Idi na sadržaj

Koliko znamo o istoriji?


Preporučene poruke

Poznato je da je naš obrazovni sistem mnogo pažnje posvećivao onome što bi stranci smatrali nebitnim detaljima. Tako i sa istorijom. U školama smo morali znati i datume i okolnosti i imena... štos je baš u tome - morali smo. Ali, koliko danas u stvari znamo o istoriji?

Gledam ovih dana u komšiluku seriju Sulejman Veličanstveni, koja je rađena po istinitim događajima i iznenađujem se napadu na Beograd 1521. godine. Bio sam siguran da je Beograd zauzet u 15. veku, i tu sigurnost smestio u 1475. godinu. Malo posle toga Sulejman napade Rodos, a ja opet u čudu. Zar Rodos nije zauzeo njegov (pra)deda pre Kosova? Televizijska serija mi reče koliko u stvari malo znam o istorijskim događajima.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

@ Ne zezaj da gledas tursku seriju? :hmm: ........ Sta se uci a ne ponavlja, to se i zaboravlja. Iz istorije sam imala solidnu cetvorku, pa na faksu zasluzenu (neprepisanu) devetku, danas znam samo neke vece datume, tj. vaznija istorijska desavanja.... za ostalo bih morala da se podsetim. :knjiga2:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Solidno sam znao istoriju i sada su mi ostale neke brojke u glavi...:roll:

Ima jedna anegdota iz osnovne skole...radili mi neke testove na nivou citave skole iz istorije i geografije...i dodje nama nastavnik...koji je inace predavao oba predmeta i kaze meni...evo ti zakljucno pet iz geografije...najvise si imao bodove od citave skole...93...:uredu: joooj ja hepi sepurim se...ovo ono...

Kad on sutra dodje i kaze...imao si najvise bodova ali ne iz geografije nego iz istorije...iz geografije sam dobio cetvrticu...nastavnim pobrkao ali nije htjeo brisati onu peticu...tako da su obe ostale za kraj...:)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Kad smo kod anegdota:

Sto Morfinjo rece morali smo da znamo datum i godinu, ..., objasnjavam joj stanje cele Evrope, ko gde sa kim ratuje i jos raznih sitnica ...(misIm vidi se da znam) ali godinu izvlacim po nekoj logici. jedna dve gore dole ... to je neka trojka. Dok za peticu mozes da omasis i 300 400 godina, ako je nabubano. / No, ono standardno, nisam jurio prosek,

elem,

zapili se u gradu i vec se razdanilo a pored gimnazije burekdzinica, skolsko takmicenje iz istorije (dobili su i neke namenske knjige da se pripremaju) ... pojavim se, onakav tek malo raztreznjen i budem najbolji.Htela da me salje na neka dalja takmicenja ... reko: ae bjazi :lol:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Gledam ovih dana u komšiluku seriju Sulejman Veličanstveni, koja je rađena po istinitim događajima i iznenađujem se napadu na Beograd 1521. godine. Bio sam siguran da je Beograd zauzet u 15. veku, i tu sigurnost smestio u 1475. godinu. Malo posle toga Sulejman napade Rodos, a ja opet u čudu. Zar Rodos nije zauzeo njegov (pra)deda pre Kosova?

:lol::lol::lol:

Moram da pogledam neku jepiZodu, kažu da je super serija... zapravo da je Sulejman dobar baDŽa.

Nit si ti gled'o zbog Sulejmana, nit ću ja gledaT zbog istorijskih datuma.. svakako.. od te serije će svako imati po neku "korist.

Što se tiče našeg OBRAZ ovnog sistema, kakva je to boza.. ne biH se začudila da za (dva)desetak godina deca ne počMu da učU... npr:

kako je Car Miloševich 1999 pobedio na Kosovu... i to goloruk!

kako se Pavkovich (posle njega najveći junak ikad! koji mu je iste godine u svemu tome pomag'o, pomag'o.. i pomog'o) isPrsio i bacio golim grud'ma na nevidljivi ameriChki aviJon.. i sRušio ga

kako je Tadija u periodu (20101-2012) jedanaestogodišnjeg (verbalnog) rata, NON-STOP pobeđivao Tačija .. i konačno ga doTukao prejakom rečju

kako je prejaku reč te 2012 izgovorio najveći srpski mirnodopski ratnik Borislav-Borko-Bore-Boki Stefanović

kako je Toma Nikolić največi srpski poslanik-isposnik, ujedno svetac...koji je 2011 izumeo štrajk žeĐu za koji svet do tada nije nikaD čuo

kako je Dinki-Tinki_Vinki od sviracha qrcu postao No1, a onda 2011 iznenada postA najveći srBski patriJoT, kada je shvatio da mu mesto potpredsednika vlade i ministra ekonomije i regionalnog razvoja, svirCi samo škodi

... itd

šta god da kažu neću se iznenaditi

uopšte. ;)

A ionako me istorija nikada nije ni interesovala (a la Aiko) ..................... osim u delu iStorije umetnosti.

Izmenjeno od strane člana Glisha
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 8 meseci kasnije...

Veoma mudro pitanje.....

Mislim da o istoriji znamo jako malo.... Pogotovo naso Srpskoj istoriji.... Mada polako ona izbija na videlo..... Ja sam bio ubedjen da znam dosta stvari ali sam se uverio da je moje znanje bilo netacno i pogresno.....

Skrenuo bih paznju na nasu istoriju pre NEMANJICA i ta istorija je veoma zanimljiva i vazna.....

BAS TAJ STAV MA NE ZNAM I BOLI ME UVO ZA TO JE ONO STO SE ZELI I POSTICI........

Covek koji ne zna svoju proslost ce se odreci bilo cega da bi mu trenutno bilo lepo.... Nema osecanej pripadnosti i vasznosti, ne ume da ceni zrtve svojih predaka i vodi se nekim drugim merilima u zivotu.... Necim jako povrsnim i trenutnim zadovoljenjima....

DA LI MISLITE DA SU VASI PREDCI GINULI IZ HIRA I MANJKA ZELJE ZA ZIVOTOM ILI SU IMALI NEKI DRIGI MOTIV I SVEST PREMA BUDUCNOSTI.......?

PRE NEGO NESTO KATEGORICNO KAZES I DONESES SVOJ SUD O NECEMU BITNOM, PRVO PROBAJ DA RAZUMES I SAZNAS NESTO O TOME....... (mnogo je pametnije........)

Izmenjeno od strane člana Inkvizitor
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 meseci kasnije...

Evo podatka koji jako malo čljudi zna sa ovih prostora.....

Ovd bi naveo Reci jednoga PAPE - PIJE II u 15 veku pravog imena Eneja Sirijus Pokolomini Gde on kaze u svojim delima

" Ova imena sto mi upotrebljavamo Iliri, Tracani, Dacani , Tribali , Geti su nazivi za SRBE......." zbog toga su ga sklonili i roman koji je napisao ( na nivou Sekspira ) koji je poreklom Etrurac je zabranjen.... Inace jako ucen i posten covek.......

ili

Rimski Car Konstantin 334 godine postoji podatak da je on uzeo da popuni Rimske legije SRBE PREKO DUNAVA danasnja Vojvodina, Rumunija i uzeo 300.000.vojnika Srba i popunio sve legije u imperiji......

I dao odobrenje porodicama tih Srba mogu da dobiju gde god pozele imanja.....

Toliko o doseljavanju Slovena u 7 veku..........

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...