Idi na sadržaj

Poštenje se isplati?


Preporučene poruke

Čitam vest u kojoj je ministar policije rekao da će država zaposliti devojku iz Kruševca koja je našla i vratila vlasniku više od 200 000 evra. Za to je od čoveka koji ga je izgubio dobila 1000 dinara čast.

Pravda je negde zadovoljena ovom izjavom (nadam se da će obećanje ispuniti).

Ono što me zanima je kako biste vi postupili kada bi pronašli ovoliki novac?

Vratili bi ga, ili ne?

Da li bi ste isto postupili kada bi uz novac bila i lična dokumenta ili kada ne bi bilo nikakvog traga čiji je (tj. da li bi ga odneli u policiju)?

Da li se poštenje "isplati"?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Odnela bih novac u policiju.

Ali, zapravo je istina da nikad nisam naletela na neku kintu i da nemam pojma šta bi mi takvo iskušenje donelo.

Najlakše je sebe verbalno baciti u poštenjačine.

Iskušenja su ona koja nas čine ljudima.

Hipotetički, namrgođena šetam gradom, u glavi mi računi, rate, zakupac stana koji čeka kiriju.... i naletim na kintu koja pegla boru brige sa mog lica.... E, teško je tu ostati pošten.

Da li se poštenje isplati? Ne znam. Zavisi koliko je poštenje u našoj biti.

Znam da se ne isplati gubiti sebe. Poštnjem ili nepoštenjem.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ja mislim kolega da je hipotetički lako, ali jako lako reći da bi se vrtailo sve. I ja bih vratio svačiji novačanik sa 10, 20, 30 hiljada dinara u njemu.

Ali 200000 hiljada eura? Teško. I siguran sam, ali sasvim siguran da bi 99% vas bilo barem u najdubljem mogućem razmišljanju šta učiniti. Drugo, baš me zanima čime se bavi bata koji vuče 200 tisuća sa sobom, pa ih još nehajno izgubi. Vrhunac je to što je častio nalazačicu sa 1000 dindži. Bolje da joj je lupio šamar.

Ne bih odneo u policiju, još jednom.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Poštenje se u Srbiji ne isplati, ali to ne znači da ne treba biti pošten. Ja da nađem baš toliki novac na ulici iskreno ne bi mi bilo sve jedno da ga uzmem i odnesem kući pa da razmišljam da li je to novac opljačkan iz neke banke ili menjačnice ili je pak neki krimos ispustio pa da mi crne misli idu po glavi. Dakle verovatno bi bila solucija, policiji novac, tražim 10% kao pošteni nalazač ako novac nije prljav i ajzdravo.

Ovaj čin ministra je toliko jeftin predizborni trik da sam blago rečeno zgrožen. Ne zato što je devojka dobila posao, već zato što ga dobija bez konkursa dok istovremeno veliki broj iškolovanog policijskog kadra sedi na birou dok zapošljavaju kadrove na ovaj ili na sličan način.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Gubio sam pare par puta, ne toliko, najveća suma je bila 2-3 hiljade maraka(starih dobrih), nisu mi vratili ni feninga. Našao sam, u drugom razredu osnovne škole, prvog dana ekskurzije na Pohorju, učiteljicin novčanik sa podosta para, javno sam pohvaljen, obećana mi je nagrada...i dan danas, kad sretnem učiteljicu na ulici, setim se kako me je slagala pred svim onim đacima, što je ona slagala ali što sam se ja nadao, barem jednom kolaču...

Ova suma je velika, za mene, dovoljno velika da bih bio u frci šta da uradim sa toliko para, ali definitivno ne u policiju, cenim da može bolji posao da se kupi sa tom cifrom...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ne bih se prodao za siću....za koju desetinu hiljada evra....ali za 200 000....bogmeeeeeeeeeeeee...morao bi onaj andjeo u meni doooooobro da se potrudi oko djavola... :kez:

Šalu na stranu....novac sa dokumentima bih vratio, pa neka je i 500 000 evra...pa neka je i najveći kriminalac...

Bez dokumenata? Teško da bih ikome dao...Policiji? Pa da ga podeli "neko tamo"...

Ako dalje razmišljam ŠBBKBB verovatno bih ga negde zakopao u podrumu i ćutao jedno 3 meseca.... :lol: i trošio polako da ne budem sumLJiv :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Prvo... cela ta priča mi liči na šarenu lažu.

Il' faT ministra.. što je đeVojku odma' zaposlio

il' đeVojke što se lepo i šareno doSetila. :ok:

Bravo za nju.. što se "snašla"

za uPošljenje

a to, da je taj novac našla

... ne verujem.

Drugo... tako nađen tol'ki novac... ja ne bi' vratila nikad.

Čak, da sam tog buMbara viđ'la s'torbicU u ruCi,

bilo bi potegni povuci

i iščupETala bi mu torBicu ... sa sve šakom

i dala se u maraTon trku .... prvim sokakom :hahaha::hahaha::hahaha:

mslm... cela priča je čist bulŠiT b3905dfa.gif

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

U policiju sigurno ne bih odnela. Tamo su veci lopovi nego po zatvorima. Dobro bih pregledala da li ima bilo kakav dokument zadenut, a ako ne, osvrnula bih se oko sebe, posmatrala da li neko nesto trazi :beyond: U slucaju da nema nijedne solucije, novac bih odnela kuci i posavetovala se sa ukucanima sta da radim. Ovako, ne misleci, ne bih ga ni taknula iz razloga sto je to kradja i mirne duse ne bih ostala da uzmem paru. Lako je biti postenjacina crno na belo. Hipoteticki, ako ne primetim da je neko trazio toliki novac (a trazice ga jer je to novac vel'ki) u toku nekog duzeg perioda smatracu ga mojim :beyond: Kao sto rekoh, u muriju ga sigurno ne bih odnela jer bi oni to podelili izmedju sebe, ovako bar mogu da obratim paznju na novine, oglase, net ili ne znam ni ja sta vec, pa ako se niko ne oglasi posle, recimo, pola godine, taj novac pripada meni :kez:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...