Idi na sadržaj

"Crveno slovo"


Preporučene poruke

Nema da fali ...nazvala me keva da mi kaze da danas nista ne radim :roll: ...pa i da nije zvala, znam da je Bogojavljanje (cula juce na teveju), i da je to "crveno slovce". Inace, nemam pojma kad su sveci, ili se pravim luda, jer me iritira da mi takvi dani upravljaju obavezama i dnevnim ritmom. ............. Da li ispostujete crkvene praznike, i koliko podredjujete svoje isplanirane poslove, tim 'crvenoslovno neradnim danima'? :cvike:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 5 meseci kasnije...
  • 3 sedmica kasnije...

Ja sam naučena od malena da poštujem i pridržavam se svih verskih praznika od moje pokojne bake, kod koje sam odrasla u takvom okruženju. Nikada se nisam pitala, zašto je to tako, jednostavno, crveno slovo je, svetac i to treba poštovati :uredu:

Sa bakom sam imala običaj da posećujem crkvu i službe nedeljom i velikim crkvenim praznicima. Danas, kad sam u prilici, odem do crkve, zapalim sveće i pomolim se Bogu. Mlađi sin voli da ide sa mnom u crkvu, mnogo ga to interesuje, postavlja puno pitanja na koja se trudim da dam zadovoljavajuć odgovor i ja sam srećna što je takav.

A za planove radova po kući, mislim da je to sasvim uobičajeno i normalno kod mene da na crveno slovo sigurno neću ni započinjati ni raditi fizičke poslove, sem osnovnih kuvarancija po kuhinji :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

To ''crveno slovo'' kako ga ti nazivas znaci da je tog dana veliki svetac i da ne bi trebalo nista da se radi od fizickih poslova.Ti dani su svake nedelje,uglavnom(ima izuzetaka naravno)Postoji kalednar na kome sve lepo piše

Mene su naučili davnooooooooo,da se kada je u kalendaru crveno slovo nesme peglati i prati veš,šiti,mislim uzeti iglu u ruke.A fizički posao to nije.

Pa šta treba i ovo malo ljudi što radi da stane kada su Duhovi tri dana crveno slovo.Ma ajte molim vas.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Kao vernik koji veruje u te stvari na osnovu negativnih iskustava a koje je izdrzalo probu vremena

jer se sporadicno ponavljaju s vremena na vreme, na Sv. Iliju i Ognjenu Mariju .......ne radim nista .

Znaci ...spustene roletne .......na te dane ....crvena slova.

Kada su u pitanju Najveci praznici ......to se podrazumeva.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 sedmica kasnije...

Danas (uSled intenzivne glavobolje) blejim na Kićinom prozoru, gledam okupljene ljude u crkvenom dvorištu ... i slušam anđeoske horove

Znam... čula sam (još juče)... VeLiki je Praznik (danas).

Odjednom spazih poznati lik milog, nasmešenog, dragog, blagog.. neobično mršavog, visokog i nekako magnetski privlačnog.. tako harizmatičnog

Nenada...

popa Nenada :)

(u mojoj glavi naLik zamišljenom Hristu)

istog trena (pored nesnosne glavobolje) osetih tako nezadrživu potrebu da se napravim pametna

upućena

da zablistam u njegovim očima

da mu se od oduševljenja zaljulja mantija

nakrivi kapa

zatalasa lenta

i još jače zablješti onaj krst na grudima

da ga svojom upućenošću oduševim

... da vidi kako sam totalno u toku.

Rekoh ja Nenadu: Zdravo Nenade.. živ bio... milo mi je što te vido' danas... na BogoJavljanje.

Reče Nenad meni: Živa bila Milice.. još mi je milije što te ja vido' danas... na Preobraženje Gospodnje.

pa :hahaha::hahaha::hahaha: zar nije genije

koga sam sigurno oDuševila :ggg:

Izmenjeno od strane člana Glisha
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 mesec kasnije...

Danas je jedan lep crkveni praznik:

Sveta mučenice Vera, Nada, Ljubav i majka im Sofija

Sveta mučenice Vera, Nada, Ljubav i majka im Sofija (17. tj. 30. septembra)

Živele i stradale u Rimu u vreme cara Adrijana. Sofija mudra, kako joj i ime kaže (sofija-mudrost), beše ostala udovom, i kao hrišćanka beše dobro utvrdila i sebe i kćeri svoje u veri Hristovoj. U vreme kada se mučiteljska ruka Adrijanova pruži i na dobrodeteljni dom Sofijin, Vera imaše dvanaest, Nada deset, a Ljubav devet godina. Izvedene pred cara one sve četiri, držeći se za ruke "kao venac ispleteni," smerno ali odlučno ispovediše veru u Hrista Gospoda i odbiše da prinose žrtve idolskoj boginji Artemidi. Pred stradanje majka savetima svojim krepljaše kćeri svoje, da bi istrajale do kraja. "Vaš nebesni ljubitelj Isus Hristos jeste zdravlje večno, krasota neiskazana i život besmrtni. I kada tela vaša budu mukom umorena, On će vas obući u netruležnost i rane na vašim telima će zasijati na nebu kao zvezde". Sve jednu po jednu mučitelj mučaše ljutim mukama, najpre Veru, pa Nadu, pa Ljubav. Tukoše ih, sekoše, bacaše u oganj i u vrelu smolu, i najzad, jednu za drugom mačem posekoše. Mrtva tela svojih kćeri uze Sofija, odnese van grada i tamo česno sahrani. I osta na grobu njihovim tri dana i tri noći moleći se Bogu, i u tome predade duh svoj Bogu hitajući u rajska naselja, gde je blažene duše njenih slavnih kćeri čekahu.

veranadaljubav.jpg

To je, pomalo, moj dan :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Zanimljivo je to kako oni koji veruju "u te stvari" uvek iskuse te neke stvari, a ostalima se nikad ništa slično ne dogodi... :cesces:

Itekako se dogodi samo što ne razmišljaju kao oni koji veruju "u te stvari" pa ne beleže iskustva.

Pošto sam vernik, slavim sve dane koji su označeni crvenim slovom, dok kod tzv. masnih sam malo komotnija.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 3 godina kasnije...

GlorijaTreca toliko samo se razočarala u SPC da ti ne možeš ni da zamisliš gde je granica mog razočarenja. 

Jesam krštena u manastiru..i pokušala da se pridržavam nekih pravila ali onda razočarenje jedno za drugim...pa sve veće i sve jače i tu bi kraj mom verništvu.

Onda sam pročitala Kolibu, shvatila i potvrdila moje razmišljanje.

Od tada samo za velike crkvene praznike poštujem ono osnovno i za Ognjenu Mariju. 
Ostalo? Bez mene!!

Ako treba ja  da gorim u paklu, pored svog popovskog pokvarenjaštva, neka gorim. 
Bar sam uživala u ovom životu na zemlji i nije mi žao.
Pomogla sam ni sama ne znam broja koliko je  ljudi. Činila tonu dobrih dela....

Ne pridržavam se posta?

Nedeljom perem veš i spremam po kući?

Za slave usisavam i opet radim obavljam kućne obaveze?
Neka se "vrtim"...

Lično mislim da je više verujem u neka osnovna načela nego gomila vernika....ali ...život je jedan i sada ga živim. Kada odem tamo negde....pričaćemo dalje o onom što me tamo dočeka. 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Poštujem svako crveno slovo, postove i praznike...

odrasla sam tako, uz moju baku koja je tako živela i tako me vaspitala.

Ne volim da razmišljam ko je kakav, da li je neko za osudu ili ne, svojim gestom ili postupkom,

jednostavno, poštujem ono u šta verujem...

To se zove pravo izbora - svako ima pravo na izbor:) 

Ne gnjavim nikog sa mojim stavovima i ubeđenjima, 

a isto tako očekujem i od drugih da poštuju moj izbor, kao i ja njihov.

Sad, da li je neko zgrešio, pogrešio, ogrešio se o nekoga ili nešto,

nije na meni da sudim i da zbog toga ne poštujem ono na čemu sam odrasla...

Jednostavno, zar ne :beyond: 

a o  Kolibi  - nemam finih reči... mislim da je najgluplja stvar koju sam ikad uradila

bila da ponesem tu knjigu na onako predivan odmor... 

Ta knjiga je samo potvrdila moje mišljenje da svetu nikad se nije moglo ugoditi...

pa ni po pitanju religije, Boga i svega što je sveto... 

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ja  ih postujem,sva  ta  crvena  slova,a  i  neka  crna,ona  pojacana,tipa Lazareve  subote,Ognjene  Marije  i  par jos.Tako  sam  naucena,kod  moje  babe objasnjenje  je  uvek  bilo'ne  valja  danas',ajde  nece  propasti  svet  preskocis  li,a i nisu  slucajno  ti   praznici i postovi  tako  rasporedjeni.Sto  se  verovanja  tice,verujem na  svoj  nacin,i  ne  moram  to nikom  da  objasnjavam,kao  sto  i  nikog  ne  primoravam..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Poštujem svako crveno slovo, postove i praznike...

odrasla sam tako, uz moju baku koja je tako živela i tako me vaspitala.

Ne volim da razmišljam ko je kakav, da li je neko za osudu ili ne, svojim gestom ili postupkom,

jednostavno, poštujem ono u šta verujem...

To se zove pravo izbora - svako ima pravo na izbor:) 

Ne gnjavim nikog sa mojim stavovima i ubeđenjima, 

a isto tako očekujem i od drugih da poštuju moj izbor, kao i ja njihov.

Sad, da li je neko zgrešio, pogrešio, ogrešio se o nekoga ili nešto,

nije na meni da sudim i da zbog toga ne poštujem ono na čemu sam odrasla...

Jednostavno, zar ne :beyond: 

a o  Kolibi  - nemam finih reči... mislim da je najgluplja stvar koju sam ikad uradila

bila da ponesem tu knjigu na onako predivan odmor... 

Ta knjiga je samo potvrdila moje mišljenje da svetu nikad se nije moglo ugoditi...

pa ni po pitanju religije, Boga i svega što je sveto... 

​Паметница једна...паметна...уххх...свака ти је...ма не за записати но у мермер уклесати... :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

 

 

a o  Kolibi  - nemam finih reči... mislim da je najgluplja stvar koju sam ikad uradila

bila da ponesem tu knjigu na onako predivan odmor... 

Ta knjiga je samo potvrdila moje mišljenje da svetu nikad se nije moglo ugoditi...

pa ni po pitanju religije, Boga i svega što je sveto... 

​Znaš kako Smuco, prvi put kada sam uzela da čitam Kolibu bila sam zbunjen, razočarana, sve mi je bilo konfuzno. 
Ostavila sam je da "leži" i čeka neko drugo vreme. Posle više od godinu dana sam je pročitala u jednom dahu.

Očito da mi prvi put mozak nije bio spreman za tako neobičnu knjigu. 

Naravno svako ima svoje mišljenje i svemu. :kiss:  

Izmenjeno od strane člana vesticara
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...