Idi na sadržaj

Preporučene poruke

Vaduz -- Stanovnici Lihtenštajna u nedelju će glasati na referendumu o legalizaciji abortusa, uprkos protivljenju i vlade i parlamenta i prestolonaslednika.

Oko 18.800 glasača ove male alpske zemlje odgovaraće na pitanje da li treba legalizovati abortus u prvih 12 nedelja trudnoće, javila je agencija Frans pres. Po trenutno važećem zakonu Lihtenštajna okončanje trudnoće kažnjava se zatvorskom kaznom u trajanju do godinu dana, čak i ako se izvrši u inostranstvu. To se ne odnosi na slučajeve kada je život majke u opasnosti i kada buduća majka ima manje od 14 godina. S druge strane, lekari koji obave abortus mogu dobiti tri godine zatvora.

Da li biste podržali ovakav predlog zakona kada bi se o njemu odlučivalo u Srbiji? Zašto?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Nikada ne bih podržala zakon o zabrani abortusa :jok: tj, ja sam za to da bude legalan i da puste žene da same odluče o tome...

Prvo, to je potpuno lična stvar svake žene i njena odluka, a oko toga ne može da odluči niko sem nje same. Sve pod parolom njeno telo i njena odluka.

Drugo, postoje i neki medicinski (zdravstveni) razlozi zbog kojih žena se mora odlučiti na takav korak.

Treće, nije problem u velikom broju abortusa, nego je problem u neodgovornim i nepromišljenim mladim (pa i starijim) ženama koje prekid trudnoće smatraju kontraceptivnim sredstvom :dry:

Zaboga, živimo u XXI veku i trebalo bi da već svi budu informisani kako i na koji način nastaju bebe, kako se može sprečiti neželjena trudnoća i sve one zdravstvene posledice koje abortus nosi...

Ali, kada se sve to stavi na stranu, nisam za takav zakon, a na ljudima je da odluče da li će se radije posavetovati pre samog upuštanja u seksualne odnose ili će ovo videti kao jedino rešenje....

P.S. I kada se priča o abortusu ne razmišljam o samoj osobi, jer niko ne bi trebalo da osuđuje druge za njegove odluke i postupke...

Izmenjeno od strane člana Smucalica
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Moram priznati da nisam preterano upućen u problematiku u vezi s razvojem fetusa i njegovim osobinama u određenim periodima razvoja. Podržao bih legalizaciju abortusa ako je on izvršen unutar perioda u kojem se fetus nije dovoljno razvio da bi postao svestan samog sebe (definicija inteligencije). Ako je ta linija postavljena na 12 sedmica i lekari se s tom procenom slažu, na pomenutom referendumu bih glasao "Za". Zašto za? Jer žena ima pravo da odlučuje o svom telu i tome da li želi da postane roditelj. Niko ne sme da joj odredi kako mora da se ponaša, nismo u srednjem veku. Onog trenutka kad dete postane živ, svestan organizam, više nema povratka. Tada je to ubistvo kao i svako drugo, samo monstruoznije po prirodi.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 3 sedmica kasnije...

Sto se ovog konkretnog primera tice, glasala bih potvrdno, iako sam strogo protiv abortusa.

Abortus nije kontraceptivno sredstvo.

Abortusom ne mozes srediti stvari, mozes ih cak i pogorsati (zdravstveni problemi, sterilitet).

Abortus ne bi smeo i ne sme da postane drugi frizerski salon.

Izuzeci su malobrojni, ali su pobrojani iznad mene, pa ih necu ponavljati.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 8 meseci kasnije...

Moskva -- Portparol Ruske pravoslavne crkve Vsevolod Ćapin uporedio je pobačaje sa Holokaustom, tokom protesta protiv abortusa i homoseksualizma u Moskvi.

"Abortusi su ubili više ljudi nego svi ratovi. Zato se nadam da će Rusima biti moralno neprihvatljivi", kazao je taj sveštenik, a prenosi hrvatski portal Index.hr.

Tokom protesta protiv abortusa i homoseksualizma, demonstranti su nosili plakate tipa "Zaustavite ubijanje dece" i "Moskva nije Sodoma". Oni su takođe pozvali na usvajanje nacionalnih zakona protiv abortusa i propagande homoseksualnih odnosa među maloletnicima.

Inače, takvi zakoni su već donešeni u nekim ruskim regionima.

Uskoro možemo očekivati i restauraciju inkvizicije, ovim tempom. Sad sam još čvršći u tvrdnji da žena ima pravo na abortus, unutar onih famoznih 12 nedelja. Ako se već odluči na to, bolje što pre da bi izbegla komplikacije.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 mesec kasnije...
  • 1 mesec kasnije...

Nikada ne bih podržala zakon o zabrani abortusa :jok: tj, ja sam za to da bude legalan i da puste žene da same odluče o tome...

Prvo, to je potpuno lična stvar svake žene i njena odluka, a oko toga ne može da odluči niko sem nje same. Sve pod parolom njeno telo i njena odluka.

Drugo, postoje i neki medicinski (zdravstveni) razlozi zbog kojih žena se mora odlučiti na takav korak.

Treće, nije problem u velikom broju abortusa, nego je problem u neodgovornim i nepromišljenim mladim (pa i starijim) ženama koje prekid trudnoće smatraju kontraceptivnim sredstvom :dry:

Zaboga, živimo u XXI veku i trebalo bi da već svi budu informisani kako i na koji način nastaju bebe, kako se može sprečiti neželjena trudnoća i sve one zdravstvene posledice koje abortus nosi...

Ali, kada se sve to stavi na stranu, nisam za takav zakon, a na ljudima je da odluče da li će se radije posavetovati pre samog upuštanja u seksualne odnose ili će ovo videti kao jedino rešenje....

P.S. I kada se priča o abortusu ne razmišljam o samoj osobi, jer niko ne bi trebalo da osuđuje druge za njegove odluke i postupke...

Bas tako:ok:.

Treba raditi na obavestenosti,vaznosti kontracepciskih sredstava,a sve zbog zdravlja zene.

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 1 godinu kasnije...

Slucajno naletila na ovo..

Ćao mama. Ja sam tvoja beba. Još me ne poznaješ, tek sam par sedmica stara. Ubrzo ćeš me upoznati, obećavam ti. Da ti kažem nešto o sebi? Žensko sam, imam predivne plave oči i smeđu kosu. Želim biti doktorica i bit ću to kad odrastem, a ti ćeš me podržati. Volim te mama! Danas sam tako sretna. Svima si pričala o meni. Imaš prekrasan osmijeh. Danas si rekla tati da si trudna. Nije se činio sretan. Ljut je. Zašto mama? Zar me ne voli? Nije mu drago kao tebi. Onda te udario. Osjetila sam kako si pala, a rukama štitila mene. Ja sam dobro, ne plaši se. Zašto je to učinio?

Napokon me možeš vidjeti, stomak ti je malo veći i jako si ponosna na mene. Danas si išla sa svojom mamom i kupovala robicu za mene, bila si tako sretna. Pjevaš mi i imaš najljepši glas na svijetu. I kad mi pričaš osjećam se tako sigurno, volim te svim svojim malim srcem! Sada mogu micati nogicama i rukicama! Kad diraš stomak, miluješ me! Danas je opet došao tata, opet te udario. Rekao je da moraš abortirati. Rastužio te. A što znači abortirati? Zašto me ne voli?

Hej mama prošla su 3 dana od kad si vidjela tatu. Nisi dirala stomak, nisi mi pjevala, nisi mi pričala. Zar me ne voliš? Ja te još uvijek volim svim svojim srcem. Tužna si. Stara sam 21 tjedan, mama zar nisi ponosna na men? Idemo negdje gdje nisam bila. Uzbuđena sam. Izgleda kao bolnica. Rekla sam ti da želim biti doktorica. Nadam se da ćeš biti uzbuđena kao ja. Mama srce ti ubrzano kuca, plašim se. Doktori pričaju sa tobom, imam osjećaj da će se nešto loše dogoditi. Jako sam uplašena mama! Reci mi da me voliš. Ja tebe volim. Mama boli me! Reci im da prestanu. Mama jako, jako me boli, prestanite.

Ne brini mama na sigurnom sam među anđelima. Rekli su mi što si uradila.To se zove abortus. Zašto si to napravila? Zar me više ne voliš? Mama meni je jako žao, jesam li nešto loše napravila? Volim te svim svojim malim srcem, ali zašto si me ubila? Mama ja želim živjeti sa tobom, ne želim biti ovdje. Želim da me opet voliš, želim biti doktorica plavih očiju i smeđe kose. Al' ja te ipak volim mamice. Zbogom.

Bez komentara sam..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ja imam komentar. Odvratna patetika. :pegla:

Da se razumemo, sasvim mi je u redu i poželjno razgovarati na temu. Svako od nas ima nekakav stav prema ovoj temi, a razmena mišljenja i argumenata je uvek dobrodošla.

Ali ovo ne spada u normaalnu komunikaciju na temu! Ovo je obična manipulacija. Ma nije obična, ovo je prljava manpulacija, jer se igra tuđim životima, bez ličnog interesa. Ovog trenutka bih mogao napisti priču sličnog karaktera, ali suprotnog značenja i šta bih time dobio? Fuj. Fuj. Fuj. :pegla:

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

^ Upravo sam to pomislio sinoć kad sam pročitao tekst. Cilja se na primarne instinkte postavljenjem nerođenog embriona u ulogu rođene bebe koja nam (joj) se obraća. Mnogim ljudima sama scena blokira mogućnost bilo kakvog racionalnog rasuđivanja o temi. Pada se u vatru "kako možeš ubiti bebu?" i tu se završava svaka mogućnost razgovora na temu.

Embrion od "par nedelja" ne ispunjava osnovne uslove čak ni da se nazove fetusom (zametkom) ljudske vrste, jer ničim ne podseća na nju (vrstu). https://en.wikipedia.org/wiki/Fetus "korišćenje termina fetus podrazumeva da se embrion sisara razvio do tačke prepoznatljivosti kao pripadnika sopstvene vrste i ovo se ne događa pre 9. nedelje"

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

Ja imam komentar. Odvratna patetika. :pegla:

Da se razumemo, sasvim mi je u redu i poželjno razgovarati na temu. Svako od nas ima nekakav stav prema ovoj temi, a razmena mišljenja i argumenata je uvek dobrodošla.

Ali ovo ne spada u normaalnu komunikaciju na temu! Ovo je obična manipulacija. Ma nije obična, ovo je prljava manpulacija, jer se igra tuđim životima, bez ličnog interesa. Ovog trenutka bih mogao napisti priču sličnog karaktera, ali suprotnog značenja i šta bih time dobio? Fuj. Fuj. Fuj. :pegla:

Adrijan, ako tako mislis kao Moderator mogao si i obrisati post,

nista licno, nije moja prica, nit sam je ja napisala al me je

dotakla, zato sam je i postavila.

Svi mi imamo svoje misljenje i moje misljenje o abortusu nema veze

s ovom pricom ali kao sto sam rekla, vidjela, procitala, dotaklo me,

postavila.. valjda zato forumi i sluze.

Brisite sve sto vama nije po godu.

Toliko od mene.

Izmenjeno od strane člana Orion Lady
Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima

I mene je dotakla, jer sam u specifičnom stanju..

Drugarica bi trebalo da mi se porodi ovih dana.

Svako priču vidi na svoj način, i smatram da isto tako,

imamo pravo da otvoreno kažemo šta mislimo.

Za Adrijana patetika, za Morpheusa viđena na drugi način.

U mom slučaju doživljeno na treći.

Poštujem različitosti.

Ovde se ne brišu postovi koliko sam primetila.

To što je neko mod ili ne, ne znači da će da briše post,

ukoliko nije po njegovom ukusu, merilima vrednosti.

Svakako je dobra stvar, jer je tema pokrenuta.

Evo sada sam pročitala i ovo:

Orionka, očigledno da me nisi razumela.

Ja jesam moderator, ali ne vidim ni najmanji razlog zbog kojeg bih trebalo da obrišem post! Napisan je u okviru teme i zato je on još uvek tu i zato ga i komentarišemo.

Moje neslaganje, a koliko vidim i Morfovo, sa citatom iz tvog posta nije ni najmanji razlog za brisanje posta.

A to što je tebe dotakla priča iz citata, to ni jednom rečju nisam komentarisao. I baš to, da se moje pisanje ne odnosi na tvoju reakciju, nego na sam i samo citat je bio cilj privatne poruke.

Napisao sam ti to u PP zato jer se odnosi samo na tebe, pa nisam hteo da zamaram ostale i pretrpavam temu, a ne da bih nešto prešutio drugima. Pošto je PP već spomenut nekoliko puta i zamereno mi što to ne rekoh na glas, evo i njegovog sadržaja da i ostali mogu da vide o čemu se radi.

Idemo dalje..

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 3 godina kasnije...

Da nastavimo temu zanimljivim pitanjem postavljenim na twitteru. :)

Dakle. 

"Reč je o jednostavnom scenariju, sa dva moguća ishoda. Niko nikada nije pokušao da odabere samo jedan, jer bi na taj način poništio svoj argument. A tačan odgovor postoji, zbog kojeg ljudi koji se zalažu za zabranu abortusa mrze ovo pitanje. Evo pitanja.

Nalazite se u klinici za veštačku oplodnju, nebitno zašto. Čujete protivpožarni alarm, i krećete da trčite ka izlazu. Dok trčite niz hodnik, u jednom trenutku čujete kako iza vrata vrišti petogodišnje dete. Ulazite u prostoriju da ga spasete. Ono se nalazi u jednom uglu. U drugom uglu ste primetili zaleđenu posudu na kojoj piše "1000 ljudskih embriona". Dim postaje sve gušći, počinjete da se gušite. Znate da možete da spasete ili dete ili embrione, ali ne i oba jer ćete se u suprotnom ugušiti od dima, čime nećete spasti nikoga.


Da li ćete: 

A) Spasti dete, ili 
B) Izbaviti 1000 embriona? 

Ne postoji opcija C, opcija C znači da svi umirete. 

Za ovih 10 godina, nijednom nisam čuo jasan odgovor - A ili B, na ovo pitanje. I nikada neću.


Ljudi nikada neće odgovoriti iskreno, jer instinktivno znaju da je tačan odgovor A. Život petogodišnjeg deteta više vredi od opstanka 1000 embriona. Ili 10 hiljada. Ili milion. Jer te dve stvari nisu jednake, ni sa moralne strane, ni etički, ni biološki. Ovo pitanje ostavlja ljude bez argumenata. To što odbijaju da daju odgovor samo potvrđuje da duboko u sebi znaju da je odgovor pod A tačan. Niko, nigde, zapravo ne veruje da je embrion jednak detetu. Takva osoba ne postoji. Ako od nekoga budete čuli takav odgovor, znajte da laže."

****

Pitanje je postavljeno samo radi filozofske rasprave. Poznat je moj stav da ženi niko ne sme da zabrani abortus ukoliko želi da ga uradi, a da pritom fetus nije prešao granicu razvoja koja ga čini prepoznatljivim kao pripadnikom svoje vrste koji je svestan sopstvenog postojanja i može da oseti bol. "Priča" iznad ide u tom pravcu. U slučaju da bilo ko veruje da su fetus i dete isti, zar ne bi trebalo da prevlada želja da se sačuva hiljadu života nad željom da se sačuva jedan život?

Link ka poruci
Podeli na drugim sajtovima
  • 2 sedmica kasnije...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...