Idi na sadržaj

Preporučene poruke

Origami – 101 godina od rođenja Akire Jošizave

origami.jpg

14. marta je obeležena 101 godina od rođenja Akire Jošizave, koji se smatra tvorcem umetnosti savijanja papira koji je poznatiji pod nazivom – origami. Akira Jošizava bio je pravi majstor ove umetnosti i prema zvaničnim podacima, Akira je napravio preko 50 hiljada origami modela.Od toga je samo stotinak modela dospelo u njegovih osamnaest knjiga o origamiju. Akira Jošizava bio je ministar kulture u Japanu. Godine 1983. japanski car Hirohito, dodelio je Jošizavi orden Izlazećeg Sunca, koji se u Japanu smatra jednom od najvećih počasti, koja se dodeljuje građanima Japana.Origrami se u Japanu smatra nacionalnom umetnošću, a osim u Japanu, ova umetnost savijanja papira pznata je i u drugim zemljama sveta poput Španije gde se zove – papirofleksija. Početkom 8. veka, u Japanu, origami je bio sastavni deo svih ceremonija. Nosili su ih samuraji, a tokom venčanja pravili su se origami leptirići koji su bili simbol mladenaca.Origami je japanska veština savijanja papira, kojom se dobijaju razni oblici. Papir se precizno savija određenim tehnikama kako bi se dobili oblici cveća, životinja ili neki drugi oblici. Reč ORIGAMI nastala je od japanskih reči ORI što znači saviti i reči KAMIR što znači papir. Uz pomoć origamija dobijaju se dvodimenzionalne i trodimenzionalne figurice. U Japanu postoje dani kada ljudi širom Japana prave origami figure.

Interesantan hobi. Probajte :)

Origami Butterfly-00058.jpgOrigami Butterfly-.jpg

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

:uzbud:

Ja obozavam origami. Imala sam tu srecu da je moj profesor u srednjoj skoli voleo origami i imao volje da nam objasnjava postupke korak po korak, tako da sam savladala oko 30-tak razlicitih figura. U nekim neobaveznim i opustajucim trenucima, igram se sa papirom i pravim razlicite oblike. :uredu:

Kada napravim par figurica, uslikacu ih :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 3 meseci kasnije...
  • 2 sedmica kasnije...
  • 6 meseci kasnije...

Origami kao terapija

Origami ili veština savijanja papira mnogim ljudima pomaže da se oporave od mentalnih problema, od ozbiljne depresije do šizofrenije.

Japanska reč „origami“ je naziv za veštinu savijanja papira kako bi izgledao kao ptica, zvezda ili bilo šta drugo. Za mnoge ljude, origami je opuštajući hobi. Za druge, to je ozbiljna umetnička forma. Za neke pak, to je fizički prikaz matematičkih i bioloških principa. Ali za Kena Foulera, origami je bio način da se oporavi od mentalne bolesti i počne novu karijeru.

U javnoj biblioteci grada Bouldera, Ken Fouler je popularni član kluba zvanog „Boulderski savijači“. „Boulderski savijači“ su jedan od 70 američkih i skoro 50 internacionalnih klubova origamija i čine ih ljudi koji vole da savijaju papir.

„Mislim da je savijanje papira u grupi mnogo zabavnije nego da to radite sami.“

Direktor kluba Barbara Gardner kaže da ceni entuzijazam Kena Foulera.

„Ken je veoma motivisan. On dobro uči. Napravio ih je mnogo kako bi naučio kako da savija papir, naučio je kako da čita dijagrame i postao je odličan učitelj.“

Odrasli koji imaju mentalne probleme, od ozbiljne depresije do šizofrenije, takođe imaju koristi od toga što ih Fouler podučava. Piter Čolovski je član osoblja Šinuk Kluba.

„Šinuk klub je mesto za oporavak mentalno obolelih osoba. Mi garantujemo da će ljudi ovde naći smisleni rad.“

Ken Fouler kaže da mu je origami pomogao da pronađe smisao pre tri godine kada je boravio u bolnici zbog depresije i kada mu lekovi nisu mnogo pomagali. Neki od njegovih lekara predlagali su terapiju elektrošokovima. Dok je razmišljao da li da pristane na taj tretman, umetnički terapeut u bolnici upoznao ga je sa origamijem.

„Zaista možete da se opustite, nema žurbe, nema konkurencije.“

Fouler je odbio šok terapiju. On i dalje uzima antidepresive ali kaže da je siguran da mu je pravljenje origami figura olakšalo situaciju. Fouler kaže da ga je dokumentarni film o origamiju pod nazivom „Između savijenih listova“, autorke Vanese Gould, inspirisao da nauči više o toj drevnoj umetnosti kao i da nauči kako da podučava druge.

„Ako ne možete da ustanovite gde ste u tome, a pitate se gde ste u svom životu, jednostavno ga razvijte.“

Fouler kaže da je život kao origami. Uvek možete da savijete rubove papira, da ih razvijete i ponovo počnete da ih savijate kako biste započeli novo poglavlje. Pored volonterskog rada u Šinuk klubu i sa Boulderskim savijačima, dobio je zaposlenje i kao učitelj origamija na časovima u klubu mesne zajednice. U tom procesu, njegova nova karijera je počela da se odmotava.

b92

***

Sad ja vidim zašto ja volim ovu zanimaciju... :cesces:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 5 meseci kasnije...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...