Idi na sadržaj

Babino unuče


Preporučene poruke

Postoji jedna tvrdnja koja kaže: "Roditelji decu vaspitavaju, a babe i dede ih kvare!"

Koliko ima istine u tome?

Da li su vaši ili partnerovi roditelji saradnici u vaspitanju dece ili oponenti?

Koliko je uloga baba i deda bitna u odrastanju vaše dece?

Da li ste se nekada posvadjali oko toga što deci dopuštaju ono što vi ne?

Da li je dobro da deca imaju babe i dede koje će ih bezuslovno voleti i ispunjavati neke hirove?

I na kraju...kakva su vaša sećanja na vaše babe i dede?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Djetic je imao tu nesrecu da mu baka ( tatina majka) rano premine ...a ta bi ga baka razmazila i ugnjavila svojom ljubavlju i paznjom. Nje se seca samo sa slika, dok je deka imao, kakvo takvo, ali malo, ucesca u njegovom ranom detinjstvu. Druga 'nesreca' (a mozda i nije), sto su moji na drugom kraju Vojvodine ...oni ga imaju preko svakog praznika i raspusta. Oni su ti, koji su odigrali tu vaznu ulogu u zivotu svakog deteta ... a koliko su je dobro odigrali govori i to sto je Kalimero hteo da se preseli kod njih, kada je bio pod embargom. :roll: Oni se, ipak, konsultuju sa mnom, i ne preteruju-popustaju pod pritiskom njegovog izvoljevanja. ...ae, samo malcice :lol: ... E, srecu koju ima je 'nana iz dvorista'- baka koju je prisvojio. Ja sam bila vezana za tatine roditelje, jer sam uz njih odrasla. Obozavala sam nadjmamu, i bila sam njena miljenica (od 12 unuka). Njena smrt je bila moj prvi veliki gubitak... plakalo mi celo bice za njom (to spominjem jer za drugom bakom sam pustila suzu - jer mi bilo zao mame).

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Naša deca su imala sreće da uživaju u blagodetima 2 babe i jednog dede. Moja mama je važila da principijelnu babu, (pitam se na koga li sam ja :fijuk: ). Drugi baba i deda su uživali u unucima punom snagom. Dozvoljavali su im puno toga, a ja sam ih puštala. Naša deca su jako brzo razgraničila šta smeju i kod koga to smeju. Moje mišljenje je, da je naša obaveza da vaspitavamo decu, a njihova je da u unucima uživaju. Kada se tako postave stvari, onda nema problema. Kako su odrastali sve su manje "babini unuci".

Kao dete uživala sam kod moje majke na selu i bila nestašno dete. Nikada me niko nije grdio i svaki nestašluk je ostao u sećanju na detinjstvo. Naša deca su upravo tako uživala na selu, pre podne dok samo bili na poslu, uveče kada samo izlazili...i mogu samo da kažem im kažem-Hvala vam na svemu što ste pružili svojim unucima i što se uspevali da uskočite i pomognu kada zagusti.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Lose sam srece bila...djedove nisam upoznala...majku ispratila sa 2.5 godine...baku imala, nekad sam joj bila na zadnjem mjestu, doslovno...valjda djeca od sina nisu toliko bitna. :neznam:

Poslije se pokusala iskupiti, zalila je...neke stvari se ne mogu nadomjestiti.

Kao sto rekoh, lose prosla. :kez:

(Ima tu i lijepih stvari, ali nisam u tom raspolozenju :kez: )

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Sa mamine strane nisam imala ni baku ni deku,

sa tatine jesam, ali su otišli... za mene prerano...

mada ih se sećam... ali... bila sam veoma vezana za roditelje,

tako da nisam dovoljno (iz ovog ugla) vremena provodila sa njima...

Jer... imam stav da bake i deke oplemenjuju...

da su tu... da imaju više vremena...

da možda (žao mi je ako grešim dušu) neki nesvesno kompenzuju vreme,

koje su uskratili svojoj deci sticajem okolnosti...

Kiki je imao jednu baku... suprugovu majku,

za koju znam da je dok je bila živa,

unosila mnogo radosti i nežnosti, ne samo u Kikijev, već i u moj život...

Mislim da je pitanje stava... da li će roditelj da dozvoli da

bake i deke ''kvare'' (grubo mi to zvuči) decu...

Od samog starta sam stavila do znanja da

ne želim da se Kikiju tepa.. davo, dušo mamina... :roll: i sl...

Tako da se nisu uplitali ni u druge stvari, kada je malac porastao...

Razumem i da su bolećivi... i ranjiviji.. ali im nikada nisam davala za pravo da se

mešaju u suprugov i moj način vaspitavanja, bez obzira, da li su u pitanju

njegovi roditelji, ili moj otac...

I dalje stojim iza toga.. da

su bake i deke tu... da maze i paze naslednike svojih naslednika....

na međusobnu radost...

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ne znam koliko babe i dede kvare decu, kod mene to nije bio slučaj. Sticajem okolnosti, očevi roditelji su imali prilično aktivnu ulogu u mom ranom detinjstvu. Dobar deo tog perioda sam proveo kod njih, gotovo jednako kao sa roditeljima. Naročito dobar odnos sam imao s dedom. On je pristajao na sve moguće i nemoguće igre koje detetu u tom uzrastu padnu na pamet, vodio me i da kupim seno i da čuvam krave i da gledam kako se seku drva u šumi... naučio me toliko toga da je teško nabrojati. "Zajedno" smo napravili par objekata od drveta u dvorištu, sekli drva za potpalu, hranili životinje... evo, već mi je širok osmeh na licu. Baka je imala ulogu da tepa, hrani, ušuškava, prigovara jer se nisam obukao/obuo/pojeo sve...

S majčinim roditeljima sam proveo daleko manje vremena. Što zbog udaljenosti, što zbog rastrzanih porodičnih odnosa iz prošlosti. Ako uzmemo u obzir samo one prve, stara generacija je gotovo podjednako učestvovala u mom odgoju kao i roditelji. To je imalo svoje prednosti, ali i mane. Mislim da prednosti odnose prevagu na većini polja. :)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

babe i dede se vise posvecuju unucima. U njima nalaze svoj dusevni mir, razonodu, ubijanje penzionerskih dana. Popustljiviji su na zahteve malisana, jer kome ce ugoditi ako ne svojim unucima. Njihova paznja uglavnom je usmerena samo na njih.

Dusko Radovic je rekao: "Ne tucite svoju decu, jer ce ona tuci vasu unucad"!

Srecno je svako dete koje ima babu i dedu!

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 godinu kasnije...

Sad se setih ove teme :)

Unuci najčešće dobijaju bezuslovnu ljubav babe i dede. I to je odlično što je tako. Uloga roditelja je da budu pravični, strogi, dosledni. Babe i dede ne moraju ništa od toga. Oni su takvi bili prema svojo deci i dosta im je odgovornosti tog tipa. Zato je dobro da za dete postoji neko mesto koje će im biti ventil za sve ono što MORAJU kod roditelja. Neko ko ih voli beskrajno i bezuslovno. Živele babe i dede!!!! :kez:

Baba i deda koji su gajili našu decu su bili (i još su hvala Bogu) savršeni. Baba kobajagi malo strožija i za red, deda detinjastiji od unuka koji je spreman SVE da uradi za unukei ništa mu nije teško. Od kućice na drvetu do majstorluka svake vrste. Baka sa savršenim kolačima i sl. I dan danas kada su momci veliki važi sve isto. Nas dvoje zapenimo oko škole ili već nečega...a deda namiguje i pita za cice...a baba već mesi tulumbe za njene andjele! I non stop im od svoje male penzije tutnu poneki dinar! Kaže deda...da se ne brukaju pred devojkama!!!

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nisam imala problem oko baba i deda....ovima u Vojvodini strogo sam morala da govorim VI i da se pozdravljam sa ljubim ruke

ovi u Srbiji su bili mnogo liberalniji, redje su me vidjali :lol:

Moja deca su imala jednu babecu kucu koju su mogle i da je upale, sto se njih tice

a druga kuca je bila pod rezimom zvani Atila Bic Boziji

nije tesko pogoditi koga su vise volele:kez:

p.s.

odlazak u tatin zavicaj je bio kao let na Mesec

Izmenjeno od strane člana baba ljubinka
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 godinu kasnije...
 

.kakva su vaša sećanja na vaše babe i dede?

 

Tek sada vidim ovu temu... :hmm:

 

Moji baba i deda sa tatine strane su me podigli i othranili

i za njih i kuću u kojoj sam odrastala sam veoma vezana...

Moja majka je posle tri meseca morala natrag na posao, tata je bio u vojsci,

a ja sam bila na selu kod babe i dede...

Prve reči... prvi koraci... prvi drugari... krštenje...

sve me vezuje za njih dvoje...

 

Moj deda je bio stari vojnik, stigao iz logora vrlo ozbiljan,

strogog pogleda i vrlo retko je pričao...

a mene... mene je obožavao...

ja sam bila njegova ljubimica 

i smela sam da mu brkam brkove i sedim u krilu...

samo ja :)

Za mene je pleo najlepše igračke i tražio da sedim kraj njega, na sokaku...

onako, u tišini...

mnogo sam tugovala kad je umro...

 

Baba me je vodila svud sa sobom

i celo selo je znalo čija sam ja unuka

a moja najveća želja je bila da budeš kraj njih...

 

Ja sam oduvek bila njihova unuka :)

Drugu babu, majku, viđala sam samo oko Nove Godine

i tada smo bili svi zajedno i deca i odrasli

a posle je došao rat... 

i nikada nismo uspele da budemo bliske...

 

A drugog dedu pamtim samo kroz maglu,

preko nekih priča ili to stvarno pamtim... nemam pojma...

 

Da li su vaši ili partnerovi roditelji saradnici u vaspitanju dece ili oponenti?
Koliko je uloga baba i deda bitna u odrastanju vaše dece?
 

 

Moji dečaci su odrasli daleko od svojih baba i deda,
bili su uskraćeni da ih stalno viđaju
i budu u njihovom okruženju,
ali su zato u prednosti u odnosu na decu kojima babe i dede žive u gradu....
Ceo raspust provode kod njih...
dogovaraju se, gde će ići, šta će raditi,
koliko dugo... i vole da odlaze tamo...
I jedni i drugi su se trudili da im ugađaju
i nismo se nikad sukobili oko nekih stavova,
jer su i dečaci znali da ono što važi kod babe i dede,
naravno ne važi i kad se vrate... :roll:
 
 
Lepo je imati tokom odrastanja bake i dede... :uredu:
Oni su tu, da se druže sa decom i pružaju ljubav,
ne moraju da ih gnjave šta moraju i trebaju da rade,
to su radili sa svojom decom...
sada se samo prepuste uživanju u ulozi baka i deda...
i zato je dobra stvar imati ih :)
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 6 meseci kasnije...

Pogledah  prvi  post,pa  nekako  ja  tu  poslovicu  znam  u  drugom obliku,mama i  tata  vaspitavaju,a  baka  i  deka vole...naravno,ne  bukvalno.Kao  sto  ni ono 'kvare'  ne smatram takvim..

Ja  moje  pamtim s   ljubavlju.Od bake  naucila  svasta,ona  je  imala  vremena za  ispunjavanje raznih  hirova,dozvoljavala da pravim  nered  i trpam se i  tamo gde mi  nije mesto,ponekad  bolje razumevala,bolje videla neke signale i  sitnice.Deka  isto.Pravili  smo  drustvo  jedno  drugom kad bi nas'izgnali'  iz kuce,jer smetamoon  miobjasnjavao  i nadugacko  prepricavao  istoriju,obicaje,tradiciju...ma,divno   je  imati  babe  i  dede koje  ne moraju da  vaspitavaju decu,vec  da s  njima  provode  vreme.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...