Idi na sadržaj

Preporučene poruke

  • Odgovori 108
  • Otvoreno
  • Poslednji odgovor

Članovi sa najviše poruka u ovoj temi

Članovi sa najviše poruka u ovoj temi

Popularne poruke

U tim umobolnicama treba mrcine da žderu.. i da piju. Treba da troše vodu....sapun (i toileT pEjper ) neko mora da ih gleda i nadgleda neko da im pere veš neko da se o njim' "brine" Treba

(moj bold)   Ovaj bi verovatno mogao da završi u Mitrovici. Ko zna kakav je zatvor u SM, zna šta ga čeka. Kažu da običan svet koji je video te uslove je bacao peglu.I ova druga dva zatvora nisu ništ

Ne mogu, niti želim. Treba razmišljati racionalno. Jednostavno mi ljudi reagujemo impulsivno i prvi instinkt je da bi monstrumu glavu otfikario... ali država ne može i ne sme da funkcioniše na taj nač

Ne bih se ja skoncentrisao na to da li će on/ona shvatiti ili neće, ono što je bitno je da takva osoba više ne predstavlja opasnost po druge ljude. To se postiže u oba slučaja. Ako tokom vremena provedenog u zatvoru promeni svest, što je teško za očekivati, super, bravo za društvo. Ali to nije primarni cilj, primarno je njihovo sklanjanje sa ulica.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Kazna i jedno i drugo.

I da ne predstavlja opasnost.

Ali i AKO JE MOGUCE,vratiti kaznjenog u drustvo.

*Izlecenog*

Tako barem ja mislim.

A evo i nadjoh nesto na wikipediji

Форензичка психологија је примењена психолошка дисциплина, која се бави психолошким проблемима у истражном поступку, правосуђу (посебно, кривичном) и затворском кажњавању. Посебно се бави психолошким питањима сведочења (веродостојност, обмане и самообмане), откривањем истине у истрази, процесима одлучивања у току суђења, затим мотивацијом вршења криминалних радњи, личношћу преступника, психолошким особинама жртве, као и проблемима издржавања казне и њеног ефекта на личност осуђеника.

izvor/wikipedija

Izmenjeno od strane člana stiklica
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

primarno je njihovo sklanjanje sa ulica.

Ok..a zasto su malo, malo ti isti ponovo na ulicama i rade iste stvari?

Neke proglase za neuracunljive, provedu neko vreme u ludarama, pa kad nemaju vise mesta, puste ih na ulicu..

Nekima su kazne previse niske za delo koje su pocinili..brzo kaznu odsluze i ponovo su napolju i rade iste stvari..

Niko ne pominje zrtve, sva humanost je usmerena na zlocince..za silovanje se dobije mizerna kazna koja se za cas odsluzi, a zrtva nosi posledice do kraja zivota..ali koga briga za to..takve stvari se ionako desavaju drugima..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Vjeruješ li ti u resocijalizaciju plaćenog ubice recimo? Ili pedofila? Resocijalizacija jeste jedan od ciljeva kazne ali neke ljude je nemoguće resocijalizovati!

A citas li ti sta sam napisala?

Ako ne postoji mogucnost resocijalizacije uvek postoji opcija dozivotne.

A tamo u zatvoru....i tako ne pozive dugo.

Da li ste gledali istinit film *Sestre* o trgovini ljudima?

Te mucene,silovane,otete,drogirane....sta im nisu radili moraju jos samo u NASEM PRAVOSUDJU da daju izjavu pred istim onim zlotvorom koji ih je oteo,pretio,tukao,silovao.....

Svuda u svetu je dovoljna pisana izjava.

U nasem pravosudju moraju i da odgovore sta ih pita optuzeni.

Neke ne izdrze.

Nazalost.

Izmenjeno od strane člana stiklica
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Temu sam postavio jer mislim da za najteža dela smrtna kazna nema smisla, jer pretstavlja oslobađanje od odgovornosti. Najteži prestupnici već računaju s tim da takva kazna postoji, pa ih to ne sprečava u vršenju dela. Izvesnost života u kavezu je po meni daleko efektnija metoda.

U tom kavezu oni imaju sve uslove za život. Prisilni rad ne postoji i ne možeš nikoga natjerati na bilo kakav rad. Isto tako imaju hranu,piće,nisu goli,imaju medicinsku zaštitu.

--- Update ---

A citas li ti sta sam napisala?

Ako ne postoji mogucnost resocijalizacije uvek postoji opcija dozivotne.

A tamo u zatvoru....i tako ne pozive dugo.

Kako to ne požive dugo u zatvorima?

--- Update ---

Ok..a zasto su malo, malo ti isti ponovo na ulicama i rade iste stvari?

Neke proglase za neuracunljive, provedu neko vreme u ludarama, pa kad nemaju vise mesta, puste ih na ulicu..

Nekima su kazne previse niske za delo koje su pocinili..brzo kaznu odsluze i ponovo su napolju i rade iste stvari..

Niko ne pominje zrtve, sva humanost je usmerena na zlocince..za silovanje se dobije mizerna kazna koja se za cas odsluzi, a zrtva nosi posledice do kraja zivota..ali koga briga za to..takve stvari se ionako desavaju drugima..

Upravo tako. Svi govore o nekakvoj humanosti za zločince. To je totalno pogrešno. Nije tačno da se oni ne boje smrtne kazne!

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

U tom kavezu oni imaju sve uslove za život. Prisilni rad ne postoji i ne možeš nikoga natjerati na bilo kakav rad. Isto tako imaju hranu,piće,nisu goli,imaju medicinsku zaštitu.

--- Update ---

Kako to ne požive dugo u zatvorima?

--- Update ---

Upravo tako. Svi govore o nekakvoj humanosti za zločince. To je totalno pogrešno. Nije tačno da se oni ne boje smrtne kazne!

Da to odgovorim.

Nalazi doktora budu-okliznuo se na koru od banane,doziveo srcane udar.

To je za javnost.

Istina je da ih umlate.

Pa za mene je humanije da ih zatvore i tamo ostanu zauvek.

Jel nije?

A sta nas onda razlikuje od njih,ako i mi ubijamo?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Slažem se da su kazne preniske. Ali ne postoji način na koji bih ja potencijalno mogao objasniti svoj stav, a da ga ti ne dočekaš na nož, jer si zauzela stav koji ne dozvoljava ni minimalno odstupanje od tvog mišljenja. :) To što ja kažem da nisam za smrtnu kaznu, ne znači da mislim da ih ne treba kazniti uopšte. Svaki put kad čujem da je neko za silovanje osuđen na 4-5 godina ili da je pušten nakon 2-3, želudac mi se prevrne. Da sam ja zakonodavac, minimalna kazna za takvo delo bi bila dvocifrena bez mogućnosti prevremenog puštanja na slobodu.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Kao prvo, nece vise moci nikoga da povredi..

Kao drugo..ubijes jednog, drugog, treceg..cetvrti i peti nece to uraditi, mozda tek sesti..a to su bar dve zrtve manje..malo li je?

Ne,nije malo.

Ali opet mi deluje malo....kao islamskim zemljama.

Seku ruke za kradju,za prevaru zenu kamenuju.....

Postujem ja tvoj stav.

Ti mislis da treba ,ja mislim da nicemu ne vodi ni smrtna.

Mislis uplasice se zlocinci?

Tesko.

Uf moram da dodam.

Boje se zlocinci smrti,naravno.

Ali postoji objasnjenje ni jedan ne misli da ce biti uhvacen.

Misli da je pametniji od svih.

Izmenjeno od strane člana stiklica
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Da to odgovorim.

Nalazi doktora budu-okliznuo se na koru od banane,doziveo srcane udar.

To je za javnost.

Istina je da ih umlate.

Pa za mene je humanije da ih zatvore i tamo ostanu zauvek.

Jel nije?

A sta nas onda razlikuje od njih,ako i mi ubijamo?

Da ali to je rijetko i tako obično nastradaju pedofili. Njih zaista niko ne voli pa ni zatvorenici. A narko bosovi,narko dileri,plaćene ubice,mafijaši u 99% slučajeva imaju "zaleđinu" i niko ih ne dira.

--- Update ---

Slažem se da su kazne preniske. Ali ne postoji način na koji bih ja potencijalno mogao objasniti svoj stav, a da ga ti ne dočekaš na nož, jer si zauzela stav koji ne dozvoljava ni minimalno odstupanje od tvog mišljenja. :) To što ja kažem da nisam za smrtnu kaznu, ne znači da mislim da ih ne treba kazniti uopšte. Svaki put kad čujem da je neko za silovanje osuđen na 4-5 godina ili da je pušten nakon 2-3, želudac mi se prevrne. Da sam ja zakonodavac, minimalna kazna za takvo delo bi bila dvocifrena bez mogućnosti prevremenog puštanja na slobodu.

Morf ti polaziš od pretpostavke da :"Izvesnost života u kavezu je po meni daleko efektnija metoda." Ona je na žalost pogrešna. Pogrešna zato što su današnji zatvori sve samo ne kavezi. Zatvorenici žive sa drugim ljudima,imaju struju,svjetlo,toplu vodu,besplatnu zdravstvenu zaštitu,pravo na prepisku,posjete rodbine i bračnih drugova. Čak imaju tv sale,povremeno im se organizuju koncerti i pozorišne predstave. Moderne tedencije su takve da se zatvori još više modernizuju i humanizuju. Kad bi zatvorenici zaista živjeli u kavezima tj kad bi živjeli u ćelijama minimalne veličine,sa minimumom opreme i namještaja,kad bi jeli sami,ne bi imali društvo i slično vjerovatno bi i sadašnja kaznena politika bila dovoljna.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Silovateljima devojčice 44 godine

Jagodina -- Viši sud u Jagodini doneo presudu za višestruko silovanje 12-godišnje devojčice iz Ćuprije. Optuženi dobili ukupno 44 godine i devet meseci zatvora.

Okrivljeni su devojčicu dovodili u porodične kuće i silovali je, dovodeći i druge muškarce, a vodili su je i po kafanama.

To krivično delo dogodilo se 2009, kada je devojčica imala 12 godina, a među silovateljima je i jedan 62-godišnjak.

Za silovanje, obljubu nad detetom i trgovanje drogom osuđeno je šest muškaraca iz opštine Ćuprija, po jedan iz Jagodine i Donje Komarice kod Kragujevca i jedna žena iz Paraćina.

Na po deset godina za silovanje osuđeni su Miroslav Đenić (53) koji je prvo silovao devojčicu pa je ustupao drugim muškarcima, i Borislav Stanojević (62) iz sela Vlaška kod Ćuprije.

Snežana Purić (46) iz Paraćina osuđena je na pet godina za krivično delo trgovine ljudima. Ona je u iznajmljeni stan u Paraćinu dovodila muškarce i nudila devojčicu.

Zoran Antonijević (48) iz D. Komarice, za obljubu nad detetom, osuđen je na osam godina, Srđan Pejčić (30) iz Jagodine na pet godina i šest meseci, Vladan Marković (33) na tri godine, Marko Šabanović (20) i Zoran Milosavljević (40) na po godinu dana i Perica Šabanović (21) na devet meseci zatvora.

U međuvremenu, jedan muškarac koji je bio okrivljen za silovanje je umro, a protiv drugog, zbog teške bolesti, vodi se odvojeni postupak.

Procitao ovo danas .

Prvo visinu kazne a posle toga i broj lica.

I posle toga mozes samo osecati gnusanje , kako zbog tih osoba koji se nazivaju ljudi ,

tako i zbog ovog naseg sudstva.

I kada vidis da je 6 osoba bilo iz Cuprije, malog grada , pomislis koliko takvih osoba ima u celoj zemlji.

I pomislis zasto ova Drzava indirektno podrzava nasilje , kriminal , mrznju , pocevsi od otkazivanja gej parade , nekaznjenog

napada huligana na studente , onog mladica koji je ubio policajca i koji se setao slobodno iako je osudjivan za par desetina razbojnistava , pa sve do ovih simbolicnih kazni za ovakve bolesnike.

I nije mi toliko problem i dilema u vezi smrtne kazne ili dozivotne robije , po mogucstvu u samici, za teska krivicna dela

I jedna i druga su -----Pravda.

.

Problem je sto su kazne daleko i od jedne i druge mogucnosti.

Blage ......prava sramota za pravosudje.

Stite monstrume.

Dvojica osudjeni na godinu dana a jedan na devet meseci.

Gde ide ova drzava.?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Mislim da je po nasem zakonu *Nedozvoljene polne radnje* max kazna 12godina.

Bas cu pogledati .

Nasla....

Nedozvoljene polne radnje, Član 182

  1. Ko pod uslovima iz čl. 178, st. 1. i 2., 179., stav 1, 180. stav 1 i 181. st.1. do 3. ovog zakonika izvrši neku drugu polnu radnju, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do tri godine.
    .
  2. Ako je usled dela iz stava 1. ovog člana nastupila teška telesna povreda lica prema kome je delo izvršeno ili ako je delo izvršeno od strane više lica ili na naročito svirep ili naročito ponižavajući način, učinilac će se kazniti zatvorom od dve do deset godina.
    .
  3. Ako je usled dela iz stava 1. ovog člana nastupila smrt lica prema kojem je delo izvršeno, učinilac će se kazniti zatvorom od tri do petnaest godina.

Eto nisam znala da neko moze biti kaznjen novcano za nedozvoljene polne radnje.

Izmenjeno od strane člana stiklica
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Kao drugo..ubijes jednog, drugog, treceg..cetvrti i peti nece to uraditi, mozda tek sesti..a to su bar dve zrtve manje..malo li je?

Četvrti i peti neće, odakle ti to bre :roll: U nekim američkim državama smrtna kazna postoji koliko, pa ko i same države što će reći više od dvesto godina i krivična dela za koja je zaprećena smrtna kazna se dešavaju pa se dešavaju. Onaj ko je potencijalni počinilac neće ni razmišljati o posledicama sve dok ne bude uhvaćen ;)

Morf ti polaziš od pretpostavke da :"Izvesnost života u kavezu je po meni daleko efektnija metoda." Ona je na žalost pogrešna. Pogrešna zato što su današnji zatvori sve samo ne kavezi. Zatvorenici žive sa drugim ljudima,imaju struju,svjetlo,toplu vodu,besplatnu zdravstvenu zaštitu,pravo na prepisku,posjete rodbine i bračnih drugova. Čak imaju tv sale,povremeno im se organizuju koncerti i pozorišne predstave. Moderne tedencije su takve da se zatvori još više modernizuju i humanizuju. Kad bi zatvorenici zaista živjeli u kavezima tj kad bi živjeli u ćelijama minimalne veličine,sa minimumom opreme i namještaja,kad bi jeli sami,ne bi imali društvo i slično vjerovatno bi i sadašnja kaznena politika bila dovoljna.

Pa sad, ne znam da li ste za vreme studija imali posete zatvoru. Ovi naši zatvori su daleko od modernog i humanog, više su nešto nalik na Andrićevu Prokletu avliju. Čak i u samim zatvorima se paviljoni razlikuju od jednog do drugoga. Da je kaznena politika blaga jeste, ali da je rešenje u smrtnoj kazni i nije. Doživotna robija, mada i ovih 40 godina dođe skoro pa kao doživotna.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

U nekim američkim državama smrtna kazna postoji koliko, pa ko i same države što će reći više od dvesto godina i krivična dela za koja je zaprećena smrtna kazna se dešavaju pa se dešavaju. Onaj ko je potencijalni počinilac neće ni razmišljati o posledicama sve dok ne bude uhvaćen ;)

Jbg, ja ne znam kako je ziveti u Americi i kakvi su im zakoni, a iskreno, ni ne zanima me..

Druge kulture, druge navike, drugaciji ljudi..

Dobro poznajem ovu nasu psihologiju i iskljucivo pricam na lokalnom nivou, ne na svetskom..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

A koliko poznaješ psihologiju zločinca, silovatelja ili ubice? :) Smrtna kazna je je definitivno nešto čime ne možeš delovati preventivno. Dušanov zakonik je bio brutalan i predviđao je sečenje ruku za krađu, pa su krali po Srbiji ;) Bogalja bilo koliko hoćeš. Pazi ja ne mogu da ukapiram da neko može da ženi zabije nož u grudi zbog usranih hiljadu dinara. To se ne plaši ničega a ne smrtne kazne bre.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Gledala sam neka izvrsenja...ne bas sve do kraja,ali veci deo.

Zapravo prica o odlaganju smrtne kazne....kako se nadaju do zadnjeg momenta.....

Zene su uglavnom cutale.

A muski plakali:blink:

--- Update ---

Provođenje smrtne kazne nad maloljetnim prijestupnicima [uredi - уреди]Međunarodni sporazumi o ljudskim pravima zabranjuju da itko tko je u vrijeme zločina imao manje od 18 godina bude osuđen na smrt. Međunarodni pakt o građanskim i političkim pravima, Američka konvencija o ljudskim pravima i Konvencija o pravima djeteta sadrže odredbe u tu svrhu. Više od 100 zemalja čiji zakoni još uvijek predviđaju smrtnu kaznu za barem neka kaznena djela, imaju zakone koji izričito odbacuju pogubljenja maloljetnih prijestupnika ili se pretpostavlja da ih odbacuju budući da su ugovornice nekog od gore navedenih sporazuma. Međutim, mali broj zemalja i dalje izvršava smrtnu kaznu nad maloljetnim prijestupnicima.

Iako je još 1997.g. Kina izvršila reviziju svog kaznenog zakona u pravcu ukidanja smrtne kazne za maloljetne osobe starosti 16 i 17 godina, izvještaji koji govore o tome i dalje potvrđuju egzekucije maloljetnika zbog toga što sudovi ne vode dovoljno računa da se utvrdi točna dobna starost osuđenika. 2006. godine, Iran je pogubio četiri maloljetna prijestupnika, a Pakistan jednog. Poznato je da je od 1990. g. devet zemalja pogubilo osuđenike koji su u vrijeme zločina imali manje od 18 godina – Kina, DR Kongo, Iran, Nigerija, Pakistan, Saudijska Arabija, Sudan, SAD i Jemen. SAD i Iran pogubili su svaki više maloljetnih prijestupnika nego ostalih sedam zemalja zajedno prije nego što je Vrhovni sud SAD-a u ožujku 2005. g. odredio da su smaknuća djece mlađe od 18 godina protuustavna. Iran je u tome čak nadmašio SAD, gdje je od 1990. g. pogubljeno ukupno 19-ero djece.

Opravdanost smrtne kazne [uredi - уреди]

Kada je u pitanju smrtna kazna uvijek se javljaju mnoge polemike koje se vode s dva fronta. Onog koji zastupa provođenje smrtne kazne u ime pravde i onog koji se snažno protivi tom nehumanom činu kojime se izvršava zadovoljavanje pravde. Zagovornici smrtne kazne pokušavaju opravdati njezinu primjenu raznim etičkim, pravnim i društvenim argumentima. Nakon svih polemika mogu se izdvojiti ova četiri koja se najčešće navode: pravedna osveta prema najokrutnijm zločincima, nužna neposredna zaštita društva/zajednice uklanjanjem počinitelja, posredno zastrašivanje mogućih budućih počinitelja kaznenih djela i manji financijski trošak za zajednicu. Osobe koje zagovaraju smrtnu kaznu smatraju da je ona jedini prihvatljivi način osvete za kazneno djelo ubojstva. Radi se o društvenoj pravdi: država treba ukloniti zlo i zaštiti društvo. Stoga u želji da se sačuva opće dobro vlast može pogubiti onoga koji je opasan za društvo. Svrha je kazne očuvanje društvenog poretka. Pristaše smrtne kazne smatraju da najgori kriminalci, poput višestrukih ubojica, trebaju biti nasilno uklonjeni iz društva - smaknućem - nakon regularnog sudskog procesa i iscrpljenih žalbenih postupaka. No ne postoje dokazi da se u zemljama u kojima je na snazi smrtna kazna smanjila stopa kriminaliteta. Protivnici smrtne kazne smatraju da se radi o neprihvatljivo oštroj kazni koja se često ne dosuđuje na pravičan način. Zemlje koje provode smrtnu kaznu češće ju opravdavaju pragmatičnim razlozima nego etičnim. Opasnost od gubitka vlastitog života treba spriječiti potencijalne počinitelje u izvršenju težih kaznenih djela. Taj efekt zastrašivanja uspješan je samo ako se već uhvaćene počinitelje usmrti. To je jedini suguran način da se spriječe ponavljanja sličnoga zločina. Znanstvena istraživanja još uvijek ne uspijevaju naći uvjerljive dokaze o tome da smrtna kazna suzbija zločine učinkovitije nego ostale kazne tj. ne postoje dokazi da se u zemljama u kojima je na snazi smrtna kazna smanjila stopa kriminaliteta. Protivnici smrtne kazne izlažu argumente koji opovrgavaju učinak zastrašivanja jer iskustva pokazuju da vrlo malen broj teških zločinaca racionalno i u detalje planira izvršenje svojih djela te da ne razmišljaju o mogućim posljedicama. Isto tako veliki broj ubojstava događa se u afektu, a počinitelji u takvim situacijama ne promišljaju o posljedicama svoga postupanja. Po pitanju manjeg financijskog troška za društvo također dolazi do razilaženja u mišljenjima. Najteža moguća kazna nakon smrtne je kazna doživotnog lišenja slobode. To u pravilu znači da društvo u cjelini, a time i sami članovi obitelji žrtava snose troškove zatvaranja počinitelja. Zagovornici smrtne kazne smatraju da je smrtna kazna jeftinija te navode kako oni ne žele još i plaćati boravak ubojice u zatvoru. Protivnici pak navode etične dvojbe po ovom pitanju jer je njihov argument da moguća ušteda novca ne smije biti razlog brisanja ljudskog života. Također navode da se smrtnom kaznom služe totalitaristički režimi kako bi se obračunali s političkim protivnicima, vjerskim i etničkim manjinama, a u demokratskim zemljama smrtna kazna služi za obračunavanje s društvenim manjinama, jer se umjesto rješavanja socijalnih problema izgrađuju zatvori, a smrtna kazna u javnome mnijenju u konačnici stvara ideju o žestokoj borbi protiv kriminala. U stvarnosti se samo opravdava kulturu smrti, pa čak i na državnoj razini.

izvor/wikipedija

Izmenjeno od strane člana stiklica
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ubiće mi batu na pravdi boga!

Četvrtak - 10.11.2011

Sud u Nevadi odbio je poslednju žalbu na smrtnu kaznu državljaninu Srbije Avramu Niki, koji već 16 godina čeka na egzekuciju, i pored intervencije Republike Srbije i našeg konzulata u Čikagu! Avramov rođeni brat Sveta je u šoku zbog odluke suda!

Kada je čuo da je sud odbio žalbu, Sveta Nika je prvo zaćutao, a potom se iz njegove duše prolomio vapaj:

- Ubiće mi batu na pravdi boga! Ma da li je moguće da im je lakše da ga ubiju nego da priznaju da su pogrešili?! Da li je moguće da nisu prihvatili sve one dokaze koje je advokatica Heder Farli pronašla?! Bruka! Pa ona mi je lično rekla da je, kada je onome koji je bio predsednik porote koja je mog brata osudila na smrt predočila dokaze do kojih je došla, on rekao da ne bi tako presudili da su to znali u vreme suđenja! Da li je moguće da sudiji to nije važno?!

Kako nam je rekao Sveta, koji živi u Vladimirovcima kod Pančeva, od brata više od godinu dana nema ni glasa, ali ni pisane reči.

- Slao sam mu pisma, ali mi nije odgovorio. Valjda mu ne daju... Ma da li je moguće da su odbili žalbu - u neverici nas je upitao nekoliko puta.

- Ni u posetu nisam uspeo da mu odem... Heder mi je obećala da će preko Crvenog krsta da nađe novac za povratnu kartu i smeštaj, ali mi i pored toga treba još mnogo para, pošto tamo treba da budem mesec dana. A ja sam fizikalac i nemam te pare... O, bože! Već sam izgubio oca i majku, samo mi je Avram ostao! Pa neću valjda i njega izgubiti? Toga se najviše bojim! Ne znam više šta da radim, kome za pomoć da se obratim, kako brata da spasem - govorio je Sveta praveći velike pauze da dođe do daha od šoka.

Avram Nika je osuđen na smrt jer je, kako je utvrdio sud koji nije ispoštovao njegova prava, 1995. godine ubio Edvarda Smita, koji je navodno stao da mu pomogne oko automobila u kvaru. Avram ubistvo nije negirao, ali i dalje tvrdi da se radilo o samoodbrani.

Godinu dana pošto je „Alo!“ 2009. godine prvi objavio da naš državljanin u SAD čeka na izvršenje smrtne kazne, reagovala je Vlada Srbije, koja je uložila žalbu, uz obrazloženje da naši diplomatski predstavnici nisu bili obavešteni čak ni o njegovom hapšenju, a kamoli o suđenju. U žalbi je navedeno da postoje „ozbiljne sumnje u opravdanost smrtne kazne „, ali je odgovor okružnog tužioca Dika Gamika bio krajnje nehuman.

- Srbija tada nije postojala kao država. Neka nam objasne s kojim konzulatom je trebalo da kontaktiramo - rekao je Gamik i opravdao postupak rečima da „policija i sud fizički nisu mogli da urade sve kako bi ispoštovali Avramova prava“.

Ipak, ni to „opravdanje“ nije bilo dovoljno da sudija Patrik Flanagan prihvati zahtev za novo suđenje. Flanagan je u obrazloženju naveo da „asistencija konzulata i pomoć pri prevođenju Nikuove odbrane sada ne bi bili od značajne pomoći, s obzirom na jačinu dokaza“.

- Porota je već čula da je Nika viđen na mestu zločina u vreme ubistva, da je u Čikagu pronađen sa žrtvinim automobilom, kao i da su istražitelji pronašli krv žrtve na njegovoj odeći i obući - obrazložio je sudija. Ipak, oružje kojim je počinjeno ubistvo nikada nije pronađeno.

Avramu je ostala još samo jedna nada - da Vrhovni sud SAD, koji nema taj običaj, poništi postupak i zatraži novo suđenje. U suprotnom, čeka ga koktel smrtonosnih injekcija.

Izvor/alo

Eto smrtna kazna.

A sta ako su pogresili ??

Meni zao.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ajde da cujem sta ti predlazes?

Prvo da naglasim da se ne zalažem za široku primjenu smrtne kazne. Smrtna kazna bi se trebala primjenjivati samo na izvršioce najtežih krivičnih djela. Šta ja predlažem? Pooštravanje kaznene politike. To je najlakše postići. Izgradnji posebnih zatvora za počinioce najtežih krivičnih djela. Nedopustivo je da istu ćeliju djele neko ko je u zatvoru zbog sitne krađe ili saobraćajnog prekršaja i plaćeni ubica! U tim specijalnim zatvorima bi napravio takve uslove da se pri pomisli na njih svima digne kosa na glavi. I naravno uveo smrtnu kaznu.

--- Update ---

Pa sad, ne znam da li ste za vreme studija imali posete zatvoru. Ovi naši zatvori su daleko od modernog i humanog, više su nešto nalik na Andrićevu Prokletu avliju. Čak i u samim zatvorima se paviljoni razlikuju od jednog do drugoga. Da je kaznena politika blaga jeste, ali da je rešenje u smrtnoj kazni i nije. Doživotna robija, mada i ovih 40 godina dođe skoro pa kao doživotna.

Naši zatvori su nehumani zato što su prenatrpani. Ni zbog čeg drugog.

Izmenjeno od strane člana faust
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...