Idi na sadržaj

Lista stvari koje smo, kao deca, voleli


Preporučene poruke

Po uzoru na jednu FB andramolju, pravicemo liste omiljenih stvari iz detinjstva.... svega onoga sto smo voleli kad smo bili mali. Ogranicenje 'liste' je na desetak stvari, a lako cemo kasnije da je dopunimo. :roll: ......... Moja lista: 1. Zuto karirano cebence, ciji sam coskic sisala umesto cucle. 2. Veliku lutka, koju sam dobila od tetke iz Svabije, (a koju sam sacuvala do dana danasnjeg). 3. Raspuste na Dunavu 4. Crveni Pony bicikl 5. Nadjmamine strudle sa makom 6. Tatinu pomoc oko domaceg iz tehnickog 7. Da spavam vikendom kod sestre od strica 8. Bozicna korindjanja kod familije 9. Hleb sa eurokremom za uzinu i veliki odmor 10. Da maznem stripove od starijeg brata (pa makar popila batine zbog njih). :uzdise:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Namučih se da se setim deset komada:

- novogodišnja veselja u krugu porodice

- "Vreme sporta i razonode" na radiju Beograd 1

- okrugle žvake kojima sam davno zaboravio naziv

- sankanje niz kameniti put (osim razbijene glave jednom prilikom)

- "Veliki atlas sveta"... listao sam ga do iznemoglosti

- lomljenje česnice sa dedom za uskrs

- prvi bmx bicikl

- vožnju traktora na selu

- smišljanje prevare za 1. april

- Coca-Colu

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Na prvom mestu su klikeri..igrala sam ih do iznemoglosti i bila najbolja u kraju..

Penjanje po drvecu..ko moze na vislju granu..za divno cudo, nisam nikad nista slomila..

Ljuljaska..koja je bila namontirana na metalne sipke i vise mi sluzila kao vratilo, nego za ljuljanje..

Pecanje i to bez adekvatnog pribora, ali bilo ribe..

Hleb malo namocen u mleko, pa o'zgo posut secerom..jbt, koja je to poslastica bila..

Sarene carape, do iznad kolena..kao Pipi, ona mi je bila idol..:lol:

Knjiga Devojcica sa sibicama..ni jednu nisam toliko volela kao tu..i dan, danas je volim..

Branje kupina u tatinom selu u Makedoniji i jedenje dok ne pocnu na usi da izlaze..

Dedina stala, u kojoj samo sto nisam spavala dok sam boravila u selu..cuvanje krava, jahanje konja, cak sam i mleko pila direktno iz vimena..:kez:

Jedna crkvica u planini, koja je zalecila ranu mog nasilno prekinutog detinjstva..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

1. Klikeri....na trokiš ili rošu...bio nezvanični šampion mog solitera i vlasnik gomile raznoraznih klikera, kao i oguljenih zglobova na prstima i crnog ispod noktiju.

2. Zabavnik petkom. Sećam se da se jednog petka nije pojavio na kioscima, te da sam očajan isti obišao bar 20 puta tokom tog dana i zaspao skoro u suzama. Sutradan sam ustao u 6 ujutru i otrčao do kioska...sreći nije bilo kraja kada sam shvatio da je stigao.

3. Četvrt hleba, pašteta (ili 100 grama šunke) i jogurt za užinu na velikom odmoru. Sa šunkom je bio poseban ritual. Izvadim meki deo hleba iz četvrtke, naslažem šunku, a onda sve vratim na mesto....

4. Jaffa keks....posebna tehnika u kojoj se izgricka prvo cokolada sa gornje strane, a onda biskvit i na kraju ostane onaj žele od pomorandže kao poslastica za kraj!

5. Sličice fudbalera. Skoro nadjoh u podrumu albume svetsko prvenstvo u Nemačkoj 1974. domaća I i II liga 1978/79 i SP Argentina 1978.

6. Emisija "Poletarac", nedeljom pre podne.

7. Igra kauboja i indijanaca (Partizana i Nemaca se nismo igrali jer s nam valjda u školi dosadili)

8. Kaubojske filmove na TV-u

9. Knjige "Tom Sojer" i "Orlovi rano lete".... svaku pročitao po 3 puta.

10. Branje bambusa "iza pruge". Zabranjeni svet i granica opasnosti....idealna za avanturu!

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

1. Vruc hljeb... mast... so... aleva paprika... i crveni luk...boze kako ovo i dan danas volim... :)

2. Pjesme od Bijelog Dugmeta koje sam pjevao pred uciteljicom...

3. Porodicne izlete u prirodu na rostiljanja sa sve familijom...kako mi ovo nedostaje...

4. Fudbalice sa rajom...po svim vremenskim (ne)prilikama...jednom cak i za docek nove godine...u sred grada...

5. Bilo kakvo i bilo gdje vozikanje sa bracom od ujaka i ujakom of kors...i njegovim "skodilakom"...

6. "Zmire" i "traze"...narocito ljeti...po mraku...po podrumima i supama...

7. Okupljanja za Nove Godine kod mojih...Slava kod rodjaka...i kartanja i druzenja kod porodicnih prjatelja...

8. Ribolova na pastrmke...od 6 osnovne profi...i onih prica starih ribolovaca...

9. Radnih akcija...4x...e sto su to druzenja bila...

10.Familijarno branje jagoda malina i borovnica po sumi...u kozlice...pa se to odnese kuci i stavi u neki najveci sud...neku vanglu...i pospe secerom i promijesa...malo se saceka da popuste...onda svi uzmu velike kasike i rokenrol...:lol:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Majkine bunar kifle.

Vruća cipoka 'leba onako uzduž isečena iz pekare na roglju, namazana upravo izlupanim puterom i medom. Naučila me majka da pravim puter, a ja onda (mućak) izlupam samo za sebe!! :fijuk:

Nasuvo sa krompirom.

Igranje sa točkom od bunara.

Skakanje sa pajvana u Tisu.

Trka rošulama i lastiš do povraćanja od silnog skakanja. :lol:

Spavanje u ogromnom majkinom bračnom krevetu (koji škripi na svaki pokret) pokriveni perjanom dunjom iz koje samo nos viri.

Pečeni kukuruzi na ulici.

Branje i gađanje dudovima i to onim crnim ako je moguće.

Pravljanje pljuce od aluminijumske cevi sa mecima od savijene žice ukradene iz dedine radionice.

Spuštanje niz gelender sa četvrtog sprata sve do prizemlja. :roll:

Gledanje Sandokana i Bonance!

Ono što sam uvek radila i uredno se pravila :fijuk: krađa dve-tri kockice tutifruti čokolade, koju je mama kupovala lomljenu na kilogram u Pinonirovoj prodavnici u krugu fabrike.

"KO JE JEO ČOKOLADU PRE RUČKA??"

":fijuk: NISAM!!"

...lako je meni bilo kada nas je troje dece :lol:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

miris shume, bazooka zvake, penenih banana, pannini samolepljivih slicica, stakleni zatvarac prababine flase od rakije, onaj cudan oporan miris svih gradskih bioskopa (mora da je sam film mirisao tako...),

miris konjskog izmeta na ulicama, miris moje prve skolske torbe, suvi miris shupe za drvo, miris maltera trosne radionice, miris mog dede berberina, miris poprzenog perja golubova koje se spremale za rucak, miris zecijeg kaveza, miris sena na tavanu, mirisi svih cveca u basti, miris sveze iscedjenog meda, miris aviona za zaprasivanje komaraca i miris betona nakon zalivanja... miris igralista - mocvare i vojnog poligona, miris hemijske fabrike i kompota od visanja...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Lista bi mogla biti i duža od deset, ali evo...

1. raspusti kod babe i dede na selu - neprocenjivo

2. nove godine u širokom krugu porodice svake godine isto mesto i isto društvo

3. kiki bombone - dugo su me ubeđivali da su to žvake koje su za decu

4. dve vrbe ispred prodavnice koje su nam služile kao svemirski brodovi

5. trg, zatvoren za saobraćaj i gomila dece koja se igraju ''Vile i veštice''

6. sladoled kod onog sladoledžije ispred škole (ne mogu da se setim imena :hmm: )

7. letovanja na Silbi... svake godine isto društvo isti hotel ista plaža i sve....

8. knjige ''Bajke naroda Jugoslavije'' I i II

9. pecanje sa tatom na Dunavu

10. kirbaj 15. avgusta i nove nanule pred kraj svakog leta... i to kakve nanule.... :uredu:

Joj, ima toga još...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 mesec kasnije...

Stripovi :)

Sto sam ja voleo da citam stripove kao mali.

Cudo jedno !

Pa dođem tako ispred trafike a ona se sva šareni od okačenih stripova sa sve tri strane ,

pa kupim poparpari ZS i LMS , sve misleći u sebi : '' kad porastem radicu u trafiki ''.:uredu:

Ali poseban dozivljaj je bio izlazak novog broja '' Politikinog zabavnika '' ili '' Strip..O ...teke.''

Vise strip junaka a na jednom mestu.:roll:

Ne kazem , citao sam ja Zabavnik od prve strane i onih rubrika '' verovali ili ne ? '' i

'' jeste li vec culi da..'' pa sve do naucno - fantasticne price , ali moram priznati

da sam najvise voleo onaj strip na srednjim stranama.

A tek Stripoteka !

Kakvih je tu sve junaka bilo !

I polu- tragicnih i tragi - komicnih i i polu - tragi - komicnih i tuzno - polu - tragi- komicnih

ali hrabrih i pravednih a bogami i vestih.

Od Konana ..preko Mandraka ....pa sve do Rip Kirbija i Princa Valijanta.

Citao sam i Fantoma . Flas Gordona a i onog kechera Seminolu indijanca

ali tek u '' drugom izvlacenju .''

I tako , kupim poparpari romana , Zabavnik i Stripoteku ,

pa svratim u dučan i kupim nekoliko krem - bananica

a ondak jurim kuci sa svojim strip ' junacima , sav srecan i nestrpljiv.

Jos uvek pamtim miris sveze odstampanog papira i suskanje celofana

u kojem su se krile (neuspesno ) slatke - kraljice - krem - bananice.

I pamtim sa kakvom sam se strascu i slascu prepustao tom zovu

i uranjao u taj carobni svet slika prozivljavajuci sa svojim strip junacima

sve njihove avanture .

Bio je to neizostavan ritual moga odrastanja.

A znali smo ...mi, deca iz ulice , pobeci u debelu hladovinu ajnforta

i citati stripove u tim dugim , toplim letima pa onda inspirisani avanturama

omiljenih strip junaka , kretati u sopstvene.

Obicno je to bila '' poseta'' komsijskoj tresnji ili '''obilazak '' bostana

i ''uzimanje '' one najvece i najsladje lubenice koja se uvek nalazila

blizu kolebe cuvara bostana , uvek budnog i na sve spremnog..

Izgledalo je to kao nemoguca misija ali sta je u tim godinama nemoguce ?

A i kukuruz nam je bio saveznik.:)

Da ..citao sam ja i knjige u tim godinama ( to kazem tek onako ..radi opsteg dojma:kez: )

Bilo je to divno vreme druzenja i odrastanja.

Bilo je to bezbrizno vreme u kojem nije bilo ruznih stvari.

One su dosle kasnije.

Same od sebe.

Neumitno.

Kao vreme.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

volela sam podum i tavan, mesta koja su bila čarobni svetovi moje mašte, nabacane stare stvari pune prašine, koje nikom nisu trebale a opet ostajale jer možda zatrebaju ili iz emotivno-nostalgičnih razloga u spomen starim pokoljenjima.....

volela sam pijacu, i jutra kad me baka povede na istu, da besumučno idem od tezge do tezge i probam sir i kajmak. sećam se žuljevitih i izbrazdanih ruku seljanki i prljavog noža kojim se sekle sir......mmmmmm najlepši ukus na svetu !!!

volela sam kafanu u koju me je otac vodio petkom kad nema ko da me čuva. nije to bila ona kafana sa muzikom i pevaljkom...fujs....već jedna od onih gde su se pripovedale ulične filozofije, gde su na istom mestu, često za istim stolom sedeli šljakeri i intelektualci...

volela sam da zamišljam da sam nevidljiva.....

volela sam bajke koje mi je baka čitala pred spavanje i uvek mi je nekako onaj konj na kome je princ dojahao bio zanimljiviji od samog princa.....

volela sam korta maltezea i potpuno bezuslovno bila zaljubljena u njega, zamišljajući da će doći po mene jednom, a onda je izašao broj gde je on upoznao noru....ah moje razočarenje...ali kako to u životu biva, korta je ubrzo zamenio silver surfer, on mi je veran do današnjeg dana :lol:

volela sam kad se društvo skupi kod bake i deke i kad deka uzime gitaru da uveseli društvo teškom bluesricom....

volela sam srpke junačke pesme.....miris terpentina u galeriji....etc....etc....etc...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Mnogo sam voleo sladoled, naročito kad za letnji raspust odem kod tete u Bgd, tada je stanovala kod starog Merkatora i u njemu su se prodavali sladoledi u maloj plastičnoj lopti...joj, miline... :balavi:

voleo sam miris malih kučića, a s obzirom da sam ih uvek imao pri ruci, ne jednom se dešavalo da ih dobrano iznjuškam, pa sam voleo onaj miris kad te izližu po ruci, jelte :lol:

voleo sam pecanje, u to vreme je u potočiću ispod moje kuće bilo ribe, i hvatali smo ih na štap koji napraviš sam, jedino si plovak, strunu, olovo i udicu morao da kupiš

voleo sam golubove, e da - volim i njihov miris, naročito kad pokisnu, sećam se da je ceo moj kraj golubario, danas smo ostali samo Boki i ja

voleo sam da gledam u oblake, što je verovatno povezano sa golubarstvom, ali bio sam u stanju da iznesem ćebe nasred dvorišta i satima buljim u nebo

voleo sm stripove, uh, mislim da sam pročitao tonu stripova, od Stripoteka, Zlatne serije, Lunovog Magnus stripa pa do pisanih kaubojaca tipa Vajat Erp, Dok Holidej, Bred Henkok Ili recimo američkog ninđe Leslija Eldridža :lol:

voleo sam da igram fudbal po ceo dan

ili da igramo karte dok nam oči ne pobele, pa smo onda prelazili na jamb, pa na šah, pa opet karte i tako u krug, zavisi koliko nas dana/nedelja određena igra ponese

voleo sam kad bismo za novu godinu otišli kod tetke, i svu su je oni kao čekali, a ja bih se zabio u posebnu sobu i čitao Politikine Zabavnike dok ne zaspim..mislim da nikad nisam sačekao novu godinu :lol:

voleo sam da odlazim kod moje nane, to je bila moja "sigurna kuća", toga sam postao svestan tek kad nje više nije bilo

voleo sam dok su mi nane i deda bili živi....

(kad bolje pogledam, većinu nabrojanih stvari volim i dan-danas, kako se to odrasta, da mi je znati :lol:)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Dunav i nasu vikendicu, kraj istog.

I onih nekoliko zalosnih vrba, nakrivljenih nad obalom i nekoliko sicusnih koraka do vode.

I onaj mali restorancic, sto je moj deka drzao vise zarad svog drustva, gde su citavu noc igrali karte,

peckajuci se,ko je imao veci ulov tog dana .

I jutra na toj istoj obali, gde je vec u pola sest, sve vrvelo od alasa i graje.

Trckaranja po sumi, bosonoga, nije bilo ,smes, ne smes, podrazumevalo se da smo slobodni.

Volela sam i tu slobodu i sva prostranstva decije maste.

A bas sam znala da mastam, satima, zavaljena u ljuljasku okacenu izmedju one dve iste vrbe,odakle je pucao pogled na vodu

i bezbroj camaca.

Mogla bih pisati u nedogled i nazad, ali najvise sam volela onu bezbriznost i zasticenost, koju cini mi se nisam bas od tog detinjstva osetila.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 godinu kasnije...

1. Gusle. Prvo čega se baš jasno sećam je javovor zvuk gusala moga ujaka. Znao je sve narodne junačke pesme i još poneku šaljivu da ne kaže bRezobraznu...

2. Stripovi. (Bio sam stripoman. Posebno mi se dopadala edicija Plavi vjesnik, a kasnije, kada se pojavila, Stripoteka). Ovde pridodajem Politikin zabavni i ne samo zbog stripova, naravno...

3. Moje knjige, a među njima posebno mesto su zazuzimala dela Branka Ćopića i Žila Vern.

4. Letnji raspust kod mog dede na salašu. Blizu šuma, blizu reka. Sećam se, zahvaljujući tome imao sam priliku da jedem leti divlje jabuke, divlje kruške, oskoruše, drenjine...

5. Karamele. Bile su neobično ukusne i prodavale su se u rinfuzi. I, baš nikada se nije mogao u potpunosti skuniti papir sa njih. Međutim, to im uopšte nije umanjivalo ekskluzivnost ukusa....

Možda nastavim...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

1. Obrazovnu emisiju Opstanak

2. Bacanje rucka koji mi je mama ostavljala da podgrejem pre skole... a nisam stigla od zazjakavanja :kez:

3. Moj lepi.. najlepsi crveni Poni bicikl

4. Sve moguce i nemoguce slatkise :kez:

5. Politikin zabavnik... posebno kad je bila stranica Obucite (mislim) Cicu. :kez:

6. Odlaske na Frusku Goru i branje kupina.

7. Slusanje bratovih ploca dok nije kuci jer mi je izricito zabranio da im prilazim.

8. Igranje izmedju dve vatre i skolice.

9. Bakine home made rukotvorine od testa i testenine. :lol:

10. Slusanje Diznijevih bajki sa ploca. Imala sam komplet od nekih desetak knjizica, i uz svaku je isla mala ploca. Dok nisam naucila da citam izlizala sam ploce. :kez:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

1. Obrazovnu emisiju Opstanak

2. Bacanje rucka koji mi je mama ostavljala da podgrejem pre skole... a nisam stigla od zazjakavanja :kez:

3. Moj lepi.. najlepsi crveni Poni bicikl

4. Sve moguce i nemoguce slatkise :kez:

5. Politikin zabavnik... posebno kad je bila stranica Obucite (mislim) Cicu. :kez:

Prvih 5 prepisujem od Evilke...i dodajem... :kez:

6. Klikere troperce, mermerce, gvozdence...

7. Sličice fudbalera Nemačka '74 i Argentina '78 (gde su u oba Čileanci najružniji)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Lastiš!! Jaooo al smo skakali!!

Klik-klak. Sve mi zglobovi bili modri....:hhh:

Hula-hop. Ali ne onaj obruč, već "plastičnu" vijaču koja je išla jednim krajem oko nožnog zgloba a na drugom kraju je bila fiksirana lopta..pa je vrtiš oko sebe i motaš onu loptu preskačući tu "vijaču"

Izmenjeno od strane člana vesticara
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 godinu kasnije...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...