Idi na sadržaj

Preporučene poruke

"Bilo bi bolje da si me čekala, šaptao sam, u sebi, bilo bi lakše. Ne znam zašto, ali bi lakše bilo. Možda si ti važnija od zavičaja, i rodnog doma, sad, kad te nema. Kamo sreće da te nema, bilo bi lakše, bilo bi bolje. Bez tebe, više me bole tudje daljine, i prazni drumovi, i čudni snovi koje sanjam i na javi, a ne mogu da ih odagnam, bez tebe."

M. Selimović

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • Odgovori 282
  • Otvoreno
  • Poslednji odgovor

Članovi sa najviše poruka u ovoj temi

Članovi sa najviše poruka u ovoj temi

Popularne poruke

"Kako bi se čovjek radovao, kako bi se radovao u pravom, čistom smislu te riječi, treba za jedan trenutak opet postati dijete. Radost je stvar koju odrasli ne poznaju. Oni tom riječju nazivaju nešto s

I, više nego dovoljno godina kasnije, možda nečija, možda proseda, možda bez ikoga, ti ćeš ugledati belog leptira na jorgovanu, i širom otvoriti prozore mameći ga da ti sobu opraši polenom i prolećem.

"Beware the fury of a patient man." - John Dryder   "Čuvaj se besa strpljivog čoveka." - Džon Drajder

Anatol Frans "Crven krin"

"Ljubav je kao i pobožnost, dolazi kasno. U dvadeset godina žena nije ni zaljubljena ni pobožna, sem kakve specijalne naklonosti, neke vrste urođene svetosti. Žena najčešće podleže ljubavi i strasti tek u doba kada je samoća više ne plaši. Strast je doista suva pustinja, zapaljena Tebaida. Strast je profani asketizam, isto tako težak kao i verski asketizam. Otuda su velike ljubavnice isto tako retke kao i velike pokajnice. Oni koji dobro poznaju život i svet, znaju da žene ne meću rado na svoje nežne grudi kostretnu košulju istinske ljubavi."

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

'' Znaš prijatelju, ja sam nju voleo. Ono mislim baš voleo. Istinski , ludo i bez razmišljanja. Bila mi je jedina. Moja tajna, ona najveca. Sa mnogima sam bio, al' uvijek sam nju nosio u srcu. Najviše mi je trebala, a eto. Baš njoj sam najviše boli donosio. Nisam mogao da prihvatim cinjenicu da volim, pa sam je terao od sebe. Stalno joj se vracao , a ustvari bežao od nje. U jednom trenutku pokaza.

..o bih joj da mi je stalo, a u sledecem dokazao da sam djubre. I najgore od svega , kad god bi se vratio, ona je bila tu. A sada..

- A šta sada? Preboleo si je?

Ma kakvi. Ima trenutaka kada je zaboravim na tren , ono kad alkohol ubijem zadnji komad mene.

- Zašto joj sada ne odeš i kažeš sve?

Eh vidiš. Uspeo sam šta sam hteo. Otišla je od mene. Sad kad se vratim, više je nema. Kažu da voli drugog, znam da to nije istina.

- Idi do nje onda.

Ne mogu.

- Zašto?

Ukljucila je razum , prijatelju. Shvatila je da sam ipak preveliko djubre i da je ne mogu voleti nikad. Voleti onako, klasicno. Ne mogu biti tu za nju , a uvek cu ocekivati da ona bude tu za mene. Ne mogu kad joj bude najteže doci i zagrliti, mada znam da ona meni bi.

- Tebe je nemoguce shvatiti!

Eh prijatelju , znam. To cujem cesto. Samo jedna osoba mi je rekla da me razume.

Ko !? ..

Pa ona, druže... ! "

Đ.B.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

I tako, primaknete se kraju života - ne, ne samog života, već nečeg drugog: okončanju bilo kakve mogućnosti promene u tom životu. Steknete pravo na poduži predah, u kome ima dovoljno vremena da postavite pitanje: gde sam to pogrešio? Setio sam se one balavurdije na Trafalgar Skveru. Setio sam se jedne mlade žene kako pleše. Jedini put u svom životu. Setio sam se svega onog što više nikad neću moći da saznam ili shvatim, svega onog što više nikad neću moći da saznam ili shvatim. Setio sam se Adrijanove definicije istorije. Setio sam se njegovog sina kako zariva lice u policu sa kariranim toaletnim ubrusima, da bi me izbegao. Setio sam se jedne žene kako prži jaja na opušten, nemaran način, potpuno ravnodušna nad tim što joj se jedno jaje razlilo u tiganju, a onda te iste žene, kasnije, kako pod suncem obasjanim bršljanom pravi nekakav nedokučivi, horizontalni pokret rukom. Setio sam se zapenušanog rečnog talasa, osvetljenog mesečinom, kako prolazi i nestaje uzvodno, gonjen grupom razgalamljenih studenata čije su baterijske lampe bacale izukrštane snopove svetlosti kroz tamu.

Postoji akumulacija. Postoji odgovornost. A osim njih, postoji i nemir. Postoji veliki nemir.

Dž. Barns - Ovo liči na kraj

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Onaj malopređašnji zanos od ljepote noći i veličine svijeta naglo gasne. Onaj raskošni dah zemlje staje. Djevojčine dojke krutnu u lakom grču. Tonu zvijezde u prostranstva. Samo se sudbina, njena sudbina, bezizlazna, prijeka, sutrašnja, vrši i ispunjava, uporedo sa vremenom koje prolazi u tišini, nepomičnosti i praznini koja ostaje iza svega.

Ivo Andrić - Na Drini ćuprija

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 mesec kasnije...

"Ona je moja suprotnost. Ja nisam jednostavan, djelujem uznemirujuće, sve je u meni nesigurno, nemam oslonca, tražim nemoguće i onda sam vrlo neugodan, pa mučim sebe i druge.

Neću da joj kažem, žao mi je, boli me, želio sam da me prizna kao jedinu svoju mogućnost. Ne iz sujete, već iz potrebe, koja za mene znači sve, da budem bezuslovno prihvaćen na ovom prelasku u život koji se još ne pokazuje, u kojem ću biti potvrdjen ili odbačen. Kažem: odbačen, a ne vjerujem u to. Zato sam želio da stane uza me, hvatao sam se za nju, gurao je da pobijedi oklijevanje, činila mi se dovoljno sigurna da me podrži. Ali, bilo je važno da to učini sama, od svoje volje."

Meša Selimović

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Svaka istinska, velika strast trazi samoću i bezimenost. Čovek koji služi svojoj strasti želi da ostane neviđen i neznan, nasamo sa predmetom svoje strasti, i o svemu drugom voli i ume više i bolje da govori nego o tome što je glavni predmet njegovih misli i želja. Čak i porok ima svoj stid i svoje obzire, iako naopake i neobične.

I. Andrić

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Često živimo u iluziji da sve naše rane mogu zacijeliti. Izliječenjem smatramo da se rane zatvore i da ih više ne osjećamo. Dok se ne pretvore u brazgotinu, kružimo oko svojih rana i uvlačimo se sve dublje u njih. Bogu predbacujemo što je dozvolio tu ranu. Tek kad smo spremni pomiriti se sa svojom ranom, može ona za nas postati ulazom u našu nutrinu, u zdravi i svijetli prostor. Rana nas prisiljava da potražimo lijek u svojoj nutrini, a ne u vanjskoj marljivosti i snazi."

Anselm Grün

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 sedmica kasnije...
  • 2 sedmica kasnije...

Zahar Prilepin - "Priča o kurvama"

Uopšte uzev, žene ne interesuje seks. Šetnja u traganju za novim, finim rukavicama, ili odlazak u topao, tih, avetinjski kafić – samo to je prava zavodljivost.

Muškarci misle da žene interesuje seks. A žene interesuju muškarci. Sve ostalo je iz nestašluka ili zbog sažaljenja.

Žene misle da muškarce interesuju žene. A muškarce interesuje seks. Sve drugo je zbog slučajnosti ili u nastupu lake zablude koja, međutim, može trajati čitavog života.

Na tome se završava razlika među polovima. Nekad nisam znao za te smešne istine I bio sam nesrećan.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

"Nije naš zadatak u tome da se približimo jedan drugom, kao što se ne sastaju ni Sunce ni Mjesec, ni more ni kopno. Nas dvojica smo, prijatelju dragi, Sunce i Mjesec, mi smo more i kopno. Naš cilj nije da se slijemo jedan sa drugim, već da saznamo jedan drugoga i da jedan u drugom naučimo da vidimo i poštujemo ono što taj drugi jeste: naša suprotnost i dopuna."

H. Hesse

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

..poceo sam da razmisljam o onome sto niko nije domislio do kraja, a sto niko, kad sazri, ne ispusta iz misli: sta je to s nama i sa zivotom, u kakve se to konce splicemo, u sta upadamo svojom voljom, u sta nevoljom, sta od nas zavisi, i sta mozemo sa sobom. Nisam vjest razmisljanju, vise volim zivot nego misao o njemu, ali kako god sam prevrtao, ispada da nam se vecina stvari desava mimo nas, bez nase odluke. Slucajnost odlucuje o mome zivotnome putu i o mojoj sudbini, i najcesce bivam doveden pred gotov cin, upadam u jedan od mogucih tokova, u drugi ce me ubaciti samo druga slucajnost. Ne vjerujem da mi je unaprijed zapisan put kojim cu proci, jer ne vjerujem u neki narocit red ovoga svijeta. Ne odlucujemo, vec se zaticemo. Strmoglavljeni smo u igru, punu nebrojenih izmjena, jednog odredjenog trenutka, kad nas samo ta prilika ceka, jedina koja nas moze sacekati u toku mijesanja. Ne mozes je zaobici, ni odbiti. Tvoja je, kao voda u koju padnes. Pa plivas, ili potones. M.Selimovic

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Panika.

Otvarate usta. Otvarate ih toliko široko da vam vilica puca. Naređujete plućima da usisaju vazduh, SMJESTA, potreban vam je vazduh, potreban je SMJESTA. Ali vaši disajni putevi se na to ne obaziru. Urušavaju se, stežu, stiskaju, i odjednom dišete kroz slamčicu. Usta vam se zatvaraju, usne skupljaju i možete samo zadavljeno da krkljate. Ruke vam se grče i tresu. Negdje je brana napukla i poplava ledenog znoja se izlila, natapa vam tijelo. Želite da vrištite. Vrištali biste da možete. Ali da biste vrištali, morate da dišete.

Panika.

Lovac na zmajeve - Haled Hoseini

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

"Nikad ne treba očajavati, kad se nešto izgubi, osoba ili radost ili sreća; sve se još divnije vraća. Što otpasti mora, otpada, što nama pripada, uz nas ostaje, jer sve se po zakonima odvija, koji su veći od naše spoznaje i s kojima smo samo naočigled u suprotnosti. Treba u sebi živjeti i na cijeli život misliti, na sve svoje milione mogućnosti, širine i budućnosti, naspram kojih ne postoji ni prošlo niti izgubljeno."

Rilke

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

ovih dana ponovo otkrivam

"Olovka pise srcem"

pa u to ime

glava od stoke je

jedna izdužina na životinju

ona je korisna jer se jede

· glava od čoveka je

jedna okruglina na čoveka

ona nije korisna

·

divno poredjenje :)

· ima razne krave

tako ima jedna krava

što uvek dođe kad imamo goste

da traži nešto od mame

:)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

„Kada nekoga sretnemo i zaljubimo se, imamo dojam da se cijeli svemir s time slaže.

Međutim, ako nešto krene loše, sve iščezava.

I čaplje, i glazba u daljini i okus njenih usana.

Kako može tako brzo nestati sva ljepota koja se tu nalazila još prije nekoliko trenutaka?

Život je brz; za nekoliko časaka ljudi iz neba prelaze u pakao.“

Paulo Coelho

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ja vam, gospodine, nisam zao, premda bih imao dovoljno razloga da budem takav. Svi mi smrtnici imamo istu kožu kad se rodimo, a ipak, kako rastemo sudbina nas mijenja i oblikuje kojekako, baš kao da smo od voska, i vodi nas različitim putevima istom cilju: smtri. Ima ljudi kojima je staza posuta cvijećem, dok drugi moraju gaziti po čičku i trnju. Oni prvi imaju vedar pogled i nedužno im se lice smješi od sreće i blaženstva što ga udišu; drugi se muče pod žestokim suncem na pustopoljini i mršte čelo, uvijek spremni da se brane, baš kao zvijeri. Jedno je ukrašavati tijelo purpurom i mirisnom vodicom, a sasvim drugo nagrđivati se tetoviranjem koje se poslije ničim ne da istrti...

Pascual Duarte i njegovi zločini - Camilo Jose Cela

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...