Idi na sadržaj

Poštenje se isplati?


Preporučene poruke

Ma to DaCha kvarNić zaposlio neku svoju ŽitoRođaku... pa da mu sLožna vladajuća bratJa ne prigovore za "vezu"

seli ŽitoRođaci i smislili SF priču.. za maLji deca.

jbt..

koji pliĆak od ideje :hahaha:

A ako već pali, k'o što očigledno pali... idem (koliko) sutra da istovarim nekom glavonji priču,

kako sam noćas teeeškom mukom osujetila teroristički napad na gRad niSh :crkoh: i kad su vid'li da sam ih vid'la (:lol:) riste teroriste su se brže bolje razbežale kud koji mili moji

i batalili naPad.

Nek idu da ih traže.

Naći će ih 100po100.. možda ne odmaH, ali (malo) morgen siGurno, kad svane ..

iSto k'o i ovog s'torbicom. :uredu:

Što da mi ne poveruju.. :neznam:

Što bi laGala?

Što da mi (u znak zahvalnosti) ne daju neki poslić u miniStarstvu odBrane? 857ef50f.gif

jaaaao ... gde ja zZivim 83216d62.gif

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Drago mi je da se forumaši slažu da bi bilo pošteno vratiti. Sumnjam da bi baš svi vratili. Moja prva reakcija je bila "ne bih vratio". I sad ostajem pri tome. Da nađem novčanik sa par 'iljada koje je neki bednik kao što sam i sam teškom mukom zaradio i izgubio, polomio bih se da vratim. Našao bih neki dokument ili drugi trag o tome ko je ta osoba i vratio sve i paru. Onome ko je mogao "zaturiti" 200.000 evra ne bih vratio ništa. Zadržao bih novac i potrudio se da ga pametno iskoristim. U životu ništa nisam ukrao, ali sam sasvim siguran da bi šestocifrena suma bila preveliki izazov za mene.

Pošten i lud su rođena braća bilo gde, pa i u Srbiji. Nije to ništa specifično za naše podneblje. Poštenje donosi moralnu satisfakciju onome ko se tom ludošću bavi - i gomilu problema. Znam na ličnom primeru.

A Dačić... on je političar, naravno da će iskoristiti poziciju na kojoj se nalazi.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 mesec kasnije...
  • 7 meseci kasnije...

Naleteo sam na jako lep tekst o poštenju, koji ne mogu a da ne podelim:

Ima ljudi koji su pošteni zato što moraju da budu pošteni, koji se boje ili Boga i njegove kazne i osvete, ili ljudi i njihovih zakona i batina. I gde god i kad god osećaju da su bezbedni od Boga i ljudi, oni hoće da učine svako zlo i nevaljalstvo koje mogu, Takvih ljudi ima u svakom društvu najviše. Oni su pošteni iz straha.

Ima ljudi koji su pošteni iz interesa, radi ugleda i svoga dobra. I kad god je u njihovom interesu da učine zlo koje mogu, oni ga i čine, ako ne moraju da se boje. Takvih ljudi ima u svakom društvu dosta.

Najposle ima ljudi koji sve što rade i ne rade, rade i ne rade zato što su uvereni da to i tako treba i ne treba da rade; koji čine dobro zato što to hoće i ne čine zla zato što to neće, iako to mogu, iako ih spoljni pritisci nagone na to. Samo su to pošteni ljudi, ali njih je uvek i svud vrlo malo.

Božidar Knežević

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ja sada moram da bacim jedan komentar na ovaj tekst.

Poštenje iz straha?

:hmm:

To mi je vrlo neshvatljiv pojam. Da li to znači, da kada se ti ljudi ne bi bojali posledica, bili zli? Ponašali se zlo? :jok:

Ovi drugi, verujem da postoje, da misleći da ih niko ne vidi, da im to sad i odmah ''zadovoljava'' neku njihovu potrebu i u interesu im je, oni će zlo i počiniti. To mu dođe, grupacija poslovnih ljudi, koji gaze preko drugih da ostvare dobit i interes.

A ovi treći, pošteni, kako ih je nazvao gospodin Božidar, trebalo bi da ih ima najviše... međutim, da li su oni pošteni, samim tim što ne čine zlo? Jer, ako makar i pomisle na zlo, možda ipak nisu ''sasvim'' pošteni.

Uostalom, veliki broj ljudi, najveći broj njih, jednostavno ne želi da čini zlo. Jer to nije u redu. Jer se to ne radi. Jer ne žele da čine zlo jer nemaju želju povređivati nekoga. Jer zlo čine loši ljudi, a oni nisu loši. I za njih ne postoji spoljni uticaj zbog kojeg bi oni uradili nekakvo zlo nekome...

:neznam: bar ja to tako vidim...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ja bih zamenio prvu i drugu grupu samo u smislu brojnosti, rekao bih da ovih drugih ima najviše. Najviše ih je jer društvo uči ljude da vode računa prvenstveno o sebi ("čuvaj se i Bog će te čuvati"), pa su često spremni uraditi nešto na štetu drugoga da bi zadovoljili neki svoj interes. To je loše, ali nije znak zla, jer oni ne čine po ceo dan bilo kome, već samo u konkretnom slučaju kad mogu zadovoljiti svoje potrebe nauštrb drugih bez straha od odmazde. Takvih je nažalost jako mnogo.

Ima i ovih drugih, po default-u zlonamernih, ali mislim da ih nema koliko ovih prvih.

A treći su treći jer nemaju potrebu da razmišljaju o tome da li je nešto pošteno ili ne, oni to znaju. Znaju jer ih je porodica naučila pravim vrednostima, a društvo ih nije uspelo "pokvariti". Oni znaju šta je nepošteno i to ne žele uraditi čak ni za svoj interes.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 godina kasnije...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...