Idi na sadržaj

Isključivost ili nikad ne reci nikad


Preporučene poruke

Koliko smo spremni da sopstveni stav, teoretsko razmišljanje ili konkretno iskustvo pretvorimo u pravilo pod izgovorom "ja to tako il' nikako!"

Koliko često nas je život demantovao upravo u tome što smo bili isključivi?

Koliko često smo zarad toga menjali stavove?

Da li smo postali mudriji?

Da li smo uopšte spremni da menjamo sebe, da "radimo" na sebi, što je teži put od onog "ja sam takav i gotovo"?

Da li su oni koji se menjaju slabići ,a oni drugi karakterni, moralne gromade, nepokolebljivo principijelni?

Ko plaća veću cenu?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ja uvek sve preispitujem. I sopstvene i tuđe odluke. I to sam odavno smestio u grupu svojih mana. Zašto? Triput meriti a jednom seći je dobro kad je potrebno nešto precizno izmeriti, ali u svakodnevnom životu dovodi do kobne neodlučnosti. Težnja da jednom donesena odluka uvek bude ona najbolja za mene i sve uključene u priču stvara utisak da sam preterano neodlučan. U stvari sam samo preterano pažljiv.

Odluke su jedno, stavovi i znanje nešto sasvim drugo. Ono što znam - znam i nema te osobe ni tog mišljenja koje bi me nateralo da pomislim da nisam u pravu. Glavom kroz zid, ali je onako kako ja kažem. Ako nisam siguran reći ću da nisam siguran i saslušati pametnije od sebe, ali ako jesam siguran - kraj priče. Stavove formiram na osnovu onoga što znam, pa su i oni podjednako čvrsti. Tu nepokolebljivost su mnogi primetili na forumima. :lol:

Dakle, imam dva lica. Jedno neodlučno i zainteresovano da sve uvek ispadne kako treba za sve osobe i drugo koje ne odstupa ni za pedalj od onoga što zna. Više cenim ovo drugo lice, moram priznati. Prvo lice nosi sa sobom mnogo više problema, jer nikad ne možeš udovoljiti svima. Druge ljude ćeš nekako i zadovoljiti, ali ćeš izneveriti sebe... ili obrnuto.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Da li su oni koji se menjaju slabići ,a oni drugi karakterni, moralne gromade, nepokolebljivo principijelni?

Otpor ka promenama u bilo kom smislu nam je urođen.

Pitanje je genetike, vaspitanja, životnog puta, da li smo, ili nismo spremni da se menjamo.

Zašto bi osobe koje se menjaju okarakterisala kao slabiće?

S' kojim pravom?

Zašto bih ostale, nabrojane i etiketirane kao karakterne, moralne gromade /šta je moral uopšte?/, nepokolebljivo principijelne

strpala sve u isti koš i veličala ih, ili unižavala?

S' kojim pravom?

Cenim kada osoba ima stav, pa makar u mojim očima bio pogrešan.

Bitno je da postoji. Samim tim verujem da postoji želja kao i mogućnost da se taj stav možda koriguje,

a možda i ne. Zavisi od osobe do osobe.

Nismo svi isti, i to je više nego dobro.

Život me je naučio, lekcije sam skupo platila, da nikada ne treba osuđivati, kriviti, lupati kojekakve etikete nekome,

ili nečemu, koga ili šta nisi spoznao do srži. Nikada ne reći nikada.

Uvek će ''ja to ne bih nikada'' stići, pre, ili kasnije.

Dve lekcije su mi bile sasvim dovoljne, kada je ova tematika u pitanju.

Sve ovo što pišem, pišem iz sopstvenog iskustva.

Za dve lekcije, skupo plaćene, uvek mogu da kažem i čvrsto stojim iza toga: ''ili tako, ili nikako''.

Ne pišem napamet, već kao neko

(čitaj budala, koja nije imala pamet da uči na tuđim greškama,

već na svojim, i to nekoliko puta)

Najlakše je reći:''Takav sam'' i ne raditi ništa po tom pitanju.

Ne posmatrati, ne gledati, ne učiti, ne spoznavati, neosećati, nesaosećati -

tako je najlakše.

Moji putevi su uvek puni prepreka, i znam da nisam ni prva ni poslednja,

koja na taj način prolazi u životu, zato život od milja nazivam kurvom.

I igram po dobro znanim pravilima. Svaki put naučim nešto novo.

Bitno, ili manje bitno.

To i jeste upravo rad na sebi. Neko će da ga proceni kao loše,

a neko kao dobro. Nebitno mi je. Bitno je da se ja, baš ovakva kakva sam sasvim dobro osećam u svojoj koži.

Kada se desi situacija, koja nameće promene, kada se u meni rodi želja za istim - menjam se.

(skoro kao transformers :hahaha: )

Jednostavno.

Samo magarac ne menja mišljenje, samim tim i način razmišljanja.

Cijena je, u svakom slučaju, prava sitnica :smoke:

(nastaviću seminarski rad, kada se odmorim,

ukoliko mi to dozvoli autor teme :treptrep: )

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Mnogo toga sam mislila da nikad u životu neću uraditi ili napraviti, pa me nekako sticajem okolnosti baš to sustiglo. Od tada verujem u ono "nikad ne reci nikad". Probam, saberem utiske i emocije i odlučim da li želim ponoviti to nešto ili ne. Verovatno su me tih par situacija u životu naučile da je vredno menjati se.

Više se ne čudim novinama, nemam više onaj unapred namontirani gard - ja TO nikada neću.

Hoću, probaću, razmisliću, sabrati i oduzeti i onda odlučiti da li ću to ponoviti ili pamtiti kao još jednu "degustaciju života".

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

stav ne menjam samo u nekim moralnimm nacelima i u stvarima koje odredjuje profesionalizam naspram neprofesionalizma.

podlozan sam menjati svoj stav u zavisnosti od prikupljenih informacija, cak i neke zivotne stavove. smatram da je to normalan deo razvoja svakog pojedinca.

u sitnim stvarima vrlo lako menjam stav, vrlo sam adaptibilan i koperativan, to je cesto igra, iliti se osecam kao macka, spusti me u bilo koje uslove, ja cu se docekati na noge.

smatram da je tvrdokorno drzanje do nekog stava zapravo samoodbrana. nemam potrebe za time.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Koliko smo spremni da sopstveni stav, teoretsko razmišljanje ili konkretno iskustvo pretvorimo u pravilo pod izgovorom "ja to tako il' nikako!"

Koliko često nas je život demantovao upravo u tome što smo bili isključivi?

Koliko često smo zarad toga menjali stavove?

Da li smo postali mudriji?

Da li smo uopšte spremni da menjamo sebe, da "radimo" na sebi, što je teži put od onog "ja sam takav i gotovo"?

Da li su oni koji se menjaju slabići ,a oni drugi karakterni, moralne gromade, nepokolebljivo principijelni?

Ko plaća veću cenu?

Eto rasprava u temi...*trebam vremena i prostora....*sam rekla da takve ne vredi ni cekati jer....:blabla:

A ko to zna mozda tako kazem zato sto mi se nije desilo.

Naucila sam da NIKAD ne kazem *ja to ne bih nikad*....,jer nikad se ne zna.

Zivot nas cesto demantuje.

Mislim da treba biti otvoren za ucenje,napredovanje,rad na sebi,a to bas nije uvek lako.

Mislim da treba menjati sebe al ne po svaku cenu.

Samo zarad promene.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 3 meseci kasnije...

Znala sam da cesto ne odstupajuci, od svojih stavova izgovaram to cuveno nikad.

Nesvesna da je to samo gard od promena,na koje nisam bila spremna.

To nikad, pretvorilo se u nekad.

I desilo se.

I nije to stvar principa, jer sta je princip u sustini, kad zagrebes ispod povrsine opet dodjes na isti strah, od promena.

Ne znam da li sam postala mudrija, ja sam inace brzopleta, a to retko ide sa mudroscu :lol:

Znam samo da to nikad, vrlo brzo moze da postane nekad, kad se najmanje nadam, pa sam spremna na sve.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Držim se isključivo isključivosti........... dok se ne isključim.

OndaK se opustim

pustim..

prepustim čarima prostranstva razumevanja.. uvažavanja, prihvatanja.. tolerancije

i uživam u iznenađenjima neizgovaranja reči Nikad.

Sve u svemu.. smuti smuti:neznam: pa prospi :lol:

Izmenjeno od strane člana Glisha
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Da li su oni koji se menjaju slabići ,a oni drugi karakterni, moralne gromade, nepokolebljivo principijelni?

Zasto bi spremnost na promene i napredak bila slabost?

Pre bih rekla da je obrnuto..cini mi se da veca moooda trebaju za korenite promene, nego za drzanje par principa..a o lepoti zivljenja otvorenog srca da ne pricam..

Ko plaća veću cenu?

Placaju i jedni i drugi..samo sto su ovi promenljivi rekla bih na vecem dobitku..

Inace, hobi mi je rusenje principa..i veoma sam uspesna u tome..:cica:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 4 meseci kasnije...

Postoji razlika izmedju principa kojima se vodim i stavova o nekim predmetima(stvarima). U ovom prvom sam vrlo rigorozna, nekako sam ih iskustvom stekla i verujem da su oni oslonci na osnovu kojih postupam. Sto se tice stavova, uvek sam otvorena jer misljenje treba da se nadogradjuje i menja, nikad ne treba biti mediokritet i imati jednu tacku nekakvog znanja, na kome ces reci e ja to znam i to je kranje. Evo npr jedan od principa prema zivotu, zivot mi je uzaludan,ako u njemu nema ljubavi. Jedan prema novcu(iz filma,ali istinito je) nikad ne brini, zivot se stara, dok je ljudi bice i para :kez: . Prema ljudima: ljudi su beskrajno zanimljivi,uvek umeju da iznenade tako da nista ne ocekujem. I nikad necu biti snob :kez: (jer tu osobinu ne mogu bas da svarim)

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 godina kasnije...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...