Idi na sadržaj

Preporučene poruke

Nije nepoznato mišljenje da su uspeh i zavist u uzročno posledičnoj vezi. Takođe nije mali broj onih koji tvrde da ljude ništa ne boli kao tuđi uspeh.

Ako je to tačno (a s obzirom na godine, znanje i životno iskustvo sklon sam u velikoj meri da poverujem da jeste), onda moramo imati na umu da svi naši uspesi verovatno nekoga (možda i jako) bole, ali i priznati sebi da i mi umemo (bar ponekad) da zavidimo nečijim dostignućima i dobrim rezultatima, a posebno onih koji nam nisu baš mili i dragi.

Sa druge strane, kada komšiji crkne krava, mnogi od nas su skloni da se potajno raduju tome bez obzira što će (kao) skrušeni u razgovoru s njim reći kako im je jako žao i kako, eto, saučestvuju sa njim u toj nesreći...

Da li će ljude ikada prestati da boli tuđi uspeh, i da li ćemo ikada prestati da se radujemo kada susedu crkne krava?

Ili su ta (negativna) osećanja, ipak, neotuđivi deo čovečije prirode?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ili su otuđiv deo, ili je moj status ljudskog bića doveden u pitanje.. nikad nisam zavideo. Valjda sam sve ostale negativne osobine bar nekad ispoljio, ali zavist ne. Ako mi je neko blizak ostvario neki poseban uspeh iskreno ću čestitati, strancu svakako neću zavideti. Neću čak ni unapred pretpostavljati da je uspeh došao kao rezultat neke nepoštene radnje, što je sport u ekspanziji u ovim krajevima.

A to da mnoge ljude tuđi uspeh boli - stoji. :uredu: Zašto? Pojma nemam. Žal zbog sopstvenih neostvarenih ambicija? Ko zna.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Iluzija je juriti uspeh i bezati od neuspeha...jer su to dve strane na istoj medalji. Nema kraja ,a ni pocetka,takodje sredine. Npr. zamislite da se uspeh i neuspeh meri u brojevima od -beskonachno do +beskonacno...ako jurimo to neshto beskonacno samo cemo dobiti probleme,jer cemo konstanto lutati u praznom. Tako ja vidim tu igru uspeha i neuspeha...nikad ga nejurim,takodje i ne bezim od njega,ako i dodje prodje ne primeceno,kao i neki tudj uspeh. Postoje mnogo lepshe i bitnije stvari kojima se treba nadati i cekati,jednako vrednovati.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Da li će ljude ikada prestati da boli tuđi uspeh, i da li ćemo ikada prestati da se radujemo kada susedu crkne krava?

Mogu da tvrdim da se to nikada nece desiti, ali nikada..to je nekako normalno ljudskoj prirodi...

Jedina razlika je u tome sto neki ljudi umeju tu svoju zavist lepo da sakriju, upakuju da niko ne moze da je primeti, cak ih smatraju dobronamernim..a ima i onih koji mogu zavist da kontrolisu jer osecaju grizu savesti zbog njenog prisustva..a ima i onih kojima zavist iz oka viri..a ima i onih kod kojih se to nemilo osecanje javlja samo kada su sami u losem raspolozenju i losoj zivotnoj fazi..

Iskusila sam to grozno osecanje..zaista je grozno i borim se protiv njega kao protiv najveceg neprijatelja..

Sreca, javlja se jako retko, samo kada sam u teskoj minus fazi i posle me jako, jako pece savest..i drago mi je dok god je tako..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 5 meseci kasnije...

Ne boli ljude tuđ uspeh, nego sopstvena nemoć da oni ostvare takav uspeh (jelte, merimo se uvek po onome što bi i sami voleli da možemo da postignemo). Onom koji se miri sa nemoći tuđ uspeh neće biti podstreh, neće pokrenuti ambiciju. Lakše je obmotati se u zavist i ljubomoru.

Dal da stremim il' da strepim?

Neću da strepim. Krave nemam, mogu da se raduju samo kad ja crknem.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Najbolji je primer poslednji primer.

Uspeh Novaka Djokovica.

Kako objasniti onu euforiju , onoliko ljudi na doceku , preterivanje u svakom pogledu njegovim uspehom.?

Svojim neuspehom.?

Svojom nemogucnoscu , svojom ogranicenoscu usled " trenutne situacije " da ostvaris uspeh , mali , svoj licni , koji bi tebi mnogo znacio.

Razlicito se vrednuju uspesi.

Razlicito ih svako dozivljaja usled onog mesta na lestvici .....na karti.

Ne znam sta bi se desilo kada bi Novak poceo da gubi ?

Ovde se uspesi brzo zaboravljaju ...........posle nekog vremena osporavaju ...

Eto ...pedesetogodisnjica kako je Ivo Andric dobio Nobelovu Nagradu.

Ne vidim da je taj znacajan datum ......taj veliki uspeh ..... jedinstven .....obelezen kod nas.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 3 meseci kasnije...
  • 5 meseci kasnije...

Radovala bih se da komsiji crkne krava! Ali komsiji koji je uspeo peljeseci druge,

komsiji koji je na "pokvaren" nacin stekao i sada uziva u tome,

komsiji koji kurcom nije mrdnuo, niti kap znoja progutao,

pa koji sada zbog svoje moci i uspesnog zivota sa visine gleda na komsiluk koji zivi kako mora, snalazi se kako najbolje ume...

Stvarno bih se radovala da mu crkne krava.... ne krava.... greota krave... da sam crkne!

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Zoe, mislim da bismo svi želeli da mu crkne krava, ovde nije ni reč o takvima, već o onima koji zaista nešto postignu svojim radom i trudom. Ma, zavidni su ljudi i bez uspeha... valjda se rode takvi, otkud znam. Znam da nikad nikome nisam zavideo zbog uspeha, bogatstva... bilo čega.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...