slovo na papiru.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Draža Mihajlović je bio ratni zločinac i kvisling. Bez obzira na njegove eventualne želje i namere, rezultat postojanja ravnogorskog četničkog pokreta je zločinački i sraman za Srbiju, a za pravdu i uspomenu na hiljade i hiljade zaklanih i pobijenih nedužnih ljudi više je nego bolan. Njegova rehabilitacija je politička i isforsirana je željom određenih krugova da se u Srbiji izvrši kao neko istorijsko pomirenje i poveća jedinstvo Srba.

Uostalom, vreme i budućnost će već sve to dovesti na svoje mesto. Kad tad.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Pa o tome se radi, proglasava se ceo komunisticki sistem nezakonitim zbog odredjenih mera koja nisu u kontinuitetu sa prethodnim pravnim sistemom. 

I sta se desava, antikomunizam rehabilituje sve zrtve stradale od komunisticke ruke. Tesko dokazljiva zlodela prestaju biti optuzujuca. Tako sa gomilom neduzno streljanih rehabilituje se gotovo svako. Rehabilitovane su nemacke i madjarske zrtve, gde opet nije moguce odvojiti krivce od nevinih. Imat cemo 5 osudjena za ceo drugi svetski rat. Slicna stvar se desava i za novije zrtve u ovim novim ratovima. Uz propagaciju fasizma od strane ekstremnih elemenata gubi se razlika izmedju dobrog i zlog.

Mnoge zemlje sad tako rade. 

Samo mi imamo taj problem sto je ovde politika izuzetno dvolicna i ljigava. U tom ponistavanju secanja na komunizam, nikako da vrate zemlju ljudima kojima je oduzeto. Crkve su vec dobile ali naslednici gazdi jos cekaju. Njihovu zemlju koriste drugi. Bitno je da imamo cirkus.

Izmenjeno od strane člana shumica
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ne znam kako bi se obnovio postupak nekome ko je dobrih 70 godina mrtav. Kažem, voleo bih da javnost može da vidi šta je sve to na osnovu čega je doneta odluka o rehabilitaciji.

Priča o mirenju četnika i partizana mi je totalna glupost. Ovo će samo produbiti jaz. Javnost sada ima vremena da se zamlaćuje ovom temom neko vreme. Što se mene tiče ne sumnjam u antifašistički karakter ni jednog ni drugog pokreta, kao ni u to da su i jednima i drugima dobro bile krvave ruke od bratske krvi.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Evo drugi put brisem napisano...nemam toliko pravih rijeci u ovome trenutku da iznegodujem za sve ono sto sam procitao ovde...bilo za ili protiv...nisam mislio ni da otvaram ovu temu jer sam predpostavljao sta me ovde ceka...

ali...desilo se...   ...

i opet sam pobrisao...i opet...pa i opet...jer nema smisla...

i moram svesti sve na jednu recenicu...koja bi mogla da glasi..."Cujte Srbi"...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...