Idi na sadržaj

Izbor imena deteta


Preporučene poruke

Čuvši danas još jedno u nizu imena koja smatram idiotskim, a roditelje koji su njime trajno obeležili dete neodgovornim debilima, ne mogu da se ne zapitam kojim principima ste se rukovodili birajući ime za svoje dete? Ako ga (ih) još uvek nemate, čime ćete se rukovoditi pri izboru imena deteta kad ono dođe na svet? Dajte neke primere vama lepih imena, možda pomognemo budućim roditeljima pri izboru. :)

Kad bih došao u situaciju da odlučujem o imenu muškog deteta, bilo bi to pravo mučenje. Mislim da bih tu odluku prepustio njegovoj majci. Jednostavno, kojeg god imena bih se setio mislio bih da je to strašna greška, jer mi se nijedno ne dopada.

Sa ženskim imenima bi bilo znatno lakše: Danijela, Dijana ili Nataša bi zadovoljili moje kriterijume lepote ženskih imena u potpunosti, iako su tu i mnoga druga... zanimljive su mi i neke Milice, Marije, Sanje, s tim imenima se družim u poslednje vreme. :)

Dakle, da ime ne bude obično i dosadno, ali i da ne pređe liniju u kojoj od imena prelazi u kletvu.

Izmenjeno od strane člana Morpheus
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nikako mi se nije svidela ideja da se moja deca zovu po baki ili dedi.

Mada su neki navijali da bude tako.

Dogovor je bio ja cu dati ime ako bude zensko,a suprug ako bude musko.

Prvo je musko i moji neki predlozi kao sto su Danilo ili Andrej nisu mu se dopala i on je dao ime Stefan.

Za devojcicu sam imala samo jedno Danka,ali sin koji je tad vec bio 7 godina mi jedan dan kaze *Mama,voleo bih da je sestra i da se zove Milica*

Tako i bi.

Svidelo mi se odmah.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Mi smo većali nedeljama za imena kada smo čuli da su dečaci :uredu:

Ja sam tada poznavala dva mala garava dečaka Nemanju i Aleksu i htela sam da se tako i moji dečaci zovu.

Međutim, babe i dede se nisu složili oko imena Nemanja jer ih to podseća na neku nemaštinu i nemanje, kako i samo ime kaže, pa nisu hteli da baksuziraju...tako da je na kraju dogovoreno ime Stefan. A Aleksa... pa, svima je to više bio nadimak nego puno ime, pa smo dali ime Aleksandar, a sada ga niko ne oslovljava imenom, nego ga svi zovu Aleksa :)

A treći... da je bilo... bio bi Nemanja, bez obzira na sva negodovanja... samo nema :jok:

Što se tiče imena za devojčicu, o tome nikada nisam ni razmišljala, jer sam nekako od uvek znala da ću roditi samo dečake :uredu:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nadala sam se devojčici, isto kao i ELA, iako sam znala da ću da rodim dečaka.

Ako mi se desi jednom... jedna devojčica, zvaće se Milica.

Zbog moje bake, koju nikada nisam upoznala,

koja je poginula u ratu...

Imam njene fotografije, i veoma malo priče o njoj,

jer je i moja pok. majka bila mala, kada je ostala bez nje...

Što se Kikija tiče, to mu je naravno forumski nick :lol:

Želela sam da se zove Vuk... da ga zaštitim... i imenom...

Suprug je želeo da se zove Zvezdan... nisam bila oduševljena izborom...

Kompromis je ime, koje Kiki nosi, i koje mu baš ''leži'' -

nije zato što je moj.

Ime Nikola obožavam, ali se nisam usudila da ga dam Kikiju,

jer budi veoma bolne uspomene na brata od rođenog strica,

koga sam volela najjače na svetu, onako dečije,

čak više nego mamu i tatu...

Otišao je... kažu na neko lepše mesto...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

O5 ja. Posle njegovog rodjenja, planirano je da mu rodim seku - Milu. Teodora vise nije bila u opticaju, jer sam 'nju' dozivela kao 'nekog ko se nije rodio' (bzv osecaj, i zao mi je sto sam ucinila dragom za ljubav, da doktorima naglasim da ne zelimo da znamo pol deteta dok se ne rodi. Najveca glupost). Lm, Miki je jedinac, i o imenima sam davno prestala da razmisljam :uzdise:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Un izvesnom smislu verujem da ime često bira čoveka, ako umemo da to uočimo i prepoznamo. Nikada nisam razmišljao niti planirao (bar ne konkretno i do dotalja) kako će mi se zvati deca. Tek po njihovom rođenju sam počeo da razmišljam kako će se stvarno zvati. Imena koja sam im davao su se tada nekako sama nametala...

Da, jako su zadovoljni kako se zovu...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 5 meseci kasnije...

Ime čoveka određuje njegov životni put?

Ime ne otkriva samo poreklo i stepen obrazovanja već utiče na čoveka kao i na njegove životne odluke, pokazuje višegodišnja američka studija.

Ljude privlače ljudi i zanimanja s imenima sličnim njihovim, prenosi Daily Mail. Tako je veća verovatnoća da muškarac pod imenom Denis postane stomatolog (eng. dentist). Deca čija imena počinju na B i C postižu slabije rezultate u školi. U američkom školskom sistemu ocene se od A do F (A je jednako našoj petici, a F jedinici).

Tokom godina izbor dečjih imena se proširio, a roditelji sve češće biraju neobična imena kako bi se njihovo dete istaklo među svojim vršnjacima.

Najučestalija imena u engleskom govornom području 1912. godine bila su Džon (John) i Meri (Mary), a biralo ih je gotovo 80 odsto roditelja s popisa 200 najpopularnijih imena. Danas tek polovina dece dobije ime s tog popisa.

Nakon što je Britni Spirs postala planetarno poznata, malo promenjena verzija imena Britani (Brittaney), postala je neverovatno popularna, kao i Izabel (Isabella) nakon uspeha Sumrak sage.

- Imena imaju uticaj samo dok je to jedino što o nekom znamo. Dodajte fotografiju ili neke druge podatke poput hobija i taj će uticaj nestati, tvrdi dr. Martin Ford sa Univerziteta Džordž Mejson.

Australijska studija pokazuje da ljudi pozitivnije reagiraju na kolege i prijatelje čija imena mogu lako izgovoriti. Takođe, ljudi s imenima karakterističnim za belce bolje prolaze na razgovorima za posao. (Economy.rs, 20. mart 2012.)

1332275837zivot-ime.jpg

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...