Idi na sadržaj

Preporučene poruke

  • Odgovori 282
  • Otvoreno
  • Poslednji odgovor

Članovi sa najviše poruka u ovoj temi

Članovi sa najviše poruka u ovoj temi

Popularne poruke

"Kako bi se čovjek radovao, kako bi se radovao u pravom, čistom smislu te riječi, treba za jedan trenutak opet postati dijete. Radost je stvar koju odrasli ne poznaju. Oni tom riječju nazivaju nešto s

I, više nego dovoljno godina kasnije, možda nečija, možda proseda, možda bez ikoga, ti ćeš ugledati belog leptira na jorgovanu, i širom otvoriti prozore mameći ga da ti sobu opraši polenom i prolećem.

"Beware the fury of a patient man." - John Dryder   "Čuvaj se besa strpljivog čoveka." - Džon Drajder

Kapetanova opaska ih vrati u stvarnost. Ležali su i pušili ćutke. Josif Vartolomejič je duboko uvlačio u pluća oštre ljute dimove i mislio kako bi bilo bolje da su ljudi stvoreni u obliku oblačka dima, obdareni čulima, osećanjima i razumom, a ipak neuhvatljivi i rasplinuti; mislio je na udes po kojem je čovek, eto, ustrojen kako je ustrojen, sabijen u gomilu od šezdesetak kilograma podložnih zatvaranju, hvatanju, osećanju hladnoće i bola, manipulacijama uopšte; mislio je, na kraju; na onaj sumrak pre deset godina kada je uhapšen a ni danas mu nije jasno zašto su uhapsili i njegov bicikl...

Fama o biciklistima - Svetislav Basara

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 sedmica kasnije...

"Ceo sam dan razmišljao da li da je zovem ili ne. I sinoć skupih hrabrosti pa okrenuh taj broj. Poznati glas sa druge strane i ja rekoh tih nekoliko izlizanih reči: Srećan rođendan, mnogo zdravlja, sreće... Ljubav nisam smio da pomenem. Bojao sam se da će reći da je već srećna, ali sa nekim drugim... To bi me dotuklo."

Tako i bi..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

U sljedećim danima i nedjeljama, Lejla se grozničavo trudila da sve dobro upamti, sve ono što je uslijedilo. Kao ljubitelj umjetnosti koji bježi iz muzeja u plamenu, hvatala je šta god je mogla - pogled, dahtanje, šapat - da ga spase od nestajanja, da ga sačuva. Ali vrijeme je najsuroviji požar i nije mogla, na kraju, da spase sve. Ipak, imala je ovo: onaj prvi, žestoki bol tamo dole. Kose sunčeve zrake na ćilimu. Njenu petu što grebe tvrdoću njegove noge, koja leži pored njih, na brzinu odvezana. Njene ruke hvataju njegove mišice. Beleg u obliku izokrenute mandoline, ispod njegove ključne kosti, bukti crveno. Njegovo lice lebdi iznad njenog. Njegovi crni uvojci vise, golicaju joj usne, bradu. Užasan strah da će ih neko otkriti. Nevjerica zbog tolike njihove smjelosti, tolike hrabrosti. Čudno i neopisivo zadovoljstvo, prožeto bolom. I pogled, bezbroj pogleda Tarikovih, a u njima: strah, izvinjavanje, nježnost, sramota, ali najviše, najviše glad.

Hiljadu čudesnih sunaca - Haled Hoseini

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Pošto je hteo da priča o moru, možda je trebalo da kaže sledeće: ''More me je nateralo da razmišljam u potaji o ljubavi, više nego o bilo čemu drugom. O ljubavi za koju vredi umreti ili ljubavi ljubavi koja te uništi. Čoveka za sve vreme zatvorenog u čeličnom brodu, more veoma podseća na ženu. Njegova zatišja i bure, njegove ćudi ili čak lepota njegovih grudi čija se svetlost odbija pri zalasku sunca, očigledne su sličnosti. Ima ih još: nalaziš se na brodu koji plovi morem i pluta po njihovim talasima, a ono te ipak neprestano odbija. Brod je kao stara testera koja pila nepregledne milje predivne vode, a ne može ti utoliti žeđ. Priroda okružuje mornara svim tim stvarima koje su toliko nalik ženi, a opet je tako daleko od njenog toplog tela punog života. Uveren sam da upravo tu počinje moj problem.''

Jukio Mišima - Mornar koji je izneverio more :ok:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 sedmica kasnije...

"Život je čudan, zar ne? U jednom trenutku ti se čini da si sve shvatio ili napokon nešto počneš planirati, obuzme te uzbuđenje i pomisliš da znaš kuda ideš, ali tada odjednom staza skrene, putokazi se pomaknu, vetar promeni smer, sever je iznenada na jugu, zapad na istoku, a ti ...ti si izgubljen. Tako je lako izgubiti put, izgubiti smer. U životu je malo toga sigurno, ali sigurno je da moraš trpeti posedice svojih izbora i dela. Stvari, jednostavno, moraju ići svojim tokom..."

C. Ahern

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 4 sedmica kasnije...

"Život je lep! Mnogo lepši nego sto ste zaslužili! Uživajte u životu, kad ste već imali sreće da se rodite!

Tako ste slučajno i lako došli do života, a toliko ste mu pronašli mana! Ko ume da se raduje -

ima čemu da se raduje! A ko ume da pati - često pati i bez razloga! Ako vas novac opseda,

ako patite zbog toga što niste bogati, izračunajte i sami: koliko miliona dolara vredi samo

jedno vaše oko! Sram vas bilo! Strašno ste glupi i nezahvalni! Nemojte mi samo pričati o

tome - šta ste sve zaslužili a niste dobili. Jer ću vam ja lako pronaći - šta ste sve dobili

a niste zaslužili! Živite i uživajte, kad već niko ne pravi pitanje od toga!"

D.Radović

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 3 sedmica kasnije...

Traži se ona reč što mi je već danima navrh jezika, a nikako da je izgovorim, i, možda, napišem. Tražim već godinama tu strašno važnu reč koja bi me spasila, a ne mogu nikako da je nađem, pa izlazim da je tražim po ulicama. Pre toga, otvaram sanduče za pisma (možda mi je neko poslao poštom?), ali tamo su samo neplaćeni računi i opomene.

Odlazim da je tražim po Terazijama; možda sedi pred Moskvom i pije pivo, a možda je u kiosku s novinama.

"Šta radiš?" – pitaju me poznanici.

Šta da im kažem? Da tražim neku reč, a ne mogu da je nađem?

Sve što su tražili, to su i našli, zato što i nisu hteli ništa naročito. Lepo se vidi: umrle su u njima prave reči, a ostali samo brojevi i opšta mesta....

Traži se jedan svet, prekjuče iščezao...

Traži se nada...ona davna nada polagana u sebe same i u vreme koje dolazi.

Traže se svi oni što su nas raznosili komad po komad, deo po deo: delove našeg vremena, naše ljubavi, traže se da vrate ljubav...

Traži se onaj ulični časovnik na banderi pod kojim smo čekali, onaj sat što još uvek otkucava u našem pamćenju. On se traži...

Jedanput bismo primetili da mala kazaljka stoji na šest a velika na dvanaest, i ne bismo se čestito ni okrenuli, a kazaljke su ponovo stajale na šest i na dvanaest, samo bi između ta dva pogleda protekao ceo život. I on se traži – taj život što promiče od danas do sutra, onaj život što je kolao, ključao, puzio, preklinjao, voleo, cmizdrio, čekao, bogoradio, zaustavljao se, podizao i ponovo padao i opet se dizao ispod onog uličnog časovnika koji se traži, a koji je ko zna kuda odnesen.....

M.Kapor

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 mesec kasnije...

:ok:

"Izgubiti sebe je najopasnije, pokušavala me podučiti kad sam bila mladja. Izgubiš li nešto drugo, to možeš uvek nanovo osvojiti - ali ako izgubiš sebe, ko će te ići tražiti?

Dok su druge majke upozoravale svoje kćeri na silovatelje, neželjene trudnoće i polne bolesti, ona je mene uvek upozoravala da ne izgubim sebe zbog nekoga."

A. Sward

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 sedmica kasnije...
  • 1 mesec kasnije...

Juče sam vam pisala o mom otkriću - Alberto Ruj Sančez

 

Četvrti san

 

Sanjao sam da me ljubiš i da me poljupcima primoravaš da sklopim oči. Svojim rukama sklanjala si moje sa svojih leđa, sa svog potiljka. Sada si samo ti mene mogla da miluješ. Pela si se mojim telom kao plima, kao zagrljaj mora, kao reka, a tvoja voda beše topla. Tvoji poljupci su se u slapu spuštali niz moj vrat. Tvoje ruke doticale su moje lice kao jato galebova koji uranjaju kljunom u vodu, tražeći plen. Mirisala si na more a tvoji talasi su me uljuljkivali. Rukama si pravila školjke koje si stavljala na moje uši da bi me uverila da si more, a ne reka. Svojim jezikom lovila si tajne moga. ''Samo jedno popustljivo i mirno telo može naučiti da bude voda'', govorila si mi na uvo, '' samo tako možemo zajedno zaploviti: voda preko vode.'' Ushićen, otvorih oči ali tebe više nije bilo. Sklopio sam ih i ti si se ponovo pojavila. Kad god bih pokušavao da te vidim ili dodirnem, više nisi bila kraj mene, a znoj koji je prekrivao moje telo počinjao bi da se hladi. Ali ponovo bih zaplovila sa mnom čim bih ti se prepustio onako kako si me bila naučila.

~ Na usnama vode ~

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Oči su često pravi glasnici i njima se saopštava ono što se želi. Ako su ostala četiri čula vrata koja vode prema srcu i ako su prozori ka duši, čulo vida je od svih najsuptilnije i najdelotvornije. Pogledom se odbija i privlači, obećava i preti, kudi i hvali, naređuje i zabranjuje, prostreljuju sluge, predupređuju špijuni, smeje se i plače, pita se i odgovara, dopušta i uskraćuje. U svakoj od tih situacija postoji poseban znak koji se daje očima...

 

Alberto Ruj Sančez  ~  Imena vazduha

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 3 sedmica kasnije...

-Ljudi su nepravedni, izigravaju naše povjerenje i ostavljaju nas kad nam je teško, potrebni smo im samo neoštećeni i jaki - kažem spreman na plačno povjeravanje.

 

(...)

 

- Nije istina, ljudi su dobri i rđavi, ali spasavaju sebe i svijet kad ljudskost dođe u pitanje. A ne voljeti ljude i život, znači stati na stranu zla. I zašto? Zbog sitnice, zbog ličnog računa, zbog sujete. Vidim te, stojiš preda mnom kao da si od stakla, pomalo mi je mučno, ali vidim što vidim: ti si kukavica.

 

 

M. Selimović - Tišine

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Zavisnost je odlika svake veze koja se zasniva na osjećanjima. Sve počinje kada vam predmet vašeg obožavanja udjeli tu opojnu, halucinogenu dozu nečega što nikada ne biste priznali da želite - emotivnu injekciju, strasnu ljubav i neizmjernu ushićenost. Ubrzo počinjete da žudite za tom silnom pažnjom, s opsesivnom glađu svakog narkomana. Kada djelovanje ljubavne droge prođe: brzo postajete bolesni, razdražljivi i prazni (da ne spominjem ravnodušnost dilera koji vas je prije svega navukao na nju, a sada vas odbija i dalje snadbijevati istom - uprkos činjenici da vi znate da ju je negdje sakrio, dođavola, zato što vam ju je dotad davao besplatno). U sljedećoj fazi ste mršavi i drhtite u uglu, sigurni samo u to da biste prodali dušu ili orobili svog komšiju samo da dobijete dozu, bar još jednom. U međuvremenu, predmet vašeg obožavanja počinje da vas prezirati. Posmatra vas kao nekog koga nikada prije nije sreo; a ne kao osobu koju je nekada strasno volio. Da ironija bude veća, zbog toga ga ne možete kriviti. Mislim; pogledajte se samo. Pretvorili ste se u patetičnu masu koju više ni sami ne možete prepoznati,

I tako. Zapali ste u posljednju fazu zaljubljenosti - krajnje i nemilosrdno obezvređivanje samog sebe. 

 

Jedi, moli, voli - Elizabet Gilbert

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Neću da joj kažem, neću da joj kažem, žao mi je, boli me, želio sam da me prizna kao jedinu svoju mogućnost. Ne iz sujete, već iz potrebe, koja za mene mnogo znači, sve znači, da budem bezuslovno prihvaćen na ovom prelasku u život koji se još ne pokazuje, u kojem ću biti potvrđen, ili odbačen. Kažem: odbačen, a ne vjerujem u to, uznemiren sam samo hoću li uspjeti da budem dovoljno prisutan. I kako ću preodoljeti ovaj krug praznine što počinjem da, osjećam ko sebe. Zato sam želio da stane uza me, hvatao sam se za njuu, gurao je da pobjedi oklijevanje, činila mi se dovoljno sigurna da me podrži. Ali bilo je važno da to učini sama, od svoje volje, ne bi vrijedilo ako bih je nagovorio. Nisam računao na njen ponos.

 

M. Selimović - Tišine

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...